Ako nainštalovať systém Windows 10 z jednotky flash [podrobné pokyny]

Ahoj!

Napriek skutočnosti, že mnoho používateľov kritizuje Windows 10, si napriek tomu získava popularitu. Nové počítače a notebooky sú so systémom Windows 10 tak často všetkým (a ovládače pre staré zariadenia sa už nevyrábajú, čo znamená, že časom budeme všetci v novom OS ?). Napríklad už som prešiel na tento OS ...

Inštalácia systému Windows 10 sa v zásade veľmi nelíši od inštalácie predchádzajúcich operačných systémov Windows 7, 8 (a dokonca aj XP). Algoritmus akcií je rovnaký: vytvoriť bootovacie médium, zodpovedajúcim spôsobom nakonfigurovať systém BIOS (UEFI), spustiť inštalačný program a konať podľa jeho odporúčaní ...

V tomto článku budem krok za krokom zvažovať, ako a čo robiť, čo vytvoriť v akom poradí, aby bolo možné do vášho PC / notebooku nainštalovať nový Windows 10. Inštrukcia je v prvom rade zameraná na začínajúcich používateľov, aby si po jej prečítaní mohol ktokoľvek nainštalovať OS sám pre seba.

Takže ...

*

Pokyny na inštaláciu systému Windows 10  (z USB kľúča)

KROK 1: Vytvorte bootovacie médium

Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú treba nainštalovať, je bootovacie médium (v našom prípade to bude USB flash disk).

Spravidla si namiesto toho môžete vziať bežné DVD. Po prvé, nie všetky počítače / notebooky majú jednotku DVD (v porovnaní s portom USB), po druhé, inštalácia z jednotky flash je rýchlejšia a po tretie, jednotka flash sa so sebou nosí stále ľahšie.

Voľba je zrejmá!

*

Aký typ flash disku potrebujete: najbežnejší, najmenej 4 GB veľký (lepšie 8 GB). Mimochodom, môžete použiť flash disky, ktoré podporujú USB 3.0, s nimi bude inštalácia oveľa rýchlejšia (sú označené modrou farbou).

Rozdiel medzi USB 2.0 a USB3.0 (označené modrou farbou)

Najjednoduchší spôsob prípravy zavádzacieho média je použitie špeciálneho média. nástroj od spoločnosti Microsoft (odkaz na neho na oficiálnej stránke).

Po stiahnutí a spustení tohto nástroja ľahko a rýchlo pripraví bootovateľnú jednotku USB flash (automaticky stiahne potrebný systém zo servera Microsoft a zapíše ho na jednotku USB flash). Pozri snímku obrazovky nižšie. ?

Stiahnite si ISO alebo ihneď pripravte flash disk / Tool od Microsoftu

Aby ste tu podrobne nepopísali každý krok (ako vytvoriť také médium), odporúčam vám prečítať si môj nedávny článok (odkaz naň).

? Pomoc!

Vytvorenie bootovacej jednotky USB v systéme Windows 10 - pokyny

*

KROK 2: Uložte kópiu vašich ovládačov a dôležitých dokumentov

Tento tip sa týka tých používateľov, ktorí už majú nainštalovaný systém Windows (a ktorí ho chcú vymeniť alebo preinštalovať).

Mnoho pokynov na túto tému túto radu neobsahuje, ale aj tak odporúčam uložiť všetky vaše ovládače do zálohy (aby ste v prípade niečoho mohli obnoviť všetky svoje súbory a ovládače).

Mimochodom, okrem ovládačov - nezabudnite si všetky dôležité dokumenty uložiť na USB flash disk / externý pevný disk / do cloudu. Pri inštalácii OS sa môže stať čokoľvek ...

? Pomoc!

1) OneDrive: čo to je? Automaticky zálohovať moje dokumenty do cloudu!

2) Ako vytvoriť zálohu (zálohu) ovládačov.

*

KROK 3: Nakonfigurujte systém BIOS (UEFI) na zavedenie z jednotky USB Flash alebo použite ponuku Boot Menu

Ak chcete zaviesť systém z inštalačnej jednotky flash, môžete ísť dvoma spôsobmi: pomocou ponuky Boot Menu (poznámka: ponuka zavádzania) - t.j. výber bootovateľného média zo špec. zoznam bez zmeny nastavení systému BIOS; buď nakonfigurovať BIOS - t.j. zmeňte poradie spustenia, do ktorého chcete pridať jednotku USB flash (tento riadok v systéme BIOS sa zvyčajne nazýva USB-HDD).

