Ako urobiť zálohu disku, súborov a priečinkov. Záložná kópia dokumentov

Dobrý deň!

Mnoho používateľov, bohužiaľ, vôbec nemyslí na bezpečnosť svojich údajov, a to ani niekedy, keď pracujú na dokumente celé dni a týždne! Ale aj jednoduchá vírusová infekcia (alebo porucha v súborovom systéme disku) - a súbory môžu zmiznúť ...

Dúfam, že ste k tomuto článku neprišli, až keď už bolo všetko preč, ale predčasne, aby ste si včas vytvorili záložnú kópiu (v angličtine - zálohu) svojich dôležitých údajov.

V tomto článku vám ukážem niekoľko príkladov, ako môžete rýchlo a ľahko zálohovať svoje priečinky, súbory a dokonca aj celý disk. Môžete si navyše nakonfigurovať, aby sa vytváralo automaticky bez vašej účasti!

Všeobecne platí, že včasné zálohovanie šetrí veľa nervových buniek na mieste, šetrí čas a robí vás pokojnejším ?.

Takže, začnime ...

? Tip : Mimochodom, ak hovoríme o jednotlivých súboroch, potom ako zálohu stačí ich iba jednoducho skopírovať na médium tretej strany. To má samozrejme svoje vlastné nepríjemnosti - ale toto už niečo je!

*

Vytváranie záloh

Možnosť 1: automatické zálohovanie pomocou cloudovej jednotky

? Disk Yandex je v prvom rade dobrý, pretože sa veľmi ľahko používa a môžete si nakonfigurovať všetko tak, aby sa váš priečinok s dokumentmi (alebo dokonca celý konkrétny pevný disk) automaticky skopíroval na cloudový disk!

Tu vám v krátkosti ukážem, ako to urobiť (vynechám inštaláciu „disku Yandex“, je to štandardné).

1) Najskôr musíte zadať nastavenia disku Yandex (v zásobníku je špeciálna ikona, viď príklad nižšie ?).

Nastavenie disku

Ďalej skontrolujte, či sa program automaticky spustí po zavedení systému Windows.

Potom otvorte možnosti umiestnenia priečinka.

Nastavenie umiestnenia priečinkov

Pozorne si pozrite , kde bude umiestnený adresár disku Yandex, ktorý bude synchronizovaný (v mojom prípade: „C: \ Users \ alex \ YandexDisk“).

Vyhľadajte (nakonfigurujte) priečinok na synchronizáciu

Teraz otvorte vlastnosti priečinka „Moje dokumenty“ (v ňom predvolene mnoho používateľov ukladá svoje dokumenty, súbory, ukladá hry atď.).

Otvorte prieskumník a prejdite na vlastnosti priečinka „Dokumenty“

Musíte presunúť priečinok s dokumentmi do adresára, ktorý je synchronizovaný s diskom Yandex (v mojom prípade - „C: \ Users \ alex \ YandexDisk“).

Presuňte ho do ľubovoľného priečinka na disku Yandex!

Všetci!

Teraz sa všetky súbory a dokumenty v priečinku „Moje dokumenty“ automaticky uložia nielen na váš pevný disk, ale aj do cloudu. Pohodlne ?!

Samozrejme môžete rovnakým spôsobom synchronizovať všetky priečinky a adresáre na pevnom disku ...

*

? Pomoc!

Disk Yandex: ako ho používať, nahrávať a sťahovať súbory, fotografie. Ako nastaviť automatické vytváranie kópií mojich dokumentov

*

Možnosť 2: zálohovanie na externý pevný disk alebo flash disk

Čo potrebujete pre prácu

1) Spec. program (y)

EaseUS Todo Backup zadarmo

Oficiálna webová stránka: //www.easeus.com/backup-software/tb-free.html

Bezplatný a veľmi praktický program, ktorý vám umožní ľahko vytvárať zálohy na čokoľvek a na všetko (dokumenty, priečinky, disky atď.). Program zaujme svojou jednoduchosťou a spoľahlivosťou: pomocou niekoľkých kliknutí myšou môžete všetko usporiadať (nižšie v článku ukážem s príkladmi, ako sa to všetko deje).

