Prečo sa počítač spomaľuje a ako môžete urýchliť jeho prácu

Dobrý deň!

Populárna múdrosť: „Nebol to Babin, niekto sedel v kokpite“ ... ?

Myslím si, že takmer každý užívateľ sa pri práci za počítačom (notebookom) stretol s pomalou prácou, chybami, zamrznutím. Okrem toho môžu byť brzdy tak na starých autách (čo nás neprekvapuje), ako aj na nových ...

Existuje niekoľko desiatok dôvodov, prečo sa počítač spomalí! Ale väčšina z nich sa dá úplne vyriešiť sama, bez toho, aby ste sa uchýlili k špecialistom.

V tomto článku by som chcel zvážiť niekoľko najbežnejších dôvodov pomalého výkonu počítača, zamŕzania a oneskorenia. Z každého dôvodu bude uvedené riešenie a odporúčania na jeho odstránenie.

? Poznámka:

 • tipy z článku sú relevantné pre Windows 7, 8, 8.1, 10;
 • Po dodržaní „receptov“ z článku som si takmer istý, že ak úplne neodstránia brzdy, určite vám zrýchlia počítač!
 • Článok postavím nie celkom obvyklým spôsobom. Najskôr stručný popis (kedy a pri akom použití sú brzdy dodržané), potom príčiny a riešenia problému.

*

Príčiny bŕzd a ich eliminácia

Diagnostika: nájdenie aplikácie, ktorá načítava počítač

A tak pre vás všetko fungovalo dobre a zrazu ... počítač začal bezdôvodne pracovať pomaly. Najskôr odporúčam venovať pozornosť nasledujúcemu:

 1. aké programy bežali predtým, ako sa počítač začal spomaliť;
 2. v akych pripadoch PC spomali? Napríklad pri načítaní OS, pri kopírovaní súborov, pri práci v prehliadači atď. Všetky tieto prípady sú popísané v mojom článku nižšie;
 3. Nezabudnite skontrolovať správcu úloh : zistite, či obsahuje aplikácie, ktoré načítajú procesor o 30% alebo viac, či už nie je preťažený pevný disk, RAM alebo sieť. Poznámka: Správcu úloh otvoríte stlačením kombinácie klávesov Ctrl + Alt + Del ;

  Správca úloh - využitie procesora a disku

  Ak nájdete aplikáciu, ktorá silno zaťažuje procesor, disk, pamäť, skúste ju zavrieť.

 4. Ak je v správcovi úloh všetko v poriadku a neexistujú žiadne aplikácie, ktoré by načítali počítač, ale stále sa to spomaľuje, skúste použiť aplikácie tretích strán, napríklad Advanced SystemCare . ?

Advanced SystemCare ->

Tento nástroj vám pomôže nielen odstrániť odpadky a optimalizovať systém Windows, ale tiež navrhne, ktoré z programov najviac načítajú systém (povie vám to špeciálny monitor zdrojov, ktorý je možné otvoriť po inštalácii SystemCare).

Starostlivosť o systém - jedno tlačidlo ŠTART - a váš počítač bude rýchlejší!

Monitor zdrojov je uvedený na snímke obrazovky nižšie: kliknutím na ikonu CPU - môžete rozšíriť ponuku, ktorá zobrazí všetky programy, ktoré načítajú CPU o 32% ...

Boot bar (monitor zabudovaný do Advanced SystemCare)

Okrem Advanced SystemCare, na kontrolu a vyhľadanie aplikácií, ktoré načítajú váš počítač, odporúčam vyskúšať Process Explorer ( program si stiahnete a popis jeho práce nájdete po kliknutí na nasledujúci odkaz ?).

? Pomoc!

1) Čo robiť, ak počítač spomalí a neustále je vysoké zaťaženie procesora (demontáž pomocou nástroja Process Explorer) - pozri pokyny

2) Ak ste podľa správcu úloh obsadili takmer celú pamäť RAM - pokúste sa ju uvoľniť a nakonfigurovať stránkovací súbor - ďalšie informácie nájdete tu

3) Ak príčiny brzdenia súvisia s pevným diskom (napríklad jeho načítanie je 100%) a zatvorené aplikácie nepomohli, odporúčam túto poznámku.

