Ako odstrániť ochranu proti zápisu z jednotky flash (objaví sa chyba, že disk je chránený proti zápisu)

Otázka používateľa

Ahoj.

Pokúšam sa napísať jeden dokument programu Word z pevného disku na USB flash disk, ale objaví sa chyba, že je disk chránený proti zápisu. Nikdy predtým sa to nestalo, netrafil som flash disk, nevyhodil ho, nič s ním neurobil ...

Je zaujímavé, že som sa pokúsil odstrániť nejaký súbor z USB flash disku: objavila sa presne rovnaká chyba, žiadny prístup. To znamená, že môžem skopírovať iba údaje už zaznamenané z jednotky USB flash. Môžete mi povedať, ako túto chybu odstrániť?

PS Windows 7, USB flash disk Kingston 8 GB (najbežnejší)

Ahoj.

Takáto chyba môže byť spôsobená niekoľkými dôvodmi: hardvérová porucha jednotky flash (napríklad ak ste ju predtým omylom vyhodili), počas vírusovej infekcie, počas „manuálneho“ nastavenia ochrany proti zápisu atď.

V tomto článku postupne zvážim všetky populárne príčiny (spôsobujúce túto chybu) a spôsoby ich odstránenia. Myslím si, že zadaním článku v podobnom formáte sa vám aj ostatným používateľom s rovnakou chybou bude problém ľahšie a ľahšie riešiť.

A tak ... ?

Príklad typickej chyby („Disk je chránený proti zápisu“)

*

Dôvody blokujúce zápis na USB flash disk

Dôsledne to vylúčime!

1) Skontrolujte, či zámok proti zápisu stojí za hardvér

Skúsení používatelia si pravdepodobne pamätajú, že skôr na disketách bola malá páčka, vďaka ktorej bolo možné chrániť informácie na nich pred nechceným vymazaním (alebo úpravou). A podľa môjho názoru bola vec mimoriadne užitočná!

V dnešnej dobe väčšina USB flash diskov takúto ochranu nemá, ale jedna časť výrobcov (hlavne čínskych) takéto flash disky vyrába. Niektorí používatelia preto neprikladajú veľký význam niektorým „zámkom“ na tele jednotky flash. Medzitým, ak je povolená ochrana  , nebudete na taký flash disk nič zapisovať (pozri fotografiu nižšie ?).

Karty SD (používané napríklad vo fotoaparátoch) majú malý prepínač na boku. Ak ju presuniete do uzamknutej polohy (uzamknuté), jednotka flash sa stane iba na čítanie.

Jednotka USB flash a karta SD: Zámok - zápis a mazanie súborov z jednotky flash je zakázané

Morálka posledných návrhov: v prvom rade skontrolujte, či existuje mechanická ochrana proti zápisu, či je páka správne umiestnená (a všeobecne, či je vo vašom prístroji).

*

2) Je jednotka flash (počítač) napadnutá vírusom

Pamätám si svoje študentské časy ... Keď bolo dosť často potrebné priniesť a pripojiť USB flash disk k počítačom „infikovaným“ vírusmi (a vedome a vopred o nich vedieť) - inak by to bolo problematické (alebo dokonca nemožné) tlačiť materiály.

Po takomto pripojení som musel skontrolovať USB flash disk, či neobsahuje vírusy a vyčistiť „infekciu“.

Kontrola vírusov na jednotke flash (Avast)

Preto odporúčam ako druhú vec skontrolovať USB flash disk a počítač, či neobsahuje vírusy. Mnoho vírusov, mimochodom, nielenže blokuje zápis na USB flash disk, ale môže tiež pokaziť informácie, zbiť súbory atď.

? Pomoc!

Ak nemáte v počítači antivírus, odporúčam zvoliť niektorý z tohto zoznamu ->

*

3) Je na flash disku voľné miesto?

Chápem, že táto otázka je do istej miery triviálna, a predsa. Ak je veľkosť zapisovaného súboru väčšia ako zvyšné voľné miesto na jednotke flash, môže sa zobraziť chyba zápisu.

Ak chcete zistiť, koľko voľného miesta zostáva na jednotke flash: otvorte "Tento počítač" , potom kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku flash a otvorte jej vlastnosti . Na karte Všeobecné  bude uvedené, koľko miesta je obsadené a koľko je voľných.

