Chcem kúpiť použitý notebook: ako ho skontrolovať a čo hľadať

Otázka používateľa

Ahoj.

Chcem si kúpiť použitý notebook, ale neviem, ako to stopercentne skontrolovať, aby mi nenarazilo na pokazené zariadenie. Ponúkajú dosť lákavú cenu. Nehovorte mi, nejaké testovacie možnosti na identifikáciu všetkých porúch?

Dobrý deň!

Miser platí dvakrát!

Ponáhľam sa naštvaný, že ani výrobcovia zariadení nemôžu dať stopercentnú záruku, nieto ešte všetci ostatní. Všeobecne osobne nie som zástancom nákupu vybavenia z rúk, je lepšie brať ho v obchode s podhodnotenými vlastnosťami, ale nový a dostať naň rok alebo dva záručný servis.

Napriek tomu vám v tomto článku poviem, ako a na čo si dať pozor, aby ste nepremrhali svoje finančné prostriedky ...

***

Nákup použitého notebooku: kde hľadať ...

Všeobecne platí, že ak si kúpite veľmi staré zariadenie za symbolické peniaze, pravdepodobne nebudete potrebovať všetky tieto tipy. Pre tých, ktorí berú zariadenie za viac alebo menej hmatateľnú sumu pre seba, odporúčam vám použiť nižšie uvedené odporúčania.

Mimochodom, najlepšie je vopred si nahrať potrebné nástroje na testovanie na USB flash disk a vziať si ich so sebou, keď idete skontrolovať a kúpiť zariadenie. Môžete teda skontrolovať jednak port USB (ako vidí jednotky flash), jednak samotné zariadenie.

 ❶

Priemerné trhové ceny. Komu dať prednosť ...

Najprv vás chcem hneď varovať, že veľa cien za to isté Avito, nie všetky, sú najnižšie. Niektoré z cenoviek starých notebookov sú vysoké - cena za ne je vyššia ako cena nových notebookov s podobnými vlastnosťami v obchode (to som ja bez preháňania ).

Preto pred nákupom odporúčam opýtať sa na cenu a poznať približné náklady na vašu sériu notebookov.

*

Po druhé, na rovnakých výveskách často predávajú notebooky, ktorým ešte nevypršala záručná doba. Najskôr odporúčam pozorne sa pozrieť práve na takéto zariadenia. Prinajmenšom teda budete mať istý druh ochrany (pred kúpou je však potrebné zariadenie skontrolovať - ​​ak je napríklad na ňom hlboký škrabanec alebo čip - s 99% pravdepodobnosťou sa stane dôvod odmietnutia záručného servisu).

Medzi použitými notebookmi sú aj také, na ktoré sa vzťahuje záruka

*

Po tretie, je lepšie, ak si kúpite notebook od priateľa, ktorý nemá záujem vás podvádzať. Aspoň čestne povie o tom, ako sa zariadenie používalo a čo sa od neho dá očakávať.

Určitú záruku je možné získať aj v prípade, že kupujete nie od jednotlivcov, ale od predajcov - spravidla dávajú 2 - 3 mesiace (trochu, ale minimálne od priameho „kidalova“ to ušetrí).

*

Po štvrté, ak je to možné, zakúpte si nejaký druh opravy počítačov. Tých. dohodnite sa s predajcom, že zakúpený notebook prechádza diagnostikou v službe, ak je s ním všetko v poriadku, zoberiete si ho. Vyjde to o niečo nákladnejšie, ale toto je aspoň akási záruka proti priamemu podvodu ...

*

Po piate, na viac-menej počiatočnú a nezávislú kontrolu notebooku - potrebujeme najmenej 5 - 10 minút času. Pokiaľ sa predajca tak ponáhľa a nesúhlasí s tým, aby vám ho poskytol, myslím si, že so zariadením alebo predajcom nie je všetko čisté ...

Vzhľad zariadenia: prípad starostlivo preskúmame

A tak uvidíte zariadenie prvýkrát. Najskôr starostlivo skontrolujte celé puzdro na notebook: v puzdre by nemali byť žiadne hlboké škrabance, triesky, praskliny alebo iné chyby. Ak sú, môže to znamenať, že zariadenie bolo spadnuté (čo znamená, že môže kedykoľvek zlyhať ...).

