Ako môžete používať starý notebook

Dobrý čas všetkým!

Pri kúpe nového vybavenia sa mnohí ponáhľajú vyhodiť staré a notebooky tu nie sú výnimkou exception. Podľa môjho názoru by ste sa nemali ponáhľať to vyhodiť (alebo striasť), pretože technika sa dá použiť v inej funkcii (mnohí jednoducho nevedia ako).

Vlastne som v tomto článku chcel zvážiť, čo sa dá konkrétne urobiť so starým notebookom (aj v prípadoch, keď ho máte pokazený). Myslím si, že tento príspevok bude pre mnohých používateľov veľmi užitočný.

? Poznámka!

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako rýchlo vyhodnotiť výkon notebooku (môže sa stať, že ho nemáte až taký starý? ?)

A tak, teraz bližšie k téme ...

Neobvyklé použitie notebooku. Karikatúra Eugena Crana

*

Možnosti použitia starého notebooku

? Poznámka: ako môže byť laptopu odovzdaný druhý život (urýchliť ho)

Mnoho používateľov podceňuje výkon svojich starších zariadení. Ale poviem vám, že pri vynaložení úsilia a relatívne malých finančných nákladov môžete prácu starého notebooku výrazne urýchliť. Tu je krátke zhrnutie toho, čo väčšina používateľov bude môcť dosiahnuť.

*

1) Zvýšte RAM

Väčšina starších notebookov má 2–4 GB RAM, čo na mnohé moderné programy jednoducho nestačí. Zároveň nie je veľký problém kúpiť si lištu RAM (o to viac si ju môžete vziať z iného starého notebooku alebo kúpiť v čínskom internetovom obchode za „groš“).

? Pomoc!

1) Čínske internetové obchody v ruštine s najlacnejšími cenami: môj výber

2) Ako zvoliť „správnu“ lištu pamäte, spôsob inštalácie atď. - pozrite si tento návod pre začiatočníkov

*

2) Nainštalujte jednotku SSD

Nie je to žiadna sranda, ale po prechode na SSD mnohí nespoznávajú svoje staré počítače. ?

Napríklad Windows sa naštartuje za 7-10 sekúnd, programy sa spustia okamžite, rýchlosť čítania / zápisu je 3-5 krát vyššia ako predtým! (pozri obrazovku nižšie s výsledkami testu, riadok „Seq“)

Test rýchlosti SSD (NVMe, SATA), HDD

Jednotku SSD je možné navyše nainštalovať bez odstránenia starého pevného disku (t. J. Všetky dáta, s ktorými pracujete, zostanú vám).

Témy s výberom a pripojením SSD sú pomerne rozsiahle, preto v tomto článku uvediem iba odkazy na moje minulé poznámky.

? Články na pomoc

1) Ako pripojiť 2 disky k notebooku (jednotka HDD + HDD alebo HDD + SSD)

2) Ako preniesť systém Windows z jednotky pevného disku (HDD) na jednotku SSD v notebooku (bez preinštalovania systému Windows) - iba v 3 krokoch!

*

3) Optimalizujte systém (preinštalujte operačný systém Windows)

Myslím si, že veľa ľudí sa opakovane stretlo s tým, že počítače / notebooky, ktoré sú z hľadiska hardvérových charakteristík približne porovnateľné, fungujú rôznymi spôsobmi: s jedným sa pracuje príjemne a s druhým, ktorý chcete pokaziť ?.

Je to často spôsobené neoptimalizovaným systémom Windows (alebo niektorými chybami, veľkým počtom spúšťacích programov, „odpadkami“, ktoré mnohí roky nečistia).

Odporučil by som vám „kráčať“ radami v článkoch nižšie. Áno, a mimochodom, odporúčam vám používať iba licencovanú kópiu systému Windows (so zostavami „všetkého druhu“ často vznikajú problémy z ničoho nič ...).

? Pomoc!

1) Ako optimalizovať a zrýchliť Windows 7? Už ma unavuje dlhé načítanie systému a jeho pomalá práca.

