Procesor je 100% načítaný bez zjavného dôvodu, spomaľuje - čo robiť?

Dobrý deň!

Myslím si, že takmer každý užívateľ, aspoň s malými skúsenosťami, čelil podobnému problému: pracujete a pracujete za počítačom a potom si začnete všímať, že akosi pomaly reaguje na stlačenie tlačidiel myši, klávesnice, spomalí sa ...

Dôvodom pomalej práce a oneskorenia je veľmi často zaťaženie procesora, niekedy dosahuje 100%!

Vyriešenie tohto problému nie je vždy ľahké, najmä preto, že procesor je možné načítať bez zjavného dôvodu (t. J. Možno ste nespustili žiadne programy náročné na zdroje: hry, editory videa atď.).

V tomto článku vás prevediem postupnosťou krokov, ktoré môžete podniknúť na odstránenie využitia procesora a návrat vášho počítača k normálnemu výkonu.

Takže ...

*

Čo robiť, ak je procesor načítaný: tipy a triky

Prvá vec, ktorú treba vyskúšať, je identifikovať proces alebo program, ktorý využíva procesor. Ako sa stáva vo väčšine prípadov: bol spustený program (alebo hra), potom ho používateľ ukončil a proces s hrou zostal, čo načíta procesor ...

Mimochodom!

Ak sa počítač spomalí, odporúčam skúsiť vyčistiť Windows od odpadkov, aby sa urýchlila jeho práca. Pokyny sú tu: //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-musora.html

*

Aký proces, program je načítaný s procesorom

Najrýchlejším spôsobom, ako zistiť, ktorý program používa procesor, je vyvolať Správcu úloh (klávesy: Ctrl + Shift + Esc ).

V Správcovi úloh otvorte kartu Procesy a zoraďte aplikácie podľa zaťaženia CPU. Na snímke obrazovky nižšie môžete vidieť, že leví podiel na CPU (~ 84%) spotrebúva prehliadač Firefox (aj keď som ho ešte ani nespustil ...).

Ak máte taký „skrytý“ program, môžete ho zavrieť zo správcu úloh (stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši ...).

Správca úloh systému Windows - využitie procesora

Poznámka

Windows má svoje vlastné sledovanie zdrojov, ktoré je možné použiť aj na sledovanie zaťaženia procesora, pamäte, disku a siete. Ak ju chcete zavolať, stlačte tlačidlá Win + R , potom zadajte príkaz resmon do riadku „Otvoriť“ a stlačte kláves Enter .

Monitorovanie zdrojov vo Windows

Dôležité!

V niektorých prípadoch vám správca úloh neumožňuje vypočítať dôvod zaťaženia procesora. Mimochodom, procesor môže byť načítaný nie o 100%, ale povedzme o 20 - 50% ...

Pokiaľ správca úloh neposkytol informácie na zamyslenie, odporúčam použiť jeden nástroj - Process Explorer (ten sa mimochodom nachádza na webe Microsoftu ...).

Process Explorer (hľadajte „neviditeľnú“ príčinu bŕzd)

Webové stránky: //technet.microsoft.com/ru-ru/bb896653.aspx

Vynikajúci program, ktorý mi pomohol viackrát! Jeho hlavnou oblasťou práce je ukázať vám VŠETKY procesy a programy bežiace na počítači (pravdepodobne ho nikto neopustí ...). Týmto spôsobom môžete s istotou určiť, ktorý proces používa CPU.

Screenshot nižšie je veľmi odhaľujúci:

 • Proces nečinnosti systému  je percento nečinnosti systému. Tých. v prvej polovici obrazovky nižšie - procesor je takmer 95% nečinný (tak by to malo byť, ak je na ňom otvorených niekoľko programov: prehliadač, prehrávač);
 • a v druhej časti obrazovky je proces nečinnosti systému 65%, ale  hardvérové ​​prerušenia a DPC sú až 20% (a niekedy dosahujú 70-80% ! To by nemalo byť. Všeobecne platí, že prerušenia (jedná sa o systémové prerušenia) počas normálnej prevádzky zriedka zmiznú nad pár percent! Tu je dôvod pre brzdy a zaťaženie počítača!
 • mimochodom, proces svchosts.exe veľmi často načíta systém. Vo všeobecnosti ide o systémový proces, ale existuje množstvo vírusov, ktoré sa zaň maskujú a vydávajú sa za neho. Ďalej zvážime otázku, ako ich chytiť ...

