Vyhľadávanie podľa obrázka z telefónu so systémom Android: hľadanie podobných obrázkov a názvu zobrazeného obsahu

Dobrý deň všetkým!

Myslím si, že mnoho ľudí sa už neraz stretlo so situáciou, keď na fotografii (obrázku) vidíte zviera (rastlinu, hmyz atď.) A chcete vedieť jeho plemeno, popis a všetko, čo je možné ...

Okrem toho si takúto fotografiu môžete urobiť sami, pričom ste niekde v prírode, pretože takmer všetky moderné smartfóny sú vybavené fotoaparátmi. ?

Podobná situácia môže nastať, keď chcete nájsť iba fotografie určitého subjektu, napríklad, máte radi prírodu (vodopád): ak máte len jeden takýto obrázok, môžete nájsť celú zbierku podobných fotografií. Nie je to super? ?

Vyhľadávanie obrázkov vo všeobecnosti umožňuje riešenie takýchto problémov (koniec koncov, text nedokáže popísať, aký strom vidíte, povedzme). Ako sa to dá urobiť priamo zo smartfónu s Androidom (bez použitia PC), to vám poviem v tomto článku.

Takže, začnime ...

*

Chcem nájsť to, čo je zobrazené na fotografii (dopadnúť na objektív)

Možnosť 1: zlatý google objektív

Google má v poslednej dobe jednu veľmi zaujímavú aplikáciu - ? „Google Lens“ (v preklade do ruštiny - šošovka alebo šošovka). Vďaka nej okamžite nájdete všetko, čo „vidíte“ vo fotoaparáte telefónu!

Napríklad, ak ste videli obrázok so stromom (alebo ste tento strom dokonca našli nažive), nasmerovali ste fotoaparát na svojom smartfóne a klikli na „Hľadať“ . Woo-a-la, smartphone hovorí, že je „breza“, a ponúka možnosť vidieť podobné obrázky! Skvelé?! ?

Google Lens - určil, aký druh stromu, a našiel podobné obrázky

Môžete samozrejme vyhľadávať nielen rastliny, ale aj akékoľvek zvieratá, ryby, nejaký tovar a veci atď. atď.

Google Lens - určilo, aký druh rýb sa zobrazuje na obrazovke!

Navyše, ak otvoríte kartu „Produkty“  , Google Lens vám bude vedieť povedať, kde si môžete kúpiť a za akú cenu vám spadol do objektívu ...

*

Možnosť 2: použitie prehliadača Chrome

Ak máte v telefóne (tablete) nainštalovaný prehliadač Chrome (odkaz na Play Market), potom vám na vyriešenie „nášho problému“ môže stačiť táto aplikácia. Nižšie uvediem jednoduchý príklad.

Povedzme, že ste videli fotografiu psa na nejakej webovej stránke a chcete poznať jeho plemeno, nájdite podobné obrázky ako tento.

Ak to chcete urobiť, jednoducho niekoľkokrát klepnite a podržte na fotografii. sekúnd, kým sa nezobrazí ponuka služieb: v ňom vyberte možnosť „Vyhľadať tento obrázok v službe Google“ . Pozri príklad nižšie. ?

Hľadáme psie plemeno podľa fotografie

Ďalej uvidíte výsledky vyhľadávania:

 • môžete vidieť ďalšie veľkosti podobnej fotografie;
 • pozri podobné fotografie a obrázky;
 • prečítajte si články, kde sa nachádza táto fotografia. Mimochodom, v mojom príklade bolo vďaka tomu ľahké určiť plemeno psa - anglického bígla (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Anglický beagle (Google našiel plemeno psa)

*

Možnosť 3: priamo vo vyhľadávači Google

Výhodou tejto možnosti je, že môžete vyhľadávať nielen obrázky, ktoré ste získali na internete, ale tiež ich môžete vytvoriť sami vo fotoaparáte (alebo môžete použiť akýkoľvek obrázok v pamäti a na jednotke flash telefónu).

Vyhľadávací algoritmus:

 1. prvá vec, ktorú musíte urobiť, je otvoriť hlavnú stránku Google, potom prejsť na nastavenia prehliadača a povoliť úplné zobrazenie stránky (ako to urobiť v prehliadači Chrome - zobrazené na snímke obrazovky nižšie, pozri „Plná verzia“ ?);

  Plná verzia (v nastaveniach prehliadača)

 2. potom otvorte funkciu vyhľadávania obrázkov (v ľavom hornom menu);

  Obrázky

 3. potom si všimnete, že na vyhľadávacom paneli sa rozsvieti ikona „fotoaparátu“ - ak na ňu kliknete, môžete vyhľadávať podľa obrázka (buď poskytnite odkaz na požadovanú fotografiu, alebo ju načítajte z pamäte). V mojom príklade ? - klikol som na „Nahrať súbor“ ;

  Nahrajte fotku, vyberte súbor

 4. potom môžete vybrať obrázok z disku alebo vyfotografovať fotografiu z fotoaparátu. Potom to automaticky vyhľadá: výsledky môjho príkladu sú uvedené nižšie (Google našiel stovky pohľadníc k narodeninám ...).