Dôležité!

Ak sa váš počítač bezdôvodne (na prvý pohľad) spomalí (alebo je silne zaťažený systémovými procesmi), môže sa stať, že ste zachytili vírus (mimochodom, ak je váš počítač napadnutý vírusmi alebo adware, brzdy a pomalá práca môže byť v akejkoľvek aplikácii) ...

Preto odporúčam skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov a vymazať tieto (ak existujú): //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html (mimochodom, v tomto článku sa už k vírusom nevrátim).

*

Pomalé Windows, slabá odozva

Možno je to najbežnejšia sťažnosť: zdá sa, že po preinštalovaní systému Windows počítač „letí“, ale časom začne reagovať pomalšie a pomalšie a teraz sa aplikácie otvárajú akosi neochotne, dlho atď. ?

Je to spôsobené hlavne tým, že v systéme Windows sa hromadí veľké množstvo „odpadkov“, ktoré je potrebné z času na čas vyčistiť.

Pridajte k tomu chybné riadky v systémovom registri, nepracujúce skratky, prerastenú vyrovnávaciu pamäť prehliadača, „chvosty“, ktoré zostali zo starých, dávno vymazaných programov.

? Pomoc! 

1) Najlepšie nástroje pre komplexné čistenie notebookov a počítačov

2) Čistenie počítača od nevyžiadaných súborov v manuálnom a automatickom režime

Dôležité!

Keď sa pevný disk zbaví všetkých nepotrebných vecí, odporúčam  defragmentáciu  (ak máte namiesto HDD disk SSD, nemusíte ho defragmentovať!).

Táto operácia zvýši rýchlosť prístupu k súborom na disku.

? Pomoc!

Ako defragmentovať disk (zvýšiť rýchlosť pevného disku)

Doplnenie!

Pre maximálnu akceleráciu OS Windows sa odporúča optimalizovať ju . Táto téma je dosť rozsiahla, nižšie je odkaz na jeden z mojich článkov (relevantný pre Windows 10, 8, 7).

? Pomoc!

Optimalizácia systému Windows 10 - pozri pokyny ->

*

? Keď sa objavia brzdy: tipy a triky

Pri zavedení systému Windows

Každý piaty program, ktorý nainštalujete (a možno aj viac), sa zaregistruje pri štarte (t. J. Spustí sa a načíta sa do pamäte počítača spolu so spustením systému Windows).

Napríklad ICQ, Skype, uTorrent, editory obrázkov atď. Väčšina používateľov tomu spravidla (zatiaľ) nevenuje pozornosť.

Využite rovnaký uTorrent - ak v ňom máte niekoľko stoviek torrentov, potom môže trvať nie minútu, než ich všetky skontrolujete a stiahnete si program (okrem toho bude pevný disk veľmi zaťažený, čo ovplyvní reakciu vášho počítača ).

Poznámka! To, čo máte pri štarte v systéme Windows 10, si môžete pozrieť v správcovi úloh (Ctrl + Alt + Del, pozri obrazovku nižšie).

Karta Po spustení - Správca úloh

Riešenie v tomto prípade:

 1. Nakonfigurujte spustenie ☝, ovládajte ho (z času na čas odstráňte z neho nepotrebné aplikácie);
 2. Mimochodom, brzdy môžu byť spojené s vodičmi (napríklad ak dôjde ku konfliktu vodičov s rozdielnym vybavením). Odporúčam skontrolovať a aktualizovať ovládače ☝ pomocou špeciálneho. nástroje alebo z oficiálnej webovej stránky výrobcu vášho zariadenia.
 3. Nakúpte a začnite používať disk SSD ?. Je pravda, že tu existujú určité nevýhody: sú drahé, majú menšiu veľkosť ako HDD (Windows, aby nedošlo k strate údajov, bude potrebné previesť z HDD na SSD).
 4. Na záver sa pozrite na svoj antivírus. Keď sa Windows spustí, často začnú kontrolovať všetky automaticky načítané programy, čo počítač „zavesí“.

