Ako vymeniť batériu notebooku (ako správne zvoliť novú batériu)

Dobrý deň!

Nech už máte v notebooku akúkoľvek kvalitnú batériu (poznámka: skrátený názov batérie) - časom, rokom alebo dvoma či tromi, ale pri neustálom používaní zariadenia jej kapacita klesá (opotrebováva sa). A čím viac opotrebenia, tým menšia je výdrž batérie. Práca na prístroji sa časom stáva buď veľmi nepohodlnou, alebo úplne nemožnou ...

V tejto poznámke som chcel rozobrať „fungovanie“ samočinnej výmeny batérie notebooku (a súvisiace otázky z toho vyplývajúce). Mnoho používateľov, mimochodom, ako som si všimol, nevenuje tejto téme dostatočnú pozornosť a v dôsledku toho si kúpi nevhodnú batériu (batériu).

Doplnenie! V systéme Windows môže často zmiznúť ikona batérie zo zásobníka (vedľa hodín) (čo vytvára ďalšie nepríjemnosti). Ak ho nemáte, pozrite si tento návod tu - //ocomp.info/propal-znachok-iz-treya.html

Poďme teraz priamo k téme ...

*

Výmena batérie notebooku

Známky problémov s batériou: ako hodnotiť opotrebenie batérie

Možno je to prvá vec, ktorú začneme. Všeobecne je moderný Windows dosť „inteligentný“ systém (minimálne Windows 7 a vyšší), ktorý automaticky kontroluje stav batérie. Keď miera opotrebenia dosiahne ~ 40% - kliknutím na ikonu batérie na paneli systému Windows sa zobrazí upozornenie „Odporúča sa vymeniť batériu“ (ako na obrázku nižšie).

Správa systému Windows - odporúča sa výmena batérie

Ostatné znaky:

 1. doba prevádzky notebooku (ako je uvedené vyššie): keď je batéria vybitá, stane sa kratšia. Napríklad po zakúpení notebooku bola výdrž batérie 3 - 4 hodiny, časom, keď sa batéria takmer vybije, môže to byť iba 1 hodina!
 2. s veľkým zaťažením notebooku - môže sa jednoducho vypnúť (najmä pri hraní hier, editore videa);
 3. dlhá doba nabíjania batérie;
 4. v niektorých prípadoch môžete vidieť stopy šmuh na batérii, zakrivenie puzdra atď. (v týchto prípadoch sa odporúča starú batériu okamžite zlikvidovať).

Dôležité!

Pamätajte, že chybný akumulátor môže spôsobiť požiar! V sieti je veľa popísaných takýchto prípadov (osobne fajčilo 1 zariadenie, hoci nedosiahlo plameň ...) .

Stará batéria notebooku začala fajčiť ... Obyčajná kancelária, obyčajná technológia

Na „ručné“ posúdenie stupňa opotrebenia batérie môžete použiť špeciálnu. nástroje na určovanie charakteristík počítača. Na mňa urobí dojem obslužný program AIDA 64. V ňom stačí otvoriť kartu napájania a zistíte:

 • stupeň opotrebenia (pozri obrazovku nižšie);
 • aktuálny stav batérie;
 • výrobca a model;
 • pas a súčasná kapacita;
 • Napätie.

AIDA 64 - karta Napájanie / Kliknuteľné

Navyše!

Ako inak môžete zistiť opotrebenie batérie notebooku [Kontrola batérie] - //ocomp.info/kak-uznat-stepen-iznosa-akkumulyatornoy-batarei-noutbuka.html

Ako zvoliť správnu novú batériu: čo treba hľadať

A tak si v prvom rade musíte pozorne pozrieť starú batériu. Z toho musíme získať nasledujúce informácie (mimochodom, časť z nich nájdeme všetky v rovnakom AIDA 64):

 • výrobca batérie, na obrazovke nižšie Samsung (musíte tiež zistiť model notebooku - požadovanú batériu nájdete podľa modelu notebooku);
 • typ batérie: v súčasnosti sú najpopulárnejšie lítium ─ iónové (Li-ion) a lítium ─ polymérové ​​(Li-pol) batérie. Nie sú zameniteľné! Tých. musíte zvoliť rovnakú batériu, akú ste mali predtým!
 • napätie: teraz existujú batérie s napätím 7,4V, 10,8V, 11,1V, 14,4V, 14,8V atď. Všeobecne je povolená odchýlka 0,5 V (t. j. namiesto 10,8 môžete použiť 11, 1V), ale Stále by som odporúčal používať rovnaké napätie ako predchádzajúca batéria;
 • kapacita: na snímke nižšie je to 4400mAh. Výdrž batérie priamo závisí od tejto hodnoty, čím je vyššia, tým dlhšie bude notebook fungovať bez dobíjania. Mimochodom, čím je vyššia, tým je batéria drahšia. 

Klasická samolepka na batériu notebooku / klikacia

V skutočnosti potom môžete „prehliadať“ stránky a hľadať požadovanú batériu pre model notebooku. Po nájdení toho pravého nezabudnite venovať pozornosť typu batérie, napätiu, kapacite, rozmerom. Aj ten istý model notebooku môže používať rôzne typy batérií!

Mimochodom, v tomto ohľade je pohodlné nakupovať so starou batériou: keď prídete do obchodu, skontrolujte rozmery a ďalšie parametre porovnaním dvoch nálepiek.

Navyše!

