Matrix IPS, TN (TN + film) alebo PLS: s ktorou maticou zvoliť monitor?

Otázka používateľa

Ahoj.

Chcem si kúpiť notebook, ale neviem ktorý☺. Všetci používatelia pozerajú na procesor, pamäť - ale ja som pri monitore, neviem, kde sa mám zastaviť. DNS v zásade ponúka dva typy matíc: TN + Film alebo IPS (notebook s maticou IPS je dvakrát drahší). Ktorý je lepšie zvoliť?

Dobrý čas všetkým!

Všeobecne je nepravdepodobné, že by väčšina neskúsených používateľov zaznamenala rozdiel v kvalite obrazu na monitoroch (a mnohí o tom ani len neuvažujú), ak tieto monitory nezobrazujú spolu s rovnakým obrázkom. Lepšie je, otočte ich rôznymi smermi - potom ... áno, efekt explodujúcej bomby!

Ale všeobecne, teraz v predaji existujú monitory s rôznymi typmi matíc, najčastejšie sú to tri: TN (a odrody ako TN + Film), IPS (AH-IPS, IPS-ADS a ďalšie) a PLS.

Pokúsim sa ich teda v tomto malom článku porovnať z pohľadu bežného používateľa (rôzne vedecké výrazy, ako napríklad uhly farby pixelov, lom lúčov - nebude tam ☺). Takže ...

*

Porovnanie matíc PLS, TN (TN + Film) a IPS

V článku sa pokúsim poukázať na hlavné výhody / nevýhody každej matice, uvediem niekoľko fotografií susedných monitorov, aby ste mohli vizuálne posúdiť kvalitu obrazu. Myslím si, že vďaka tomu budú informácie pre väčšinu používateľov prístupnejšie.

Dôležité!

Hneď chcem poznamenať, že okrem matice venujte pozornosť výrobcovi monitorov!

Maticová matica je iná a dokonca aj dva monitory na maticiach TN môžu zobrazovať iný obrázok!

Odporúčam vám v prvom rade venovať pozornosť dôveryhodným značkám: Dell, Samsung, Acer, Sony, Philips, LG (ktoré sa už osvedčili).

Začnime teda najpopulárnejšou maticou TN (a jej často sa vyskytujúcou verziou TN + Film), ktorá sa od nej veľmi nelíši).

*

TN matica

Ak idete do ľubovoľného počítačového hardvéru a uvidíte vlastnosti notebookov (alebo monitorov), potom veľká väčšina lacných a stredných zariadení má maticu TN.

Má jednu z hlavných výhod - je pomerne lacný a poskytuje (celkovo) veľmi dobrý obraz!

IPS vs TN + Film robí rozdiel! // Na druhej strane však nesedíte pred notebookom na boku (možno ešte lepšie - nikto zvonku neuvidí, čo robíte!)

Hlavné výhody matíc TN:

 1. jedna z najlacnejších matíc (vďaka tomu si mnohí môžu dovoliť kúpiť notebook / monitor);
 2. krátka doba odozvy: akékoľvek dynamické scény v hrách alebo filmoch vyzerajú dobre a plynulo (ak je doba odozvy monitora nedostatočná, môžu sa tieto scény „vznášať“, pozri príklad nižšie). Na monitoroch s maticou TN - to sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestane, tk. dokonca aj lacné modely majú čas odozvy 6 ms a menej (ak je čas odozvy viac ako 7-9 ms - potom v mnohých hrách / filmoch - zažijete nepríjemné pocity pri ostrých a rýchlych scénach).
 3. nikto zvonku nepochopí váš obrázok: pre tých, ktorí sa pozerajú zboku alebo zhora, vybledne a je na ňom ťažké rozlíšiť farby (príklad na fotografii hore a dole ☺).

IPS vs TN (pre porovnanie tablet a notebook). Pohľad zhora na ten istý obrázok!

IPS matica (lesklý povrch obrazovky) verzus TN matica (matný povrch obrazovky). Rovnaký obrázok

Čas odozvy na príklade športového vysielania: vľavo - 9 ms, vpravo - 5 ms (pri prezeraní sa zdá byť zarážajúci, ale ak odfotíte susedné monitory, rozdiel je stále povšimnuteľný!)

Nevýhody:

 1. je potrebné sedieť správne a pozerať sa priamo kolmo na monitor: ak si pri sledovaní filmu (povedzme) ľahnete mierne na kreslo, obraz bude menej farebný a zle čitateľný;
 2. nízke farebné podanie: ak pracujete s fotografiami (a skutočne s grafikou), všimnete si, že niektoré farby nie sú také jasné a na iných monitoroch vyzerajú lepšie;
 3. pravdepodobnosť výskytu mŕtvych pixelov na tomto type matice je vyššia (mŕtvy pixel je biely bod na obrazovke, ktorý neprenáša obraz: to znamená, že nijako nesvieti. Zvyčajne je to len biely bod na obrazovke).