*

Po preinštalovaní systému Windows

Nie je nezvyčajné, že sa počítač začne po preinštalovaní systému Windows spomaľovať. Pokiaľ starý OS až tak nespomalil a správal sa inak, odporúčam venovať pozornosť niekoľkým z nasledujúcich vecí ...

Aktualizácie

Po inštalácii systému Windows sa predvolene začne vyhľadávať a sťahovať aktualizácie. Toto vyhľadávanie a načítanie má často dramatický vplyv na využitie procesora (čo samozrejme ovplyvňuje výkon). Zodpovedá za to služba Windows Update. Ak ju deaktivujete, systém Windows sa zastaví.

? Pomoc!

Ako zakázať aktualizácie v systéme Windows - pozrite si pokyny

Poznámka: Neodporúčam však neaktualizovať systém vôbec. Som iba zástancom deaktivácie automatickej aktualizácie systému, aby nezasahoval do práce. Ale raz za mesiac podľa môjho názoru stojí za to zapnúť službu a manuálne skontrolovať aktualizáciu (keď to nebude prekážať vašej práci).

Vodiči

Spravidla sa po preinštalovaní operačného systému staré pracovné ovládače (overené časom ?) stratia. Okrem toho systém Windows často inštaluje svoje vlastné ovládače počas procesu inštalácie. A nie je nezvyčajné, že pracujú veľmi zle ...

Preto vám odporúčam navštíviť webovú stránku výrobcu vášho notebooku (počítača), odtiaľ si stiahnuť ovládače a nainštalovať ich manuálne. Alebo použite špeciálne nástroje na automatickú aktualizáciu a hľadanie ovládačov. Odkazy sú uvedené nižšie.

? Pomoc!

Najlepšie nástroje na aktualizáciu ovládačov

Ako zistiť vlastnosti počítača a jeho výrobcov

Nesprávna bitová hĺbka systému Windows (nevidí celú pamäť)

Ak máte 4 GB RAM (alebo viac) a máte nainštalovanú 32-bitovú verziu systému Windows, zobrazí sa iba 3 GB, čo zase ovplyvní výkon! Okrem toho niektoré programy (video editory, grafické editory atď.) Fungujú lepšie a rýchlejšie v 64-bitových systémoch Windows.

? Pomoc!

Viac informácií o Windows (32/64 bitov)

Problém s Windows (zostavy sú zlé)

Ak ste nainštalovali najrôznejšie zostavy operačného systému Windows, brzdy by sa mohli objaviť kvôli kvalite samotnej zostavy. Faktom je, že je dosť možné, že niektoré dôležité služby sú zakázané, niečo potrebné bolo odstránené atď.

A ak na jednom počítači môže takáto zostava fungovať celkom normálne, na inom sa môžu začať hromadiť chyby, zamrznutia atď.

Koniec koncov, žiadny zberateľ neotestuje svoj produkt rovnako ako oficiálny vývojár ...

? Pomoc! 

Jednoduchá bezplatná inštalácia licencovaného operačného systému Windows

*

Po určitej dobe práce (po 15-30 min.)

Vysoká teplota, prehriatie

Ja osobne by som v prvom rade odporúčal venovať pozornosť teplote . Faktom je, že ak zlyhá chladiaci systém, teplota začne stúpať, keď dosiahne určité hodnoty - počítač začne spomaľovať.

Ako zistím teplotu komponentov počítača? Veľmi jednoduché - použite jeden z nástrojov: ? Speccy, AIDA atď.

Poznámka: V AIDA (na snímke obrazovky nižšie), aby ste videli teplotu hlavných komponentov, musíte otvoriť sekciu „Počítač / senzory“.

AIDA64 - teplota CPU, pevného disku atď.

