Dobrý čas všetkým!
S nástupom júlových horúčav sa prehrievali nielen ľudia, ale aj hardvér počítačov / notebookov. Platí to najmä pre procesory a grafické karty, ktorých teploty môžu dosahovať pomerne vysoké hodnoty (najčastejšie pri spustených hrách).
Všeobecne sú moderné zariadenia dosť „inteligentné“ a dobre chránené: po dosiahnutí určitej teploty (kritického bodu) sa počítač jednoducho vypne. Takáto ochrana pomáha „nespáliť“ drahý hardvér, ak sa niečo pokazilo ...
Automatické - automatické, ale ak rovnaká grafická karta pracuje dlhšiu dobu nad normálnym teplotným limitom, jej životnosť sa zníži. Preto, ak nechcete predčasné zlyhanie grafického adaptéra, je veľmi vhodné strážiť hodnotu teploty (najmä v horúcom letnom období, keď sa počítač náhle úplne bezdôvodne vypne, ak je počuť silné brumenie chladičov, puzdro prístroja sa začalo otepľovať ako obvykle atď.) .
Ďalej budem analyzovať, čo a ako „robiť“ ...
*
Teplota grafickej karty (GPU)
Všeobecne začnem tým, že teplotu grafického adaptéra ovplyvňujú hlavne tri komponenty:
- zaťaženie zariadenia (ak čítate textovú stránku v prehliadači, zaťaženie je minimálne; ak spustíte novú hru s vysokým grafickým nastavením, zaťaženie je maximálne!). Samozrejme, čím je vyššia záťaž, tým viac sa zariadenie zahrieva;
- činnosť chladiaceho systému (od chladiča na grafickej karte, stavu chladiča atď.). Často, keď sa po pol roku používania počítača radiátory zariadenia upchajú prachom a výmena vzduchu sa zhorší, v dôsledku čoho dôjde k prehriatiu;
- od teploty v miestnosti, v ktorej je zariadenie umiestnené (samozrejme, ak máte v miestnosti 35 stupňov Celzia, potom teplota grafickej karty nemôže byť nižšia ako táto hodnota!).
Samozrejme neberiem do úvahy model samotného zariadenia.
Ako zistiť aktuálnu teplotu grafickej karty
V počítači / notebooku sú nainštalované špeciály. senzory, ktoré monitorujú (monitorujú) teplotu v reálnom čase. Najpohodlnejší spôsob zobrazenia ich stavu je pomocou špeciálnych nástrojov (v samotnom systéme Windows neexistuje žiadna pohodlná možnosť zobrazenia) .
AIDA64
Dôstojník. webová stránka: //www.aida64.com/downloads
Jeden z najslávnejších nástrojov na sledovanie charakteristík počítača. Pokiaľ ide o teplotu, stačí otvoriť kartu „Senzory“: max. informácie o rôznych zariadeniach (pevný disk, procesor, grafická karta atď.).