2) Optimalizácia systému Windows 10 na zlepšenie výkonu počítača.

*

4) Vyčistite notebook od prachu (vymeňte tepelnú pastu)

Prach sám osebe nie je príčinou brzdenia. Jedná sa o to, že upcháva ventilačné otvory a zhoršuje prestup tepla. Vďaka tomu začne ohriaty vzduch z notebooku unikať pomalšie, čo vedie k zvýšeniu teploty.

No a potom, keď sa dosiahnu určité hodnoty, procesor začne spomaľovať (t.j. znižovať výkon). Robí to kvôli normalizácii teploty. Ak teplota stále stúpa, potom sa notebook jednoducho vypne (bude fungovať automatická ochrana proti vypáleniu procesora).

? Pomoc!

1) Ako čistiť notebook od prachu: sami doma - pozri pokyny

2) Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká: 85 ° C +

*

5) Pri niektorých úlohách môžete využívať cloudové služby

No, posledná rada. Rôzne cloudové služby si v súčasnosti získavajú obľubu a nahrádzajú mnoho programov.

Napríklad dnes nie je potrebné mať graf na nakreslenie alebo úpravu obrázka alebo fotografie. editor. Stačí poznať požadovanú sieťovú adresu ?.

*

? Viacero online služieb:

  • služby Word online (pre textové práce);
  • antivírusová kontrola - online antivírus;
  • kresba - solídny výber služieb;
  • prekladače fotografií sú najlepšie produkty!

*

Možnosť 1: použitie ako písací stroj, očko s videom alebo ako „cestovné“ zariadenie

Vela pises? Chodíte často niekam (napríklad do dachy, na túru a pod.), Kde by notebook neublížil (ale zároveň existuje určité riziko zničenia veci)?

V týchto prípadoch je celkom možné vziať so sebou starý notebook a bez obáv ho používať.

S notebookom v prírode

Môžete ho dať aj deťom - na prvé zoznámenie sa s technikou a učenie. Celkom možnosť!

Okrem toho existuje ešte jedna zaujímavá možnosť - prispôsobiť notebook na sledovanie videa . Napríklad teraz v čínskych obchodoch si môžete kúpiť minikamery (oči) a nainštalovať ich po obvode chaty, zavesiť na plošinu, pred dvere atď. Existuje veľa možností.

A na notebooku môžete zaznamenať, kto vás navštevuje a čo robí vo vašej neprítomnosti.

Notebook ako obrazovka kukátka s videom

*

Možnosť 2: Môžete distribuovať sieť Wi-Fi (napríklad vytvoriť prístupový bod v krajine)

Ak máte malý dosah Wi-Fi (alebo vôbec nie je žiadna sieť Wi-Fi, napríklad rovnaká chata), môžete vytvoriť ďalší. hotspot pomocou starého notebooku. ✌

Ak to chcete urobiť, stačí ho pripojiť k internetu (napríklad pomocou internetu 3G / 4G) a distribuovať ho cez Wi-Fi do všetkých zariadení, ktoré budú v dosahu siete.

Okrem toho poznamenávam, že teraz existujú desiatky programov na distribúciu Wi-Fi (ktoré automaticky nakonfigurujú Windows pre túto úlohu). Musíte ich len spustiť a nastaviť sieťový názov a heslo pre pripojenie (obrazovka jedného z týchto programov je uvedená nižšie).

? Mimochodom!

Na svojom blogu mám tiež pokyny, ako distribuovať Wi-Fi z notebooku (dobré pre Windows 7, 8, 10).

MyPublicWiFi - hlavné okno programu

*

Možnosť 3: súborový server v lokálnej sieti (na ukladanie: filmy, fotografie atď.)

Povedzte mi, chcete spojiť svoje domáce počítače a notebooky do jednej lokálnej siete? Predstavte si, že na starom notebooku by bolo možné usporiadať úložisko súborov: uložiť na ňu zbierky hudby, filmov, programov atď. Navyše k nim máte prístup z ktoréhokoľvek počítača v lokálnej sieti! ?