Ďalej skontrolujte, či existujú indikátory, ktoré prekračujú prijateľné hodnoty pre váš hardvér. Čísla tu môžu byť iba približné, venujte pozornosť teplote, ak:

 • CPU: pri prekročení hodnoty 60 gramov. Ts;
 • pre pevný disk: viac ako 40 gr. Ts;
 • pre grafickú kartu: viac ako 60-65 gr. Ts.

Mimochodom, odporúčam vám prečítať si článok, ktorého odkaz je uvedený nižšie (podrobne som v ňom preskúmal problematiku teploty).

Ako zistiť teplotu procesora, grafickej karty a pevného disku, čo sa považuje za normálne? Spôsoby zníženia teploty komponentov počítača / notebooku - //ocomp.info/kak-uznat-temperaturu-cpu-gpu-hdd.html

Mimochodom , teplota zvyčajne začína stúpať kvôli:

 • upchatý chladiaci systém (prach (ako z neho vyčistiť PC - pozri nižšie) , zle dodaný nábytok, ktorý zatvára ventilačné otvory);
 • zastavený chladič (napríklad by sa mohol jednoducho prestať točiť kvôli voľnému kontaktu);
 • v horúcom letnom období, keď je teplota v miestnosti a mimo okna omnoho vyššia ako po zvyšok času.

Prach

Spravidla platí, že keď je zariadenie veľmi prašné, teplota v ňom začne stúpať (či už ide o bežnú systémovú jednotku alebo notebook). Preto je vhodné systémovú jednotku dvakrát ročne vyčistiť od prachu. Ako to urobiť, je popísané v samostatnom článku, odkaz na ňu je uvedený nižšie.

? Pomoc! 

Čistenie počítača od prachu: monitor, systémová jednotka, klávesnica - pozri poznámku ->

Ako čistiť notebook od prachu - pozri pokyny ->

„Krivý“ softvér (napríklad hra). Pre hráčov: pozrite sa na Steam

Niektoré momenty v hrách sa veľmi často spomaľujú kvôli chybám vývojárov (napríklad hra nebola optimalizovaná pre starý rad grafických kariet).

Výsledkom je, že keď v niektorých hrách uvidíte oheň (voliteľne), obrazovka hry akoby zamrzla (v iných hrách k tomu môže dôjsť aj pri vode). Odporúčanie je jednoduché: skúste sa pozrieť na oficiálne požiadavky hry, tematické fóra. Iste, ak bude taký problém, fanúšikovia tejto hry ho už rozobrali od kosti ...

Svojho času tak populárna služba ako Steam sklamala svojich používateľov. Proces „steam.exe“ spôsoboval, že systém niekoľko minút po spustení hry zle visel. Ak teda využívate túto službu, minimalizujte hru a hľadajte v správcovi úloh (volacie tlačidlá Ctrl + Shift + Esc ), je s ním všetko v poriadku ...

Záťažový test grafickej karty (ak je v hrách)

Mimochodom, záťažový test pomôže posúdiť, či je s grafickou kartou všetko v poriadku, či s ňou nie sú nejaké problémy (mimochodom, odporúča sa to vykonať, ak sa vaše počítačové hry spomalia). Ako to vykonať, sa dozviete z jedného z mojich starých článkov, odkazu nižšie.

? Pomoc!

Záťažový test grafickej karty - testujte výkon a stabilitu grafickej karty

Aktualizácie systému Windows

Pomalá prevádzka a zamŕzanie v hrách môže byť tiež spôsobené aktualizáciou systému Windows (napríklad spustením počas hry).

Odporúčam vypnúť automatické aktualizácie (a niekedy ich zapnúť manuálne, keď vám nebudú prekážať). Ako na to - ? pozri túto poznámku.

uTorrent

Venujte pozornosť takým programom p2p, ako sú uTorrent, StrongDC atď. Faktom je, že ak sú v nich súbory hašované alebo ak si ich súbory aktívne sťahujú iní používatelia, váš výkon sa môže znížiť. Preto sa odporúča ukončiť tieto aplikácie pred spustením hry (v prípade spomalenia).

? Pomoc!

