Ako zmenšiť veľkosť súboru JPG, JPEG [inštrukcia]

Dobrý deň!

Mnoho súborov JPG zaberá veľa miesta, často desiatky megabajtov (napríklad vysokokvalitné fotografie alebo skenované súbory).

A v mnohých prípadoch musí človek čeliť jednej veľmi zaujímavej úlohe - zmenšiť veľkosť súboru (povedzme nahrať ho do rôznych internetových služieb, kde existujú obmedzenia veľkosti, alebo napísať zbierku fotografií na rôzne disky).

Všeobecne (globálne) na zníženie hmotnosti JPG sa môžete uchýliť k niekoľkým metódam:

 1. zmenšiť veľkosť na šírku a na výšku (pre každý obrázok sa meria v pixeloch, napríklad 800 x 600). Touto operáciou sa samozrejme zníži kvalita obrazu;
 2.   orezanie okrajov. Ak máte na fotografii nerovnosti okrajov (povedzme), alebo ak je možné časť obrázka orezať ako neinformačnú, môžete vďaka tomu tiež výrazne znížiť hmotnosť súboru (táto operácia sa často nazýva orezanie );
 3. pokles kvality. Pri ukladaní súboru JPG môžete určiť požadovanú kvalitu: ak posuniete posúvač na minimum, veľkosť súboru sa môže výrazne zmenšiť! Upozorňujeme, že v niektorých prípadoch je možné znížiť hmotnosť pilníka o 10 - 30%, zatiaľ čo „oko“ nebude vidieť žiadne zhoršenie obrazu!
 4. kombinovaná metóda. Keď sú fotografie / skenovanie spracovávané naraz všetkými vyššie uvedenými metódami.

V skutočnosti v tomto článku zvážim nástroje (programy a služby), ktoré vám pomôžu dokončiť túto úlohu. Bude to druh mini-inštruktáže. ?

A teda k veci ...

*

Nástroje na zmenšenie veľkosti súboru JPG

Maľovať

Spustenie programu Skicár: stlačte kombináciu Win + R, v okne „Spustiť“ zadajte príkaz mspaint, kliknite na OK.

Jeden z najslávnejších programov na prácu s grafickými súbormi (pretože je zabudovaný takmer vo všetkých verziách systému Windows).

Ak zriedka spracovávate fotografie, obrázky a grafy. súbory - v zásade by vám mali stačiť možnosti programu Paint (aj keď vo funkcii to má samozrejme ďaleko od iných nástrojov).

Napríklad som odfotil bežnú fotografiu z prírody a otvoril som ju v programe Paint (veľkosť asi 2,2 MB, pozri snímku obrazovky nižšie).

Originálna fotografia (otvorená v programe Skicár)

Zmenšovanie šírky / výšky fotografie

Je to teda prvá vec, ktorú je možné urobiť, a to, čo významne ovplyvňuje váhu súboru. Upozorňujeme, že pôvodná fotografia je v rozlíšení 2 048 x 1 333 pixelov, pozri snímku obrazovky vyššie (nad formátom HD).

V programe Skicár zmenšíte veľkosť grafu. súbor - kliknite na nástroj „Obrázok / Zmena veľkosti“ . Pozri príklad. ?

Zmeňte šírku a výšku fotografie

Potom môžete určiť veľkosť nového súboru v percentách alebo pixeloch. V mojom príklade uvedenom nižšie je veľkosť 800 x 520 pixelov.

Nové rozmery v pixeloch

Upozorňujeme, že po zmene šírky a výšky obrázka je potrebné uložiť, aby ste videli, ako sa zmenila veľkosť (urobím to v ďalšom kroku).

Orezávanie (výber oblasti na uloženie)

Na fotografii sú často nepotrebné prvky (najmä okolo okrajov, ktoré by bolo veľmi žiaduce odstrániť: zlepší sa tým kvalita fotografie a tiež sa zníži jej hmotnosť).

Náter má Vyberte nástroj pre toto (viď príklad nižšie).

Obrázok - zvýraznenie

Dôležitý bod: musíte zvoliť oblasť, ktorá zostáva! Políčko nájdete v príklade nižšie: Čokoľvek mimo rámčeka bude odstránené!

Rám

Po výbere kliknite na „Obrázok / Orezať“ . Všetky „nepotrebné“ budú z obrázka odstránené.

