Prečo telefón nemusí vidieť kartu microSD a čo s tým robiť [Android]

Dobrý deň!

Pamäti nikdy nie je veľa (najmä pokiaľ ide o telefón)! A často, aby sme trochu uvoľnili internú pamäť alebo preniesli informácie z jedného zariadenia do druhého, musíme sa uchýliť k použitiu SD kariet ...

A, bohužiaľ, byrokracia a problémy s nimi nie sú o nič menšie ako s mnohými inými jednotkami (napríklad rovnakými jednotkami USB flash).

V tomto článku sa chcem zamerať na jeden populárny problém: viditeľnosť kariet microSD v telefónoch. Je na ne veľa otázok a rozhodol som sa spojiť niektoré (najčastejšie) do jednej inštruktáže. Myslím si, že poznámka bude veľmi užitočná pre všetkých, ktorí sa stretnú s podobným problémom.

Teraz konkrétne k téme ...

*

Dôvody, prečo telefón nevidí microSD

Chyba programu

Možno by článok mal začínať tým najzrejmejším ... Často môže dôjsť v dôsledku rôznych zlyhaní softvéru niektorých aplikácií k nesprávnemu určeniu pamäťovej karty (a teda s ňou nebude fungovať. Mimochodom, môže sa stať, že aby to nebolo v nastaveniach Androidu vôbec zobrazené).

Prvá vec, ktorú musíte v tomto prípade urobiť, je jednoduché reštartovanie smartfónu (poznámka: ak to chcete urobiť, podržte stlačené tlačidlo napájania na 3 - 5 sekúnd, kým sa nezobrazí príslušné menu, príklad nižšie).

Reštartuje sa váš smartphone

Ak chcete vynútiť reštartovanie zariadenia (napríklad z dôvodu „mŕtveho“ zaseknutia) - musíte stlačiť vypínač na 10 sekúnd ...

Mimochodom , ak telefón po pripojení pamäťovej karty začne mrznúť (spomaliť a správať sa neprirodzene), existuje veľké riziko, že sa pamäťová karta stane nepoužiteľnou (tj. Vidí ju, snaží sa s ňou pracovať, ale je „Neodpovedá“). ..). V takom prípade skúste vybrať kartu SD a pripojiť ju k počítaču (podrobnejšia kontrola ...).

Ako skontrolovať pamäťovú kartu (microSD) v počítači (pre referenciu)

1) Vložte microSD do adaptéra SD (poznámka: je často súčasťou nákupu) a pripojte ho k počítaču. Pamätajte, že microSD musí byť vložená do adaptéra až na doraz (mnohé nie, a preto sa karta nedá prečítať na PC).

Ak váš počítač nemá čítačku kariet na čítanie SD kariet, môžete si ju kúpiť v niektorom čínskom internetovom obchode (jedná sa o zariadenie s veľkosťou bežnej jednotky USB flash) - //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi .html

Vloženie karty microSD do adaptéra SD

2) Prejdite na „Tento počítač“ („Tento počítač“) - v ideálnom prípade by sa mala zobraziť pripojená karta SD (ako na snímke obrazovky nižšie).

Ak sa tak nestane, skúste otvoriť Správa diskov a skontrolujte, či je karta naformátovaná (poznámka: neformátované jednotky sa v Prieskumníkovi často nezobrazia vôbec).

SD karta

3) Otvorte vlastnosti tejto SD karty.

Vlastnosti karty SD

4) Na karte „Služba“ spustite kontrolu disku, či neobsahuje chyby (pozri obrazovku nižšie).

Servis - kontrola

5) Overenie môže chvíľu trvať. Po jeho dokončení zistíte, či sa na jednotke vyskytli chyby a či boli opravené. Pozri príklad nižšie.

Skontrolujte a opravte disk

Dodatočne na pomoc!

Programy na opravu USB flash diskov, SD kariet (diagnostika a testovanie, formátovanie, obnova) - //ocomp.info/usb-flash-utilityi.html

MicroSD nie je naformátovaný (alebo prečo sa zobrazuje chyba „Can not connect SD“)

Existuje mnoho druhov takejto chyby (závisí to od verzie systému Android a samotnej značky telefónu (jedna z verzií je uvedená na snímke obrazovky nižšie)).

