Počítač nevidí telefón cez USB: prečo a čo je možné urobiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi s jedným problémom ... Pripojím svoj telefón (bežný smartphone so systémom Android) k USB portu môjho počítača.

Je počuť zvuk spojenia, telefón sa nabíja, ale nemôžem naň ísť a kopírovať súbory, počítač to nevidí! Čo sa dá robiť? (Ovládače som už dvakrát preskupil, oficiálne som si stiahol z webu výrobcu)

Dobrý čas!

Dôvod, ktorý ste opísali, je najtypickejší pre nesprávne nastavenie systému Android (mimochodom, v drvivej väčšine prípadov to tak je).

Napríklad v nastaveniach telefónu nie je začiarknuté, že zariadenie by malo byť pripojené ako MTP (mediálne zariadenie, s ktorým si môžete vymieňať súbory).

V skutočnosti v tomto článku rozoberiem tento dôvod a niektoré ďalšie, s ktorými sa v každodennej práci stretávame najčastejšie. ?

Takže ...

? Mimochodom!

Ak pripojíte telefón k portu USB k počítaču len na prenos niektorých súborov (fotografie, videá atď.), Môžem odporučiť vyskúšať alternatívne spôsoby prenosu údajov.

*

Čo robiť s „neviditeľným“ telefónom

Možno budete musieť začať riešiť problém s jednou „nuansou“: nabíja sa telefón, keď je pripojený k PC (?).

Zvyšok článku som samozrejme rozdelil na dve možnosti odpovede na túto otázku:

 1. áno, je spoplatnený;
 2. nie, nič sa nedeje.

Nabíjanie 37%

*

? Ak sa telefón nabíja z portu a pri pripájaní počujete zvuk

Nastavenia pripojenia USB k počítaču

Prvá vec, ktorú treba venovať pozornosť, sú notifikácie, ktoré sa zobrazia na obrazovke telefónu okamžite po pripojení k USB portu.

V predvolenom nastavení nie je telefón vo Windows vždy okamžite viditeľný - veľmi často, ak výslovne neumožníte výmenu súborov so zariadením, bude sa iba účtovať (ako autor otázky).

Upozornenie v systéme Android sa zobrazí okamžite po pripojení k USB - musíte toto upozornenie otvoriť (názov „Zariadenie je pripojené“ ). Pozri príklad nižšie. ?

Android - zariadenie pripojené (pozri upozornenie)

Ďalej si všimnite, ktorá možnosť pripojenia je vybratá:

 1. zariadenie môže pracovať v režime MTP - t.j. možnosť, ktorá vám umožní výmenu súborov s ním (čo potrebujeme);
 2. v režime nabíjania: t.j. okrem nabíjania telefónu nebudú k dispozícii ďalšie funkcie a nastavenia;
 3. fotoaparát (PTP): umožňuje vám prenášať fotografie pomocou špeciálnych. softvér.

Mediálne zariadenie MTP / Android 7.0

Nastavenia USB (Android 10.0)

V skutočnosti stačí začiarknuť políčko vedľa položky „Mediálne zariadenie (MTP)“ - v ideálnom prípade by sa mal zvuk pripojenia novej jednotky v systéme Windows okamžite ozvať a v časti „Tento počítač“ (prieskumník) uvidíte svoje zariadenie. Misia ukončená?! ?

*

Zariadenie je v režime modemu

Prejdite do nastavení na: „Bezdrôtové siete → Ďalšie → Režim modemu“ . V tejto časti musíte vypnúť všetky možnosti zariadenia ako modemu.

Faktom je, že keď zapnete režim, povedzme USB modem, zariadenie nemôže byť súčasne modemom (zdieľajúcim internet na počítači) a vymieňať si s ním súbory, napríklad flash disk ...

