Syčanie, hluk, praskanie a iný cudzí zvuk v reproduktoroch a slúchadlách - ako nájsť a odstrániť príčinu?

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám problém s počítačom: z reproduktorov a slúchadiel vychádza určitý druh cudzieho zvuku (pripomína praskanie). Tyrkalské drôty - nepomohli; Tiež som usporiadal vstupy - problém neustúpil. Mimochodom, ak kliknete myšou, tento šum sa trochu zosilní. Čo robiť?

Zvuková karta je zabudovaná, Realtek (neviem presný model). Slúchadlá sú nové, reproduktory sú najbežnejšie, aj keď sú už dosť staré (7-8 rokov).

Dobrý deň!

Všeobecne sa v reproduktoroch a slúchadlách môže vyskytovať široká škála zvukov: napríklad hluk kolies od myši, rôzne praskanie, pískanie, prerušované a chvenie atď. Môžu sa vyskytnúť z rôznych dôvodov.

Vyššie popísaný problém používateľa so zvukom je (bohužiaľ) dosť typický a jeho oprava nie je vždy taká ľahká a rýchla.

Napriek tomu sa v tomto článku pokúsim uviesť všetky najdôležitejšie body, ktorým musíte najskôr venovať pozornosť. Ich vylúčením s vysokou pravdepodobnosťou dosiahnete lepšiu a čistejšiu kvalitu zvuku.

Takže ...

*

 ? Pomoc!

Ak je váš zvuk príliš tichý, pozrite si tento návod.

Ak nemáte vôbec žiadny zvuk, odporúčam vám, aby ste sa s tým oboznámili.

*

Príčiny a eliminácia cudzieho zvuku v reproduktoroch a slúchadlách

Kábel reproduktora / slúchadiel

1) Je kábel neporušený

Prvá vec, ktorú okamžite odporúčam venovať pozornosť, je stav kábla. Je potrebné skontrolovať, či nie je poškodený alebo zlomený. Ak je to možné, skúste k nemu pripojiť ďalšie reproduktory. ☝

Mnohí tomu nepripisujú nijaký význam (údajne, čo sa s tým stane?), A kábel sa mimochodom môže náhodne poškodiť: neopatrným pohybom nábytku, jeho ohýbaním, šliapaním päty.

Mnohé z nich majú navyše v dome domáce zvieratá. Všeobecne existuje dostatok dôvodov bez vášho priameho zásahu ... ?

Na fotografii nižšie je poškodený zvukový kábel ...

2) Nefunkčné zvukové konektory

V priebehu času začnú akékoľvek zvukové konektory „slabnúť“ (najčastejšie pri nadmernom používaní) - a zástrčka v nich nie je pevne upnutá, niekedy je dokonca pozorovaná mierna vôľa (medzera).

Ak sa v takom prípade pokúsite zasunúť / vytiahnuť zástrčku, otočiť ju do zásuvky, môžete si všimnúť, ako sa v reproduktoroch objavuje šum a ako miznú.

Takto si môžete zvoliť polohu zástrčky, v ktorej nebude žiadny hluk. V tejto „ideálnej“ polohe môže byť kábel pripevnený páskou.

Všeobecne platí, že ak sú problémy s poškodenými zásuvkami, vymeňte ich v počítači. služba, otázka nie je príliš „drahá“.

3) Dĺžka kábla

Chcem tiež upozorniť na dĺžku kábla. Ak sú reproduktory počítača umiestnené 2 metre od systémovej jednotky, potom je použitie káblov dlhých 10 metrov nerozumné (najmä ak sú k dispozícii adaptéry alebo predlžovacie káble).

To všetko môže spôsobiť „skreslený“ zvuk, akési rušenie. Všeobecne neodporúčam používať káble dlhšie ako 2 - 5 metrov (v najbežnejších situáciách, pre použitie v domácnosti).

4) Je kábel pevný

Ďalším dôvodom, ktorému som musel čeliť, bol nasledovný: kábel od systémovej jednotky k reproduktorom bol „zavesený“, dlhý asi 2 metre. Prirodzene, ak bolo okno v miestnosti otvorené, potom prievan spôsobil, že sa tento kábel „prehupol“, a boli pozorované cudzie zvuky.

Zbaviť sa problému bolo veľmi ľahké: pomocou bežnej pásky sme pripevnili kábel na 2 - 3 miestach k stolu a hluk zmizol.

Mimochodom, kábla sa dá dotknúť aj okoloidúci ľudia (ak váš počítač nie je veľmi vhodný), domáce zvieratá, dokonca ani vaše vlastné nohy (ak kábel ide pod stôl). Moja rada teda znie - zaistiť (zafixovať) alebo viesť kábel tak, aby sa ho nikto náhodne nedotkol.

