Nastavenie kanálu v smerovači Wi-Fi, ako zvoliť bezplatný kanál: alebo prečo časté prerušenia Wi-Fi, nízka rýchlosť, zlá kvalita pokrytia

Dobrý čas všetkým!

Myslím si, že mnoho používateľov sa stretlo so „zlou“ prevádzkou siete Wi-Fi viackrát: buď je nízka rýchlosť, potom je prerušené pripojenie, potom je zlá kvalita pokrytia, potom niečo iné ...

Všetky tieto „problémy“, mimochodom, môžu nastať v dôsledku skutočnosti, že kanál bol v nastaveniach smerovača vybraný „nesprávne“ .

Mnoho ľudí túto možnosť podceňuje a veľmi zriedka jej venuje pozornosť (márne!). Ak žijete vo veľkom bytovom dome (kde majú susedia svoje vlastné smerovače Wi-Fi), potom sa pri prekrývaní kanálov môže kvalita spojenia výrazne zhoršiť!

V skutočnosti som v tomto článku chcel povedať niečo viac o kanáloch: ako nájdete bezplatný kanál, ako ho nastaviť v nastaveniach smerovača Wi-Fi. Verím, že kontrola tohto okamihu vám nezaberie toľko času (ale ak to bol dôvod, výrazne tým zlepšíte kvalitu svojej Wi-Fi siete!). ?

Takže ...

*

Výber a konfigurácia kanála v smerovači Wi-Fi

Krátky vzdelávací program o kanáloch a interferenciách

Dnes väčšina smerovačov pracuje na frekvencii 2,4 GHz (oveľa menej 5 GHz). Pre túto frekvenciu je v našej krajine povolené používať od 1. do 13. kanálu - t.j. každá sieť Wi-Fi funguje v tomto rozsahu (všimnite si, že v iných krajinách môžu byť povolené a použité iné kanály. Napríklad v Amerike je povolených 1 až 11).

Mimochodom , ak vaša sieť Wi-Fi bude využívať 13. kanál, potom zariadenie lokalizované pre prácu v USA s touto sieťou jednoducho nebude schopné pracovať ...

*

Ako som už uviedol vyššie, problém môže nastať, keď niekoľko smerovačov (umiestnených nie tak ďaleko od seba) začne pracovať na rovnakom kanáli. To je bežné najmä vo veľkých bytových domoch. Z tohto dôvodu môže dôjsť k zníženiu rýchlosti, častým prestávkam a slabému pokrytiu.

Spravidla má väčšina smerovačov predvolene možnosť automatického výberu kanála: t.j. keď je zariadenie zapnuté, musia sa „analyzovať“ ďalšie siete Wi-Fi a musí sa určiť buď voľný kanál, alebo najmenej „načítaný“. Ale všimnem si, že nie vždy sa to stane: zlyhanie „vypchatia“ smerovačov a tie sa nereštartujú veľmi často ...

V takom prípade môže situáciu napraviť „manuálne“ nastavenie. S pomocou špeciálov. nástroje, môžete zistiť, aké siete Wi-Fi sú v tejto oblasti a na ktorých kanáloch fungujú. Potom otvorte nastavenia smerovača a nastavte konkrétny kanál (napríklad 5.).

*

Poznámka! Mimochodom, zlé pokrytie Wi-Fi môže byť spôsobené nielen nesprávne zvoleným kanálom, ale aj nesprávne zvoleným umiestnením pre inštaláciu smerovača (pozri schému nižšie ?). Všeobecne o tom, ako môžete posilniť signál Wi-Fi, odporúčam tento príspevok.

Na otázku výberu a umiestnenia smerovača v byte

*

Ako nájsť bezplatný kanál

Existujú na to špeciálne aplikácie pre počítač aj pre telefón.

? Pomoc!

Analyzujeme siete Wi-Fi z telefónu s Androidom: zistíme dosah (vzdialenosť od smerovača), bezplatné kanály, MAC adresu, typ šifrovania atď.

*

Na Windows na mňa urobí dojem  WifiInfoView ...

WifiInfoView

Oficiálna webová stránka (stránka na stiahnutie): //www.nirsoft.net/

Veľmi ľahký nástroj, ktorý nevyžaduje inštaláciu. Všetko, čo musíte urobiť, je stiahnuť a spustiť.

Potom automaticky nájde všetky siete Wi-Fi v tejto oblasti, zobrazí adresy MAC, kvalitu signálu, frekvenciu, kanál, výrobcu smerovača atď. (Pozri obrazovku nižšie ?).

*

Po spustení utility bude na chvíľu „premýšľať“. 10 ÷ 15, potom sa zobrazí zoznam sietí.