Modemový režim

*

Skúste spustiť ladenie USB

Na odstránenie problému veľmi často pomáha ladiaci nástroj USB . Táto funkcia je zabudovaná do systému Android. Je pravda, že existuje jedna zvláštnosť: môže byť „mierne“ skrytá pred očami. Ďalej zvážim možnosti, ako to spustiť.

ladenie USB

Možnosti, ako nájsť odkaz na spustenie ladenia:

 1. Nastavenia -> Vývoj -> Ladenie USB (stačí začiarknuť políčko vedľa tejto položky);
 2. Nastavenia -> Pre vývojárov -> Ladenie USB;
 3. Nastavenia -> Aplikácie -> Vývoj -> Ladenie USB (najobľúbenejšie pre Android 2.2 - 3.0);
 4. Nastavenia -> Ďalšie -> Možnosti pre vývojárov -> Ladenie USB;
 5. Nastavenia -> Systém -> Informácie o smartfóne (telefóne alebo tablete). Hľadáme položku „Číslo zostavy“ a klikneme na ňu 4 - 8 krát (malo by sa zobraziť špeciálne upozornenie, že ste sa stali vývojárom). Potom sa vráťte späť do nastavení - a zobrazí sa ponuka pre vývojárov.

  Otvorenie ponuky vývojára

  Nastavenia - pre vývojárov (tento odkaz bol predtým nedostupný!)

*

Žiadny ovládač pre root USB hub, pre telefón

Ďalším populárnym dôvodom „neviditeľnosti“ telefónu je nedostatok vodičov. Okrem toho nemusia byť na rozbočovači USB počítača alebo na telefóne žiadne ovládače (dokonca aj nový Windows 10 nie je schopný rozpoznať a automaticky nainštalovať ovládače na niektorých typoch telefónov).

Ak chcete zobraziť stav ovládačov, otvorte ? Správca zariadení (na tento účel môžete použiť kombináciu tlačidiel Win + Pause (a potom zobraziť ponuku vľavo) alebo ovládací panel systému Windows).

V Správcovi zariadení rozbaľte kartu Ovládače USB a skontrolujte, či máte rozbočovač USB.

Odporúčam na ňu kliknúť pravým tlačidlom myši, v rozbaľovacej ponuke zvoliť možnosť „Aktualizovať ovládač“ a postupovať podľa pokynov sprievodcu.

? Dôležité!

Vyskúšajte automatické aj manuálne aktualizácie! Pri manuálnej voľbe si často môžete vybrať z niekoľkých verzií ovládačov - vyskúšajte rôzne.

? Poznámka!

Všeobecne by v ideálnom prípade bolo lepšie riadiť špeciál. obslužný program pre komplexnú aktualizáciu ovládačov a skontrolujte s nimi svoj systém. Napríklad Driver Booster vám to umožní za pár minút.

Root Hub USB // Správca zariadení

Upozorňujeme, že ak je v telefóne nainštalovaný ovládač, v časti „Prenosné zariadenia“ by sa mal zobraziť názov vášho zariadenia (najčastejšie iba jeho model).

Prenosné zariadenia (nainštalovaný ovládač telefónu)

*

? Ak je telefón nielen neviditeľný , ale aj sa nenabíja z USB portu (nevykazuje známky „života“)

Ak sa po pripojení telefónu k portu USB absolútne nič nestane, je zrejmé, že nedôjde k žiadnemu kontaktu (z portu USB do zariadenia nie je napájané napájanie).

Najčastejšie je v tomto prípade potrebné hľadať hardvérové ​​dôvody tohto správania: môže dôjsť napríklad k prerušeniu kábla, rozbitiu portu micro-USB telefónu atď.

Ďalej prejdem k najpravdepodobnejším dôvodom ...

*

Je zapnutý samotný telefón?

Možno je tento dôvod príliš „triviálny“, ale ak máte nový telefón alebo je batéria vybitá do takého stavu, že sa zariadenie práve vyplo - potom sa pripojením k USB portu bude iba nabíjať!