Všeobecne platí, že ak vidíte niečo také - od nákupu osobne, odporúčam vám okamžite sa zdržať (alebo požiadať o výraznú zľavu).

Hlboký škrabanec na notebooku Dell

Na puzdre sú často malé škrabance a škrabance - s najväčšou pravdepodobnosťou zostanú po častom nosení notebooku a povedia málo. Takéto chyby sú prijateľné.

Veľmi častým dôvodom predaja je nalievanie čaju, kávy a iných nápojov do zariadenia. Je dosť ťažké určiť okom, najmä ak je všetko starostlivo utreté. Skúste napriek tomu stlačiť rôzne klávesy - ak začujete chrumkavý zvuk, niektoré klávesy sa držia, môžete vidieť rozmazanie pozdĺž okrajov klávesnice a v medzerách medzi klávesmi - potom je pravdepodobnosť zaplavenia veľmi veľká.

Aj keď klávesnicu po zatopení utriete, na bokoch klávesov, v trhlinách atď. Zostanú sotva viditeľné škvrny.

Naplnenie notebooku sladkými nápojmi je nebezpečné to, že zariadenie bude istý čas fungovať celkom normálne (a tento okamih je veľmi ťažké diagnostikovať okom). Na doske sa ale začína formovať korózia a pod vplyvom elektrického prúdu sa reakcia iba zintenzívňuje. Výsledkom je, že po 2 - 3 týždňoch používania sa zariadenie pokazí a opravy už nie sú potrebné (často drahé!).

Kontrolujeme technické vlastnosti zariadenia

Ak vzhľad zariadenia nie je neobvyklý, zapnite ho a spustite operačný systém. Ďalej odporúčam nepoužívať žiadne „Moje počítače“ alebo „Správcovia zariadení“, ale spustiť AIDA 64 z vášho flash disku.

Faktom je, že informácie v rovnakom správcovi zariadení sa dajú ľahko upravovať prostredníctvom registra, čo znamená, že údaje z nich v počítači niekoho iného nič nehovoria!

Ak prechádzate kartami AIDA 64 - väčšinu z nich môžete získať a zhromaždiť. vlastnosti notebooku (navyše aj v prípadoch, keď niektoré z ovládačov nebudú nainštalované).

AIDA 64 - informácie o notebooku

Okrem AIDA 64 môžete na určenie charakteristík počítača použiť aj ďalšie nástroje - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html.

Kontrola obrazovky: zvýraznenie, škrabance, mŕtve pixely

Dávajte pozor, aby na obrazovke neboli pruhy, čiarky, vlnky alebo iné skreslenia. To všetko môže naznačovať problémy s grafickým adaptérom (alebo základnou doskou).

Vrelo odporúčam vziať si so sebou obslužný program IsMyLcdOK a skontrolovať na monitore mŕtve pixely a odlesky. Stačí spustiť obslužný program a stlačiť čísla: obraz na obrazovke bude vyplnený rôznymi farbami (červená, modrá, čierna, biela), musíte si ich však pozrieť, aby nikde neboli biele bodky, ktoré by nemenili ich farbu. Viac podrobností o kontrole mŕtvych pixelov na monitore nájdete tu: //ocomp.info/monitor-bityie-pikseli.html

Mŕtvy pixel na obrazovke prenosného počítača

Malé svetlo na obrazovke

Kontrola batérie

Batéria v použitých notebookoch je spravidla dobre pripojená. A nie je to zlé, ak dokáže udržať prístroj zapnutý minimálne 1-1,5 hodiny. Samozrejme, sotva vám niekto dá hodinu času na kontrolu, a napriek tomu môžete nepriamo skontrolovať batériu v tej istej AIDA 64.

Ak to chcete urobiť, otvorte časť „Napájanie“ a pozrite sa na stupeň zhoršenia stavu batérie. Napríklad môj program ukazuje stupeň opotrebenia asi 1%. Mimochodom, podotýkam, že aj nové notebooky, ktoré sa kupujú v obchodoch, majú mieru opotrebovania batérie približne 0-3% (a to je celkom prijateľné).