Process Explorer: v prvej časti obrazovky - všetko je v poriadku, v druhej - procesor je načítaný o ~ 20% s hardvérovými prerušeniami a DPC.

*

Ak sa CPU načíta, preruší sa

Ak problém súvisí s prerušením hardvéru a DPC  , potom s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s ovládačmi. Presnejšie povedané, s ich vzájomnými konfliktmi, a ešte pravdepodobnejšie s nekompatibilitou s vašim OS Windows. Navyše, aj keď je vaša verzia systému Windows uvedená v popise ovládača, nejde o 100% záruku kompatibility.

Venujte zvláštnu pozornosť vodičom: grafické karty, čipová sada. dosky, sieťová karta, Wi-Fi, zvuková karta. Odporúčam stiahnuť ich niekoľko verzií naraz a vyskúšať ich jednu po druhej.

Menej často je problém spojený s vírusmi, ešte menej často s periférnym vybavením: tlačiareň, skener, sieťové karty atď.

Kontrola a aktualizácia ovládačov

Nájsť vhodné ovládače pre počítač / notebook niekedy nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá ... Všeobecne zvyčajne nová verzia ovládača funguje lepšie ako stará (niekedy je však všetko presne naopak) . Ak zaťaženie vášho CPU súvisí s  prerušením hardvéru a DPC , odporúčam:

 1. pokúste sa nainštalovať ovládače z oficiálnych webových stránok výrobcu hardvéru. Spravidla to vyžaduje určenie výrobcu - na to môžete použiť špeciálny. nástroje na určovanie charakteristík počítača - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html;
 2. Ak ste nenašli stránku alebo ste nedokázali identifikovať výrobcu, môžete skúsiť použiť nejaké špeciálne riešenie. nástroj na aktualizáciu ovládačov: //ocomp.info/update-drivers.html
 3. ak sa počas inštalácie vyskytli problémy s odstránením starého ovládača zo systému, odporúčam tento pokyn: //ocomp.info/kak-udalit-drayvera.html

Ak chcete zistiť, či máte v systéme zariadenia, pre ktoré neexistujú žiadne ovládače, otvorte správcu zariadení . Ak to chcete urobiť, zavolajte ponuku Spustiť  - tlačidlá Win + R , zadajte devmgmt.msc  (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Ako spustiť správcu zariadení

Ďalej venujte pozornosť všetkým zariadeniam, na ktorých svieti výkričník (niekedy červený kríž) - znamená to, že v systéme nie sú žiadne ovládače zariadenia.

Neznáme zariadenie

Kontrola vírusov

Vírusy - môžu byť príčinou všetkého ... Zvyčajne, keď je procesor načítaný kvôli vírusom, môžete nájsť nejaký proces, ktorý načíta systém. Najčastejšie je tento proces systémový: napríklad vírusy sú maskované ako proces svchost.exe  - dokonca ani používateľ so skúsenosťami nemôže okamžite nájsť a identifikovať medzi skutočnými procesmi vírusový (ale o tomto súbore sa bude diskutovať nižšie) ...

Mimochodom, odporúčam naštartovať Windows v Núdzovom režime - a skontrolovať, či je nejaké CPU zaťažené (často v Núdzovom režime - procesor funguje dobre!). To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi:

 1. Vo Windows XP, 7: počas bootovania OS môžete stlačiť kláves F8 niekoľkokrát (ihneď po zapnutí PC) - malo by sa zobraziť „čierne“ okno s možnosťou voľby bootovania;
 2. vo Windows 8, 10: stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte príkaz msconfig . Ďalej v časti „Boot“ vyberte operačný systém Windows a začiarknite políčko vedľa položky „Safe Mode“ . Uložte nastavenia a reštartujte počítač (snímka obrazovky nižšie).

Ako spustiť bezpečný režim

A už z bezpečného režimu je vhodné spustiť antivírusovú kontrolu. Aby ste to dosiahli, nemusíte mať v počítači nainštalovaný antivírus - nie sú potrebné špeciálne pomocné programy.

Odporúčam použiť tento článok (časť 2: o AVZ) - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

Periférne zariadenie

Ak sa problém ešte nepodarilo nájsť, odporúčam skúsiť odpojiť od notebooku (počítača) všetko nepotrebné: tlačiareň, skener, myš atď.

