Ako vytvoriť hru na celú obrazovku: niekoľkými spôsobmi

Dobrý deň!

Pomerne často dostávam „zaslané“ otázky týkajúce sa rôznych hier (čo je zaujímavé: často sa stretávajú s pomerne starými hitmi - čo znamená, že nielen mladí ľudia čítajú moje poznámky k hre ...).

Medzi nimi možno skupinu otázok rozlíšiť podľa veľkosti obrazu na obrazovke: napríklad nie všetky hry fungujú v režime celej obrazovky, po stranách môžu zostať čierne pruhy, nie všetky hry majú grafické nastavenie atď. , atď. ?

V skutočnosti som sa v tomto článku rozhodol zostaviť túto skupinu a dať niekoľko možností, ako hru spustiť max. pohodlné, aby sa obraz natiahol na celú plochu obrazovky (to je samozrejme najproblematickejšie pri pokuse o spustenie starej hry na novom PC / notebooku so 4K displejom).

A tak ... ?

*

Ako rozšíriť hru na „celú“

1. možnosť: klávesové skratky

Možno prvá vec, ktorú odporúčam, je vyskúšať použitie špeciálov. klávesové skratky:

 1. Alt Enter (najobľúbenejšia možnosť);
 2. Shift Enter ;
 3. Alt Shift Enter ;
 4. F ;
 5. Alt + F ;
 6. Esc .

Poznámka: v angličtine. „celá obrazovka“ sa prekladá ako „celá obrazovka“.

Celá obrazovka - stlačte kombináciu klávesov Alt + Enter (na obrazovke sa zobrazuje emulátor Gens)

Mimochodom, požadovanú kombináciu môžete často vidieť v parametroch (menu) konkrétnej hry (viď môj príklad ?).

*

Možnosť 2: možnosti hry

Akokoľvek to znie ľahko, dávajte však pozor na grafické nastavenie konkrétnej hry. Najčastejšie sú čierne pruhy po stranách (zhora a zdola) spôsobené rozlíšením .

Napríklad ak je natívne rozlíšenie monitora 1920 x 1080 a hra je nastavená na 1600 x 900, budú v hornej a dolnej časti čierne pruhy (pozri fotografiu nižšie).

Čierne pruhy zhora a zdola (fotografia hry CS 1.6)

Samozrejme, ak nastavíte rozlíšenie v hre na základe charakteristík vášho monitora, obraz na obrazovke bude jasnejší a nebudú na ňom žiadne pruhy (?).

? Poznámka! 

Čím vyššie rozlíšenie nastavíte, tým viac sa grafická karta zaťaží (čo môže následne viesť k zníženiu FPS). Vždy sa dá nájsť rovnováha ...

Rozlíšenie v hre (fotografia hry CS 1.6)

Mimochodom, okrem rozlíšenia môže mať efekt aj okenný režim nastavený v parametroch (okenný režim ?). Túto „vec“ dvakrát skontrolujte v možnostiach videa a v prípade potreby zrušte začiarknutie tohto políčka.

Režim v okne - režim spustenia v okne (obrazovka z Warcraftu)

*

Možnosť 3: Vlastnosti odkazov

Ďalšia vec, ktorú odporúčam, je otvorenie vlastností  skratky pre spustiteľný súbor EXE hry, ktorú potrebujete (spravidla stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu hry na ploche).

Vlastnosti

Ďalej na karte „Skratka“ zadajte, že program, ktorý sa má spustiť, by sa mal rozbaliť na celú obrazovku (riadok „Okno“ ?).

Vlastnosti - skratka - okno

Mimochodom, ak predchádzajúce nastavenie nefunguje, môžete sa tiež pokúsiť manuálne nastaviť parametre spustenia v riadku „objekt“ :

 • -w 1920-h 1080 (šírka a výška v pixeloch, pozri snímku obrazovky nižšie ?);
 • -fullscreen (znamená, že hra bude spustená s veľkosťou celej obrazovky bez ohľadu na nastavené rozlíšenie).

Pridajte do riadku parametre, ktoré potrebujeme

? Pomoc!

Ako zmeniť rozlíšenie v hre, a to aj bez toho, aby ste ju zadali (ak dôjde k chybe alebo sa pri spustení nezobrazí nič)

*

Možnosť 4: Možnosti monitora

Raz sa môj priateľ sťažoval na „čiernu lištu“ v dolnej časti obrazovky a povedal, že už prekontroloval všetky nastavenia, ktoré som mu odporučil objasniť (a veci tam stále sú ...).

