Ako zistiť, aký druh pamäte RAM sa nachádza v mojom počítači / notebooku

Otázka od jedného z používateľov

Ahoj.

Povedzte mi, ako zistiť, aký druh pamäte RAM je v počítači nainštalovaný. Faktom je, že mám 2 GB pamäte (zistené prostredníctvom vlastností v časti „Tento počítač“) a chcem pridať 2 ÷ 4 GB, ale neviem, ktorú lištu si kúpiť.

Mimochodom, rozobral som systémovú jednotku, vybral som sám pamäťovú lištu, ale nie sú na nej žiadne nálepky a žiadne iné označenie. Preto jednoducho prepíšte označenie zo starej pamäte a vezmite si presne to isté - možnosť nie je vhodná ...

Dobrý deň všetkým.

Všeobecne povedané, úprimne povedané, takmer každá pamäť od viac či menej známeho výrobcu má označenia a označenia. Pokiaľ takáto nálepka neexistuje, s najväčšou pravdepodobnosťou to buď niekto „odtrhol“ (mohla by sa napríklad zle nalepiť), alebo pamäť od nejakého málo známeho čínskeho výrobcu ... ?

Ďalej zvážim niekoľko možností na určenie typu a množstva pamäte.

Takže ...

*

Typ a množstvo pamäte určujeme bez demontáže počítača

Myslím si, že toto je najžiadanejší a najpopulárnejší spôsob určenia typu pamäte RAM, a to ako stacionárneho počítača, tak aj kompaktného notebooku (netbook atď.). Stačí spustiť 1 ÷ 2 programy a zistiť všetko, čo potrebujete ... ?

Pre ďalšiu prácu - budeme potrebovať špeciálnu. utilita na určovanie charakteristík PC (je lepšie zvoliť Speccy alebo AIDA). Napísal som o nich v jednom zo svojich predchádzajúcich článkov - odkaz na ne je uvedený nižšie.

? Pomoc!

Obslužné programy na určovanie charakteristík vášho počítača

A tak ... Spustením Speccy uvidíte pomerne veľa rôznych údajov: model procesora, základná doska, teplota hlavných komponentov atď. Musíte otvoriť sekciu RAM (šípka-1 na snímke obrazovky nižšie ?).

Čo v ňom spoznáte (na obrazovke nižšie sa vyjadrím):

 1. Pamäťové sloty - sloty pre RAM. Celkové pamäťové sloty  - koľko slotov existuje (t. J. Na mojom notebooku sú 2 z nich).  Použité pamäťové sloty  - koľko slotov sa používa (používajú sa aj 2); Voľné pamäťové sloty  - koľko voľných slotov - 0 (t. J. Jednoducho nie je kde kúpiť a vložiť ďalší pamäťový pruh!).

  ? Dôležité! Tieto informácie nie sú vždy spoľahlivé (najmä o laptopoch, kde môže byť miesto pre slot, ale v skutočnosti nie sú pripojené káblom ...);

 2. Typ - DDR3, toto je typ pamäte RAM. Na domácom počítači nájdete aj DDR4 alebo DDR 2 (DDR 1 je už vzácnosťou, aj keď možno aj toto niekto uvidí ...);
 3. Veľkosť - 16384 MB, množstvo RAM, objem (t.j. 16 GB);
 4. Kanály - duálne. Prevádzkový režim: jednokanálový a dvojkanálový. Ak máte niekoľko pamätí RAM, potom je ideálne samozrejme pracovať v dvojkanálovom režime (v niektorých hrách, programoch poskytuje vynikajúci výkon);
 5. Frekvencia DRAM - 798,1 Mhz. Frekvencia RAM. Čím vyššie, tým lepšie! Avšak iba upozornenie, že frekvenciu musí podporovať základná doska (procesor);
 6. Slot 1 a Slot 2 (šípky 4 a 5 na snímke obrazovky nižšie) - tu sa môžete dozvedieť viac o každej konkrétnej lište: jej typ, veľkosť, výrobca, prevádzková rýchlosť, sériové číslo, časovanie atď.

Speccy - typ a množstvo RAM

Všeobecne sú informácie poskytnuté v pomôcke pre väčšinu používateľov viac ako dostatočné. Ak si chcete kúpiť lištu RAM pre počítač, môžete si jednoducho kúpiť rovnaké z hľadiska vlastností, aké sú už nainštalované na PC / notebooku.

? Mimochodom!

V čínskych online obchodoch môžete matrice RAM kúpiť veľmi lacno.

Pre notebooky. Venujte pozornosť dvom veciam:

 1. prvé: skontrolujte, či máte ďalší slot pre ešte jednu dosku RAM. Programy niekedy môžu ukázať svoju prítomnosť, ale nemusí to byť nepredané - t.j. na základnej doske je miesto, ale samo osebe nie je!
 2. druhá - pre typ pamäte:  DDR3, DDR3L alebo DDR4  (napríklad).

