Pri zapnutí počítača sa vyskytla chyba „reštartujte a vyberte správne bootovacie zariadenie alebo vložte bootovacie médium do vybraného bootovacieho zariadenia a stlačte kláves“. Čo robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomoc s prenosným počítačom: po zapnutí sa na čiernom pozadí začala objavovať chyba: „reštartujte a vyberte správne bootovacie zariadenie alebo vložte bootovacie médium do vybraného bootovacieho zariadenia a stlačte kláves“ (zapisoval doslovne!).

S notebookom predtým nikto nepracoval a nič sa mu nestalo (zdá sa), kvôli čomu by sa mohol objaviť? Nemôžem ani vstúpiť do bezpečného režimu, je to okamžite (tlačidlo F8 nijako nepomáha). Prepáčte za chyby, píšem z telefónu (poznámka: chyby boli opravené).

Dobrý deň!

Táto chyba nie je neobvyklá (mimochodom, na moderných počítačoch je čoraz menej častá a napriek tomu ...). Ak ho preložíte do ruštiny, znamená to asi takto: „Reštartujte a vyberte správny bootovací disk, stlačte ľubovoľnú klávesu na klávesnici.“

Chyba sa objaví okamžite po zapnutí PC (pred zavedením systému Windows) - preto nevstúpite do bezpečného režimu, nemôžete trápiť tlačidlo F8 .

Ďalej zvážim hlavné dôvody, kvôli ktorým sa táto chyba objavuje, pokúsim sa poskytnúť komplexné odporúčania na ich odstránenie ☺. Začnime ...

Vzhľad chyby

*

Dôvody chyby

Všeobecne sa táto chyba zvyčajne vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že ste zabudli vybrať USB flash disk / disketu / CD-disk z USB portu alebo jednotky, pripojili ste napríklad druhý pevný disk, zmenili ste nastavenia BIOSu (deje sa to pri inštalácii systému Windows), v prípade núdzového vypnutia elektriny (pre mnohých počítač funguje bez nepretržitého napájania (UPS)) a v niektorých ďalších prípadoch. Výskyt tejto chyby nemusí vždy znamenať vážne problémy s počítačom.

Disk / flash jednotka nebola vybratá z jednotky alebo USB portu

Ako som už uviedol vyššie, prvou a hlavnou vecou, ​​ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či sú všetky jednotky flash, externé pevné disky, jednotky CD / DVD atď. odpojený od počítača (notebooku). Ak nie, vypnite a reštartujte počítač.

Vyberáme disketu z jednotky a: \

Na starších počítačoch skontrolujte, či nie sú pripojené žiadne diskety.

Faktom je, že počítač s určitými nastaveniami systému BIOS sa na prvom mieste môže pokúsiť zaviesť zo zabudnutého pripojeného média - nenájdete na ňom bootovacie záznamy, môže to spôsobiť podobnú chybu. Toto je najbežnejšia možnosť!

Poznámka: Mimochodom, ak ste nedávno nainštalovali druhý pevný disk, môže to byť dôvod! Zvyčajne musíte zmeniť nastavenia systému BIOS (alebo preinštalovať systém Windows).

Zmenené nastavenia zavádzania (BOOT) v systéme BIOS // pár slov o Legacy Support (UEFI)

Ak ste deaktivovali CD a flash disky, potom druhá vec, ktorú odporúčam skontrolovať, je nastavenie systému BIOS. V prvom rade nás zaujíma sekcia BOOT - kde je nastavená priorita načítania z rôznych zariadení (t. J. Na ktorých diskoch a kde hľadať bootloader).

Ak chcete vstúpiť do systému BIOS, musíte ihneď po zapnutí počítača stlačiť tlačidlo F2 alebo F10 (alebo Esc, v závislosti od modelu vášho počítača). Všeobecne mám na svojom blogu samostatný článok venovaný tlačidlám a spôsobu vstupu do systému BIOS.

? Pomoc!