Na fotografii nižšie ? sú zobrazené špeciálne držiaky / svorky, ktoré vylučujú „zamotanie“ káblov a vylučujú, že niektoré drôty „budú“ visieť.

Tieto držiaky na suchý zips je možné umiestniť do zadnej časti stola a zaistiť tak všetky drôty a káble. Namiesto toho, mimochodom, môžete použiť bežnú pásku.

5) Predné a zadné zvukové konektory

Ďalším dôležitým bodom: ak majú notebooky iba jeden zvukový konektor (zvyčajne na bočnom paneli), potom ich má systémová jednotka 2 (najčastejšie): na zadnej strane a vpredu.

Mnoho používateľov považuje za pohodlnejšie pripojiť slúchadlá (niekedy reproduktory) na prednú stranu jednotky - a často v takom prípade nie je zvuk taký dobrý, ako keby ste ho pripojili k audio konektorom na zadnej strane systémovej jednotky.

To je spôsobené adaptéry, predlžovacie káble a pod chvíle s pripojením na čelnom paneli (zo zadnej časti systémovej jednotky - audio výstupy ísť "priamo" zo zvukovej karty).

Motív tejto rady je vo všeobecnosti jednoduchý: skúste pripojiť slúchadlá / reproduktory k zvukovým výstupom na zadnej strane systémovej jednotky.

6) Je kábel spletený s inými káblami

V reproduktoroch sa tiež môže vyskytnúť šum v pozadí a externý šum z dôvodu skutočnosti, že zvukový kábel je príliš „úzko“ prepletený s inými vodičmi. Pokúste sa ho umiestniť úhľadne tak, aby bol od ostatných. Mimochodom, táto rada sa pretne s upevnením kábla (pozri vyššie).

? A ešte jeden tip!

Ak v reproduktoroch zaznie šum a šum, skúste namiesto toho zapojiť slúchadlá (alebo naopak).

To problém nevyrieši, ale pomôže vám nájsť a diagnostikovať príčinu. Ak v slúchadlách nie je žiadny hluk, potom to určite spočíva mimo systémovej jednotky (čo už niečo je ...).

*

Nesprávne nastavenie zvuku v systéme Windows

Mimoriadny šum v reproduktoroch je často spojený s nie celkom „správnym“ nastavením zvuku v systéme Windows. Preto odporúčam skúsiť ich zmeniť ...

Ak to chcete urobiť, otvorte ovládací panel systému Windows na adrese:  Control Panel \ Hardware and Sound . Ďalej otvorte kartu „Zvuk“ .

Hardvér a zvuk - myš (ovládací panel systému Windows)

Zobrazí niekoľko vašich zvukových zariadení. Otvorte vlastnosti toho, cez ktorý zvuk predvolene prechádza (také zariadenie je označené zelenou značkou).

Poznámka: Mimochodom, ak je nesprávne vybrané predvolené zariadenie na prehrávanie zvuku, nebudete zvuk počuť.

Predvolené prehrávacie zariadenie

Keď otvoríte vlastnosti reproduktora (predvolené prehrávacie zariadenie) - pozrite sa na kartu „Úrovne“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Na tejto karte znížte na minimum všetky cudzie zdroje: PC Beer, CD, mikrofón, Line-in atď. (Ich počet a dostupnosť závisí od konfigurácie počítača).

Ďalej odporúčam otvoriť kartu „vylepšenia“ a skontrolovať, či je povolená funkcia „Loudness“  (mimochodom, v niektorých verziách systému Windows sa nazýva „Ďalšie funkcie / vyrovnanie hlasitosti“).

Uložte nastavenia a skontrolujte, či sa zvuk zmenil a či nebol zreteľnejší.

*

Žiadne aktuálne nastavenia zvukového ovládača / ovládača

Spravidla spravidla nie je v prípade problémov s ovládačmi vôbec žiadny zvuk. Ale moderné verzie systému Windows (8, 8.1, 10) inštalujú ovládače automaticky. Nie je na tom nič zlé, práve naopak, uľahčujú život začínajúcim používateľom ...

Existuje ale jedno veľké „ALE“ - ovládače, ktoré inštalujú, sa zvyčajne nedajú nakonfigurovať. nie je tam nič navyše. panely, kde sú nastavené dôležité parametre vášho zariadenia.

Vo výsledku môže dôjsť k určitému skresleniu zvuku.

? Pomoc!

1) Aby som sa neopakoval o tom, ako skontrolovať, či je v systéme zvukový ovládač, ako ho vyhľadať a aktualizovať (a ďalšie otázky) - odporúčam vám prečítať si moju predchádzajúcu poznámku k tejto téme.

2) Možno budete potrebovať aj programy na automatickú aktualizáciu ovládačov v systéme. Hovoril som o nich v tomto článku.