Orezanie nepotrebnej oblasti

Potom stačí fotografiu znova uložiť: „Súbor / Uložiť ako / Obrázok vo formáte JPEG“ .

Uložiť ako JPEG

Výsledok

Upozorňujeme, že pôvodná fotografia mala veľkosť 2,2 MB, teraz iba 34 kB! Tých. aj pri takýchto jednoduchých akciách môžete výrazne ušetriť miesto - o 100 percent! (ak sa to vyžaduje a je to opodstatnené).

Bolo 2,2 MB, teraz - 34 kB

O aplikácii Paint:

 1. Plusy: už zabudované do Windows; veľmi jednoduchý a spoľahlivý nástroj.
 2. Nevýhody: Nízka funkčnosť, v podstate nič iné ako orezanie, orezanie a zmena šírky / výšky.

*

Photo-MASTER [zmeniť veľkosť fotografie + vylepšenia]

Dôstojník. webová stránka: //photo-master.com/

Fotografia sa otvorí v programe Photo-MASTER (ako príklad)

Špecializovaný a veľmi výkonný program na spracovanie fotografií, obrázkov. Umožňuje ľahko a rýchlo nielen meniť veľkosť JPG, ale aj aplikovať rôzne zaujímavé efekty: zmeniť jas, odstrániť „červené“ oči, pridať ostrosť atď.

Ďalej je tento program zameraný na prácu s nováčikmi: t.j. všetky akcie sa uskutočňujú čo najjednoduchšie (na rozdiel od iných editorov grafov).

Zmena šírky a výšky

Ak chcete zmeniť veľkosť otvorenej fotografie v aplikácii „Photo-MASTER“, stačí kliknúť na nástroj „Súbor / Zmena veľkosti a Uložiť“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Súbor - zmena veľkosti a uloženie

Potom môžete okamžite určiť novú veľkosť v pixeloch (mimochodom, program má predvoľby pre sociálne siete, rôzne typy monitorov atď.) A kliknúť na tlačidlo „Uložiť“ (interpolácia ovplyvňuje aj kvalitu a veľkosť fotografie).

Všeobecne je to také jednoduché a rýchle!

Nové veľkosti fotografií

Čo sa týka výslednej hmotnosti súboru, tá bola znížená asi o 8 - 9 krát (čo je, ako vidíte, celkom dobré, ak uvážime, že sme okraje vôbec neorezali).

Bolo - je teraz (úpravy vo Photo-MASTER)

Orezávanie hrán

Táto operácia je tiež celkom jednoduchá v aplikácii „Photo-MASTER“. Ak chcete začať, kliknite na kartu „Nástroje“ a potom v ponuke vpravo zvoľte možnosť „Orezať“ .

Nástroje - Orezať

Ďalej vyberte oblasť, ktorá zostane, a kliknite na tlačidlo „Použiť“ (všetko, čo bolo mimo rámca, bude odstránené!).

Výber oblasti - použiť

Účinky

Photo-MASTER je tiež veľmi dobrý v tom, že okrem orezania a zmeny šírky / výšky obrázka môžete výrazne vylepšiť jeho farebné podanie, pridať zaujímavé efekty, aby fotka iskrila novými farbami.

Všetky efekty sa zhromažďujú v sekcii „Efekty“ : stačí zvoliť jednu z možností v ponuke vpravo a okamžite sa použije na fotografiu. V ukážke uvidíte, ako sa fotografia zmení: je to pohodlné v tom zmysle, že si môžete ihneď pred uložením skontrolovať, či taký efekt bude fungovať.

Okrem toho odporúčam použiť kartu „Vylepšenia“, má tiež veľa užitočných čipov ...

Výber efektov

Napríklad po 20 - 30 sek. experimentmi s fotografiou bolo možné výrazne zlepšiť jej jas a farebné podanie. Venujte pozornosť snímke obrazovky nižšie: čo sa stalo „pred“ a čo sa stalo s fotografiou „po“ použití efektov. Rozdiel je podľa môjho názoru zrejmý!

Pred a po aplikácii účinkov

Výsledky:

 1. Photo-MASTER je veľmi jednoduchý a efektívny nástroj (rýchlo na to prídu aj tí ľudia, ktorí sa práve začali zoznamovať s počítačom);
 2. veľkosť súboru je možné desaťkrát zmenšiť!
 3. Program má nástroje na vylepšenie fotografie: môžete pridať jas, vylepšiť pozadie, pridať titulky a všeobecne - oživiť fotografiu tak, aby trblietala novými farbami!