Nie je možné pripojiť microSD

Najčastejšie sa chyba objavuje v dôsledku skutočnosti, že:

 1. Karta SD je naformátovaná v neznámom systéme súborov pre Android (napríklad NTFS. Počítač uvidí takúto kartu, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nie telefón *);

  Súborový systém SD karty

 2. ak je veľkosť SD karty viac ako 32 GB, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou naformátovaná v exFAT (minimálne veľa SD kariet je s ňou štandardne dodávaných). Nie všetky smartphony podporujú tento súborový systém;
 3. súborový systém bol práve poškodený. Ak pripojíte takúto pamäťovú kartu k počítaču, vo vlastnostiach uvidíte napríklad FAT 32 a RAW.

Na vyriešenie týchto problémov stačí SD kartu naformátovať na FAT 32 (* okrem prípadov, keď je pamäťová karta nekompatibilná so zariadením; viac informácií ďalej v článku).

Ako naformátovať pamäťovú kartu na FAT32

Metóda 1 (v systéme Windows)

1) Pripojte kartu SD k počítaču a prejdite na „Tento počítač“ . (môžete stlačiť kombináciu Win + E a po otvorení prieskumníka ju zvoliť v ľavom menu, viď príklad nižšie)

Tento počítač

2) Ďalej kliknite pravým tlačidlom myši na kartu SD a v zobrazenej kontextovej ponuke zvoľte možnosť „Formátovať ...“ .

Naformátujte kartu SD

3) V ďalšom kroku zadajte súborový systém FAT32 a kliknite na „Štart“ .

Dôležité! Formátovaním sa zničia všetky údaje na jednotke.

Súborový systém FAT32

4) Ak všetko prebehlo dobre, zobrazí sa správa s oznámením, že formátovanie bolo dokončené. Môžete vybrať microSD a pripojiť sa k telefónu.

Formátovanie je dokončené!

Metóda 2 (prostredníctvom špeciálnych nástrojov)

Ak nebolo možné ho naformátovať pomocou nástrojov systému Windows (napríklad OS môže začať mrznúť pri prístupe k jednotke), odporúčam vyskúšať špeciálne. inžinierske siete. Napríklad JetFlash Recovery Tool alebo SD Formatter môžu formátovať aj chybné a zle fungujúce SD karty. Odporúčam vyskúšať (uvádzam nižšie na ne odkaz).

Programy a pomôcky na opravu flash diskov a SD kariet - //ocomp.info/usb-flash-utilityi.html#i-2

Hlavné okno nástroja JetFlash Recovery - Screenshot

Doplnenie!

Ako formátovať pamäťovú kartu (inštrukcia) - //ocomp.info/kak-otformatirovat-kartu-pamyati.html

Nekompatibilita pamäťovej karty s telefónom

Pamäťové karty sa navzájom líšia nielen veľkosťou a výrobcom, ale aj typom, triedou (prevádzkovou rýchlosťou). Na vizuálnu ilustráciu uvádzam fotografiu balenia od známeho výrobcu: pozor na označenie SDXC.

Kingston - fotografia balenia SD karty

V skutočnosti, keď viete, aký typ karty je vaša karta, môžete ľahko zistiť, či s ňou telefón dokáže pracovať: stačí otvoriť špecifikáciu zariadenia (mala by byť súčasťou nového zariadenia alebo môžete použiť internet. Niekedy to informácie nájdete na obale).

Mimochodom, relatívne staré telefóny nepodporujú pamäťové karty všetkých veľkostí. Pozrite sa na obalovú fotografiu jedného telefónu Samsung s rozpočtom. Tento bod by sa mal tiež objasniť ...

Podpora kariet nie viac ako 16 GB

Doplnenie!