AIDA64 - snímače (nájdite grafické karty)
Teplota GPU
Z. webová stránka: //www.gputemp.com/
Pohodlný, bezplatný a veľmi jednoduchý nástroj na sledovanie teploty (schopný monitorovať teplotu v reálnom čase, bez ohľadu na to, aké hry alebo programy by ste nespustili).
GPU-Z
Z. webová stránka: //www.techpowerup.com/gpuz/
Táto utilita je informatívnejšia ako iné: umožní vám zistiť nielen teplotu, ale aj frekvencie, model grafickej karty, jej zaťaženie, množstvo pamäte atď. Všeobecne ide o veľmi, veľmi pohodlný nástroj.
Prípustné a kritické hodnoty
Hneď musím povedať, že môžete samozrejme dávať „priemerné“ teploty, ale nezabudnite, že existujú aj niektoré modely grafických kariet, pre ktoré už bude teplota 60 ° C kritickým bodom. Najskôr je potrebné určiť (zistiť) model grafickej karty a nájsť pre ňu špecifikáciu výrobcu. Spravidla by sa tam mali uvádzať niektoré teplotné prahy.
Ďalej v článku vám to pomôžem, ako aj rozlúštiť niektoré nepochopiteľné skratky, ktoré nájdete v špecifikáciách.
Obslužné programy na prezeranie charakteristík počítača (na zistenie modelu grafickej karty) - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html#__Aida_Speccy
IntelHD
Webová stránka: //ark.intel.com/ru/
Spoločnosť Intel má pomerne informatívny web: tu nájdete odporúčania týkajúce sa nastavení grafickej karty pre rôzne hry, ovládače, aplikácie a všetky druhy charakteristík (vrátane teplôt).
Z vyššie uvedeného odkazu vyberte rodinu, generáciu a model procesora (ako zistiť technické parametre počítača, vrátane modelu procesora).
Ďalej v zozname charakteristík vyhľadajte riadky TJMAX, TCASE a TJUNCTION (s najväčšou pravdepodobnosťou bude jedna z nich).
T križovatka je teplota „križovatky“, t.j. po dosiahnutí ktorého sa procesor automaticky vypne (kritický bod). Spravidla je to hodnota uvedená vo väčšine prípadov.
T jmax - teplota, pri ktorej začne škrtenie (tj. Procesor začne pracovať pomalšie (menej produktívne), počítač začne spomaľovať).
Prípadom T je teplota v strede chladiča CPU. Môžete sa podľa neho aj navigovať.

Križovatka T (teplota, po dosiahnutí ktorej sa počítač vypne)
V priemere možno normálnu teplotu moderných grafických kariet IntelHD pripísať rozsahu 30-70 ° C (pri zaťažení v hrách a editoroch - 50 ÷ 70 ° C, pri „voľnobehu“ - 30 ÷ 50 ° C).
Čokoľvek nad 70 ° C by sa považovalo za zvýšenú teplotu. V každom prípade musíte skontrolovať, ako funguje chladiaci systém, či je všetko v poriadku s tepelnou pastou atď.
Čokoľvek nad 80 ° C by sa malo označovať ako kritické teploty. Je veľmi nežiaduce používať zariadenie, ak dosahuje také teploty (zníži sa jeho životnosť).
AMD
Dôstojník. webová stránka: //www.amd.com/ru
Užitočná tabuľka (procesory s integrovanou grafikou) - //www.amd.com/ru/products/specifications/apu/
Hneď by som chcel zdôrazniť, že stránky AMD sú menej informatívne ako stránky spoločnosti Intel. Pokiaľ ide o vstavanú grafiku, vyššie uvedená tabuľka poskytuje dosť podrobné informácie: riadi sa číslom MAX Temps (maximálna prípustná teplota).

MAX. Tepl
V priemere má Ryzen maximálnu teplotu 105 ° C, hodinové škrtenie začína po prechode bodu 91 ° C.
Pre sériu FX max. teploty začínajú na 60 ° C. Upozorňujeme, že procesory predchádzajúcej generácie mali výrazne nižšiu teplotnú hranicu (buďte s tým opatrní).
Pokiaľ hovoríme o rozmedzí normálnej teploty, potom je približne na rovnakých úrovniach, aké sú uvedené pre IntelHD (~ 30 ÷ 70 ° C).
nVidia
Stránka s výberom grafickej karty (k dispozícii pre notebooky a stacionárne počítače): //www.nvidia.com/ru-ru/geforce/
Upozorňujeme, že web musí byť otvorený v angličtine (USA, zmena jazyka v spodnej časti stránky).
Na webových stránkach vyhľadajte v zozname svoju grafickú kartu. Ďalej by sa mala objaviť „veľká“ stránka s reklamou rôznych funkcií karty - musíte nájsť odkaz na úplnú špecifikáciu karty (Vief Full Specs, pozri obrazovku nižšie) .

Pozrite si celú špecifikáciu
Ďalej úplne dole nájdite riadok Maximum GPU Temperature - maximálna teplota. Napríklad pre grafickú kartu GTX 1080TI je to 91 ° C. O niečo nižšia ako napríklad grafické karty AMD.