Budeme predpokladať, že sme prišli na to, že sme vyhľadali a aktualizovali ovládače ? ...

Tiež vám odporúčam venovať pozornosť nastaveniam ovládača. Ak chcete otvoriť nastavenia zvukového ovládača, prejdite do ovládacieho panela Windows v časti „Hardvér a zvuk“ .

Ďalej v dolnej časti okna je spravidla vždy odkaz na dané nastavenie: v mojom prípade je to „B&O Play Audio Control“ (vo vašom prípade to môže byť napríklad Realtek Audio).

? Pomoc!  Žiadny odznak od správcu Realtek HD! Ako vstúpiť do ovládacieho panela Realtek, inak nemôžem nijako nakonfigurovať zvuk.

Ovládanie zvuku B&O Play - Ovládací panel

V nastaveniach zvukového ovládača skontrolujte hlasitosť hlavných zariadení („pohrajte sa s nimi“), vypnite rôzne „nepochopiteľné“ vylepšenia, filtre atď. Veľmi často spôsobujú všetky druhy problémov so zvukom.

B&O - Prehrávanie zvuku

*

Kontrola reproduktorov na inom počítači

Ak vyššie uvedené odporúčania nefungovali, dôrazne odporúčam pripojiť vaše reproduktory alebo slúchadlá k inému zariadeniu: notebooku, televízoru, počítaču atď. Toto sa musí urobiť, aby sa určil zdroj cudzieho zvuku:

  • sú na vine „reproduktory“ (ak je zvuk v iných zariadeniach hlučný);
  • alebo je na vine „samotná systémová jednotka“ (ak sa reproduktory správajú normálne, keď sú pripojené k iným zdrojom zvuku).

Zvukový konektor na reproduktoroch na pripojenie slúchadiel

Mimochodom , odporúčam tiež pripojiť ďalšie slúchadlá (ktoré fungujú dobre a bez „rušenia“ na inom notebooku, prehrávači a pod.) K systémovej jednotke, kde je problém so zvukom.

*

Dôvodom môže byť uzemnenie

Uzemnenie (niekedy sa nazýva aj uzemnenie) v bežných obytných budovách sa najčastejšie vykonáva v suteréne. Všetky zásuvky v budove sú spojené s týmto uzemnením. Ak je všetky zariadenia (vrátane reproduktorov) pripojené k rovnakej zásuvke, problémy s rušením v dôsledku uzemnenia obvykle nikdy nevzniknú.

Problém nastáva, keď sú počítač a reproduktory (alebo iné akustické zariadenie) pripojené k rôznym zdrojom napájania (do rôznych zásuviek).

Kvôli nerovnakým odporom vo vytvorenom obvode medzi nimi začne tiecť „parazitický“ prúd , ktorý vytvára pozadie, v niektorých prípadoch je to dosť hlasné rušenie: praskanie, hluk, syčanie, pískanie atď.

Ak je hluk spôsobený uzemnením , najjednoduchším spôsobom, ako sa ho zbaviť, je pripojenie všetkých zariadení k elektrickej sieti pomocou jednej spoločnej elektrickej zásuvky. Je ešte lepšie, ak je k zásuvke pripojený sieťový filter (nie čínsky, ale bežnej kvality alebo UPS), do ktorého budú pripojené počítače a reproduktory.

Na fotografii nižšie je znázornená prepäťová ochrana pre 5 zásuviek. Dostatočné množstvo pre väčšinu bežných domácich počítačov môžete pripojiť: monitor, systémová jednotka, reproduktory, tlačiareň a dokonca aj nabíjačka telefónu zostanú ...

Dôležité!

Ak chýba uzemnenie, niektorí autori odporúčajú pripojiť puzdro systémovej jednotky k bežnej batérii. Neradím to robiť striktne (pri určitom budovaní siete - môžete zasiahnuť prúd)!

Všeobecne je problém s uzemnením lepšie vyriešený elektrikárom.

*

Hluk rolovania kolieska myši

Šum z rolovania kolieska myši sa niekedy „dostane“ do interferencie zvuku a je počuť v reproduktoroch. Niekedy môže byť taký hluk dosť silný a je jednoducho nemožné počúvať hudbu pri práci.

Ak z reproduktorov počujete zvuk z myši, odporúčam vykonať nasledujúce kroky:

  1. pokúste sa vymeniť myš za novú;
  2. ak používate myš s konektorom PS / 2 , vymeňte ju za USB (alebo naopak);
  3. môžete tiež použiť adaptéry PS / 2 na USB. Napríklad pripojením myši s konektorom PS / 2 k portu USB;
  4. skúste použiť ľubovoľnú bezdrôtovú myš.

