Ako obnoviť nastavenia smerovača na výrobné nastavenia

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že väčšina používateľov zriedka zadáva nastavenia smerovača (niektorých poskytovateľ požiadal, keď sa pripojili, a už sa tam v zásade nikdy nepozreli ?).

Skôr alebo neskôr však nastane okamih, keď je mimoriadne dôležité ich zadať (napríklad musíte zmeniť nastavenia pripojenia, presmerovať porty, zmeniť nastavenia zabezpečenia siete Wi-Fi alebo jednoducho zmeniť poskytovateľa - a vy chcete ušetriť čas, aby ste nemuseli ručne konfigurovať desiatky parametrov atď.). ?

A potom ... prichádza si uvedomenie, že prihlasovacie meno a heslo pre prístup k webovému rozhraniu smerovača sú už dávno zabudnuté (alebo vôbec nie sú známe). V takom prípade je možné urobiť iba to, že resetujete nastavenia smerovača Wi-Fi a obnovíte výrobné nastavenia a potom znova nastavíte svoje parametre.

Všeobecne v tomto článku zvážim niekoľko spôsobov, ako môžete vykonať túto operáciu.

Takže ...

*

? Poznámka

1) Po obnovení nastavení smerovača sa všetky jeho parametre vrátia na pôvodné výrobné nastavenia (nakonfigurované siete Wi-Fi, pripojenia PPPoE atď. Sa odstránia a bude potrebné ich nakonfigurovať znova).

2) Ak máte angličtinu. verzia firmvéru - vyhľadajte položku „Reset“ (z angličtiny - reset). Niektorí si ho mýlia s „reštartom“ (jedná sa o jednoduchý reštart, nezáleží na tom, či zariadenie odpojíte a potom znova pripojíte).

*

Resetovanie smerovača (Reset!)

Hardvér (alebo „Hard Reset“)

Používa sa v najťažších prípadoch: keď nemôžete vstúpiť do webového rozhrania smerovača, keď zariadenie zamrzne, dôjde k poruchám atď.

Ako som už uviedol vyššie, na smerovačoch sú poskytované špeciálne opatrenia. Tlačidlo „Reset“ (zvyčajne sa nachádza na zadnej strane zariadenia).

Upozorňujeme, že tlačidlo nemôžete stlačiť len tak náhodne: je malé a zapustené do tela prístroja (potrebujete ceruzku alebo špendlík).

Pre resetovanie stačí stlačiť tlačidlo „Reset“ a podržať ho 10-15 sekúnd.

Zvyčajne LED diódy (indikátory) na skrinke prístroja buď zhasnú a znovu sa rozsvietia, alebo jedna z LED diód (SYS, systém) začne rýchlo blikať.

Potom môžete router znova nakonfigurovať: prihlasovacie meno a heslo sa resetujú. Najčastejšie používanou skratkou je admin (bez úvodzoviek).

? Pomoc!

Ako od nuly nastaviť smerovač Wi-Fi - pozrite si podrobné pokyny

Tlačidlo Reset na vynulovanie smerovača TRENDnet

*

Venujte pozornosť WPS

Na niektorých smerovačoch je tlačidlo RESET kombinované s WPS (poznámka: WPS - slúži na rýchle nastavenie Wi-Fi pripojenia). Trik je v tom, že:

  1. ak stlačíte toto tlačidlo a podržíte ho stlačené najviac 5 sekúnd (aby indikátor WPS začal blikať), aktivuje sa funkcia WPS;
  2. Ak podržíte tlačidlo dlhšie ako 10 sekúnd, aby indikátor SYS začal rýchlo blikať, dôjde k hardvérovému resetu.

WPS / Reset - jedno tlačidlo pre 2 akcie!

Nachádza sa napríklad na smerovačoch TP-Link (pozri fotografiu nižšie ?).

Tlačidlo Reset na smerovači TP-LINK TL-WR843ND / klikateľné (neviditeľné na bielom pozadí bez zväčšenia)

*

Program

Môže sa použiť, ak ste mali prístup k webovému rozhraniu smerovača. Najčastejšie sa používa, ak sa smerovač začal správať nestabilne alebo je potrebné zmeniť príliš veľa sieťových parametrov (je rýchlejšie ich „vynulovať“ a znova nastaviť).

Zvážme kroky v poriadku.

1) Prejdite na nastavenia smerovača (ako na to). Spravidla stačí zadať adresu IP 192.168.0.1 alebo 192.168.1.1 do panela s adresou prehliadača a ako prihlasovacie meno a heslo použiť admin .

2) Vo webovom rozhraní musíte nájsť sekciu „Systémové nástroje / Správa / Systémové nástroje“ (názov sekcie závisí od modelu smerovača a verzie firmvéru).

Napríklad v smerovačoch TP-Link musíte otvoriť: „Systémové nástroje / Výrobné nastavenia“ a kliknúť na tlačidlo „Obnoviť“  - a obnovia sa výrobné nastavenia (pozri obrazovku nižšie ?).

Poznámka!

Ak máte anglickú verziu firmvéru, cesta pre TP-Link bude: „System Tools / Factory Defaults / Restore“.

TP-Link - Výrobné nastavenia - Obnoviť

V smerovačoch ASUS stačí prejsť do sekcie „Správa“ (v dolnej časti okna) a otvoriť kartu „Správa nastavení“ . Potom súhlaste s obnovením (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Obnoviť - správa nastavení - smerovač ASUS RT-AX88U

Ďalším príkladom je smerovač Tenda. Tu je v zásade všetko rovnaké: otvorte sekciu „Správa“ , potom nájdite podsekciu „Správa zariadení“ a uvidíte tlačidlo „Resetovať“ . Stačí naň kliknúť a potvrdiť svoje úmysly ...

Obnoviť pôvodné nastavenia (smerovač Tenda)

*

Dodatky k tejto téme sú vždy vítané ...

Dobrá práca

?

Prvýkrát zverejnené: 19.08.2018

Oprava: 19.9.2020