Svchost.exe načíta procesor, čo mám robiť?

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Mám v počítači nainštalovaný Windows 7 a nedávno sa začal spomaľovať. Podľa skúseností som zistil, že načíta 2-jadrový procesor z 50% -100% procesu „svchost.exe“ (aspoň toto sa zobrazuje v správcovi úloh).

Pokúsil som sa dokončiť tento proces, ale zobrazí sa chyba a počítač sa reštartuje. Je možné ho vôbec absolvovať a ako z neho znížiť záťaž? Všeobecne na čo to slúži a prečo tak zaťažuje systém?

Vopred ďakujem.

Dmitrij, Arkhangelsk

Dobrý deň.

Všetky populárne verzie systému Windows (XP, Vista, 7, 8, 10) majú tento špeciálny proces  svchost.exe   (poznámka: jeho celý názov je Generic Host Process for Win32 Services).

Používa sa ako platforma pre prevádzku rôznych služieb a služieb (tj. Čisto systémový proces, ktorý sa neodporúča „dotýkať sa“, ak všetko funguje pre vás v normálnom režime).

Ak otvoríte Správcu úloh, uvidíte, že so svchost.exe existuje niekoľko riadkov (čo nie je prekvapujúce, pretože v systéme Windows vždy beží veľa služieb a aplikácií: Windows Defender, aktualizácia OS, služba písiem atď.). A tento proces zaťažuje CPU najčastejšie kvôli nejakej službe, ktorá začala nepracovať správne.

Okrem toho je tiež potrebné poznamenať, že veľa vírusov je maskovaných ako tento systémový proces: ak ich je veľa, potom pre nepripraveného používateľa nie je také ľahké určiť, ktorý z nich nie je skutočný .

A preto zvážte nižšie, čo je možné urobiť, ak svchost.exe načíta systém ...

*

Riešenie problému s programom svchost.exe

❶ 

? Akcia jedna - reštartujte počítač alebo notebook

Táto rada je samozrejme banálna, ale napriek tomu zdanlivo jednoduchý reštart počítača pomáha vyriešiť mnoho problémov (vrátane tohto ?). H

Pri pripájaní / odpájaní periférnych zariadení, keď zlyhajú služby alebo ovládače, začne svchost.exe často vytvárať zbytočné zaťaženie, ktoré „zmizne“ po reštartovaní počítača. Takže, skúsme to!

*

❷ 

? Je to vírus maskovaný ako svchost.exe? Prebieha kontrola!

Ako som už uviedol vyššie v článku, veľa vírusov je často maskovaných ako tento systémový proces. Rozlišovanie skutočného procesu svchost.exe od vírusu nie je vždy ľahké! ?

Teraz sa s tým však budeme zaoberať (je veľmi žiaduce najskôr vylúčiť vírusovú aktivitu a ak s tým nebolo spojené vysoké zaťaženie, potom pokračujte v riešení problémov so službami).

Najskôr otvorte Správcu úloh systému Windows (Ctrl + Shift + Esc alebo Ctrl + Alt + Del).

Potom otvorte kartu „Procesy“ , zoraďte ich podľa názvu a pozrite sa pozorne na to, čo je napísané oproti každému  svchost.exe v stĺpci „Používateľ“ (pomocník na obrázku nižšie).

Správca úloh (Windows 7) - Zobraziť procesy

? Dôležité!

Proces svchost.exe musí byť spustený používateľom: LOCAL, NETWORK SERVICE, SYSTEM (v ruštine: systém).

Ak stĺpec „používateľ“ obsahuje niečo odlišné od vyššie uvedeného, ​​je vysoká pravdepodobnosť, že máte do činenia s vírusmi (adware, trójske kone atď.).

? Chcem hneď poznamenať, že nie vždy je možné „vidieť“ všetky procesy v správcovi úloh a nie vždy je možné zachytiť, ktorý z nich „nie je skutočný“. Všeobecne je oveľa efektívnejšie použiť špeciálny ? antivírusový program  AVZ (vo svojich článkoch som ho chválil viackrát ...).

Po spustení nástroja AVZ (mimochodom, nemusíte ho inštalovať) otvorte ponuku „Nástroje“ a otvorte  „Správca procesov“ .

Potom tiež procesy zoraďte podľa názvu a vyhľadajte všetky súbory svchost.exe . Upozorňujeme, že táto pomôcka zobrazuje VŠETKY procesy (a preto je ich toľko).

? Dôležité!

Všetky bežné  súbory svzost.exe AVZ sú označené zelenou farbou. Okrem toho stĺpec „Popis“ označuje, že ide o „Hostiteľský proces ...“, „Výrobca“ - „Microsoft Corporation ...“, „Úplná cesta“ - „C: \ Windows \ System32 \ svchost32. Exe“ .

Antivírusový program AVZ

Ak nájdete niečo podozrivé, skúste tento proces ukončiť a potom kompletne prehľadajte počítač pomocou pomôcky AVZ na prítomnosť vírusov a trójskych koní. Toto sa deje celkom jednoducho:

 1. Najskôr vyberte oblasť vyhľadávania: odporučte všetky svoje pevné disky;
 2. Potom určíte, čo robiť s nájdeným vírusovým softvérom (poznámka: vymazať);
 3. posledným dotykom je stlačenie tlačidla „Štart“ (zvyšné nastavenia môžu zostať nezmenené - AVZ je pomerne „inteligentný“ program a nastavenia sa automaticky nastavia na optimálne).