Ako sa neskôr ukázalo, dôvod bol v nastaveniach samotného monitora: vertikálne a horizontálne umiestnenie nebolo upravené (mimochodom, v tomto prípade bude tento „pás“ viditeľný všade: v hrách aj na pracovnej ploche! ).

Čierny pruh vo všetkých hrách a na pracovnej ploche

V takom prípade spravidla stačí obnoviť predvolené nastavenia monitora a upraviť vertikálne / horizontálne posunutie. Robí sa to dostatočne rýchlo pomocou tlačidiel na puzdre zariadenia ... ?

Nastavenia monitora (AOC)

Poznámka: pozrite si návod na obsluhu vášho prístroja (tu je v zásade nemožné uviesť zoznam všetkých funkcií rôznych modelov monitorov ...).

*

Možnosť 5: Konfigurácia ovládača grafickej karty

Ďalšia vec, ktorú vám odporúčam skontrolovať, je nastavenie ovládača grafickej karty. Faktom je, že v sekcii „Zobrazenie“ (zvyčajne) je nastavený režim zmeny mierky (v niektorých verziách ovládačov je možné ho určiť pre každú konkrétnu hru).

Odporúčam vám vyskúšať zmeniť mierku na režim „Natiahnuť na celú obrazovku“ (karty AMD, nVidia ?).

? Pomoc!

Ako otvoriť nastavenia grafickej karty: AMD, nVidia, Intel (nenájdem grafický ovládací panel)

Režim mierky - AMD

Grafika AMD - nastavenie zobrazenia (zmena mierky)

Škálovanie / nVidia

*

Možnosť 6: Povolenie systému Windows

Ak nemôžete zmeniť rozlíšenie v hre (alebo sa jednoducho nedokážete „dostať“ k týmto parametrom), ako jednu z možností môžete skúsiť zmeniť rozlíšenie v samotnom systéme Windows.

Áno, z tohto dôvodu to môže byť nepríjemné: napríklad ikony na pracovnej ploche sa zväčšia (zmenšia), text sa zväčší (zmenší) atď. Ak ale trávite väčšinu času v hre, potom na tom všetkom vlastne nezáleží, že?! ?

Zmena rozlíšenia v systéme Windows 10 je dosť jednoduchá:

 • stlačte Win + i (na otvorenie parametrov);
 • prejdite na kartu „Systém / Displej“ ;
 • v riadku "Rozlíšenie obrazovky" nastavte požadované.

Displej - voliteľné rozlíšenie a zmena mierky

Univerzálny spôsob (vhodný pre väčšinu Windows):

 • stlačte klávesy Win + R (otvorí sa okno spustenia);
 • zadajte príkaz  desk.cpl ;
 • stlačte kláves Enter .

desk.cpl - otvorené vlastnosti zobrazenia

? Pomoc!

Ako zistiť a zmeniť rozlíšenie obrazovky (obrázok je príliš veľký)

*

Možnosť 7: nástroje na úpravu obrazu v starších hrách

Pre mnoho starých hier existujú špeciály. nástroje a doplnky (často od fanúšikov), ktoré uľahčujú inštaláciu moderných širokouhlých monitorov (pozri Civilization III ?).

V jednej zo svojich poznámok som raz spomenul jednu z týchto ? pomôcok Game WideScreener. Na svojom zozname má asi stovku starých hier, ktoré ľahko prispôsobí moderným „skutočnostiam“. Všeobecne odporúčam používať.

Pred a po - porovnajte rozdiel na obrázku / príklade z hry „Civilization 3“

Mimochodom, je tiež veľmi výhodné pracovať so starými hrami prostredníctvom virtuálneho stroja (do ktorého môžete nainštalovať akýkoľvek Windows 2000 / XP). Tieto operačné systémy sú priateľskejšie k hitom čias minulých ...

? Pomoc!

Ako spustiť starý Windows v novom operačnom systéme: nastavenie virtuálneho stroja VirtualBox

*

Možnosť 8: radikálny spôsob ?

Aby ste nezažili kopu „problémov“ s nastavením a optimalizáciou OS na modernom PC / notebooku pre hry z minulosti, môžete ísť inou cestou: kúpiť si starý notebook na Avite!

Takéto zariadenia sú teraz lacné, nebudú zaberať veľa miesta (vždy, keď sa nudíte, môžete ich kedykoľvek položiť na vzdialenejšiu poličku) a zároveň vám umožnia vychutnať si všetky hity spred 10 - 20 rokov! ?

? Pomoc!

Chcem kúpiť použitý notebook: ako ho skontrolovať a čo hľadať

Príklady reklám / Avito

*

Ak ste sa rozhodli pre otázku inak - dajte mi vedieť v komentároch (vopred ďakujem)

Pekný deň!

?