Maximálna teplota pre grafickú kartu GTX 1080TI (z oficiálnej stránky)
Normálny rozsah pre najnovšie grafické karty série GTX je 30 (35) -70 ° C (približne rovnaký ako pre Intel a AMD).
Ako znížiť vysokú horúčku, čo robiť
1) Dávajte pozor na prach
Takmer tretiu časť prehriatia má na svedomí najbežnejší domáci prach. Faktom je, že sa postupne a „nepostrehnuteľne“ usadzuje na radiátoroch, upcháva ventilačné otvory a zhoršuje výmenu vzduchu. Potom zvyčajne príde leto - teplota v miestnosti stúpne a zariadenie sa prehrieva ...
Rada je jednoduchá: pravidelne čistite počítač / notebook od prachu (asi dvakrát ročne). Túto operáciu možno často vykonať nezávisle (nižšie uvádzam niekoľko článkov, ktoré vám pomôžu).
- Čistenie notebooku od prachu - //ocomp.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili.html
- Vyčistite systémovú jednotku od prachu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili.html
2) Prevádzkové podmienky
Mnoho používateľov pracuje s notebookom na mäkkých povrchoch: posteli, pohovke atď. Výsledkom je, že ventilačné otvory prístroja sú často zablokované a vzduch prestane normálne cirkulovať. V dôsledku toho dôjde k prehriatiu ...
To sa často deje s PC: veľa ľudí používa počítačové stoly, v ktorých steny stola zakrývajú otvory v systémovej jednotke.
Odporúčanie v tomto ohľade je jednoduché: skontrolujte, či nie sú vo vetracích otvoroch prístroja nejaké „prekážky“. Normálny prenos tepla by nemalo nič rušiť.
3) Optimalizácia
Tiež by som odporučil skontrolovať váš systém a zistiť, či existujú nejaké programy, ktoré veľmi zaťažujú grafickú kartu alebo procesor. Možno okrem vašej bežiacej hry (povedzme) v systéme „pracuje“ aj minerálny vírus (ktorý samozrejme ovplyvňuje zaťaženie a v dôsledku toho aj teplotu). Nižšie uvádzam niekoľko článkov na pomoc ...
- Ako odstrániť vírus z počítača, ak ho „nevidí“ bežný antivírus: //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html
- Naštartovanie počítača bez zjavného dôvodu - //ocomp.info/protsessor-zagruzhen-na-100-i-tormozit.html
- Optimalizácia systému Windows 10 na zlepšenie výkonu počítača - //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html
4) Niekoľko slov o tepelnej paste

Typický radiátor
Chladič na grafickej karte poskytuje chladenie čipu. Medzi ním a čipom sa používa tepelná pasta, ktorá zlepšuje prenos tepla. Keď zaschne, je narušený prenos tepla, čo vedie k prehriatiu.
Všeobecne sa v priemere odporúča meniť tepelnú pastu každé 2 - 4 roky (v závislosti od prevádzky prístroja, kvality tepelnej pasty atď.). Preto ak vyššie uvedené metódy nepomohli žiadnym spôsobom znížiť teplotu a dlho ste ju nezmenili, určite tomu venujte pozornosť. Tí, ktorí nikdy neurobili tento postup sami, sa odporúčajú obrátiť sa na službu (existuje niekoľko jemností).
PS
Pokiaľ ide o bežnú systémovú jednotku, v horúcom počasí môžete odstrániť bočný kryt jednotky a umiestniť pred ňu bežný ventilátor. Takto výrazne zlepšíte chladenie všetkých komponentov počítača. Podľa môjho názoru dobrý a cenovo dostupný spôsob pre väčšinu používateľov (navyše nemusíte mať žiadne špeciálne znalosti) .
Pokiaľ ide o notebooky, odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s týmto článkom - //ocomp.info/greetsya-noutbuk.html. Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako bojovať proti prehriatiu.
*
Doplnky sú vítané.
Veľa šťastia všetkým!