Odkazy na potrebné materiály sú uvedené nižšie.

Dôležité! Pred nastavením systému BIOS (a vstupom do ponuky Boot Menu) musí byť inštalačná jednotka flash pripojená k portu USB.

Zavádzacia sekcia - konfigurácia zavádzania

? Pomoc!

1) Ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) - podrobné pokyny

2) Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z jednotky USB flash

*

KROK 4: spustite inštaláciu

Ak bola jednotka USB flash napísaná správne a systém BIOS (UEFI) je správne nakonfigurovaný - po reštartovaní počítača / notebooku by sa malo zobraziť prvé uvítacie okno - vyberte jazyk (spustiť inštaláciu). Vyberieme „ruština“ (zvyčajne sa to indikuje automaticky) a klikneme na tlačidlo „Ďalej“.

? Pomoc!

Pre tých, ktorých BIOS nevidí USB flash disk - //ocomp.info/bios-ne-vidit-zagr-usb-fleshku.html

Spustite inštaláciu systému Windows 10

V ďalšom kroku vás Inštalátor systému Windows 10 požiada o výber jednej z akcií: Obnovenie systému alebo Inštalácia systému. V našom prípade kliknite na tlačidlo „Inštalovať“ .

Poznámka: Odporúčam vám uložiť si túto inštalačnú jednotku flash ako zálohu. Ak sa systém Windows nespustí (v prípade akýchkoľvek chýb), môžete pomocou takejto inštalačnej jednotky flash pracovať.

oprava alebo čistá inštalácia (Windows 10)

Ďalej vás inštalačný program požiada, aby ste sa oboznámili s licenciou. Všetko je tu jednoduché: prečítajte si to, ak súhlasíte, začiarknite políčko a pokračujte v inštalácii ...

Licenčná zmluva

V ďalšom kroku odporúčam zvoliť „Vlastná inštalácia“ a ručne nastaviť všetky možnosti. Napriek upozorneniam systému Windows, že je to odporúčané iba pre skúsených používateľov - môžem povedať, že tam nie je nič zložité ...

Vlastnej inštalácie!

*

KROK 5: rozdelenie disku!

Možno je to jeden z najdôležitejších a najdôležitejších krokov pri inštalácii OS (preto som ho dal do samostatnej časti článku).

V tomto kroku musíte určiť, kam chcete nainštalovať Windows 10 - t.j. vyberte požadovanú oblasť pevného disku (alebo všeobecne SSD).

Dôležité!

Pri formátovaní, vytváraní a mazaní oddielov sa odstránia všetky informácie na pevnom disku.

Preto je druhým krokom po vytvorení jednotky flash - odporúčal som vytvoriť záložnú kópiu dôležitých údajov (alebo nainštalovať operačný systém na disk, ktorý nemá žiadne potrebné dokumenty).

Výber disku pre inštaláciu OS

? Tip!

Všeobecne odporúčam rozdeliť pevný disk takto:

  1. jeden oddiel: urobte ho s veľkosťou 50 ÷ 100 GB a nainštalujte si tam operačný systém Windows;
  2. druhá časť: všetok zostávajúci priestor na disku a využije sa na súbory: hudba, dokumenty, filmy atď.

Ak náhle musíte preinštalovať systém Windows, stačí naformátovať prvý oddiel na disku a nainštalovať naň nový operačný systém. Všetky vaše súbory v druhom oddiele zostanú nedotknuté.

Všeobecne na spustenie inštalácie: vytvorte na svojom pevnom disku oddiel (tlačidlo „Vytvoriť“), potom ho vyberte na inštaláciu a stlačte tlačidlo „Ďalej“. V zásade nejde o nič zložité ...

*

KROK 6: proces kopírovania súborov, reštartovanie PC, nastavenie parametrov

Keď sú všetky súbory skopírované na váš disk, rozbalené atď., Inštalačný program začne reštartovať počítač. Aby sa po reštartovaní počítača nespustila inštalácia znova, je lepšie USB flash disk po reštarte z USB portu odpojiť - ďalej ho nebudete potrebovať, pretože inštalácia bude pochádzať z vášho disku.

