Ako znížiť teplotu procesora jemným vyladením (až do 20 ° C): deaktivujte Turbo Boost, Undervolting (pre procesory Intel)

Dobrý deň!

Na niektorých počítačoch je problém prehriatia neustály a akútny (veľmi často na notebookoch, najmä herných). A aj keby to bolo možné znížiť o 10 ° С, mohlo by to výrazne zmeniť situáciu ...

V tomto článku ponúknem niekoľko spôsobov (poznámka: deaktivácia Turbo Boost a Undervolting), ako to možno urobiť (teplota by mala určite klesnúť o niekoľko stupňov!). Nemôžem si však pomôcť a povedať, že metódy sú veľmi kontroverzné, aj keď fungujú. Prečo?

  1. deaktivácia Turbo Boost - takto ju deaktivujeme. Max. Výkon procesora (nebude to vždy viditeľné, iba pri úlohách náročných na zdroje, napríklad: vytváranie archívov, kódovanie videa);
  2. Podpätie - zníženie napätia na CPU. Táto operácia je špecifická a odporúča sa iba pre skúsených používateľov (avšak s modernou utilitou XTU od spoločnosti Intel - všetko sa týka zmeny jedného parametra!).

Ak ste však vyskúšali všetky ďalšie spôsoby, ako znížiť teplotu procesora, a nepomohli, odporúčam vyskúšať tieto. Ďalej ukážem všetko na príkladoch ...

Pomôcť!

Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká: 85 ° C + - //ocomp.info/greetsya-noutbuk.html

*

Zakážte funkciu Turbo Boost

Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je pomocou Možnosti napájania systému Windows. Áno, samozrejme, po vypnutí Turbo Boost sa výkon nejako zníži, ale to bude viditeľné iba pri vykonávaní určitého rozsahu úloh: napríklad prevod videa bude trvať o niečo dlhšie ...

Ale zariadenie sa bude menej zahrievať, bude vydávať menej hluku a s najväčšou pravdepodobnosťou vydrží dlhšie.

Najprv teda musíte otvoriť ovládací panel, prejsť na kartu „Hardvér a zvuk / napájanie“ . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Hardvér a zvuk - napájanie

Ďalej otvorte nastavenia aktuálnej schémy napájania (v mojom príklade je to jedna).

Nastavenie plánu napájania

Potom prejdite na nastavenie ďalších parametrov.

Ďalšie možnosti napájania

Na karte „Správa napájania procesora / Maximálny stav procesora“ zmeňte 100% na 99%, ako na obrázku nižšie. Po uložení nastavení by Turbo Boost mal prestať fungovať a s najväčšou pravdepodobnosťou si okamžite všimnete, že teplota o niečo poklesla ...

Maximálne zdravie procesora 99%

Mimochodom , na objasnenie toho, či Turbo Boost funguje, môžete použiť špeciálnu. Obslužné programy CPU-Z. Zobrazuje aktuálnu frekvenciu procesora v reálnom čase (a so znalosťou technických charakteristík procesora, t. J. Jeho operačnej frekvencie, môžete rýchlo zistiť, či je funkcia Turbo Boost povolená).

Funguje Turbo Boost napríklad na notebooku / obrazovke z predchádzajúceho článku

Treba poznamenať, že Turbo Boost je možné zakázať aj v UEFI / BIOS (nie na všetkých zariadeniach!). Zvyčajne je preto potrebné nastaviť parameter Turbo Mode na hodnotu Disabled (zakázaná) (príklad na fotografii nižšie).

Turbo Boost (UEFI) / Obrazovka z predchádzajúceho článku

Podpätie

Niekoľko jednoduchých slov o tom, čo budeme robiť.

Výrobcovia spravidla nastavujú napätie na CPU s určitou rezervou, zvyčajne v oblasti + 0,070 V ÷ + 0,200 V (aby bez ohľadu na dávku CPU všetko fungovalo pre všetkých používateľov). Nadmerný stres zvyšuje teplotu ...