Navyše, kým batéria „nevyberie“ 5 - 10% nabitia, zariadenie sa zvyčajne nezapne a nebudete k nemu mať prístup.

V takom prípade zostáva iba čakať na dostatočné nabitie zariadenia ...

Po úplnom vybití zariadenia - po prvýkrát pri nabíjaní, sa nemusí zobrazovať nič iné ako čierna obrazovka

*

Sú kontakty batérie utesnené páskou?

Táto možnosť sa vzťahuje na nové telefóny a batérie. Ak je vaše zariadenie nové, skontrolujte jeho kontakty na batériu.

Faktom je, že nefunkčnosť môže byť spojená nielen s vybitím, ale aj so skutočnosťou, že kontakty batérie môžu byť utesnené páskou. Výrobcovia to robia z bezpečnostných dôvodov počas prepravy.

Kontakty batérie sú utesnené páskou

Nálepka na batérii fotoaparátu a telefónu (ako príklad)

*

Je všetko v poriadku s káblom USB

Ďalej venujte pozornosť káblu, ktorým zariadenie pripájate k počítaču: je s ním všetko v poriadku?

Často, keď sú pri častom používaní poškodené tenké medené vodiče v samotnom kábli (t. J. Vonkajšia strana kábla môže vyzerať úplne neporušená, ale vo vnútri je zlomená).

Kábel USB je poškodený ...

Preto skúste použiť ten istý kábel na pripojenie iného zariadenia (môžete použiť iný počítač / laptop). Účel: Skontrolujte samotný kábel, či funguje ...

*

Funguje USB port počítača

To isté platí pre USB port počítača: skúste k nemu pripojiť iný telefón, USB flash disk a ďalšie zariadenia. Vidí ich počítač, môže si vymieňať súbory?

Pamätajte tiež, že okrem predného panela s portami USB (ku ktorým väčšina používateľov pripája zariadenia), majú systémové jednotky aj USB na zadnej strane. Skúste k nim pripojiť telefón.

? Poznámka!

Nie je neobvyklé, keď zabudnú pripojiť predný panel k portom USB a zvukovým konektorom.

? Pomoc!

Porty USB nefungujú, čo mám robiť?

Typická systémová jednotka

*

Otestujte svoj telefón pripojením k inému počítaču alebo notebooku

Nebude nadbytočné kontrolovať samotný telefón pomocou kábla USB tak, že sa ho pokúsite pripojiť k inému počítaču.

Účel: aby ste sa ubezpečili, že samotné zariadenie, jeho konektor micro USB funguje správne.

Poznámka: v priebehu času sa môže počas používania začať hrať konektor na telefóne (tj. V určitej polohe zástrčky sa kontakt môže „stratiť“). Pokúste sa opatrne znova pripojiť kábel USB a uvidíte výsledok.

Venujte pozornosť konektoru micro USB na telefóne

*

Je dostatok energie (je nainštalovaný rozbočovač USB)?

A posledná vec, ktorej treba venovať pozornosť: používate rôzne rozdeľovače a predlžovacie káble pre USB? Nie je nezvyčajné, keď sa port USB pripája ku klávesnici, myši, reproduktorom, monitoru atď.

Pravda je, že keď používate rôzne rozdeľovače, nemusí byť pre váš telefón dostatok energie (často sa to stáva aj pri externých pevných diskoch).

Ak chcete pripojiť viac zariadení k jednému portu USB, použite rozbočovače a rozbočovače, ktoré majú dodatočné napájanie (ako na fotografii nižšie).

? Pomoc!

Takéto rozdeľovače / predlžovacie káble je možné v čínskych online obchodoch kúpiť takmer nič.

USB rozbočovač s napájaním

*

Za doplnenie vopred ďakujem!

A to je pre mňa zatiaľ všetko ...

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvýkrát zverejnené: 14.04.2018

Oprava: 10. 10. 2020