Je lesklý alebo matný povrch lepší? Tipy na výber monitora

Dobrý deň!

Mnohí pri výbere monitora vôbec nevenujú pozornosť povrchu obrazovky (okrem jeho veľkosti ☺).

Vaša kvalita práce medzitým závisí od toho, o aký povrch ide. Pravdepodobne si mnohí všimli, že napríklad za slnečného jasného dňa - na jednom monitore svieti tak, že nič nevidíte, ale na druhej obrazovke - akoby nič, môžete pracovať ...

A toto správanie jednoducho závisí od povrchu . Vo všeobecnosti teraz v predaji nájdete tri typy monitorov:

  • s matným povrchom;
  • s lesklým;
  • s antireflexnou úpravou (akýsi matný, ale napriek tomu ho mnohí odlišujú osobitne).

V tomto článku sa pokúsim rozobrať klady a zápory každého z nich a uvediem svoju vlastnú víziu, kedy a ktorý z nich by sa mal zvoliť ...

? Pomoc! 

Mimochodom, pokiaľ ide o výber monitora: Odporúčam vám prečítať si ďalší malý článok o maticiach (TN, IPS, PLS)

*

Matte vs Glossy: Ktorý povrch je lepší?

Ponáhľam sa sklamať (alebo prosím, komu ako ☺) ani jeden, ani to nie je lepšie alebo horšie. Všetko závisí hlavne od pracovných podmienok a priamo od samotnej práce, v závislosti od toho, čo robíte za monitorom (od osobných preferencií ...).

Okamžite začnem článok s jednou z najdôležitejších vlastností: matný povrch nezrkadlí obraz tak dobre ako lesklý (pozri si 2 fotografie nižšie). Na matnom povrchu nebudete vidieť svoj odraz a na slnečnom svetle (alebo bočnom svetle zo žiarovky) nebude oslnenie.

Preto, ak plánujete pracovať vonku (za denného svetla), alebo je vaša pracovná plocha vedľa okna, potom sa radšej lepšie pozriete na monitor s matným povrchom.

Foto 1. Lesklý a matný povrch (na porovnanie dvoch rovnakých monitorov). Lesklý - existujú odlesky (je však jasnejší a lepšie reprodukuje farby)

Foto 2. Na lesklom povrchu (zrkadlá) je viditeľný odraz

Na druhej strane, lesklý povrch výrazne prospieva sýtosti a farebnému podaniu : obraz na ňom vyzerá oveľa živšie. Pozrite sa na fotografiu 3 (4): zobrazuje rovnaký obrázok, ale na rôznych obrazovkách. Ten vľavo vyzerá oveľa jasnejšie a jasnejšie: je na ňom vidieť celú hru farieb prírody ...

Tých. ak pracujete s fotografiami a videami (upravujete fotografie, radi pozeráte filmy v dobrej a vysokej kvalite atď.) - potom by mal byť prioritou lesklý monitor!

Foto 3. Lesklá obrazovka verzus matná

Je tiež potrebné dodať, že lesklý monitor veľmi dobre reprodukuje sýtu a hlbokú čiernu farbu . V porovnaní s vyblednutým matom - ako nebo a zem ?.

Foto 4. Pohľad zhora - na lesklej obrazovke je odlesk od lampy

Avšak , veľmi jasná obrazovka nie je vždy dobrá!

Ak intenzívne pracujete s textom alebo vzorcami (niečo programujete, skladáte vzorce v programe Excel, upravujete dokumenty v programe Word atď.), Potom taký vysoký jas spojený s namáhaním očí: môže to mať negatívny vplyv na videnie (navyše to nie je len môj názor, ale aj mnohých odborníkov).

Oči od vysokého jasu sa začnú rýchlo prepracovávať a unavovať.

Ďalšie informácie o správnom nastavení monitora, únave očí a gymnastike nájdete v tomto článku: //ocomp.info/ustayut-glaza-pri-rabote-za-pc.html

Teraz v predaji nájdete aj povrch obrazovky proti oslneniu . Je to niečo medzi matným a lesklým. Pomáha vyhladiť (znížiť oslnenie) z jasného svetla a zároveň tak výrazne neznižuje farebné podanie. Všeobecne je tento povrch skôr ako matný (povedzme jedna z jeho odrôd).

Osobný názor

Keď som pracoval viac ako rok s rôznymi monitormi, dospel som k záveru, že starý monitor LG CRT je pre mňa najlepší: jeho farebné podanie nebolo o nič horšie ako v prípade mnohých moderných s maticou IPS a rôznymi dynamickými scénami. vyzeralo v tom skvelo. žiadne skreslenie obrazu z rôznych pozorovacích uhlov. Teraz sa tieto nevyrábajú ... (pravdepodobne majú jednu nevýhodu: uhlopriečka nebola príliš veľká ☺, teda rozmery ...)

Pokiaľ ide o tie moderné, dospel som k záveru, že ak pracujete s textom (kód, vzorce, niečo nakreslíte), potom je lepšie vziať si matný povrch s dobrou TN-maticou (a relatívne lacnou a dokonale zapadajúcou) - obrazovka nie je taká jasná a oči sú menej namáhané.

Pre fotografie a video - najlepšou možnosťou by bol lesklý povrch s maticou IPS (PLS). Obrázok bude veľmi šťavnatý a živý. Ak však filmy, fotografie a hry idú vynikajúco, potom pri práci s dokumentmi: začnete pociťovať nepohodlie (oči sa unavia rýchlejšie).

Na priamom slnku - osobne nemôžem pracovať ani s matným povrchom, nieto s lesklým (aj keď matný samozrejme v tomto ohľade výrazne vyhráva). Preto osobne som zástancom matného povrchu - je len univerzálnejší ...

*

To je všetko, k dodatkom k téme - merci.

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 15.12.2017

Oprava: 10.02.2020