Viac informácií o typoch pamäťových kariet, triedach atď. Sa dozviete v tejto poznámke: //ocomp.info/kompyuter-ne-vidit-kartu-microsd.html#__SD

Zlý kontakt (napr. Kontaktná oxidácia, prach)

V niektorých prípadoch (ak telefón spadol na zem, používa sa v prašných miestnostiach alebo na miestach s vysokou vlhkosťou atď.), Môže dôjsť k tomu, že medené kontakty pamäťovej karty budú kontakty telefónu „zle“. Vo výsledku ho zariadenie jednoducho neuvidí, akoby nebolo pripojené.

kontakty microSD

V takom prípade môžete odporučiť vybrať pamäťovú kartu zo zariadenia a utrieť kontakty alkoholovým tampónom. Upozorňujeme, že to musíte urobiť opatrne: hrúbka karty nie je taká veľká a dá sa ľahko poškodiť.

Upozorňujeme , že nemožno vylúčiť, že sa vyskytol problém so stopami v telefóne. Ich čistenie je spravidla oveľa náročnejšie (v mnohých ohľadoch to závisí od modelu zariadenia). V niektorých prípadoch je lepšie kontaktovať službu kvôli tomu ...

Kedy môžeme povedať, že došlo k hardvérovému problému s telefónom:

 1. nevidí 2-3 rôzne karty SD (ktoré fungujú na iných zariadeniach: PC, notebooku atď.);
 2. skontrolovali ste, či sú údaje na SD kartách (ktoré pripájate *) kompatibilné s vaším prístrojom a či sú naformátované v správnom súborovom systéme (najčastejšie FAT 32);
 3. resetovali ste zariadenie na výrobné nastavenia (ako na to), ale neprinieslo žiadne výsledky.

Pamäťová karta je poškodená

Najčastejšie sa pamäťová karta stáva nepoužiteľnou v dôsledku mechanického poškodenia (napríklad mnohí vložia kartu do vrecka, potom si neúspešne sadnú alebo sa otočia  ). Často sa vyskytujú aj prípady, keď sa používatelia ponáhľajú s rýchlym pripojením / odpojením karty SD k telefónu a násilným zatlačením na ňu ju „rozbijú“.

Rozbité karty microSD

Všeobecne najskôr venujte pozornosť vzhľadu karty: nie je vôbec potrebné, aby bola rozbitá na polovicu (ako na fotografii vyššie). Nie je nezvyčajné, že karta má odštiepenú iba malú hranu ...

Keď vo všeobecnosti môžeme povedať, že SD karta je poškodená * (za predpokladu, že na nej nie sú viditeľné stopy):

 1. pripojili ste ho k 2–3 rôznym zariadeniam (počítač, telefón, notebook) a nikto z nich to nerozpoznal (nevidel);
 2. vyčistil medené kontakty alkoholovým tampónom, ale tiež to nefungovalo;
 3. sa to pokúsil naformátovať na špeciálnom PC. pomocné programy (ktoré v niektorých prípadoch „vidia“ aj tie flash disky / SD karty, ktoré Windows nezobrazia);
 4. je veľmi žiaduce, aby ste verili aj dôstojníkom. webovú stránku výrobcu karty SD (môže obsahovať špeciálne pomôcky na obnovenie).

Dôležité!

Ak boli na pamäťovej karte nezabudnuteľné fotografie, videá (a ďalšie súbory) - neponáhľajte sa ju vyhodiť. Vo veľkých mestách existujú služby, ktoré sa profesionálne zaoberajú obnovou dát (aj keď to nie je lacné, ale predsa ...). Je možné, že budú môcť niečo vytiahnuť z vašej karty.

Populárne otázky

Prečo, keď je telefón pripojený k počítaču, systém Windows nevidí pamäťovú kartu (hoci telefón s ním pracuje a všetko je v poriadku) ...

Prenos súborov nie je s najväčšou pravdepodobnosťou povolený v nastaveniach systému Android (t. J. Telefón je predvolene nastavený tak, že keď je pripojený k portu USB počítača, nabíja sa iba). Toto sa deje z bezpečnostných dôvodov.

Ako povoliť: áno, jednoducho prejdite do sekcie nastavení systému Android  „Pripojenie zariadenia“ , otvorte kartu „USB“ a posuňte posúvač do režimu „Prenos súborov“ (pozri obrazovku nižšie).