*

Photoshop

Oficiálna webová stránka: //www.adobe.com/

Photoshop (logo programu)

Profesionálny a jeden z najvýkonnejších grafických editorov. Umožňuje vykonávať takmer „akékoľvek“ úpravy a manipuláciu s fotografiami / obrázkami.

Je však potrebné poznamenať, že práca s týmto programom je dosť „náročná“ (najmä pre začiatočníkov). Aj vykonávanie niektorých jednoduchých funkcií si vyžaduje určité zručnosti. Ďalej sa pozriem na niekoľko nástrojov vo Photoshope pre našu aktuálnu úlohu (t. J. Zníženie hmotnosti JPG).

Zmeňte šírku a výšku obrázka

Ak chcete teda zmeniť rozlíšenie obrázka vo Photoshope, vyberte nástroj „Obrázok / Veľkosť obrázka“ (môžete jednoducho stlačiť kombináciu klávesov Alt + Ctrl + I).

Veľkosť obrázka - zmení veľkosť súboru

Ďalej zadajte požadované rozmery v pixeloch (mimochodom, môžete ich nastaviť v centimetroch alebo palcoch) a kliknite na OK.

Width, Height - šírka, výška

Orezávanie hrán

Venujte pozornosť nástrojom uvedeným na ľavom bočnom paneli. Vyberte ikonu orezania  .

Potom môžete presunúť rámček z ktoréhokoľvek okraja obrázka (po stlačení klávesu Enter sa obrázok orezá). Nižšie je uvedený príklad.

Orezávanie hrán

O sporení

Photoshop má niekoľko možností na uloženie obrázka. Odporúčam vám venovať pozornosť možnosti „Uložiť na web“.

Obrázok si ukladáme na zverejnenie v sieti

Ďalej pomocou bočnej ponuky môžete upraviť parametre, ktoré priamo ovplyvňujú stupeň kompresie obrazu (môžete zvoliť kvalitu v percentách, počet farieb atď.).

Mimochodom, v ukážke môžete okamžite odhadnúť stupeň kompresie a veľkosť výsledného súboru (pozri obrazovku nižšie ?).

Miniatúry s veľkosťou súboru v závislosti od kompresného pomeru

Všeobecne je všetko celkom pohodlné - fotografiu môžete upraviť na konkrétnu veľkosť.

Závery:

 1. Photoshop je najuniverzálnejší grafický nástroj. súbory (zároveň dosť zložité - nie každý začiatočník sa rozhodne s tým vyrovnať kvôli niektorým jednoduchým akciám);
 2. existuje veľa možností komprimácie * súboru (na úkor zníženia kvality).

*

ACDSee

Stránka vývojára: //www.acdsee.com/en/index

Alternatívne programy na prezeranie fotografií a obrázkov (diváci)

Jeden z najpopulárnejších divákov! Umožňuje vám prezerať ľubovoľné mediálne súbory (videá, fotografie, skeny atď.), Upravovať ich, vytvárať rôzne zbierky atď. Všeobecne platí, že veľmi multifunkčný program, a to aj v súvislosti s našou otázkou ...

A tak po otvorení ľubovoľnej fotografie ju môžete zmeniť - stlačte „Editor“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Editor (začnite meniť obrázok v ACDSee)

Ďalej v ponuke vľavo bude všetko, čo potrebujete na úpravu obrázka: zmena veľkosti, orezanie, otočenie, použitie rôznych efektov, úprava jasu atď.

Zmena veľkosti (klikateľné)

Napríklad, ak kliknete na „Zmeniť veľkosť“ vľavo, zobrazí sa podponuka, ktorá vás vyzve na zadanie nového súboru šírka / výška.

Nastavenie požadovanej veľkosti

Pokiaľ ide o orezávanie (orezávanie okrajov), vykonáva sa rovnakým spôsobom ako predchádzajúca operácia.

Orezanie (ACDSee)

Po vykonaní všetkých zmien na obrázku choďte do ponuky „Súbor / Uložiť ako ...“ .

Uložiť ako

Pred uložením môžete ďalej upraviť parametre kvality a voľbu kompresie (kliknite na tlačidlo „Parametre“ , pozrite si príklad nižšie ?).

