Je Wi-Fi nebezpečná alebo škodlivá pre zdravie? Ako znížiť vplyv Wi-Fi na telo

Dobrý deň.

Nie je to tak dávno, čo som bol svedkom jedného sporu týkajúceho sa škodlivosti smerovača Wi-Fi ...

Úprimne, počul som veľa nového a zaujímavého (z nejakého dôvodu som nikdy nepremýšľal o vplyve Wi-Fi na zdravie). ?

Tak sa zrodila téma tohto článku. V ňom som sa rozhodol prejsť si hlavné tvrdenia a mýty, ktoré sa šíria po sieti (aspoň tie, ktoré sa mi podarilo počuť / prečítať).

Myslím si, že to bude veľmi zaujímavé pre všetkých, ktorých táto téma zaujíma. ?

Takže ...

*

? Dodatok!

Ako zostať zdravý pri práci za počítačom. Šetríme zrak, chrbát, krk, ruky: 5 dôležitých pravidiel (ktoré je lepšie dodržiavať!)

*

Rozdielne názory na nebezpečenstvo Wi-Fi

? Sú vlny neškodné ...

Typický smerovač vysiela vlny v pásme 2,4 GHz. Vedci z Európy a USA dlho uskutočňovali experimenty a zistili, že vlny v rozmedzí 0,5 - 2,4 GHz majú negatívny vplyv na zdravie človeka (t. J. Vlny nie sú neškodné!).

Wi-Fi je všade!

I keď je potrebné okamžite poznamenať, že na tejto frekvencii pracuje aj mnoho ďalších zariadení, ktoré sú v každom byte (telefón, mikrovlnná rúra, rádio atď.).

Preto sú škodlivé aj ako smerovač Wi-Fi. Nikto však nerobí toľko hluku v okolí mobilných telefónov, čo nás z hľadiska stupňa poškodenia o nič menej neovplyvňuje (najmä preto, že sa telefón často nachádza v blízkosti ucha a smerovač je vzdialený najmenej 2 - 3 metre nás ...).

*

? O miere poškodenia ...

Veľa výskumov vykonali rôzni vedci, lekári a inžinieri. Všeobecne panuje názor, že Wi-Fi samozrejme škodí, ale o jeho miere dopadu bude možné povedať až po 10 - 15 rokoch (a to je v najlepšom prípade).

Teraz je možné konštatovať, že žiarenie je pomerne slabé a nemôže človeku trvale ublížiť. Aby ste spôsobili značné škody , musíte stáť v blízkosti veľmi silného žiarenia (oveľa výkonnejšieho ako bežný domáci smerovač).

Výsledky štúdií dánskych vedcov ukázali, že ak sa žiarenie z Wi-Fi smerovača zvýši o 100 - 200 krát (a ešte viac), potom bude žiarenie z neho pre telo stále neškodné (a bude v prijateľnej miere) limity akceptované na celom svete).

Výskum vedcov o dopade 15-minútovej konverzácie na mobilný telefón

Mimochodom, mikrovlnné rúry (ktoré sú v každej 2. kuchyni) fungujú aj na frekvencii 2,4 GHz a sú emitované stotisíckrát silnejším žiarením.

Keď však funguje mikrovlnka, z kuchyne nikto nevychádza a jedlo v nej zohriate sa pokojne konzumuje (a aj tu je nad čím premýšľať?).

Mimochodom, štúdie vedené profesorom Malcolmom Sperrinom ukazujú, že mikrovlnná rúra a router nie sú schopné spôsobiť žiadne významné poškodenie zdravia ľudí ...

*

? O samotných pokusoch ...

Uskutočnilo sa veľa experimentov. Napríklad v Európe boli vybraní približne tí istí ľudia podľa veku, zvykov, zdravotného stavu a ďalších parametrov.

Potom ich rozdelili do dvoch skupín a umiestnili do dvoch rôznych domov: jeden mal Wi-Fi router, druhý nie. Vedcov zaujímali otázky: ako ovplyvniť vplyv routeru na spánok, na rýchlosť reakcie a myslenia, na celkovú pohodu. Experiment po dobu jedného mesiaca neodhalil absolútne žiadne vzorce ...

Pokusy sa uskutočňovali so zvieratami aj rastlinami. Napríklad školáci z Fínska by sadili rastliny do kvetináčov a potom ich dávali do rôznych miestností (jeden mal sieť Wi-Fi, druhý nie).

Pri svojom experimente našli vzor, ​​ktorý umožňuje lepšie klíčenie semien v miestnosti bez Wi-Fi. U vyklíčených semien a dospelých rastlín nebol zaznamenaný žiadny účinok.

Vedci však ich experimenty kritizovali a uznali ich za neinformatívne (niektoré parametre sa nepozorovali pre úplnú „čistotu“ experimentu).

*

? Na čo dnes prišli lekári

Všetci lekári všeobecne uznávajú, že rádiové vlny majú na človeka negatívny vplyv (a nezáleží na tom, či ide o Wi-Fi alebo jednoduchý telefón).

