Test rýchlosti disku SSD. Programy na testovanie rýchlosti čítania a zápisu na jednotku SSD

Dobrý deň!

Najčastejšie musíte po zakúpení nového disku otestovať rýchlosť čítania a zápisu na SSD (niekedy kvôli diagnostike pomalej prevádzky počítača, jednotlivých programov). V systéme Windows neexistuje žiadny vstavaný nástroj na vykonávanie tejto práce - samozrejme, že nie ...

V skutočnosti v tomto článku uvediem niekoľko nástrojov, pomocou ktorých je možné rýchlo (do 3 - 5 minút!) Odhadnúť rýchlosť disku SSD.

Mimochodom, veľa predajcov diskov poskytuje aj výsledky testov z týchto programov (preto sú informácie relevantné pre tých používateľov, ktorí hľadajú nový disk a chcú vidieť rozdiel porovnaním indikátorov s ich aktuálnym diskom).

Takže ...

Doplnenie!

Ako skontrolovať stav jednotky SSD (pomôcky na diagnostiku „zdravia“ jednotky SSD) - //ocomp.info/sostoyanie-ssd.html

Dôležité!

Spustenie testovania: zakážte všetky programy, ktoré načítajú disk (hry, editory, torrenty atď.). Pamätajte tiež na to, koľko voľného miesta je na vašom disku (odporúča sa, aby toto číslo bolo najmenej 20 - 25% (ovplyvňuje výsledky testu)).

*

Ako skontrolovať rýchlosť čítania a zápisu na jednotku SSD

Možnosť 1: CrystalDiskMark

Oficiálna stránka: //crystalmark.info/en/software/crystaldiskmark/

Veľmi jednoduchý a bezplatný program na testovanie rýchlosti diskov (diskov HDD, SSD atď.). Na spustenie testu potrebujete:

 1. stiahnite a extrahujte obslužný program z archívu (možno budete potrebovať archivátor);
 2. po spustení programu zadajte počet cyklov čítania a zápisu (štandardne stojí 5), veľkosť súboru pre test (štandardne 1 GB) a vyberte písmeno jednotky. Vo väčšine prípadov môžete okamžite určiť písmeno jednotky a zvyšok nechať nezmenený;
 3. stlačte tlačidlo „Všetko“ a počkajte na ukončenie operácie (pozri snímku obrazovky nižšie).

CrystalDiskMark - snímka obrazovky s testom rýchlosti disku

Rozlúštim niektoré body:

 1. Seq - sekvenčná rýchlosť čítania / zápisu (to znamená, že ak napríklad na tento disk skopírujete veľký súbor, rýchlosť kopírovania bude približne 470 MB / s, pozri obrazovku vyššie). Mnoho výrobcov uvádza tento parameter hlavne na obaloch (a reklamách);
 2. 4KiB - náhodné čítanie / zápis 4 KB blokov (program implementuje niekoľko takýchto testov s rôznymi hĺbkami a prúdmi). Odporúčam venovať pozornosť predovšetkým rade 4KiB Q1T1.

Poznámka!

Všeobecne platí, že veľa používateľov (väčšinou) sleduje rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu (Seq). Podľa štatistík však viac ako polovicu operácií (> 70%) s diskom tvoria malé súbory.

A výkon mnohých programov (ten istý Windows) oveľa viac závisí od rýchlosti čítania / zápisu na SSD náhodných 4 KB blokov (o čom zvyčajne nikto neinformuje v reklamách. O skutočných testoch sa môžete dozvedieť na špecializovaných napríklad jedna z týchto platní, ktorá je dnes aktuálna, je uvedená nižšie).

Hodnotenie rýchlosti SSD (bloky náhodného zápisu / čítania 4KB)

*

Možnosť 2: AS Benchmark Benchmark

Stránka vývojára: //www.alex-is.de/PHP/fusion/downloads.php?cat_id=4&download_id=9

AS SSD Benchmark - testovanie diskov SSD

Bezplatná utilita na testovanie rýchlosti diskov SSD. Program tiež umožňuje získať podrobné informácie o samotnej jednotke (výrobca, model atď.), Aktuálnych ovládačoch, množstve obsadeného / voľného miesta.

Prezentácia výsledkov sa veľmi nelíši od predchádzajúcej utility: zobrazí sa tiež malý štítok s rýchlosťou čítania / zápisu na disk za rôznych podmienok (pokiaľ sa tu stále neobjavujú skóre a výsledky testov je možné odoslať na screenshot alebo XML súbor).