HDD disk je 100% preťažený pri sťahovaní súborov (torrentov) v uTorrent

*

V hre, pri inštalácii hier

Brzdy v hrách sú pravdepodobne jedným z najbežnejších a najnaliehavejších problémov mnohých používateľov. Všeobecne pre začiatok odporúčam prečítať si jeden z mojich článkov - prečo sa hry spomaľujú.

Problém s inštaláciou (hru zbalil archivátor)

Mnoho používateľov sa sťažuje, že počítač pri inštalácii hry divoko spomaľuje (aj keď sa počítač zdá byť nový ...).

Spravidla sa veľa hier zbalí do archívov. Počas inštalácie inštalátor extrahuje tieto údaje a umiestni ich do priečinka, ktorý ste určili pred inštaláciou. Tento proces sám o sebe veľmi často načíta pevný disk a procesor počítača ...

Ak teda počítač počas inštalácie spomalí, nie je to nič prekvapujúce (iba ak nezamrzne). Ešte viac vám odporúčam pred inštaláciou zavrieť ďalšie aplikácie náročné na zdroje (editory videa, grafické editory a rovnaký uTorrent atď.).

? Pomoc!

Ak inštalácia zamrzne alebo trvá veľmi dlho (prekročí rozumné limity) - odporúčam skontrolovať stav vášho pevného disku

Vysoké systémové požiadavky hry

Mnoho hráčov si nie je vedomých systémových požiadaviek. Všetky hry koniec koncov vždy naznačujú minimálne a odporúčané systémové požiadavky na pohodlnú hru.

Ak váš počítač nespĺňa odporúčané požiadavky, nie je prekvapením, že sa spomalí. Nenechajte sa však odradiť po prečítaní nasledujúcich článkov - svoj stroj môžete trochu zrýchliť ...

? Pomoc!

Zrýchlenie hier: najlepšie programy a pomôcky - pozri môj výber 

Ako zvýšiť počet FPS v hrách - pozri pokyny

Nepôvodní vodiči

Pri inštalácii modernej verzie systému Windows (napríklad Windows 10) automaticky nainštaluje aj ovládače pre všetok rozpoznávaný hardvér. Väčšinou všetko funguje dobre, ale niekedy sú nainštalované nesprávne ovládače, alebo sa začnú stretávať .

Všeobecne odporúčam stiahnuť ovládače pre vašu grafickú kartu z oficiálnych webových stránok výrobcu (alebo použiť špeciálne nástroje na automatickú aktualizáciu ovládačov). Odkazy nižšie.

? Pomoc!

5 najlepších programov na automatickú aktualizáciu ovládačov

Ako nájsť a nainštalovať ovládač pre neznáme zariadenie

Vodiči nie sú naladení na výkon

V nastaveniach ovládača pre rôzne grafické karty (nVidia, AMD Radeon, IntelHD) môžete nastaviť prevádzkový režim: vylepšiť kvalitu obrazu alebo nastaviť maximálny výkon.

Len vďaka takémuto jemnému vyladeniu ovládačov - môžete ktorúkoľvek z hier výrazne zrýchliť. Ako sa to deje, je popísané v mojich predchádzajúcich článkoch, na ktoré odkazujem nižšie.

Akcelerácia AMD (Radeon) - pozri pokyny

Akcelerácia nVidia (GeForce) - pozri pokyny

Akcelerácia IntelHD - pozri pokyny

Diskrétna grafická karta nefunguje

Mnoho moderných počítačov a notebookov je dnes vybavených dvoma grafickými kartami: integrovanou a samostatnou. Pri spustení hier by sa vo väčšine prípadov mala samostatná karta aktivovať a začať pracovať. Ale nie vždy sa to stane ...

? Pomoc!

Ako spustiť hru na samostatnej grafickej karte - pozrite si pokyny

*

Pri sledovaní videa

Pri sledovaní videa môže počítač tiež často mrznúť: obraz sa bude trhať, zvuk sa bude koktať a všetky emócie zo sledovania budú mať tendenciu k nule ...