Dodatočné funkcie: klonovacie disky (vrátane systémových), schopnosť nastavovať plány, vytvárať pohotovostné USB flash disky (ak sa Windows zrazu nedajú spustiť), prezerať a vyberať súbory, ktoré obnovíte zo zálohy.

Medzi nedostatky: zatiaľ neexistuje podpora pre ruský jazyk (hoci vývojári rozširujú jazykové prostredie, k nám čoskoro príde rad ☺).

2) Jednotka USB flash alebo externý pevný disk

Najrozumnejšie je urobiť zálohu na akomsi externom médiu (ktoré bude pokojne ležať bokom od počítača / notebooku a pomôže, ak sa niečo stane).

Len si to predstavte - ak si vytvoríte záložnú kópiu na ten istý disk, ktorý používate - potom v prípade poruchy (napríklad) - vám táto záloha nepomôže.

Jednotka flash alebo externá jednotka (ktorá je ešte lepšia) - musí byť dostatočne veľká, aby sa do nej zmestili všetky vaše dokumenty a súbory, ktoré chcete uložiť. Povedzme, že ak máte 60 GB systémový disk a chcete si urobiť zálohu, potrebujete flash disk (disk) s minimálne 80-90 GB!

*

Vytvára sa záloha disku

Budeme teda predpokladať, že program už máte nainštalovaný. V príklade nižšie ukážem, ako si môžete vytvoriť záložnú kópiu systémového oddielu v systéme Windows (najčastejšie ho musíte nakoniec skopírovať).

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je kliknúť na tlačidlo „Zálohovanie systému“ umiestnené v hornej ponuke programu (pozri snímku obrazovky nižšie).

EaseUS Todo Backup: urobte zálohu systémového disku

Ďalej musíte nastaviť niekoľko parametrov:

 1. vyberte svoju systémovú jednotku (číslo 1 na snímke obrazovky nižšie);
 2. uveďte umiestnenie, kam budete ukladať (číslo 2 na snímke obrazovky nižšie. Osobne odporúčam a odporúčam vždy ukladať na médium tretej strany, mám externý pevný disk);
 3. Názov plánu: tu sa nastavuje názov vašej zálohy: môže to byť čokoľvek, iba ak si sami pamätáte, čo ste tam uložili, napríklad za mesiac alebo dva;
 4. Popis: popis vašej zálohy (podobne ako predchádzajúca, môže to byť čokoľvek);
 5. Časový plán: ak potrebujete vytvoriť pravidelné zálohovanie, môžete ich nakonfigurovať naraz a program to urobí automaticky. Mimochodom, screenshot nastavenia plánu je uvedený nižšie;
 6. Pokračovať - ​​tlačidlo na spustenie operácie.

Záloha systému - nastavenia (popis pozri na snímke obrazovky)

Čo sa týka harmonogramu: v programe je to urobené celkom dobre. Všetko môžete nastaviť pomocou 2-3 kliknutí myšou: zadajte počet hodín, ktoré musíte urobiť (denný, týždenný, mesačný), potom vyberte dni a vyberte čas. Všeobecne sa všetko zdá byť jednoduché ...

Časový plán (pre tých, ktorí chcú robiť pravidelné zálohy)

Po zadaní hlavných parametrov vás program v ďalšom kroku požiada o zadanie jednotky (a priečinka), kam sa má záloha uložiť (mimochodom, bude to bežný súbor).

Zálohovanie systému - vyberte disk, kam chcete zálohu uložiť

Potom program začne vytvárať záložnú kópiu. Poznámka: „Odhadovaný zostávajúci čas“ je zostávajúci čas chodu. V mojom prípade pre ~ 60 GB disk trval program asi 16-17 minút. Celkom rýchlo.

Poznámka: Externá jednotka bola pripojená k portu USB 3.0.