Kontrola stavu batérie v AIDA 64

Po zakúpení tiež vykonajte testy a kontroly prenosného počítača, ktorý je napájaný z batérie. Počas týchto 10 minút budete schopní odhadnúť, ako veľmi sa batéria vybila, a zhruba odhadnúť jej stav. Ak sa batéria za 10 minút vybije o 50-60%, potom je záver na tvári .

Záťažový test systému: testujeme grafickú kartu / procesor - vytvárame zaťaženie notebooku

Všetky predchádzajúce okamihy vám v zásade zaberú 2 - 3 minúty času (kontrola, spustenie niekoľkých testovacích nástrojov, vyhodnotenie obrazovky). Existuje však jeden test, ktorý je veľmi žiaduce vykonať aspoň do 5 - 7 minút. Je to potrebné na vyhodnotenie stavu grafickej karty a systému ako celku.

Notebooky sa často predávajú za nie príliš vysoké ceny kvôli problémom s čipom grafickej karty. Môže to zlyhať, a potom to nejaký remeselník „vyprážal“ (slangové slovo, tj. Urobil dočasnú opravu. Zvyčajne po takejto oprave grafická karta dlho nefunguje) a dal ju do predaja.

Na testovanie odporúčam vziať si so sebou utilitu OCCT (názov všetkým pripomína známe „GOST“) . Jeho spustením a otvorením testu sa na celej obrazovke začne točiť „šiška“ a vľavo sa zobrazia čísla, ktoré potrebujeme: počet FPS, teplota procesora, grafická karta.

Záťažový test v OCCT pre stabilitu grafických kariet a systémov - //ocomp.info/stress-test-videokartyi.html

Ako som už uviedol vyššie, je veľmi žiaduce, aby notebook pracoval počas testovania minimálne 5 - 7 minút. Počas tejto doby sledujte teplotu a vo všeobecnosti „správanie“ notebooku.

  1. ak teplota prudko stúpne a notebook sa vypne, pravdepodobne nastal problém s hardvérom (alebo chladič, chladiaci systém nefunguje);
  2. „mŕtvy“ zásah alebo reštartovanie - tiež to neveští nič dobré;
  3. zlé je tiež, ak sa na obrazovke objavia vlnky, skreslenia alebo pruhy.

Všeobecne by v ideálnom prípade po spustení testu v OCCT mala začať stúpať teplota, laptop by mal byť od chladiča hlučnejší. Po dosiahnutí určitého limitu by sa jeho práca mala ďalej stabilizovať. Mimochodom, je nežiaduce, aby teplota presiahla 65-70 gr. Celzia (aj keď niektoré notebooky pracujú pri teplote 80 - 90 stupňov Celzia a pre nich je to norma povolená výrobcom).

Kontrolujeme porty: USB, zvukový konektor, čítačka kariet, jednotka CD / DVD atď.

V neposlednom rade skontrolujte porty a konektory. Čiastočne ste už skontrolovali niektoré porty v predchádzajúcich krokoch. Venujte pozornosť portom, ktoré sú najžiadanejšie: zvukový konektor, USB, napájací konektor.

Nebude nadbytočné vziať si so sebou pamäťovú kartu a skontrolovať čítačku kariet (aj keď ju takmer nepoužívam a asi by som sa pri jej kúpe ani neobťažoval ).

Port sa nachádzal vo vnútri puzdra zariadenia

Nebude tiež nadbytočné otvárať textový dokument a pokúsiť sa napísať 1-2 vety, aby ste skontrolovali funkčnosť klávesov. Mimochodom, veľa z týchto akcií sa dá vykonať v spojení so záťažovým testom.

***

Všetky vyššie uvedené tipy samozrejme nezaručujú ani neposkytujú 100% ochranu nákupu, ale minimálne týchto 10 - 12 minút času stráveného testovaním a kontrolou výrazne znižuje vaše riziká.

To je všetko.

Veľa šťastia, starostlivosti a diskrétnosti všetkým!