Nastavenia systému Android - prenos súborov / kliknutie

Ďalej spustením prieskumníka a zadaním pamäte telefónu uvidíte, že sa začala zobrazovať karta SD (pozri obrazovku nižšie). Môžete s ním pracovať rovnako ako s bežne pripojeným diskom ...

SD karta sa zobrazuje v prieskumníkovi

Pripojil som pamäťovú kartu k počítaču, ale systém Windows ju tiež nezistí: Tento počítač je prázdny. Čo ak telefón ani Windows nevidia SD?

1) Venujte pozornosť tomu, či je microSD úplne zasunutý do adaptéra SD (pozri fotografiu nižšie). Toto je jedna z najčastejších chýb začiatočníkov.

Vloženie karty microSD do adaptéra SD

2) Skúste spustiť  správu disku , možno vaša pamäťová karta jednoducho nie je naformátovaná  (ak vaša pamäťová karta nie je naformátovaná, prieskumník ju v niektorých prípadoch nezobrazí, ale správa diskov vidí naformátované aj neformátované jednotky)

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

3) Skontrolujte, či sa čítačka kariet zobrazuje v správcovi zariadení (ako ju otvoriť). Je možné, že systému Windows jednoducho chýbajú ovládače pre vaše zariadenie.

Pomôcť! Ako automaticky aktualizovať ovládače (najlepšie nástroje) - //ocomp.info/update-drivers.html

Správca zariadení - kontrola ovládača

4) Existujú špeciály na diagnostiku a obnovu pamäťových kariet. nástroje (už bol uvedený odkaz vyššie, znova: //ocomp.info/usb-flash-utilityi.html). Odporúča sa využiť ich pomoc.

Ak všetky vyššie uvedené kroky nefungujú a vaša karta SD nie je viditeľná na rôznych zariadeniach 2-3, je pravdepodobne poškodená. Tu buď kontaktujte službu (pokúste sa z nej extrahovať nejaké údaje), alebo kartu jednoducho vymeňte za novú.

Kúpil som si 512 GB pamäťovú kartu, ale nemôžem napísať viac ako 16 GB, nejaká chyba. Čo robiť?

Je ťažké povedať to naisto (možno nejaké logické chyby), ale existuje veľká pravdepodobnosť, že ste „prepadli“ reklame: niektorí čínski výrobcovia zámerne preceňujú kapacitu pamäte svojich SD kariet (USB flash diskov). Tých. skutočný objem pamäťovej karty, napríklad 16 GB, a predávajú ju za 128 GB (povedzme).

Navyše, čo je najzaujímavejšie, ak ho pripojíte k PC / telefónu, potom vo vlastnostiach uvidíte 128 GB, ale pri pokuse o zápis niekoľkých údajov na ňu viac ako 16 GB (skutočné) nebude fungovať!

Všeobecne je táto téma dosť rozsiahla. Odporúčam prečítať si jeden z mojich minulých článkov (odkaz na neho nižšie).

Ako zistiť skutočnú veľkosť jednotky flash a obnoviť jej výkon (čínske falzifikáty pre 120, 240, 500 - 1 000 GB) - //ocomp.info/kak-uznat-realnyiy-obem-fleshki.html

Bola zistená moja pamäťová karta a môžem ju otvoriť. Ale chýbali na ňom súbory (fotografie, videá, dokumenty). Je možné ich nejako obnoviť?

Ťažko povedať naisto. Veľa záleží na tom, ako „zmizli“: boli jednoducho odstránené pomocou prieskumníka, a to buď v dôsledku vírusového útoku, alebo bola jednotka naformátovaná, alebo niečo iné ...

Ale vo všeobecnosti existujú určité šance. Odporúčam prečítať si jeden z mojich pokynov, odkaz na tento odkaz je uvedený nižšie (mnoho používateľov už pomocou neho obnovilo niektoré zo svojich stratených údajov).

Inštrukcie!

Ako obnoviť fotografie a dokumenty z pamäťových kariet MicroSD alebo USB flash diskov - //ocomp.info/kak-vosstanovit-foto-s-sd-karty.html

*

Doplnky sú vítané ...

Všetko najlepšie!