Mimochodom, ak máte vzácnu batériu alebo chcete ušetriť peniaze za nákup, môžete využiť čínske online obchody. Ak pôjdete na výpredaj a použijete cashback, môžete veľa ušetriť! O čom, kde a ako - pozrite si materiál na nižšie uvedenom odkaze.

Čínske online obchody v ruštine (kde sú najlacnejšie výrobky) - //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

Inštalácia novej batérie notebooku

Samotný proces je vo všeobecnosti celkom štandardný:

 1. vypnite notebook;
 2. odpojte od neho všetky káble: napájanie, myš, flash disky, disky atď.
 3. otoč to;
 4. posúvajte západky (pozri čísla 1, 2 nižšie), kým ľahko nekliknete;
 5. vyberte starú batériu;
 6. vložte nový, otočte notebook a skúste ho zapnúť.

Vybratie batérie

V tejto podkapitole článku som chcel viac poznamenať nie samotnú inštaláciu, ale objasniť niekoľko bodov, kvôli ktorým sa laptop nemusí po inštalácii novej batérie zapnúť:

 1. skontrolujte, či kontakty nie sú utesnené páskou (to robia výrobcovia kvôli bezpečnosti prepravy);

  Kontakty na batériu sú zapečatené / v skutočnosti je to batéria telefónu, ale podobný obrázok na laptopoch

 2. nová batéria je často vybitá na nulu (najmä ak bola preprava dlhá). Preto, ak sa po výmene batérie notebook nezapne, skúste pripojiť napájací zdroj.
 3. mimochodom, ak sa nainštalovaná batéria nenabíja, dávajte pozor na špeciálne. Softvér dodávaný s ovládačmi prenosných počítačov. Napríklad existuje taká „vec“ ako „predĺženie“ výdrže batérie od spoločnosti Lenovo, Sony a ďalších výrobcov (ide o to, že batéria nebude úplne nabitá ...).

  Režim úspory energie / laptop Lenovo

  Viac podrobností nájdete tu: //ocomp.info/zaryadka-ne-vyipolnyaetsya-pochemu.html

Ako dosiahnuť dlhšiu výdrž batérie

1) Vyberte si a kúpte batériu s väčšou kapacitou, ako ste mali. Čím viac mAh - tým dlhšie bude notebook fungovať bez dobíjania batérie.

2) Venujte pozornosť tomu, ktoré aplikácie „pohltia“ celú dodávku energie. Na to má Windows 10 špeciál. karta „Systém / Batéria“ v nastaveniach systému Windows  (otvoríte ich stlačením klávesu Win + i) a na nej odkaz „Využitie batérie konkrétnymi aplikáciami“. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Nastavenia systému Windows 10 - Batéria a šetrič batérie

Vlastne, ďalej analyzujte, čo potrebujete, aby všetko fungovalo? Rovnaké prehľadávače môžu mimochodom zobrazovať rôzne stupne spotreby batérie. Opera v tomto ohľade podľa môjho názoru vykazuje niektoré z najlepších výsledkov.

Ktoré aplikácie spotrebúvajú najviac batérie

3) Skontrolujte tiež prevádzkový režim grafickej karty.

Spravidla sa v ich nastaveniach zvyčajne nachádza niekoľko prevádzkových režimov: úspora energie, max. výkon, rovnováha. Napríklad v nastaveniach IntelHD môžete nastaviť režim „Max. Výdrž batérie“ . Nižšie nájdete niekoľko snímok obrazovky.

Ako vstúpiť do nastavení Intel HD

Nastavenia napájania Intel HD

4) Schéma napájania a jas obrazovky môžu mať veľmi silný vplyv na výdrž batérie notebooku. Ak chcete nakonfigurovať tieto nastavenia, musíte otvoriť kartu Možnosti napájania v ovládacom paneli systému Windows.

Vyvážený zdroj napájania

Venujte pozornosť aj dobe, po ktorej laptop automaticky vypne displej a prepne do režimu spánku. Z dôvodu úspory energie batérie odporúčam tieto hodnoty znížiť na minimum.

Režim šetrenia elektrickej energie

5) Zakážte tiež moduly Bluetooth, Wi-Fi * atď. (* Ak ich momentálne nepoužívate). To sa deje dostatočne rýchlo v parametroch Windows (Win + i - umožňuje otvoriť parametre).

Bluetooth a ďalšie zariadenia

6) Odpojte jednotku CD-ROM.

Mnoho notebookov má jednotku CD-ROM a mal by som poznamenať, že počas prevádzky spotrebúva veľa energie z batérie. Rada je teda jednoduchá: nepoužívajte ju a nenechávajte v nej disky (ešte lepšie, úplne ju vypnite).

7) Bolo by pekné vymeniť HDD za SSD (ušetrí až 10% nabitia batérie).

Disky SSD nielenže spotrebúvajú menej energie z batérie, ale aj:

 • nerobte hluk (nie je brúsenie, škrípanie atď.);
 • odolnejšia voči vibráciám (čo je pre notebook veľmi užitočné);
 • oveľa lepší výkon (po prechode na jednotku SSD môže spustenie systému Windows trvať niekoľko sekúnd!);
 • zapaľovač (čo je tiež užitočné, ak so sebou často nosíte svoj notebook).

Pomôcť!

Ako skontrolovať rýchlosť disku: HDD, SSD. Test, ktorý určuje rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, stojí za to prejsť na disk SSD - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!