2 notebooky s rôznymi maticami

Záver : ak máte radi dynamické filmy a počítačové hry (strelci, preteky atď.), Potom je matica TN + Film veľmi dobrou voľbou. Ak navyše veľa čítate, menej jasné svetlo z monitora má pozitívnejší vplyv na vaše oči, menej sa unavia.

Pre tých, ktorí pracujú s grafikou (robia veľa fotografií, upravujú fotografie a obrázky) - monitor s maticou TN nie je veľmi dobrou voľbou kvôli nižšiemu farebnému podaniu.

Dôležité!

Mimochodom, mnoho používateľov (ktorí veľa a dlho pracujú na počítači), ako ja, si uvedomuje, že nie vždy jasný a šťavnatý obraz má pozitívny vplyv na oči. Niektorí ľudia si konkrétne kupujú monitory s maticou TN, pretože oči sú z nich menej unavené.

A myslím si, že je na tom trochu pravdy (pracoval som už dlho pre IPS aj TN - a teraz som dospel k záveru, že pracujem s matným monitorom s maticou TN). Všeobecne som svoj názor na problém únavy očí vyjadril v tomto článku: //ocomp.info/ustayut-glaza-pri-rabote-za-pc.html

PS: Ja naozaj nie som dizajnér a ani veľmi nepracujem s fotografiami a jasnými ilustráciami, takže to nie je konečná pravda ☺.

*

IPS a PLS

Maticu IPS vyvinula spoločnosť Hitachi a odlišuje ju od TN predovšetkým lepšou reprodukciou farieb. Je pravda, že by som chcel okamžite poznamenať, že výrobná cena sa niekoľkonásobne zvýšila, takže monitory založené na tejto matici sú niekoľkonásobne drahšie ako monitory v TN.

Pokiaľ ide o PLS, ide o vývoj spoločnosti Samsung ako alternatívy k IPS. A stojí za zmienku, že vývoj je veľmi, veľmi zaujímavý: jas a farebné podanie na ňom (podľa môjho názoru) sú ešte vyššie ako na IPS (pozri fotografiu nižšie).

Matice IPS vs PLS

Monitory na matici PLS majú navyše nižšiu spotrebu energie v porovnaní s rovnakými TN alebo IPS (asi o 10%), čo môže byť veľmi dôležité, keď sú zariadenia napájané z nabíjateľných batérií.

Matice PLS aj IPS majú dobré pozorovacie uhly: obraz sa neskresľuje a farby nestrácajú jas a odtieň, aj keď stojíte v uhle 170 stupňov (čo znamená, že všetci, ktorí sedia vpravo / vľavo / v strede monitor uvidí rovnako kvalitný obraz).

IPS vs PLS - ešte jedna fotografia

Je tiež potrebné dodať, že matica PLS umožňuje dosiahnuť krátky čas odozvy, takmer rovnaký ako na maticiach TN. Ale pri výbere matice IPS musíte byť obzvlášť opatrní pri tomto parametri: Nie všetky monitory majú reakčný čas 6 ms alebo menej (aj keď by som sa už riadil 5 a menej ☺).

Ak často trávite čas s dynamickými scénami v hrách, potom lacný monitor s vysokou dobou odozvy na matici IPS s najväčšou pravdepodobnosťou nie je najlepšou voľbou.

Pokiaľ ide o IPS, má veľa odrôd (niektoré sem dám, ale to nie je všetko ☺):

 1. S-IPS (alebo Super IPS) - táto variácia so zlepšenou dobou odozvy;
 2. AS-IPS - so zlepšeným kontrastom a jasom;
 3. H-IPS - prirodzenejšia a prirodzenejšia biela farba;
 4. P-IPS - zvýšený počet farieb (považovaný za jeden z najlepších monitorov z hľadiska presnosti a kvality obrazu);
 5. AH-IPS - podobne ako P-IPS, s upravenými pozorovacími uhlami a prirodzenejšími niekoľkými odtieňmi (v skutočnosti sa od predchádzajúceho príliš nelíši, až na vyššiu cenu);
 6. E-IPS je lacný typ IPS matice, ktorý sa zvyčajne nachádza na relatívne lacných zariadeniach. Avšak aj tento typ matrice prekonáva väčšinu filmov TN +.

*

PS

Mimochodom, pri nákupe monitora nezabudnite venovať pozornosť typu povrchu, existujú: matné a lesklé.

Matné - dobré, pretože neukazujú váš odraz a odlesky, ale nie sú také jasné a nie tak „šťavnaté“, aby sprostredkovali obraz ako lesklé. Ak často pracujete vonku alebo je vaša izba často osvetlená slnkom, potom sa najskôr pozrite na matný povrch (alebo jeho druh: antireflexný).

? Pomoc!

Je lesklý alebo matný povrch lepší? Tipy na výber monitora

*

To je všetko, za doplnky k tejto téme - špeciálne poďakovanie ...

Pekný deň!

?

Prvýkrát zverejnené: 15.12.2017

Oprava: 10.02.2020