EaseUS Todo Backup - prevádzkový stav

Záloha disku je pripravená: názov vašej zálohy sa teraz zobrazí v hlavnom okne programu, oproti nemu - tlačidlo na obnovenie (Obnoviť, pozri snímku obrazovky nižšie).

EaseUS Todo Backup - zálohovanie systémového disku je pripravené!

*

Zálohujte priečinky a súbory

Vykonáva sa v zásade rovnakým spôsobom ako vytváranie kópie disku (čo sa uskutočnilo v predchádzajúcom kroku). Najskôr spustite obslužný program a kliknite na tlačidlo „Zálohovanie súborov“ .

Záloha EaseUS Todo: začína sa vytváranie zálohy súborov a priečinkov

Ďalej musíte určiť:

 1. Vyberte súbor alebo priečinok : priečinky (alebo dokonca celé jednotky), ktoré chcete pridať do zálohy. Napríklad som vybral priečinok „Moje záznamy“;
 2. Cieľ : kam uložiť zálohu (najlepšie na médium tretej strany);
 3. Môžete zadať ľubovoľný názov a popis ( názov plánu, popis );
 4. Časový plán (harmonogram) : v prípade potreby - nastavený (zvyčajne nikdy neurčujem - keď som sa rozhodol urobiť zálohu, všetko robím ručne ☺);
 5. Pokračovať - začiatok operácie.

Záloha súborov: zadajte, ktoré priečinky sú potrebné na zálohovanie

Program vo všeobecnosti rýchlo vytvoril zálohu mojich dokumentov. Mimochodom, samotný záložný súbor je možné neskôr zapísať na iné médium (alebo dokonca nahrať napríklad na disk Yandex, niekde v cloude).

? Pomoc!

Cloudové úložisko: čo, ako, prečo? Ako pripojiť cloudovú jednotku k Windows, Android - bezpečné uloženie súborov v cloude, dostupné kedykoľvek a kdekoľvek

Priečinky uložené: zálohovanie pripravené

*

Príklad obnovy (a prehľad súborov v zálohe)

Stratili ste teda nejaký súbor (alebo dokonca priečinok) a rozhodli ste sa tieto údaje obnoviť zo zálohy.

Spustite program zálohovania EaseUS Todo a kliknite na tlačidlo „Prehliadať a obnoviť“ .

EaseUS Todo Backup - pozrite sa, čo je zálohované

Ďalej nájdite na disku, kam ste uložili kópie, a otvorte požadovaný.

Prejdite na Obnoviť - vyberte zálohu, ktorú chcete otvoriť

Potom môžete zobraziť svoju zálohu: priečinky, súbory, všetko je zobrazené v stromovej podobe (prehľadne a jednoducho). Musíte len začiarknuť políčka, ktoré priečinky chcete obnoviť (číslo 1 na obrazovke nižšie), zvoliť priečinok, kde chcete obnoviť vybraté údaje z kópie (čísla 2, 3 na obrazovke dole), a v skutočnosti , začnite proces kliknutím na „Pokračovať“ .

Pozeráme a nastavujeme parametre: aké súbory a kde ich obnovíme

Po chvíli sa priečinky a súbory obnovia. Pohodlné a rýchle ...

Obnova súboru - proces obnovy

*

Vytváranie a bootovanie z núdzového flash disku (ak sa Windows nespustí)

No a posledná vec, ktorej som sa chcel v tomto článku venovať. Odporúčam vám vytvoriť ešte jednu vec: núdzový flash disk pre prípad, že by sa váš Windows zrazu nespustil. Je predsa potrebné niečo načítať, kde stlačíte tlačidlo a systémový disk sa obnoví ☺!

V tomto prípade poskytuje EaseUS Todo Backup vytvorenie záchranného disku / flash disku. Celý proces je veľmi jednoduchý a nezaberie veľa času (v mojom prípade to trvalo asi 10 minút).

Kliknite na nástroj „Nástroje“ a vyberte „Vytvoriť núdzový disk“ .