Je to vlastne veľmi šikovné. Napríklad môžete rýchlo preniesť súbor z jedného počítača do druhého (bez toho, aby ste museli nosiť flash disky tam a späť), nie je potrebné sťahovať to isté do každého PC v lokálnej sieti atď.

Všeobecne platí, že ak chcete zdieľať priečinok (to znamená sprístupniť ho všetkým používateľom siete), stačí otvoriť jeho vlastnosti, na karte „Prístup“ kliknúť na tlačidlo „Zdieľať“ a dať skupine „Všetci“ prečítať (alebo napísať) povolenie; alebo pre obidve). Nižšie nájdete niekoľko snímok obrazovky (?).

Vlastnosti priečinka: Zdieľanie

Pridajte oprávnenie na čítanie a úpravu súborov v tomto priečinku pre VŠETKÝCH používateľov lokálnej siete

? Ale je tu jedno „ALE“ . Všetko bude fungovať za vás, ak máte nakonfigurovanú lokálnu sieť. Proces jeho nastavenia je dosť rozsiahly, takže nižšie uvádzam niekoľko odkazov, ktoré vám v tom pomôžu ...

*

? Pomoc!

1) Notebook a počítač sú pripojené k smerovaču Wi-Fi: ako medzi nimi prenášať súbory, vytvoriť verejný priečinok alebo disk.

2) Ako vytvoriť a nakonfigurovať lokálnu sieť medzi dvoma počítačmi.

*

Možnosť 4: použitie pre staré hry (nostalgia ?)

Väčšina ľudí skôr alebo neskôr prebudí jeden pocit nazývaný nostalgia (vtedy máte pekné spomienky na staré hry, v ktorých ste sa dobre bavili).

Navyše sa časom môže tento pocit zintenzívniť a zrazu načítate starú hru, inštalujete ju a tresknete ... na novom počítači to však nefunguje ...

? Mimochodom!

Veľká zbierka starých hier - čo sa vlastne oplatí hrať!

Heroes of Might and Magic III je najpopulárnejšia ťahová strategická hra (bohužiaľ, čas neúprosne napreduje ...)

Niektoré staré hry sa dajú samozrejme spustiť na novom počítači pomocou rôznych „zložitých“ metód, nie však všetkých.

A tu by „starý“ priateľ určite neublížil! Poviem ešte viac, veľa fanúšikov špeciálov. kupujú si staré notebooky z rúk, aby ich mohli používať na vzácne hry.

? Pokyny!

Ako spustiť starú hru na novom počítači - tipy a triky

Notebook je vo všeobecnosti kompaktná vec, nezaberie veľa miesta na poličke a dá sa prehľadne zabaliť do škatule a umiestniť na 3 - 5 (a viac) rokov do „zaprášeného“ rohu. . A po chvíli budeš vďačný sám za seba, že si to dodržal!

*

Možnosť 5: použitie notebooku ako druhého displeja

To je samozrejme možné, ak to nie je také „staré“ a je možné si na ňu nainštalovať Windows 10 (verzia 1809+).

Ako to funguje: pomocou špeciálneho. Vďaka technológii WiDi bude váš starý prenosný počítač pripojený prostredníctvom bezdrôtovej siete Wi-Fi k vášmu súčasnému počítaču a bude možné doň poslať obraz (so zvukom) ako bežný monitor!

Konfigurácia tohto režimu: otvorte nastavenia systému Windows 10 (Win + i) a v časti „Systém / projekt do tohto počítača“ povoľte zobrazenie obrázka z iných zariadení (?).

? Pomoc!

[Podrobnosti] Ako vytvoriť druhý monitor z notebooku (alebo niekoľko slov o WiDi - bezdrôtová projekcia do tohto počítača so zvukom)

spustenie konfiguračnej aplikácie na tomto počítači

Ďalej na inom počítači (potrebuje tiež Windows 10 a funkčný adaptér Wi-Fi) musíte stlačiť kombináciu Win + P  - objaví sa ponuka, do ktorej stačí pripojiť bezdrôtový displej. Zostáva iba vybrať zo zoznamu našu a dokončiť párovanie.