Zameriam sa tiež na správcu zariadení (presnejšie na ovládače). Možno pre niektoré periférne zariadenia nie sú ovládače nainštalované v systéme a na nich je výkričník ...

Venujte zvláštnu pozornosť starým zariadeniam, ktoré môžu fungovať v novom operačnom systéme Windows, ale ovládače ste pre ne nainštalovali „násilne“ (napríklad Windows mohol varovať, že tam nie je podpis, a vy ste pokračovali v inštalácii) ...

Všeobecne je v tomto prípade dosť ťažké nájsť skutočného vinníka. Pokiaľ sa procesor nenačíta v bezpečnom režime, odporúčam skúsiť po jednom odstrániť ovládače na periférnom zariadení a sledovať, ako sa správa záťaž.

Pomôcť! Ako odstrániť staré alebo nepotrebné „palivové drevo“ - //ocomp.info/kak-udalit-drayvera.html

*

Svchost.exe načíta procesor - čo to je?

Súbor svchost.exe veľmi často načíta procesor   - aspoň tak hovorí správca úloh . Faktom je, že toto je hlavný proces načítania služieb - teda zhruba povedané, nevyhnutný systémový proces, bez ktorého sa nezaobídete ...

Existujú dve možnosti prípadu:

 • vírusy sú často maskované ako tento proces a ani skúsení používatelia nie sú vždy schopní rozlíšiť skutočný svchost od maskovaného;
 • skutočný svchost môže načítať systém (v určitých situáciách).

Na úvod vám odporúčam zistiť, či máte v systéme podozrivé procesy zvané svchost .

Odporúčam vám tiež prečítať si článok o tom, prečo svchpst.exe načítava procesor: //ocomp.info/svchost-exe-gruzit-protsessor.html

Ako zistiť: ktorý súbor svchost.exe je systémový súbor a ktorý nie?

Podľa môjho názoru je najjednoduchšie použiť utilitu AVZ (popis a odkaz na stiahnutie nájdete tu: //ocomp.info/luchshie-antivirusyi-17.html#AVZ).

Po spustení musíte prejsť do ponuky Servis / Správca procesov (pozri snímku obrazovky nižšie). Potom uvidíte VŠETKY procesy v systéme - treba ich zoradiť podľa názvu (to je myslím pohodlnejšie ...).

Záverom je: všetky systémové procesy, o ktorých vie AVZ, sú označené zelenou farbou . Tých. ak máte vo svojom zozname čierny svchost - pozerajte sa na ne veľmi pozorne, sú s najväčšou pravdepodobnosťou vírusové.

Mimochodom, všetky ďalšie podozrivé procesy možno analyzovať pomocou tohto AVZ.

AVZ - procesný manažér

Zakážte automatické aktualizácie systému Windows

Svchost často preťažuje procesor kvôli povoleným automatickým aktualizáciám systému Windows. Navrhujem to deaktivovať (na tom nie je nič zlé - iba párkrát za mesiac ručne skontrolujete dostupnosť aktualizácií - kliknite 1-2 krát ...).

Najskôr musíte otvoriť kartu služby . Najrýchlejší spôsob, ako to urobiť, je stlačiť tlačidlo WIN + R , napísať services.msc a stlačiť kláves Enter (ako na obrázku nižšie).

Ako otvárať služby

Ďalej v zozname služieb vyhľadajte a otvorte službu s názvom „Windows Update“ . Pri otvorenom okne služby urobte dve veci:

 1. nastaviť typ spustenia na "Zakázané";
 2. a kliknite na tlačidlo Zastaviť.

Uložte nastavenia a reštartujte počítač.

aktualizácia systému Windows

*

Dochádza k prehriatiu? Kontrola teploty procesora

Možným dôvodom zaťaženia procesora môže byť prehriatie. Navyše, ak predtým bolo s vami všetko v poriadku, neznamená to vôbec, že ​​sa to teraz nemôže začať prehrievať.