Na fotografii nižšie je myš: myš s konektorom PS / 2, myš USB a adaptéry PS / 2 na USB.

*

Mobilné telefóny a hračky

Ak je váš mobilný telefón príliš blízko k reproduktorom , potom pri jeho volaní (alebo prijatí SMS) často začujete silné praskanie a rušenie.

Môžete sa samozrejme pokúsiť tieniť zvukový kábel, ale doma je to podľa mňa všetko zbytočné vyhodenie peňazí, času a úsilia.

Vzdialenosť medzi telefónom a reproduktormi

Najlepším východiskom je nájsť miesto pre mobilný telefón, ktoré sa nenachádza na pracovnom stole, alebo aspoň rozmiestniť telefón a reproduktory do rôznych rohov. Vďaka tomu sa výrazne zníži praskanie a hluk.

? Mimochodom , dá sa to pozorovať z vysielačiek, rádiotelefónov a iných podobných prístrojov (napríklad rovnaké set-top boxy).

Čokoľvek s anténou a rádiovými signálmi môže byť zdrojom najsilnejších vibrácií odrážajúcich sa v reproduktoroch.

V niektorých prípadoch môže dokonca aj bežná tlačiareň / skener / kopírka „neobvyklá“ stolová lampa spôsobiť hluk v reproduktoroch. Preto minimálne počas trvania diagnózy odporúčam postupne vypínať cudzie zariadenia umiestnené v blízkosti reproduktorov a sledovať stav a čistotu zvuku.

Myslím, že už nie je čo komentovať ...

*

Vysoká hlasitosť pri reproduktoroch nízkej kvality

Príčinou šumu môže byť hlasitosť nad 50% u lacných reproduktorov nízkej kvality (a slúchadiel) (hovorí sa, že reproduktory začnú „hučať“).

Všeobecne svietia všetky reproduktory a slúchadlá. Pravé, kvalitnejšie reproduktory (a spravidla drahšie), vydávajú čistejší zvuk aj pri vysokej hlasitosti a stlmia iba na maximum. Zatiaľ čo lacné - keď objem dosiahne priemernú úroveň ...

Dávajte pozor na objem

Dávajte pozor aj na mikrofón. Ak sú vaše reproduktory zapnuté hlasno a mikrofón funguje, je možné pozorovať účinok uzavretého „zvonenia“.

*

Nízke napájanie (ekonomický režim)

Tento tip sa týka viac používateľov notebookov ...

Faktom je, že notebooky majú niekoľko prevádzkových režimov : ekonomický režim, vyvážený režim a vysoký výkon . Výrobcovia to robia preto, aby šetrnejšie spotrebovali energiu batérie.

V niektorých prípadoch znížená spotreba energie neumožňuje vysoko kvalitný zvuk.

Preto odporúčam prejsť na control Ovládací panel Windows na karte:

Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Napájanie

Potom povoľte vysoký výkon a uložte nastavenia (pozri snímku obrazovky nižšie).

Mimochodom, upozorňujeme, že niektoré modely notebookov môžu mať ďalšie. centrá napájania (napríklad od spoločností Sony, Lenovo, MSI atď.).

Vysoký výkon - Sony

*

Inštalácia externej zvukovej karty

Z nejakého dôvodu si veľa ľudí myslí, že externá zvuková karta je nejaké veľké zariadenie, drahé atď. To všetko je v minulosti, teraz existujú moderné zvukové karty, ktorých veľkosť je o niečo väčšia ako USB kľúč (a vyzerajú takmer rovnako).

Áno, k takejto zvukovej karte nemôžete pripojiť žiadne konkrétne zariadenie, ale môžete k nej pripojiť bežné klasické slúchadlá a reproduktory, mikrofón, čo je pre mnohých priemerných používateľov viac ako dosť.

? Pomoc! Externú zvukovú kartu si môžete kúpiť na serveri AliExpress (a v ďalších čínskych obchodoch online).

Obrázok: Externá zvuková karta USB

Externá zvuková karta môže navyše jednoducho pomôcť a zbaviť sa cudzieho šumu, keď iné možnosti problém nevyriešili.

Okrem toho sú náklady na mnoho modelov viac ako dostupné (najlacnejšie možnosti nestoja viac ako niekoľko stoviek rubľov).

Na fotografii nižšie je zobrazená zvuková karta USB. ? Takéto malé „bábätko“ je schopné vyprodukovať pomerne kvalitný zvuk, ktorý by mu niektoré zo zabudovaných zvukových kariet závideli.

A v zásade bude vyhovovať väčšine používateľov, ktorí sú spokojní s tým „najbežnejším“ zvukom.

Externá zvuková karta

*

To je pre mňa všetko ...

Dodatky k téme - vitajte ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 23.02.2017 

Oprava: 1. 5. 2020