Najväčší vplyv a škodlivosť Wi-Fi má na tehotné ženy a malé deti. Preto je pre nich veľmi nežiaduce tráviť dlhý čas na miestach, kde sú zóny Wi-Fi. Rovnako sa neodporúča inštalovať smerovače do spální, škôlok, škôl a nemocníc.

Aké zariadenia stále vydávajú škodlivé žiarenie ľuďom

Cerebrovaskulárni odborníci - všimnite si, že telefóny a tablety so sieťou Wi-Fi môžu byť škodlivé (napríklad keď si ich počas rozhovoru priblížite k hlave).

Hlavne počas spánku nedávajte telefón pod vankúš alebo vedľa hlavy. Namiesto odpočinku dostáva telo „dobrú“ časť žiarenia ...

Niektorí odborníci na zdravie mužov zaznamenávajú negatívny vplyv Wi-Fi na stav spermogramu. Ich odporúčanie je tiež celkom jednoduché: nenoste telefón neustále vo vrecku nohavíc (môžete ho nosiť v kabelke), nepracujte so svojím notebookom, keď je vám na kolenách (je lepšie ho položiť na stôl) .

*

? Čo je škodlivejšie: telefón alebo smerovač Wi-Fi

Celkom populárna otázka. V priemere je žiarenie vĺn z telefónu niekoľkonásobne silnejšie ako z Wi-Fi routera. Telefón musí byť navyše často priložený k hlave (čo sa môže prejaviť na tenkých krvných cievach mozgu), zatiaľ čo smerovač stojí v diaľke.

Vedci poznamenávajú, že pokiaľ ide o stupeň poškodenia, mobilné prístroje (tablety, telefóny) spôsobujú oveľa väčšie škody na zdraví ako bežný domáci smerovač Wi-Fi.

Na vyvodenie konečných záverov je však príliš skoro. Mnohí súhlasia s tým, že dostatočne reprezentatívne závery možno vyvodiť asi za 10 rokov, keď sa dokončia experimenty a experimenty s dlhodobým účinkom vĺn z týchto zariadení na zdravie.

*

⇒ VÝSLEDKY ⇐

Všeobecne sa dá dlho polemizovať, ale myslím si, že sa nikto nedrží myšlienky, že Wi-Fi je užitočné v zákrute ...

Sporuje sa hlavne medzi tým, či je veľmi škodlivý, alebo stupeň dopadu je veľmi malý. Preto je tu niekoľko rád, ktoré vám aj tak pomôžu znížiť čas a silu vystavenia Wi-Fi.

  1. pokúste sa neumiestniť smerovač Wi-Fi na tie miesta v byte, kde trávite veľa času. Je oveľa lepšie napríklad umiestniť namiesto spálne alebo haly router na chodbu (kde nikto nesedí, nespí, nehrá sa atď.);
  2. keď nepracujete na internete - odporúča sa vypnúť smerovač (v niektorých modeloch môžete nakonfigurovať pracovný plán: a smerovač sa automaticky vypne, povedzme, v noci, keď všetci spia a nikto nepotrebuje to ...);
  3. je vhodné nenechávať notebook pri práci na kolenách (lepšie je položiť ho na stôl). To isté platí pre mobilný telefón - neustále nosenie vo vrecku nohavíc a v noci je jeho vloženie pod vankúš oveľa škodlivejšie ako router v miestnosti;
  4. Žiarenie Wi-Fi je oveľa slabšie ako žiarenie 3G / 4G v telefónoch!
  5. je veľmi žiaduce, aby bol smerovač Wi-Fi od vás vzdialený aspoň 2 - 3 metre (hlavné žiarenie sa vyskytuje v bezprostrednej blízkosti smerovača - s každým „extra“ metrom stupeň žiarenia niekoľkokrát klesá);
  6. Mimochodom, nezabudnite, že na mnohých miestach (kaviarne, letiská, parky, vlaky atď.) Je k dispozícii bezplatné Wi-Fi, čo znamená žiarenie. Má zmysel nesedieť na takýchto miestach všetok svoj voľný čas;
  7. Nezabudnite tiež, že polovica vašich susedov má tiež smerovače Wi-Fi a majú tiež vplyv: a nie menej ako vaše zariadenie. Niektorí odborníci odporúčajú použiť izoláciu z hliníkovej fólie alebo kovovú sieťku (môže výrazne znížiť akékoľvek žiarenie prechádzajúce cez steny do vašej miestnosti).

*

No, všeobecne, ak to zhrniete a vyjadríte k tomu čisto názor, potom poviem toto: pokrok nestojí na mieste a zdá sa, že každý rok nás obklopuje čoraz viac nebezpečenstiev ... ...

Avšak ani pred nejakými 100 - 200 rokmi neexistovali Wi-Fi ani mobilné telefóny, nebezpečenstvo však bolo ešte väčšie a dĺžka života bola oveľa kratšia.

Wi-Fi môže byť škodlivé, ale použitie pokročilých technológií nám umožňuje chrániť nás pred ďalšími problémovejšími a nebezpečnejšími situáciami, uľahčuje a predlžuje život ...

*

Veľa šťastia a zdravia!

?

Prvé zverejnenie: 08.02.2018

Oprava: 18.10.2020