*

Možnosť 3: SSD-Z

Stránka vývojára: //aezay.dk/aezay/ssdz/

SSD-Z - obrazovka okna programu

Pomerne málo známa utilita, ktorá ponúka pomerne bohatú funkcionalitu. Pomocou neho môžete:

 1. otestujte rýchlosť jednotky SSD (pozri časť „Benchmark“);
 2. zistiť indikátory SMART (autodiagnostika pohonu);
 3. pozri teplotu;
 4. zistiť prevádzkový čas, kapacitu, podporované rozhrania;
 5. určiť sériové číslo, model, výrobcu;
 6. dozvedieť sa viac o podporovaných technológiách (rovnaká TRIM) atď.

Mimochodom, nemôžem si nevšimnúť, že hoci sa tento nástroj špecializuje na SSD disky, pracuje aj s väčšinou pevných diskov a ponúka podobnú funkčnosť.

Dodám, že SSD-Z nie je potrebné inštalovať (t.j. program je možné zapísať na ktorýkoľvek z flash diskov a mať ho vždy po ruke).

*

Možnosť 4: Vyladenie HD

Oficiálna webová stránka: //www.hdtune.com/

Screenshot z testu disku (Vyladenie HD)

Multifunkčný softvér na prácu s pevnými diskami (HDD), jednotkami SSD (Solid State Drive), USB kľúčmi atď. Vďaka funkcii HD Tune môžete:

 1. testovací výkon a výkon (pozri časti "Testy" a "Testy súborov");
 2. zobraziť SMART čítania;
 3. vyhľadajte chyby na disku;
 4. zistiť aktuálnu teplotu disku;
 5. získať informácie o sériovom čísle disku, jeho veľkosti, schránke, firmvéri atď .;
 6. upraviť hladinu šumu (užitočné pre „hlučné“ pevné disky);
 7. odstrániť súbory z disku, aby ich nikto nemohol obnoviť.

Pokiaľ ide o test rýchlosti: program zobrazuje nielen konkrétny ukazovateľ (hodnotu), ale zostavuje aj graf (v ideálnom prípade by mal pripomínať priamku bez veľkých vĺn). Príklad je na snímke obrazovky vyššie.

Kde vidieť skutočné testy disku

Tieto údaje môžu byť pre vás užitočné pri kúpe nového disku SSD (pre výber najrýchlejšej jednotky podľa vašich schopností). Koniec koncov, vždy je lepšie dôverovať číslam, ktoré sa získajú v praxi, ako sľubom výrobcov na obale ? ...

Mimochodom, ak si vyberáte disk pre notebook, potom niektoré základné informácie a body, ktorým by ste mali venovať pozornosť - môžete sa dozvedieť z jedného z mojich posledných článkov (odkaz nižšie).

Ako si vybrať jednotku pre notebook, ktorá je lepšia: SSD alebo HDD (pevný disk) - //ocomp.info/kak-vyibrat-disk-dlya-noutbuka.html

//ssd.userbenchmark.com/

Veľmi výhodná stránka na porovnanie výkonu procesorov, grafických kariet, pevných diskov, diskov SSD atď. Stránka obsahuje skutočné testy diskov SSD (takmer 1 000 kusov). Výsledky sú uvedené v tabuľke, ktorú je možné triediť podľa ľubovoľného zo stĺpcov (objem, rýchlosť zápisu / čítania, cena, hodnotenie používateľov atď.).

Je teda celkom ľahké zvoliť si presne to, čo hľadáte.

Mimochodom, tu na webe si môžete stiahnuť špeciály. nástroj a skontrolovať výkon jeho hlavných komponentov: CPU, pamäte, grafickej karty atď.

Tabuľka s jednotkami SSD na //ssd.userbenchmark.com/ (klikateľné)

//www.harddrivebenchmark.net/ssd.html

Podobná stránka (aj keď je tu oveľa viac tabuliek). Okrem SSD sa zhromažďujú štatistické údaje o procesoroch, grafických kartách, RAM, HDD a ďalších komponentoch.

Hodnotenie disku z harddrivebenchmark.net

*

? Mimochodom , nižšie je malé video, ktoré ukazuje rozdiel v rýchlosti počítača (pri použití M2 NVME, SSD, HDD) v praxi (od okamihu, keď zapnete zariadenie a vstúpite do hry!).

*

To je zatiaľ všetko ...

Šťastnú prácu!

?