Stáva sa to z rôznych dôvodov, ale vo väčšine prípadov za to môžu kodeky, prehrávač alebo slabý počítač. Viac o tomto nižšie ...

? Dôležité!

Upozorňujeme, že toto je video, ktoré sledujete na počítači. Ak sa vaše online video spomalí (zo služieb YouTube, VK, Odnoklassniki), pozrite si tento pokyn

Zastarané (nekvalitné) kodeky

Video sa veľmi často spomalí v dôsledku nízkej kvality kodekov. V prípade takéhoto problému odporúčam v prvom rade pokúsiť sa odstrániť vaše staré kodeky a nainštalovať novú modernú sadu (napríklad  K-Lite Codec Pack . Ako ju správne nainštalovať - ​​článok si môžete prečítať na odkaze nižšie).

? Pomoc!

Najlepšie kodeky (na zabezpečenie prehrávania všetkých videí)

Príliš vysoká kvalita videa pre váš počítač

Teraz na internete existuje veľa videí: v AVI, MP4, WMV atď., A tiež v kodekoch, ktoré ich komprimovali. Každé video má tiež určitú kvalitu: napríklad 720p alebo 1080p alebo 4K, ktoré sú v poslednej dobe také populárne.

Upozorňujeme, že prehrávanie videa v rozlíšení 4K vyžaduje dvojnásobný výkon ako počítač, napríklad 1080p. Nie každý starý počítač dokáže takéto video zvládnuť a bude ho schopný prehrať vo vysokej kvalite (bez trhania).

V takom prípade môžem odporučiť nasledujúce:

 • skúste znova nainštalovať ? kodekov;
 • nainštalujte si niekoľko ďalších prehrávačov a skontrolujte, ako sa v nich prehráva video;
 • pred prehrávaním videa zatvorte všetky ostatné aplikácie, ktoré načítajú počítač;
 • stiahnuť to isté video v nižšej kvalite (aby sa dnes s rozvojom internetu toho veľa našlo veľmi rýchlo ... ☝).

Nie je optimalizovaný program / prehrávač

O niečo vyššie som povedal pár slov, že rôzni hráči sa pri prehrávaní rovnakého videa môžu správať odlišne: jeden nahrá procesor až na 100% a spomalí, druhý prehrá bežné video (všetko závisí od algoritmy a kód, na čom je program napísaný - na čom závisia zdroje, ktoré potrebuje. Programátori „píšu“ odlišne ...).

? Pomoc! 

Najlepší hráči pre Windows - môj výber

Prečo sa video na počítači / notebooku spomaľuje - podrobné pokyny

Poznámka!  

Prehrávače, ktoré sa odporúčajú vyskúšať na starších počítačoch: BS.Player, Media Player Classic, VLC media player, Splash HD Player Lite.

Diskrétna grafická karta nie je zahrnutá

Podrobnejšie som tento problém popísal v jednom zo svojich predchádzajúcich príspevkov (odporúčam vám sa zoznámiť!).

*

Pri pripojení na internet

Aktualizácie sa sťahujú

Ak sa počítač začne pri pripájaní na internet spomaľovať, v prvom rade odporúčam venovať pozornosť službe Windows Update (práve ona je zodpovedná za aktualizáciu systému). Ak otvoríte správcu úloh, zaťaženie procesora a pamäte pochádza z procesu svchost.exe .

V takom prípade musíte deaktivovať automatické aktualizácie a podľa potreby ich povoliť manuálne.

? Pomoc!

Ako zakázať aktualizácie v systéme Windows

Trójske kone, adware, vírusy

Druhá vec, ktorú by som odporučil, je skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov a adware. Keď získate prístup na internet, adware často začne sťahovať a zobrazovať vám reklamy. Z tohto dôvodu - počítač často nefunguje stabilne, výkon klesá.

? Pomoc!

Najlepšie antivírusové programy v tomto roku - pozri môj výber

Poznámka. Pri kontrole odporúčam použiť dva antivírusové programy: napríklad klasický antivírus Kaspersky a utilitu AdwCleaner.