Túto „rezervu“ napätia je samozrejme možné znížiť (nazýva sa to  Podpätie ). Vďaka tejto operácii je možné znížiť zahrievanie CPU pri zaťažení o 5-20 ° C (v závislosti od modelu a šarže). Mimochodom, vo výsledku bude chladič vydávať menej hluku.

Všimnite si, že výkon CPU Undervolting neklesá (pretože odstraňujeme iba rezervu napätia)! Naopak, ak váš procesor zvykol znižovať frekvencie z ohrevu na vysokú teplotu, teraz ich môže prestať znižovať (kvôli poklesu teploty) a v dôsledku toho sa zvýši výkon!

Je to nebezpečné? Všeobecne nie (zvýšenie napätia počas pretaktovania je nebezpečné! Naopak, znižujeme ho ...).

Sám som opakovane znižoval napätie na desiatkach počítačov / notebookov (hranie hier) a neboli pozorované žiadne problémy (napriek tomu vás ako vždy upozorňujem, že všetko robíte na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko).

Podpätie pre Intel Core

1) Takže najskôr musíte prejsť na oficiálnu webovú stránku spoločnosti Intel a stiahnuť si utilitu Intel® XTU. Je navrhnutý tak, aby doladil výkon procesora. Hneď vás varujem - nejde o ten druh utility, kde môžete meniť akékoľvek parametre a zistiť, čo dávajú (takže nemeňte nič, ak neviete, čo je za čo zodpovedné!).

Intel® XTU

Odkaz na oficiálne. Webové stránky Intel - //downloadcenter.intel.com/ru/download/29183/-Intel-Extreme-Tuning-Utility-Intel-XTU-

Intel XTU - pomôcka na stiahnutie a inštaláciu

Po inštalácii Intel XTU budete musieť reštartovať počítač.

Mimochodom!

Bezpečnostný mód

Na niektorých počítačoch Intel XTU nepracuje správne a po jeho nainštalovaní sa objaví modrá obrazovka (neviem s určitosťou prečo). V takom prípade sa pri ďalšom reštartovaní operačného systému zobrazí ponuka pre výber režimu zavádzania systému Windows - vyberte bezpečný režim a odinštalujte pomôcku.

2) Ďalej musíme spustiť XTU a nájsť jeden jediný parameter „Core Voltage Offset“ . Predvolene by mal byť tento parameter nastavený na „0“.

Potom by ste mali tento posúvač posunúť doľava o „-0,100 V“ (v mojom príklade nižšie som ho presunul na „-0,110 V“) a kliknúť na tlačidlo „Použiť“ . Všetko, napätie po tejto operácii sa znížilo.

Dôležité! Nenastavujte parameter Core Voltage Offset na pozitívny - tým zvýšite napätie na CPU.

Posunutie základného napätia / Intel XTU

3) Teraz musíte spustiť hru (alebo ju lepšie otestovať na niekoľkých) a pozrieť sa na prácu počítača (notebooku). Ak je prístroj 20-40 min. funguje v normách. režim (nezmrazuje, nevypína sa) - to znamená, že Podpoltie bolo úspešné.

Potom môžete znova otvoriť Intel XTU a zmeniť napríklad hodnotu „-0,100V“ na „-0,120V“. Mimochodom, musíte meniť napätie v malých krokoch a po každom - otestovať činnosť zariadenia.

Takto môžete nájsť optimálny „Core Voltage Offset“ (každý procesor bude mať svoj vlastný).

Mimochodom! Len čo znížite napätie na CPU na neprijateľnú hodnotu, počítač sa jednoducho vypne alebo zamrzne (môže sa zobraziť modrá obrazovka). Ak sa to stane, potom ste dosiahli maximum, stačí zmeniť offset napätia jadra na predchádzajúcu hodnotu (pri ktorej všetko fungovalo).

4) Je vhodné monitorovať činnosť procesora (napätie, teplota, frekvencia atď.) Pomocou obslužného programu Hwmonitor (odkaz na oficiálnu stránku). Ako vidíte na snímke nižšie, ľahko zistila, že napätie bolo znížené ...

Napätia - Hwmonitor

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

No to je zatiaľ všetko, veľa šťastia!