  Výsledky vyhľadávania Google

*

Možnosť 4: použitie vyhľadávacieho nástroja Yandex

Vyhľadávací algoritmus je celkovo podobný predchádzajúcej verzii. Rozdiel je iba vo vyhľadávacom nástroji (napríklad v rusky hovoriacom segmente Google nie vždy nájde všetko, takže má zmysel riadiť obraz cez iný vyhľadávací nástroj).

Vyhľadávací algoritmus:

 1. najskôr musíte otvoriť vyhľadávanie podľa obrázkov. Tu je priamy odkaz: //yandex.ru/images/
 2. potom kliknite do textového poľa a zadajte požiadavku: pod ním sa zobrazí možnosť „Opýtať sa obrázkom“ - vyberieme ju;

  Opýtať sa podľa obrázka (Yandex)

 3. Yandex ďalej ponúka výber medzi vyhľadávaním podobných obrázkov, rozpoznávaním textu na fotografii, hľadaním produktu alebo automobilu. V mojom príklade som uviedol „podobné obrázky“ ;
 4. v ďalšom kroku môžete fotografovať z fotoaparátu alebo zvoliť obrázok (fotografiu) v pamäti telefónu;

  Nájdite podobné obrázky

 5. potom sa pred vami zobrazia výsledky vyhľadávania. Zostáva rozhodnúť sa sledovať iba podobné obrázky alebo zoznam webov, na ktorých sa nachádza táto fotografia. Všeobecne je všetko veľmi pohodlné a prehľadné. Pozri príklad nižšie. ?

  Nájdené fotografie

*

Možnosť 5: použitie špeciálneho aplikácie

V niektorých prípadoch môže zlyhať prehľadávač. Navyše, ak často hľadáte obrázky, je oveľa pohodlnejšie použiť na to špeciály. Dodatok.

Ako ďalší bonus: špeciály. Softvér na riešenie tohto problému vám umožňuje vyhľadávať vo viacerých vyhľadávacích nástrojoch naraz a potom filtrovať výsledky nájdených (napríklad podľa veľkosti fotografie, farby atď.).

*

Hľadať podľa obrázka

Odkaz na Google Play: //play.google.com/

Obrazovka vyhľadávania v časti Hľadať podľa obrázka

Jednoduchá, ale dostatočne efektívna aplikácia na rýchle vyhľadanie obrázkov. Umožňuje vám nasnímať obrázok z pamäte ako originál aj z fotoaparátu v reálnom čase.

Možno existuje len jedna nevýhoda: malé reklamné okienka.

Vlastnosti:

 • veľmi jednoduché použitie;
 • podpora fotoaparátu;
 • vstavaný editor: umožňuje vám orezať z fotografie nepotrebné detaily, ktoré nechcete hľadať. Môžete tiež otočiť obrázok o 90 - 270 stupňov;
 • podpora viacerých vyhľadávacích nástrojov: Google, TinyEYE a Yandex;
 • pri vyhľadávaní na Googli je možné výsledky triediť pomocou filtra.

*

Foto Sherlock - vyhľadávanie podľa obrázka

Odkaz na Google Play: //play.google.com/

Hľadať fotografiu Sherlock

Tiež veľmi jednoduchá aplikácia. Po jeho spustení budete okamžite vyzvaní na fotografovanie alebo otvorenie z pamäte. Ďalej aplikácia ponúkne orezanie okrajov a vyhľadávanie (príklad je uvedený na snímke obrazovky vyššie).

Mimochodom, aplikácia umožňuje veľmi rýchlo skontrolovať fotografiu v sociálnej sieti. sietí (alebo na rovnakom Avite), aby nenarazili na falošného človeka (podvodníci sa v poslednej dobe často vydávajú za iných ľudí) ...

*

Vyhľadávanie obrázkov - PictPicks

Odkaz na Google Play: //play.google.com/

Výsledky hľadania v službe PictPicks

PictPicks je aplikácia na vyhľadávanie obrázkov a fotografií na webe. Vyhľadávanie navyše nie je možné vykonať iba tak, že budete mať konkrétnu fotografiu, ale tiež jednoducho vyhľadáte určitú tému (čo je tiež veľmi výhodné).

Táto aplikácia sa líši od tých predchádzajúcich: prítomnosť filtrov, ktoré vám umožňujú spresniť kritériá vyhľadávania.

Vlastnosti:

 • pri hľadaní obrázkov môžete nastaviť filtre: farba, typ, čas atď .;
 • pridaný obrázok na vyhľadávanie je možné orezať, otočiť;
 • nájdené obrázky je možné zdieľať, nastaviť ako tapetu, pridať do kontaktov;
 • aplikácia používa Google na vyhľadávanie obrázkov.

*

To je zatiaľ všetko.

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 10.10.2018

Oprava: 7. 7. 2020