Sieť je nabitá programami, ktoré spotrebúvajú prenos

Ďalším dôležitým bodom je pozrieť sa do správcu úloh (tlačidlá volania Ctrl + Shift + Esc ), aby ste zistili, či existujú programy, ktoré aktívne sťahujú informácie do siete.

Napríklad rôzne torrenty, prehľadávače, programy uTorrent, FTP atď.

Chrome sťahuje súbor / ako príklad

Pomalý internet

Ak sa napríklad vaše online video alebo online hra spomalí, je celkom možné, že príčinu musíte hľadať nie v samotnom počítači, ale v sieti.

Ak rýchlosť vášho kanála nie je dostatočná, napríklad pre určitú hru (alebo inú aplikáciu), potom nie je v mraze nič prekvapujúce ... ?

Odporúčam vykonať niekoľko zložitých testov na kontrolu a zistenie rýchlosti vášho internetu. O tom vám povie článok nižšie.

? Pomoc!

Ako zistiť rýchlosť internetu na počítači - pozrite si pokyny

*

Pri práci v prehliadači

Prehliadače používa 99,999% používateľov počítačov / notebookov (aj tých, ktorí nie sú pripojení k internetu). Možno aj preto existuje veľa sťažností na prehliadače, ktoré sú neustále a nevyčerpateľné ☝.

Ak ste používateľom prehliadača Chrome alebo jeho derivátov (a teraz je to jeden z najpopulárnejších), odporúčam vám prečítať si článok uvedený nižšie (je popísaných a uvedených niekoľko rád, vďaka ktorým bude váš prehliadač rýchlejší).

? Pomoc!

Ako zrýchliť prehliadač Chrome - pozrite si pokyny

Veľký počet kariet

Čím viac kariet je otvorených v prehľadávači, tým viac pamäte budú vyžadovať (a zvyšuje sa zaťaženie procesora). Keď teda otvoríte n-tý počet kariet (v závislosti od charakteristík počítača a typu internetových stránok), počítač sa začne znateľne spomaľovať.

Sú tu dve odporúčania: pokúste sa neotvárať na kartách všetko, čo sa dá; a skúste použiť menej náročné na zdroje.

? Pomoc!

Najlepšie prehliadače pre slabé počítače - pozri môj výber

Množstvo reklám na stránke. Prehliadač infikovaný adware (vírusom)

Na internetových stránkach, kde je veľa reklám, je to nielen príjemné, ale ovplyvňuje to aj odozvu a výkon vášho počítača.

Ďalej chcem poznamenať, že reklamy na stránkach sa môžu zobrazovať, aj keď na zablokovanie nainštalujete špeciálne doplnky a (to sa stáva v prípade infekcie prehliadača adware. Nedávno - skutočný útok!).

? Pomoc!

Ako odstrániť reklamy v prehliadači a vyliečiť ich z adware.

Starý počítač a nový prehliadač ...

Ak máte pomerne starý počítač, je možné, že to na pohodlnú prácu v modernom prehliadači, ktorý obsahuje desiatky doplnkov a ďalšie, jednoducho nestačí. „buchty“.

Na pomalších strojoch odporúčam vyskúšať prehliadače s minimálnym využitím procesora a pamäte. O takýchto prehliadačoch si môžete prečítať v jednom z mojich článkov, odkaz nižšie.

? Pomoc!

Najlepšie prehliadače (vrátane prehliadačov pre slabé počítače) - predstavené v mojom poslednom príspevku ->

Pomalá rýchlosť internetu

Ak sa načítanie vašich internetových stránok trvá dlho, zistite si najskôr svoju skutočnú rýchlosť internetu (odkaz nižšie). Tiež odporúčam vyskúšať prehliadače Opera a Yandex v turbo režime (existuje takáto možnosť, ktorá umožňuje zrýchliť načítanie stránky na pomalom internete).

Okrem toho skúste zakázať grafiku na weboch (flash animácie, obrázky, reklamy) - tým sa tiež zrýchli načítanie stránky a zníži sa zaťaženie systému ako celku.