? Stojí za to povedať pár slov o napätí .  Pozorne sa pozrite na označenia pamäte, napríklad DDR3 a DDR3L - sú tak spätne kompatibilné, ale niektoré notebooky fungujú iba s určitým typom pamäte.

Ak chcete zistiť, aký typ pamäte máte, pozrite si Voltage in the Speccy pri zverejňovaní podrobných informácií o pamäťovom páse (Slot č. 1) : ak 1,35 V znamená DDR3L , ak 1,5 V znamená  DDR3.

Napäťová RAM / Speccy

Podrobné informácie o pamäti je tiež možné získať pomocou iných podobných nástrojov - napríklad je veľmi výhodné pracovať s AIDA. Príklad je uvedený nižšie na snímke obrazovky. V zásade sú všetky rovnaké informácie uvedené v trochu inom rozložení, takže nekomentujem ...

AIDA - podrobné informácie o pamäťovom páse

*

Označenie a označenia na páske RAM

Spravidla sa na pruhu pamäte zvyčajne nachádza štítok so všetkými potrebnými informáciami: výrobca, veľkosť pamäte, prevádzková rýchlosť, typ pamäte, časovanie.

Ako príklad zvážim použitie jedného z prúžkov (aby boli všetky podobné a po rozobratí prídete na zvyšok bezo mňa ☝).

2 GB 1Rx8 PC3-12800S-11-11-8B2 - čo znamenajú tieto čísla:

 • 2 GB - množstvo pamäte (čím viac - tým lepšie ☝);
 • 1Rx8 je jednosmerná pamäťová pozícia (napríklad 2Rx8 je obojsmerná). Tieto informácie často nie sú vôbec uvedené a mnohí im nevenujú pozornosť;
 • PC3-12800 - šírka pásma lišty (zhruba povedané, rýchlosť práce). Mimochodom, táto pamäťová lišta neindikuje jej typ (napríklad DDR3), ale PC3-12800 naznačuje, že ide o typ DDR3 (ak by tam boli PC2 ... bolo by to DDR2);
 • 11-11-B2 - časovanie (veľká téma, a nebudem ju brať do úvahy v tomto článku, iba poviem, že ovplyvňujú výkon vašej pamäte).

Označenie na lište pamäte

Mimochodom, pomocou tabuľky nižšie môžete preložiť označenie  PC3-12800  na štandardný názov DDR3-1600 (ktorý je, mimochodom, niekedy tiež uvedený na pásoch RAM).

Tabuľka špecifikácií noriem (DDR3)

Štandardný názov Frekvencia zbernice, MHz Efektívna (dvojnásobná) rýchlosť, milión prevodových stupňov / s Názov modulu Špičková rýchlosť prenosu dát so 64-bitovou dátovou zbernicou v jednokanálovom režime, MB / s
DDR3-800 400 800 PC3-6400 6400
DDR3-1066 533 1066 PC3‑8500 8533
DDR3-1333 667 1333 PC3-10600 10667
DDR3-1600 800 1600 PC3-12800 12800
DDR3-1866 933 1866 PC3-14900 14933
DDR3-2133 1066 2133 PC3-17000 17066
DDR3-2400 1200 2400 PC3-19200 19200

DDR4 - špecifikácia štandardov

*

DDR2, DDR3, DDR4 ako rozlíšiť?

Docela často človek počuje otázky, ako rozlíšiť pamäť rôznych typov, napríklad DDR2, DDR3, DDR4 (hlavne začínajúci používatelia sa obávajú nákupu ďalších pamätí pre svoje PC).

Najjednoduchšou voľbou je vo všeobecnosti použitie a čítanie značiek na pamäťovej lište. Ak na samotnej lište nie je žiadne označenie, moja rada je odmietnuť kúpu takejto pamäte úplne!

Pred zakúpením pamäte tiež skontrolujte, ktorá doska je pre vás to pravé (pozri vyššie), skontrolujte, ktorá z nich už je vo vašom počítači (a vyberte analógový).

? Pomoc!

Článok o tom, ako zvoliť správnu RAM pre notebook

? Okrem toho upozorňujeme, že rôzne typy pásov (rovnaké DDR2 a DDR3) sa líšia aj geometriou ! Na fotografii nižšie je zobrazené pravítko a pásy rôznych typov.

Ddr1 DDR2, DDR3 - ako rozlíšiť lišty (veľkosť v cm)

? Mimochodom , pamäťová lišta pre notebook je kratšia ako pre stolný počítač. Zvyčajne sa nazýva SO-DIMM (iba DIMM pre PC ).

? Upozorňujeme, že držiak z notebooku prostredníctvom špecifikácie. adaptér je možné vložiť do počítača, ale konzolu z PC do notebooku, jednoducho sa nezmestí do kompaktného tela zariadenia!

Pamäťové pásky pre PC a notebook

*

„Osobné počítače nikdy nebudú potrebovať viac ako 640 kB pamäte.“

Bill Gates, 1981

To je všetko, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 22.04.2017 

Oprava: 30.01.2020