Ako zistiť uhlopriečku obrazovky notebooku alebo počítača (približne: 1 palec = 2,54 cm.)

Dobrý deň!

Všeobecne by som chcel hneď poznamenať, že otázky týkajúce sa uhlopriečky sú pomerne populárne: pri výbere a kúpe nového notebooku alebo monitora, aj pri riešení rôznych problémov s existujúcim zariadením (napríklad ak potrebujete správne nastaviť Rozlíšenie obrazovky).

V tomto článku nižšie uvediem niekoľko spôsobov, ako určiť uhlopriečku. Sú relevantné pre tie zariadenia, ktoré môžete zapnúť, a pozrieť si ich vlastnosti v systéme Windows alebo firmvéri výrobcu (napríklad pre váš laptop), aj pre tie, ktoré sú vypnuté (napríklad v obchode) ...

Poznámka: Mimochodom, kvalita obrazu na obrazovke nezávisí priamo od veľkosti uhlopriečky! Sám som si mnohokrát všimol, ako 13-palcový notebook poskytuje oveľa lepší obraz ako zariadenie s 15,6 “obrazovkou (ktorá má všeobecne„ zrnitý “obraz). A to všetko môže vyústiť napríklad do únavy očí.

Moja rada: v prvom rade sa pri výbere obrazovky zamerajte na kvalitu obrazu (a potom na uhlopriečku) .

*

Metódy stanovenia uhlopriečky

Na úvod chcem na obrazovke nižšie demonštrovať, čo sa rozumie pod uhlopriečkou: toto je vzdialenosť medzi protiľahlými rohmi obrazovky (napríklad medzi ľavým dolným a pravým horným okrajom). Upozorňujeme, že veľkosť uhlopriečky nezahŕňa „nepracujúce“ časti obrazovky (tj. Plastové okraje okolo okrajov) - musíte merať iba časť, kde je zobrazený obrázok!

Aká je uhlopriečka, ako ju zmerať

A ešte jeden dôležitý bod: v obchodoch je veľkosť uhlopriečky uvedená v palcoch, zatiaľ čo väčšina z nás je zvyknutá merať všetko v centimetroch (pozri). 1 palec = 2,54 cm.

Dôležité!  Ďalej uvádzame najbežnejšie veľkosti notebookov.

11 palcov = 27,94 cm.

15,6 palcov = 39 624 cm.

17 palcov = 43,18 cm.

19 palcov = 48,26 cm.

Metóda číslo 1: vizuálna (manuálna)

Spôsob, ktorý sa sám navrhuje, je vziať zvinovací meter, meraciu pásku alebo pravítko a zmerať  (dôležité: buďte opatrní s kovovými časťami pásky alebo pásky - môžu poškriabať povrch obrazovky) .

Výsledné číslo vydelte 2,54 - bude to uhlopriečka vášho zariadenia v palcoch (to je hodnota, ktorá je uvedená na všetkých predaných monitoroch).

Napríklad ste zmerali svoj notebook a dostali ste asi 39,6 cm (ak sa 39,6 vydelí 2,54, bude to 15,6). Vaša uhlopriečka je teda 15,6 palca.

Výpočet na kalkulačke pre smartphone

Týmto spôsobom môžete vo výkladnej skrini ľahko a rýchlo zistiť uhlopriečku ľubovoľného monitora, o ktorý máte záujem.

Mimochodom , niektoré notebooky a monitory majú nálepky so všetkými svojimi najvýznamnejšími vlastnosťami. Tu na fotografii nižšie je napríklad zobrazený notebook ACER: na štítku je uvedená nielen uhlopriečka, ale aj množstvo pamäte RAM, grafickej karty, procesora, operačného systému atď.

Klasické puzdro na notebook ACER

Metóda číslo 2: použitie dokumentov

Nechcem byť otravný, ale napriek tomu ... Ak ste si kúpili zariadenie v certifikovanom obchode, potom ste museli dostať celý „balík“ dokumentov k zariadeniu: vlastnosti, rôzne pokyny na zapnutie / vypnutie , atď.

Vlastnosti notebooku // stránka z dokumentov dodávaných so zariadením

Metóda číslo 3: použitie špeciálneho. inžinierske siete

Jedným z najslávnejších nástrojov na sledovanie výkonu počítača je AIDA-64 (kedysi ho nahradil Everest). Odporúčam použiť (odkaz na ňu je uvedený nižšie).

Po inštalácii a spustení obslužného programu - stačí otvoriť sekciu „Zobrazenie / Monitor“ : na kartách „Typ monitora“ a „Max. Viditeľná oblasť“ nájdete diagonálnu obrazovku, jej dĺžku a šírku v mm.

13,3-palcová obrazovka na notebooku

Doplnenie!

Teraz existuje veľa nástrojov na sledovanie charakteristík. Odporučil by som zaplatiť predovšetkým týmto (existuje aj AIDA-64): //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html#__Aida_Speccy

Metóda číslo 4: pre úradníkov. web výrobcu

Ak poznáte presný model notebooku alebo monitora, potom na internete na oficiálnych stránkach výrobcu zariadenia nájdete všetky podrobnosti a informácie o ňom (niekedy si tam môžete dokonca stiahnuť špeciálne nástroje na doladenie zariadenia). ).

Zostava notebookov Dell (obrazovka z oficiálnej webovej stránky výrobcu)

Ešte raz však poznamenám, že je potrebné poznať nielen model zariadenia, ale aj jeho presnú úpravu. Zistíte to:

  • v rovnakom špec. verejné služby (AIDA, Everest, Astra atď.);
  • na nálepkách na puzdre zariadenia (pozrite sa na zadnú časť monitora, laptop);
  • v jeho dokladoch (cestovný pas).

Ďalšie informácie o tom, ako zistiť presnú úpravu notebooku, nájdete tu: //ocomp.info/kak-uznat-model-noutbuka.html

*

To je pre mňa všetko, k dodatkom k tejto téme - samostatný milosrdenstvo!

Veľa štastia!