? Pomoc!

1) Ako zistiť rýchlosť internetu v počítači

2) Ako zrýchliť internet na počítači, notebooku

*

Pri pokuse o otvorenie alebo kopírovanie súboru

Problém s pevným diskom (zlý)

Ak chcete skopírovať súbor z pevného disku a v dôsledku toho zamrzne, je to dosť alarmujúci príznak (najmä ak váš disk vydáva neprirodzený zvuk: klepanie, klikanie atď.).

Odporúčam tiež obrátiť sa na stav disku, ak: vaše súbory začali miznúť, prestali sa otvárať, rýchlosť kopírovania súborov je veľmi nízka, zlyhanie operačného systému Windows atď. To všetko môže naznačovať problémy s mechanikou a napr , čo sa nachádza na disku, objavili sa zlé bloky.

Táto téma je dosť rozsiahla - preto uvediem odkaz na článok nižšie, ktorý vám pomôže pochopiť a zistiť stav vášho pevného disku.

? Pomoc! 

Ako skontrolovať chyby a chybné sektory na pevnom disku - pozrite si pokyny ->

Malé súbory a príliš veľa

Ak kopírujete veľa malých súborov (napríklad zbierky obrázkov) z jedného disku na druhý, potom rýchlosť kopírovania spravidla klesá a je veľmi nízka. Mnoho používateľov je pobúrených (najmä ak potrebujete preniesť desiatky gigabajtov obrázkov).

Riešenie: S počítačom je vlastne všetko v poriadku, keď kopírujete veľa malých súborov - počítač sa chová vždy takto ...

V takom prípade dám jednu radu - skúste všetky vaše malé súbory skomprimovať do archívu (napríklad v nekomprimovanom ZIP - je to hotové veľmi rýchlo!), A potom skopírujte samotný archív. Rýchlosť sa výrazne zvýši!

? Pomoc! 

Archivátory zadarmo pre Windows

Bezplatný archivátor 7-zip - vytvorte nekomprimovaný archív ZIP

Súbor je poškodený (nie je úplne načítaný). Žiadny program na otvorenie súboru

Ak váš súbor nebol stiahnutý až do konca (to znamená, že bol stiahnutý povedzme iba na 80%, namiesto 100), potom keď ho otvoríte, zobrazí sa nejaká chyba alebo bude váš počítač jednoducho „a za pol minúty alebo minútu sa vôbec nič nestane.

Mimochodom, podobný obrázok sa stane, ak nemáte aplikáciu, ktorá dokáže otvoriť určitý typ súboru . V žiadnom prípade sa vždy okamžite nezobrazí značka so žiadosťou o výber programu na otvorenie konkrétneho súboru.

Ak chcete nastaviť a nakonfigurovať asociácie súborov, prejdite na:

Ovládací panel \ Programy \ Predvolené programy \ Vyberte predvolené programy .

Ďalej vyberte konkrétny program a nastavte, ktoré prípony súborov môže otvoriť (obrazovka nižšie).

Predvolené programy (združenia súborov)

Antivírus blokuje prístup k súboru

Nakoniec skontrolujte, či váš antivírus neblokuje prístup k súboru. Najmä pokiaľ ide o niektoré hry, herných asistentov, crackerov a ďalšie doplnky k rôznym aplikáciám (ktoré nie sú distribuované oficiálnymi vydavateľmi).

Takmer akýkoľvek moderný antivírus je možné na určitý čas deaktivovať (Avast je uvedený nižšie ako príklad ?).

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu

*

Rozumiem, že sa článok ukázal byť dosť dlhý a kontrola všetkých dôvodov môže trvať dlho (najmä pre začínajúceho používateľa). Napriek tomu dúfam, že článok niekomu pomôže ušetriť peniaze, čas a nervy. Čas teda nebol zbytočný! ?

*

Za doplnky k téme - vopred veľký milosrdenstvo ...

V tomto prípade zavŕšim, veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 16.05.2017

Oprava: 01.03.2020