1) Ako vstúpiť do systému BIOS - pokyny krok za krokom

2) Horúce klávesy pre vstup do ponuky BIOS, Boot Menu, obnovenie zo skrytého oddielu.

Predpokladajme, že ste vstúpili do systému BIOS. Kam ďalej?

Musíte otvoriť sekciu BOOT. Ak máte prenosný počítač, potom je v nich spravidla spravidla okamžite viditeľný v hornom menu (na počítačoch je niekedy potrebné túto časť vyhľadať v časti  Advanced CMOS Features (napríklad Award BIOS)). Ďalej v časti BOOT nastavte prioritu bootovania tak, aby bol váš pevný disk bootovaný ako prvý!

Jeden príklad nastavenia systému BIOS je uvedený nižšie. Záverom je, že „Hard Drive“ (v preklade z angličtiny - pevný disk) by mal byť prvý - to znamená v stĺpci First Boot Device (prvé bootovacie zariadenie). Prvé bootovacie zariadenie. Poznámka: niekedy sa v systéme BIOS nachádza ďalší preklad - 1. boot Priorita). Vo všeobecnosti sa ponuka systému BIOS môže mierne líšiť v závislosti od jeho verzie.

Vložte pevný disk do stĺpca First Boot Device // Award BIOS

Po nastavení základných parametrov nezabudnite nastavenia uložiť - kliknite na Uložiť a skončiť . V opačnom prípade sa všetky vykonané nastavenia jednoducho neuložia!

? Ďalšie informácie o nastavení systému BIOS nájdete v týchto článkoch:

1) Nastavenia systému BIOS notebooku (na obrázkoch).

2) Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z jednotky flash alebo disku (CD / DVD / USB).

Mimochodom, o UEFI ešte jedna vec ...

Nové počítače / notebooky sú spravidla vždy predinštalované so systémom Windows 8/10. Ale nie všetkým používateľom sa to páči, mnohí to radšej demolujú a namiesto toho si nainštalujú Windows 7. Existuje iba jedna dilema: nastavenia systému BIOS pre takéto zariadenia zvyčajne neobsahujú podporu pre staré operačné systémy (hovoríme o takom nastavení ako Legacy Podpora).

Namiesto toho je predvolene najčastejšie UEFI a Windows Boot Manager. Ak preinštalujete systém, odporúčam ? prečítať si tento článok (podrobne skúma tento problém a ukazuje, ako nainštalovať Windows 10 na nový notebook).

Batéria na základnej doske je vybitá

Podobná chyba môže nastať aj kvôli vybitej batérii na základnej doske. Je to malá „tabletka“ (pripomína ju tvarom).

Vďaka svojej práci sa parametre, ktoré nastavíte v systéme BIOS, ukladajú do pamäte počítača (CMOS). Taktiež čas a dátum sú tiež niekde uložené a na úkor niečoho sa počítajú, keď vypnete počítač (je to aj vďaka tejto batérii). Približný pohľad na ňu je uvedený na fotografii nižšie.

Batéria na základnej doske

Po vypnutí sa po vypnutí počítača obnovia nastavenia, ktoré ste zadali v systéme BIOS. A ak predvolene vyberiete zavádzacie zariadenie iné ako pevný disk, táto chyba sa znova zobrazí ...

V priemere takáto batéria vydrží zhruba 7-10 rokov (na niektorých počítačoch viac ako 15 rokov!). Venujte pozornosť času, ak to začalo často zablúdiť, možno dôvodom je práve táto batéria ...

Poškodený bootloader Windows

Štvrtým dôvodom bol problém s bootloaderom Windows. Ak bol poškodený (napríklad po vírusovej infekcii, náhlom výpadku napájania, inštalácii druhého operačného systému Windows, nesprávnom formátovaní / rozdelení disku atď.), Počítač nenašiel bootovacie záznamy a zobrazí podobnú chybu. . Je zrejmé, že je potrebné ho obnoviť.