Koľko voľného miesta na jednotke flash

? Mimochodom!

Mimochodom, upozorňujeme, že existujú falošné jednotky flash . Výrobcovia tvrdia, že jeho objem je povedzme 120 GB, zatiaľ čo skutočný iba 16! Predtým som vám už povedal, ako skontrolovať jednotku USB flash a odhaliť podvod.

*

4) Nestojí to za to zapísať ochranu do registra

Najskôr musíte ? otvoriť editor registra pod správcom. Môžete to urobiť napríklad prostredníctvom správcu úloh: spustíte ho stlačením kombinácie klávesov Ctrl + Shift + Esc (alebo Ctrl + Alt + Del ).

Ďalej kliknite na súbor / nová úloha a do otvoreného riadku zadajte príkaz regedit (úloha musí byť vykonaná ako správca).

regedit - otvorte editor registra

Ďalej musíte nájsť pobočku:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies

Poznámka! Pre Windows XP je pobočka trochu iná:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ USBSTOR

Dôležité!

Ak sa pobočka  StorageDevicePolicies nenachádza v registri, nemáte blokovanie záznamu v registri.

Pre každý prípad môžete vytvoriť vetvu (vetva v registri je obdobou priečinka v programe Explorer) a potom parameter reťazca Write Protect s hodnotou „0“. Vytváranie vetiev a parametrov je ako práca v bežnom prehliadači, je to ako vytváranie jednoduchého priečinka ...

Ďalej prejdite do vetvy  StorageDevicePolicies  a skontrolujte, či obsahuje parameter  Write Protect  - ak existuje, otvorte ho a zmeňte jeho hodnotu na „0“ (bez úvodzoviek ?).

Napíšte parameter Chrániť

Hodnota ochrany proti zápisu 0

Potom uložte parameter a reštartujte počítač. Zámok proti zápisu musí byť odblokovaný!

*

5) Skontrolujte súborový systém flash disku, či neobsahuje chyby

Podobná chyba sa môže vyskytnúť aj v dôsledku chýb v súborovom systéme jednotky flash.

Napríklad počas procesu kopírovania súboru ste vybrali USB flash disk z USB portu alebo jednoducho zhasli svetlo - mohli by sa na ňom dobre vyskytnúť chyby (mimochodom, systém súborov môže byť označený v týchto prípadoch ako ? RAW).

Ak chcete skontrolovať chyby jednotky flash, prejdite na  „Tento počítač“ , potom otvorte vlastnosti jednotky flash a v sekcii služieb kliknite na tlačidlo „Skontrolovať“ (skontrolujte chyby na disku, pozrite si snímku obrazovky nižšie ?).

Skontrolujte

Ďalej odporúčam začiarknuť políčko vedľa položky „Automaticky opravovať chyby systému“ a kliknúť na tlačidlo „Štart“ .

Automaticky opravovať chyby

*

6) Existuje na jednotke flash atribút iba na čítanie

Ďalším dôvodom, prečo môže systém Windows spôsobiť chybu pri zápise súboru na jednotku USB flash, je atribút iba na čítanie (ak je nainštalovaný na jednotke USB flash).

Tento atribút nemá chybu, iba informuje systém, že tento disk je iba na čítanie, takže na neho nezapisuje údaje.

Mimochodom, stáva sa to pomerne často, ak ste zachytili niektoré typy vírusov alebo napríklad stiahli niečo z torrentov (uTorrent často vytvára súbory s atribútom iba na čítanie).

Odstráňte teda tento atribút:

 1. Najskôr spustite príkazový riadok: stlačte kombináciu klávesov Win + R , zadajte cmd a stlačte kláves Enter ;

  cmd - spustiť príkazový riadok

 2. Ďalej musíte zadať príkaz diskpart ;
 3. Potom disk so zoznamom príkazov ;
 4. Potom zo zoznamu diskov (ktorý sa zobrazí na obrazovke) nájdite svoju jednotku USB flash (riaďte sa veľkosťou, mám 14 GB flash disk, pozri obrazovku nižšie). Pozrite sa, ako je označená vaša jednotka flash, v mojom prípade je oproti nej Disk 1 ;
 5. Teraz vyberieme našu jednotku flash - napíšeme príkaz select disk 1 ;
 6. A posledný dotyk -  disk jasný ReadOnly (odstráňte atribút iba na čítanie z jednotky flash).
 7. Poznámka: všetky príkazy a to, čo sa po nich objaví, sú uvedené na snímke obrazovky nižšie.