Vytvorenie pohotovostnej jednotky flash alebo disku

Ďalej potrebujete:

 1. zvoľte vytvorenie disku WinPE (kompatibilita bootloaderu s linuxovou verziou je oveľa horšia: myš nemusí fungovať, porty USB nebudú viditeľné, keď bootujete z tejto pohotovostnej jednotky flash) ;
 2. zadajte správne písmeno jednotky flash (pozri obrazovku nižšie);
 3. stlačte tlačidlo „Pokračovať“.

Vytvorte núdzový disk // vyberte pripojenú jednotku USB flash a OS, ktoré na ňu zapíšeme

Mimochodom, program automaticky stiahne požadovaný obraz disku z oficiálnych webových stránok spoločnosti Microsoft a zapíše ho na vašu jednotku USB flash. Dostatočne pohodlné.

Jednotka flash bola úspešne napísaná!

###

Ako bootovať z tohto USB kľúča a pracovať s programom EaseUS Todo Backup

No, všeobecne platí, že vo väčšine prípadov stačí zavolať takzvanú Boot Menu, v ktorej si môžete zvoliť zariadenie, z ktorého sa má bootovať. Ako ďalšia možnosť: môžete zodpovedajúcim spôsobom nakonfigurovať systém BIOS (ktorý je dlhší a pre začiatočníkov spôsobuje určité ťažkosti).

? Pozadie!

Téma nastavenia systému BIOS a volanie Boot Menu sú pomerne rozsiahle. Najčastejšie stačí stlačiť klávesy F2, Esc alebo F10 (to sú najobľúbenejšie) tlačidlá ihneď po zapnutí notebooku / počítača. Nie vždy sa však objaví drahocenné menu ...

Preto, aby som sa tu neopakoval, uvediem nižšie niekoľko článkov, ktoré vám pomôžu!

1) Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z jednotky flash alebo disku (CD / DVD / USB)

2) Ako vstúpiť do systému BIOS v počítači / notebooku e

3) Klávesové skratky na vstup do ponuky systému BIOS, Boot Menu, obnovenie zo skrytého oddielu

V závislosti od zariadenia: ponuku Boot Menu je možné vyvolať rôznymi spôsobmi: na mojom notebooku existuje špeciálne tlačidlo - laptop zapnete jeho stlačením a zobrazí sa požadované menu. Pohodlne!

Tlačidlo na notebooku na zobrazenie nastavení systému BIOS a spustenie ponuky BOOT Menu

V bootovacej ponuke by sa mala objaviť pohotovostná flash disk (ktorú sme si vytvorili o niečo skôr v článku). Vyberieme to a pokračujeme v načítaní.

Boot Menu - vyberte jednotku flash na zavedenie

Ak bola jednotka flash napísaná správne, nedošlo k žiadnym problémom s nastavením systému BIOS - potom by ste mali vidieť približne rovnaké okno programu EaseUS Todo Backup, ako keby ste ho spustili z operačného systému Windows. Najskôr kliknite na tlačidlo „Prehliadať a obnoviť“ .

Prejdite na Obnoviť - prehľadajte namapované jednotky a zobrazte dostupné zálohy

Ďalej uvidíte zoznam diskov pripojených k vášmu počítaču: otvorte ten, na ktorý ste uložili zálohy, a vyberte jeden z nich.

Dostupné zálohy na disku

V skutočnosti zostáva iba spustenie obnovy (príklad nižšie na snímke obrazovky).

Obnovu spustíte kliknutím na tlačidlo „Ďalej“.

Stojí za zmienku, že ak hovoríme o záložnej kópii priečinka (súborov), môžete si tiež prezrieť obsah zálohy a obnoviť nie úplne všetko, ale iba určité údaje (príklad nižšie).

Prezerajte si súbory v zálohe - môžete obnoviť iba selektívne!

*

To je vlastne všetko, čo som dnes chcel povedať ✌.

PS : všetci používatelia sú rozdelení do dvoch typov: tí, ktorí ešte neurobili zálohy, a tí, ktorí ich už začali robiť ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 08.12.2017

Oprava: 04/03/2020