Metódy:

  1. najjednoduchšie a najrýchlejšie je použiť funkciu obnovenia systému (možno budete potrebovať zavádzaciu jednotku USB flash). Z tohto článku sa dozviete viac o obnovení operačného systému Windows;
  2. Ak sa obnovenie nepodarí, môžete systém jednoducho znova nainštalovať. Tu je popísaný spôsob inštalácie systému Windows 10 z jednotky flash.

Vidí pevný disk systém BIOS?

V niektorých prípadoch môže chyba „reštartovať a vybrať ...“ znamenať problém s pevným diskom. Na úvod odporúčam skontrolovať, či je BIOS na pevný disk viditeľný (ďalej uvádzam odkaz na článok o jeho zadaní).

? Pomoc!

Článok pomocníka o tom, ako vstúpiť do systému BIOS

V systéme BIOS skontrolujte, či je zobrazený model pevného disku, či je zistený. Skontrolujte karty BOOT, MAIN, INFORMATION (v závislosti od modelu počítača a verzie systému BIOS sa niektoré body môžu líšiť).

Ak systém BIOS vidí pevný disk, všimnete si, že oproti položke HARD DISK / HDD bude napísaná úprava disku (dva príklady na fotografii nižšie).

BOOTOVÁ časť - zistený pevný disk // SATA: 5M-WDC WD5000

Je v systéme BIOS zistený pevný disk? Rozhodnuté! WDC WD10JPCX-24UE4T0

Na niektorých počítačoch tiež môžete vidieť model procesora, disku atď., Ak máte čas pozrieť sa na prvé nápisy, ktoré sa objavia ihneď po zapnutí zariadenia (zvyčajne zmiznú veľmi rýchlo a nemáte čas na prečítajte si ich). Nižšie je uvedený príklad.

Prvá uvítacia obrazovka po zapnutí počítača

Ak sa v systéme BIOS nerozpozná pevný disk ...

Prvá vec, ktorú odporúčam, je skontrolovať slučky. Odpojte ich od pevného disku, vyfúknite prach, znova ich vložte. Pevný disk sa veľmi často nezistí iba kvôli zlému kontaktu, keď sa plochý kábel odpojí.

Po druhé  , ak nejde o káble, skúste túto jednotku pripojiť k inému počítaču / notebooku. Teraz je okrem toho v predaji ľahké a rýchle nájsť špeciálne „vrecká“, ktoré vám umožnia pripojiť disky k portom USB (zvládne to aj začínajúci používateľ). Odkaz na podrobnejší článok o pripojení disku k inému počítaču je uvedený nižšie.

? Pomoc!

Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču

Po tretie  - venujte pozornosť tomu, či váš disk začal praskať a vydávať zvuky, či nevydávajú nejaké cudzie zvuky (obzvlášť to platí pre notebooky, ktoré sa často prenášajú a môžu náhodne klepnúť alebo spadnúť). Ak sa vyskytnú cudzie zvuky, je možné, že nastali hardvérové ​​problémy s diskom.

? Pomoc!

1) Pevný disk je hlučný a praskajúci - čo robiť

2) Ako skontrolovať, či na pevnom disku nie sú chyby a chybné sektory (chybné bloky). Ako pracovať s programom Victoria v systéme DOS a Windows

Po štvrté  , ak máte inú jednotku, môžete ju skúsiť pripojiť a skontrolovať, či systém BIOS vidí inú jednotku.

Ak to zhrnieme, prvou úlohou v tomto prípade je, aby systém BIOS zistil pripojený disk. Je ťažké uviesť v jednom článku všetky dôvody, prečo systém BIOS nemusí disk „vidieť“ (ak sa problém nepodarí vyriešiť, možno stojí za to kontaktovať službu? ..).

*

To je všetko, prajem rýchle zotavenie!

Dúfam, že som pomohol ...

?

Prvé zverejnenie: 06.12.2017

Oprava: 10.02.2020