  Ako odstrániť z príkazového riadku atribút iba na čítanie

*

7) Skontrolujte, či v editore skupinovej politiky neexistuje ochrana

Zápis na USB flash disk je možné zakázať pomocou editora skupinových politík. Preto tiež odporúčam skontrolovať, či existuje drahocenný parameter ...

Poznámka: Používatelia Windows Starter a Home nebudú môcť otvoriť Editor skupinových politík.

Otvorenie editora zásad skupiny:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R ;
 2. zadajte  príkaz gpedit.msc ;
 3. stlačte kláves Enter .

gpedit.msc - spustiť editor skupinovej politiky

Ďalej otvorte kartu: Konfigurácia používateľa / Šablóny na správu / Systém / Prístup k vymeniteľným úložným zariadeniam .

Mal by obsahovať možnosť „Vymeniteľné disky: Zakázať zápis“ . Otvorte ho a uvidíte, či je zapnutý ...

Editor miestnych zásad skupiny

Štandardne by mal byť parameter „Nenastavené“ (pozri obrazovku nižšie ?). Ak máte niečo zlé, prepnite to do tejto polohy, uložte nastavenia a reštartujte počítač.

Parameter zodpovedný za zákaz záznamu

*

8) Formátovanie jednotky flash

Možno je to posledná vec, ktorú je možné urobiť, ak boli všetky ostatné rady zbytočné a k ničomu neviedli. Formátovanie média pomáha v mnohých prípadoch vrátane našej chyby popísanej v tomto článku.

Poznámka: skopírujte všetky potrebné údaje z jednotky flash, pri formátovaní sa z nej vymažú všetky údaje (iba pre prípad, varujem vás ?)!

Vo väčšine prípadov naformátujete jednotku USB flash tak, že prejdete na „Tento počítač“ , vyberiete ju medzi všetkými jednotkami, kliknete na ňu pravým tlačidlom myši a v kontextovej ponuke kliknete na príkaz „Formátovať“ .

Naformátujte USB kľúč

Ak nemôžete formátovať médium (objavia sa chyby, počítač zamrzne atď.), Musíte na formátovanie použiť špeciálne nástroje. Jedným z tých, ktoré odporúčam, je HDD LLF Low Level Format Tool .

Nízkoúrovňový formátovací nástroj HDD LLF

Stránka vývojára: //hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

Malý nástroj používaný na nízkoúrovňové formátovanie diskov, flash diskov. Pomáha v najťažších situáciách, keď nie je možné formátovať médiá pomocou systému Windows. Podporované rozhrania: S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, Firewire.

Obslužný program je distribuovaný v niekoľkých verziách: existuje aj prenosný, ktorý nevyžaduje inštaláciu.

Pretože v programe nie je žiadna ruština, ukážem na príklade, ako je formátované médium.

Po spustení nástroja kliknite na tlačidlo „Pokračovať zadarmo“ .

Pokračujte / Pokračujte zadarmo

Ďalej vyberte zo zoznamu svoju USB flash disk a kliknite na „Pokračovať“ . Mimochodom, nezabudnite, že obslužný program nezobrazuje písmená jednotiek, riadi sa rozhraním a veľkosťou jednotky.

Výber jednotky flash

Ďalej otvorte sekciu „NÍZKOÚROVNÝ FORMÁT“ a kliknite na tlačidlo „FORMÁTOVAŤ TOTO ZARIADENIE“ . Malo by sa spustiť nízkoúrovňové formátovanie.

Naformátujte toto médium

Po skončení vás systém Windows vyzve na naformátovanie jednotky USB flash (môžete ju naformátovať obvyklým spôsobom prostredníctvom priečinka „Tento počítač“). Spravidla sa po nízkoúrovňovom formátovaní flash disk ľahko formátuje klasickým spôsobom v systéme Windows bez chýb.

*

? Pomoc!

Mimochodom, ak váš USB flash disk stále nefunguje, odporúčam pokúsiť sa ho prebiť.

*

Zatiaľ mám všetko!

Za doplnky k téme - budem vďačný.

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 29.06.2017

Oprava: 1. 5. 2020