  Skenovanie vírusov v AVZ

? Pomoc!

Najlepšie antivírusy na ochranu Windows - môj výber pre aktuálny rok

*

? Ktorá služba načítava hostiteľa služby?

Takže, počítač je skontrolovaný, nie sú tam žiadne vírusy, poďme ďalej ...

Znova otvorte správcu úloh (Ctrl + Shift + Esc) a vyhľadajte svchost.exe, ktorý načíta procesor. Po nájdení kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a otvorte odkaz „Prejsť na služby“ (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Choď na služby

Zobrazí sa VŠETKY služby spojené s procesom svchost, ktorý používa procesor.

Teraz tieto služby postupne ukončujte, v závislosti od vyťaženia procesora. Akonáhle to klesne - našli ste službu, ktorá je vinná z nákladu!

? Dôležité!

V procese ukončovania niektorých služieb sa váš Windows môže reštartovať. Preto je lepšie pamätať na to, že ste sa už pokúsili zavrieť (aby ste nabudúce zavreli ďalšie služby spojené s týmto procesom).

Zastaviť službu

Keď sa nájde služba, ktorá má vysoké zaťaženie - čo robiť?

Toto je častá a zložitá otázka. Faktom je, že existuje veľa služieb, ktoré môžu spôsobiť vysoké zaťaženie. Poskytovanie univerzálnych rád (alebo poskytnutie všetkých možných možností) je nereálne!

Ak zlyhanie spôsobuje vedľajšia služba, bez ktorej sa ľahko nezaobídete, jednoducho ju vypnite (napríklad služba Superfetch je často problémom).

Ak skutočne potrebujete službu (napríklad súvisí s audio a videozariadením, sieťovými adaptérmi atď.), Skúste vymeniť ovládač za hardvér (aktualizujte alebo naopak, nainštalujte starší).

? Pomoc!

Pomôcky na aktualizáciu a hľadanie ovládačov

*

? Zakázať centrum aktualizácií, Superfetch (a ďalšie služby)

Veľmi často je vinníkom vysoké zaťaženie z Svchost súboru sú na "Update Center" a služby "Přednačtení"   (teda s týmto problémom, odporúčam ich vypnutím, aspoň na chvíľu na skúšku).

Ak ich chcete zakázať, musíte otvoriť kartu „Služby“ .

Dôležité! V tomto prípade odporúčam vypnúť automatické aktualizácie, ale neodporúčam vôbec neaktualizovať Windows. Len to občas urobte ručne ...

Ako otvoriť služby (všeobecne):

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R;
 2. zadajte príkaz services.msc a stlačte kláves Enter.

Ako otvárať služby // Windows 7, 8, 10

Ďalej v zozname služieb vyhľadajte ten, ktorý chcete deaktivovať, a otvorte ho (poznámka: dvakrát kliknite ľavým tlačidlom myši).

Služby - Windows Update

Do stĺpca „Typ spustenia“ zadajte „Zakázané“ a v bloku „Stav“ kliknite na tlačidlo „Zastaviť“ .

Všetci! Služba je teraz deaktivovaná a už sa nebude dať spustiť!

Zakázať službu

? Dôležité!

Dajte pozor, aby ste nevypínali všetko. V niektorých prípadoch boli používatelia natoľko závislí na deaktivácii služieb, že neskôr nemohli obnoviť fungovanie systému Windows.

*

? Obnovte systém pred niekoľkými dňami / týždňami

Ak sa vysoké zaťaženie procesora objavilo nie tak dávno a existujú kontrolné body obnovenia, môžete skúsiť spustiť obnovenie systému Windows a vrátiť ho späť do zdravého stavu.

Napriek tomu, že mnoho používateľov túto metódu podceňuje, je veľmi efektívna a pomáha pri riešení mnohých problémov.

Ako spustiť obnovenie systému:

 1. stlačte tlačidlá Win + R;
 2. zadajte príkaz  rstrui a stlačte kláves Enter;
 3. potom vyberte bod obnovenia a vráťte systém späť.

  Smola! Niekto zakázal obnovenie ...

? Pomoc!

Viac o obnove systému Windows (a analýze všetkých typických otázok) sa dozviete z tohto článku.

*

? Odstránenie priečinka predbežného načítania

Existuje ďalší spôsob, ktorý niektorým pomáha vyriešiť problém so svchostom ...

1) Musíte nájsť priečinok Predbežné načítanie (poznámka: na systémovej jednotke „C: \ Windows“) a odstrániť ho.

2) Potom nájdite priečinok Úlohy (nachádza sa na tejto ceste „C: \ Windows \ System32“), otvorte ho a odstráňte z neho všetky súbory.

3) Po tomto postupe reštartujte počítač.

Poznámka: Táto metóda je kontroverzná, použitie je na vaše vlastné nebezpečenstvo a riziko. 

*

Dodatky v komentároch sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 8. 3. 2017

Oprava: 30.01.2020