Venujte pozornosť rušným kanálom: prekrýva sa váš kanál s niektorými inými? Vo všeobecnosti je ideálne zvoliť si kanál, ktorý sa s nikým nepretína, ak žiadny neexistuje, použite kanál, ktorý je v ostatných menej obvyklý.

WiFiInfoView - hlavné okno programu (funguje automaticky)

Mimochodom, ak vám predchádzajúci obslužný program zrazu nefunguje, môžete použiť jeho analógový InSSIDer.

Funguje úplne podobne ako predchádzajúci, dokonca podporuje ruský jazyk. Mimochodom, podľa mňa je to „citlivejšie“, tk. často zobrazuje viac sietí.

Kanály Wi-Fi

*

Ako zmeniť kanál v nastaveniach smerovača

Samozrejme veľa závisí od modelu vášho smerovača a firmware jeho firmvéru. Najskôr musíte ? prejsť do nastavení smerovača (mnohí ich nazývajú aj webové rozhranie).

Ďalej musíte spravidla nájsť sekciu „Nastavenia bezdrôtovej siete“ (v prípade anglického firmvéru - pozri „Nastavenia bezdrôtovej siete“ ). Kanál sa tak volá v angličtine. „Chanel“ .

Napríklad v smerovačoch TP-Link stačí otvoriť sekciu „Bezdrôtový režim “, kartu „Nastavenia bezdrôtového režimu a v riadku „Kanál“ namiesto „Auto“ určiť požadovaný kanál.

Bezdrôtový režim - nastavenia (smerovač TP-LINK)

Ak máte angličtinu. verzia firmvéru (TP-LINK) - pozri kartu „Nastavenia bezdrôtovej siete“ . Pozri príklad nižšie (?).

TP-Link - anglická verzia firmvéru

V smerovačoch D-Link zmeníte kanál tak, že otvoríte kartu základných nastavení Wi-Fi (pozri snímku obrazovky nižšie).

D-LINK - Wi-Fi - Základné nastavenia

V smerovačoch Tenda je všetko v zásade rovnaké - karta „Nastavenia bezdrôtovej siete“ , potom úplne dole podsekcia „Nastavenia bezdrôtovej siete“ .

Bezdrôtové nastavenia - smerovač Tenda

Po zmene kanála uložte nastavenia smerovača a znova skontrolujte fungovanie siete Wi-Fi. V niektorých prípadoch sú vylepšenia viditeľné voľným okom.

*

Ak to nepomôže, tak venujte pozornosť!

Ak sa kvalita siete Wi-Fi nezlepšila, venujte pozornosť ešte niekoľkým faktorom. Nižšie uvediem tie najzákladnejšie.

1) Umiestnenie smerovača v byte.

Ak je smerovač umiestnený príliš ďaleko od notebooku (tabletu, telefónu) a dokonca aj za dvoma betónovými stenami, nie je prekvapením, že signál môže byť slabý.

Pozor tiež na počet antén na smerovači - pri kúpe nového smerovača uprednostnite zariadenia so 4 anténami.

Anténa na 10 dBi

Mimochodom, antény so zosilnením signálu sa teraz predávajú pre smerovače (pozri obrazovku vyššie). Takéto antény je možné napríklad kúpiť v čínskych online obchodoch.

? Poznámka!

V tomto príspevku sú uvedené najlepšie čínske online obchody.

2) Smerovače pracujúce na frekvencii 5 GHz.

Teraz sa v predaji začali objavovať smerovače pracujúce na frekvencii 5 GHz. Ich signál neruší iné smerovače a domáce spotrebiče, čo zvyšuje kvalitu siete.

3) Špeciálne. vylepšené adaptéry Wi-Fi

Ak máte v notebooku (tablete) nainštalovaný „slabý“ adaptér Wi-Fi, môže mať zmysel kúpiť si špeciálny. výkonný externý adaptér Wi-Fi. Rozdiel v príjme si všimnite v príklade nižšie.

Bežný notebook a Wi-Fi adaptér Alfa AWUS036NHR

4) Ak to dostali susedia ...

Ak vás už unavujú susedia s ich adaptérmi Wi-Fi, rádiom a inými zariadeniami, ktoré váš priestor „upchávajú“ vlnami, môžete ísť na radikálne metódy: nainštalujte na steny tenkú „mriežku“ (umiestnenú pod tapetou) na stenách), ktoré spoľahlivo izolujú vašu miestnosť od vonkajších vĺn a rušenia.

Samozrejme, v bytoch sa to robí zriedka, ale napriek tomu (mimochodom, niektoré izolujú detské izby tak, aby ? žiarenie z Wi-Fi malo menší vplyv na zdravie dieťaťa) ...

*

Konštruktívne komentáre sú vždy vítané.

To je zatiaľ všetko.

Veľa šťastia !

?

Prvé zverejnenie: 21.08.2018

Oprava: 21.08.2020