Najbežnejšou príčinou prehriatia je:

 • prach (najmä ak z neho systémová jednotka nebola dlhší čas vyčistená). Prach zabúda na ventilačné otvory, v puzdre prístroja začne zle cirkulovať vzduch - a horúci vzduch z procesora zostane na svojom mieste a teplota začne stúpať.
 • Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť prachu, je otvoriť veko systémovej jednotky a prach vyfúknuť pomocou vysávača (zapnutie spätného režimu). S notebookmi je všetko komplikovanejšie - ak ste ho nikdy predtým nerozoberali, odporúčam ich dať špecialistom ...
 • vysoká teplota v miestnosti . Zvyčajne sa to stane počas horúceho letného počasia, keď môže teplota za oknom výrazne stúpať. V takom prípade môžete otvoriť bočný kryt systémovej jednotky a nasmerovať k nemu bežný ventilátor. V predaji sú špeciálne chladiace podložky pre notebook.
 • pokazený chladič (alebo by sa tiež mohol upchať prachom). Tu je rada jednoduchá: vymeňte alebo vyčistite.

Pomôcť!

Odporúčam prečítať si článok o čistení počítača od prachu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili.html

Známky podozrenia na prehriatie:

 1. počítač (prenosný počítač) začne mrznúť, môže sa objaviť modrá obrazovka, náhly reštart alebo vypnutie;
 2. silné bzučanie chladiča - to je badateľné najmä na notebookoch. Z ruky, ak sa priblížite k ľavej strane (kde majú notebooky zvyčajne ventilačné otvory), tiež cítite vychádzať horúci vzduch, niekedy to ani netoleruje ☝.
 3. zlyhanie rôznych aplikácií s chybami.

Ak chcete zistiť teplotu procesora, odporúčam použiť nejaký nástroj na určenie charakteristík počítača. Páči sa mi napríklad Speccy a Aida 64. Nižšie môžete vidieť snímku obrazovky s teplotou procesora zo Speccy (t = 49 ° C, stupne Celzia).

Obslužné programy na prezeranie charakteristík počítača - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html#_1

Teplota procesora

*

Aká by mala byť teplota procesora?

Veľmi populárna otázka, na ktorú sa nedá jednoznačne odpovedať. Faktom je, že rôzni výrobcovia majú rôzne kritické teploty.

Príplatok od 1.10.19.

Teplota procesora Intel: ako ju nájsť; ktorá sa považuje za normálnu a ktorá sa prehrieva - //ocomp.info/temperatura-protsessora-intel.html

Pre osobný počítač

Všeobecne je ideálnou možnosťou pozrieť sa na model vášho procesora a otvoriť webovú stránku výrobcu: vždy obsahuje zoznam kritických teplôt.

Všeobecne možno povedať, že ak je teplota vášho procesora až 40 ° C (stupne Celzia), je s ním všetko v poriadku, chladiaci systém si poradí. Teploty nad 50 ° C - môžu naznačovať problémy s chladiacim systémom (alebo veľa prachu). Všetko, čo je nad 60 stupňov, musí byť starostlivo preskúmané a musia byť prijaté opatrenia: vyčistiť ho od prachu, nainštalovať ďalšie chladiče (alebo vymeniť staré).

Pre notebook

Pokiaľ ide o notebooky, tu je lišta trochu iná. Pretože priestor v notebooku je obmedzený, procesory sa tu zahrievajú vyššie. Napríklad nie je nezvyčajné, že veľa procesorov pracuje pri teplote záťaže okolo 70 - 80 ° C (najmä pre herné modely).

Pri nečinnosti je táto hladina obvykle okolo 40-50 ° C. Všeobecne stojí za to si začať robiť starosti (pre väčšinu moderných notebookov), ak teplota procesora stúpne nad 75-80 ° C (aspoň skontrolujte, či je to pre vaše zariadenie normálne).

Najčastejšie sa také vysoké teploty dosahujú pri hraní hier, editorov a iných náročných aplikácií.

Mimochodom, mnoho skúsených používateľov (a niektorí odborníci) opakuje kritických 105 ° C pre moderné notebooky. Poviem to, notebook môže a bude pracovať pri 90 - 95 ° C, ba dokonca možno pri 100 ° C - hlavná otázka však je: koľko? Všeobecne je táto téma pre mnohých diskutabilná ...

*

PS

Ešte posledný tip. Nájsť a eliminovať príčiny vysokého zaťaženia procesora a počítačových bŕzd je niekedy dosť namáhavá a náročná úloha.

V takýchto prípadoch odporúčam vyskúšať niektoré disky LiveCD s rôznymi operačnými systémami alebo vymeniť Windows 7, povedzme, za novší Windows 8/10 - problém je možné vyriešiť iba 10-minútovou preinštalovaním operačného systému ...

No to je pre mňa všetko.

Veľa štastia!

Prvé zverejnenie: 22.12.2016

Oprava: 1.10.2019