Konfigurácia možností uloženia

Ďalej vyberte kompresný pomer (kvalita) a možnosť optimalizácie (napríklad optimalizujte Huffmana).

Naznačujeme kvalitu

Spravidla potom môžete obrázok uložiť. Po niekoľkých jednoduchých manipuláciách (popísaných vyššie) začala moja 2,2 MB fotografia vážiť iba 148 kB.

ACDSee - spracovanie „pred“ a „po“

Závery:

 1. je pohodlné pracovať s programom: okamžite pri prezeraní fotografie môžete vybrať ktorúkoľvek z nich a skomprimovať ju na požadovanú veľkosť;
 2. tiež ACDSee má všetky najpotrebnejšie nástroje na úpravu a spracovanie súborov JPG;
 3. program je veľmi priateľský k začínajúcim používateľom;
 4. mínus: program je platený (pre niektoré verzie neexistuje crack).

*

Online služby

Plusy: nie je potrebné nič inštalovať; môžete s nimi pracovať z ľubovoľného zariadenia; jednoduchosť práce; umožňujú dosiahnuť max. kompresia bez zhoršenia kvality obrazu.

Nevýhody: potrebujete neustály prístup k internetu; nemôžete do služieb nahrávať súkromné ​​osobné fotografie (ak nechcete, aby sa niekde náhle objavili ...).

*

//imagecompressor.com/ru/

Jednoduchá a pohodlná služba na kompresiu fotografií. Postačí stiahnuť požadovaný súbor, pretože bude komprimovaný v priebehu niekoľkých sekúnd. V ponuke vľavo môžete manuálne upraviť kvalitu výstupného súboru a na ukážke okamžite vidieť, ako bude vyzerať. Pozri príklad nižšie. ?

Výsledky kompresie (imagecompressor.com)

*

//compressjpeg.com/ru/

Podobná služba. Podľa mojich pozorovaní to funguje o niečo rýchlejšie. Môžete nahrať desiatky fotografií naraz (viacnásobné nahrávanie)

Výsledky kompresie (compressjpeg.com)

*

//www.resizenow.com/ru

Veľmi pohodlná a jednoduchá služba na zmenu šírky / výšky obrázkov / fotografií JPG. Po stiahnutí súboru stačí zvoliť novú veľkosť a kliknúť na „Zmeniť“.

Ďalej sa zobrazí odkaz na stiahnutie upravených súborov. Rýchlo a ľahko!

Veľmi pohodlná služba na zmenu veľkosti obrázka - zmena veľkosti

*

//photo-resizer.ru/

Ďalšia podobná služba: po nahraní fotografie môžete ručne určiť požadovanú veľkosť v pixeloch a stiahnuť hotový obrázok.

Služba je veľmi jednoduchá a je pohodlné ju používať aj zo smartfónu (poznámka: tlačidlá a ponuky sú veľké).

Zmeňte šírku výšky JPG (web photo-resizer.ru)

*

//tinyjpg.com/

Veľmi populárna zahraničná služba na kompresiu obrázkov a fotografií (mimochodom podporuje aj formát PNG). Môžete nahrať 20 súborov naraz!

Po stiahnutí služba automaticky komprimuje súbory a zobrazí vám odkazy na ich okamžité stiahnutie. Upozorňujeme, že táto služba poskytuje jeden z najlepších kompresných pomerov JPG!

TinyJPG - hlavná stránka služby

*

//www.jpegmini.com/

(Aktualizácia 17.10.18: Online kompresia súborov bola zakázaná, pretože ponúkať vlastný špeciálny nástroj)

Služba JPEGmini sa primárne líši v tom, že sem môžete nahrať aj veľmi veľké obrázky (desiatky MB, mnoho ďalších služieb pri ich nahrávaní všeobecne dáva chybu).

Kompresný pomer je dostatočne vysoký (aj keď stráca rovnaký TinyJPG). Mimochodom, pred odovzdaním môžete vidieť ukážku pôvodnej / komprimovanej fotografie, aby ste okamžite vyhodnotili, ako veľmi ovplyvnila kompresia kvalitu obrazu.

JPEGmini - výsledky kompresie fotografií

*

 Dodatky k tejto téme sú vždy vítané ...

Šťastnú prácu!

?

Prvýkrát zverejnené: 03.10.2018

Oprava: 1. 1. 2020