Súbory boli skopírované na váš pevný disk

Ďalším krokom v inštalácii je zadanie produktového kľúča. Ak existuje - zadajte, ak nie, môžete to urobiť neskôr - stačí kliknúť na tlačidlo „Urobiť neskôr“ (pozri šípku na snímke obrazovky nižšie).

V ďalšom kroku vás systém Windows vyzve na konfiguráciu hlasového vstupu, klávesnice, umiestnenia vášho počítača, ochrany pred škodlivým webovým obsahom a ďalších.

Podľa môjho názoru je vhodné všetko si to nakonfigurovať v samotnom OS tak, že prejdem na ovládací panel Windows. Preto odporúčam kliknúť na tlačidlo „Použiť štandardné parametre“ .

Použite štandardné parametre

Ďalej musíte určiť názov svojho účtu - zhruba povedané, názov, ktorý sa zobrazí po zapnutí počítača.

Odporúčam nastaviť prihlásenie do účtu v latinskej abecede (faktom je, že to ušetrí rôzne chyby v programoch a hrách, ktoré nie vždy fungujú správne s ruskými znakmi nachádzajúcimi sa v cestách k vašim dokumentom).

Heslo je podľa vášho uváženia (ak sú v dome deti - odporúčam ho uviesť).

Vytvorte si účet

Posledným krokom pri inštalácii systému Windows je čakanie na konečnú konfiguráciu systému. Zvyčajne v tomto okamihu OS zobrazí okno:  „Nebude to trvať veľa času“  (v skutočnosti môže visieť 5 minút alebo všetkých 25!). To platí najmä pre staré počítače, na ktoré sa rozhodli nainštalovať nový OS.

Mimochodom, veľa používateľov sa v tomto okamihu mylne domnieva, že je inštalácia zamrznutá a reštartuje počítač - nie je potrebné to robiť.

Dokončenie inštalácie

*

KROK 7: Inštalácia je dokončená, ale stále zostávajú 2 dôležité kroky!

Týmto sa vlastne dokončuje pokyn. Potom môžete začať so svojimi obvyklými činnosťami a v poslednom kroku si dovolím dať ešte niekoľko odporúčaní ...

Windows 10 je nainštalovaný! Prvé ikony sa objavili na pracovnej ploche ...

Aký je najlepší postup ihneď po inštalácii systému Windows? 

Tu je taký provokatívny nadpis ✌. Prvá vec, ktorú je potrebné poradiť, je nainštalovať a aktualizovať ovládače pre všetok váš hardvér (môžete ich použiť zo záložnej kópie, ktorú som odporúčal vykonať v jednom z krokov tohto pokynu), alebo môžete použiť programy z článku, odkaz na ktorý je uvedený nižšie.

? Pomoc!

Programy na automatickú aktualizáciu ovládačov - môj výber

Poznámka!

Mnoho ľudí neaktualizuje ovládače po inštalácii systému Windows 10 - koniec koncov, stále to funguje (bolo to pred 15 rokmi, po inštalácii systému Windows 2000 / XP systém nemal ovládač videa a obraz na obrazovke blikal tak, veľa, čo oči okamžite unavilo - takže všetko okamžite nainštalovalo ovládače (bez pripomenutia)).

Teraz je operačný systém „inteligentnejší“ a pre väčšinu zariadení sa automaticky inštalujú ovládače.

Ovládače vybrané v systéme Windows však zostávajú veľmi žiaduce. Následne musíme často čeliť problémom v hrách, pri nastavovaní Wi-Fi, Bluetooth, v audio a video programoch atď.

Potom odporúčam nainštalovať moderný antivírus od známeho výrobcu a aktualizovať jeho databázy. Moje preferencie pre aktuálny rok som vyjadril v nasledujúcom článku.

? Najlepšie tohtoročné antivírusy ->

*

? Video: krátky sprievodca

Toto krátke video zobrazuje všeobecnú postupnosť akcií a všetky ponuky, ktoré sa zobrazia počas procesu inštalácie (určitý videoobsah je vnímateľný ľahšie ako textová verzia pokynu ...).

*

To je všetko, veľa šťastia všetkým a rýchla inštalácia!

Až do ...

?

Prvé zverejnenie: 17.02.2017

Článok revidovaný: 7.07.