Pripojenie k bezdrôtovému displeju

Ďalej môžete zobraziť film na obrazovke prenosného počítača (je dobré, že sa prenáša nielen obrázok, ale aj zvuk ?).

Foto: bezdrôtový displej pripojený

*

? Mimochodom !

Ak máte skúsenosti s spájkovaním a trochu sa vyznáte v hardvéri, môžete starý notebook rozobrať, odpojiť od neho monitor a pripojiť ho k počítaču (ďalšiemu notebooku). Bude fungovať ako bežný externý monitor. Tiež dobré...

*

Možnosť 6: Vyberte pevný disk a použite ho ďalej (napríklad ako externý disk)

Posledná možnosť je obzvlášť užitočná pre tie notebooky, ktoré sa už ani nezapnú (možno je časť hardvéru jednoducho pokazená ...).

Mnoho používateľov si neuvedomuje, že starý pevný disk je možné vybrať z notebooku a pripojiť k počítaču, alebo si z neho dokonca vyrobiť externý pevný disk! Miesta nikdy nie je dosť! (môžete na ňu uložiť rovnaké zálohy)

*

Možnosť 1: pripojenie k počítaču

Najprv musíte vybrať disk z puzdra na notebook. Spravidla platí, že pre rýchly prístup k disku a RAM - na notebookoch špeciálne. malý ochranný kryt (kvôli jeho prítomnosti nie je potrebné demontovať celé zariadenie na skrutku).

Mimochodom, pred demontážou notebooku: vypnite ho, odpojte od neho všetky káble a vodiče, odpojte batériu.

Pevný disk v prenosných počítačoch je zvyčajne skrytý za malým krytom (pozri šípku 2). Predtým ako to urobíte, nezabudnite odpojiť batériu (šípka-1)!

Pevný disk (1) a RAM (2)

Po odstránení disku ho môžete ľahko pripojiť k počítaču, ako napríklad bežný pevný disk (porty na ňom sú úplne kompatibilné). Mimochodom, môžete napríklad pripojiť druhý pevný disk namiesto jednotky CD / DVD. Nižšie nájdete zopár fotografií. (?)

Pripojenie pevného disku notebooku k počítaču

*

? Pokyny na pomoc!

1) Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču.

2) Ako pripojiť druhý pevný disk k počítaču.

*

Možnosť 2: Externú jednotku vyrobíme zo starého disku, ktorý je pripojený k USB 

Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť špeciálnu škatuľu, do ktorej vložíte pevný disk. Ďalej je možné túto „skrinku“ použiť ako externú jednotku pripojenú k USB portu počítača alebo notebooku (princíp práce je ako s flash diskom).

Takéto škatule môžete kúpiť v ktoromkoľvek obchode s počítačmi (napríklad v rovnakých čínskych online obchodoch).

Dôležité!

Nezabudnite, že takéto boxy sú k dispozícii pre rôzne disky (SATA, IDE, 3,5 a 2,5 palca atď.). Tých. pred kúpou si aspoň pozrite štítok na disku (tam sú uvedené tieto informácie. Môžete si tiež pozrieť technické špecifikácie podľa modelu disku).

BOX na pripojenie disku k notebooku, PC

*

PS

Prinajhoršom môžete niekomu niečo dať alebo predať za symbolickú cenu. Napríklad môj známy sa zaoberá opravou takéhoto zariadenia a dávam mu nepotrebné kúsky železa (inak sú už všetky police zaplnené ✌).

Ale ak potrebujem komplexné opravy, som vždy pripravený rýchlo a prakticky zadarmo ... K dispozícii sú (samozrejme) aj opravovne s vašim domom, mnohé z nich budú takýmto darčekom spokojné (a možno vám aj zaplatia) ).

*

To je zatiaľ všetko, doplnky sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 08.09.2018

Oprava: 28.08.2020