Notebook nevidí sieť 5G Wi-Fi (GHz / GHz) - čo je možné urobiť, ako zistiť, či ju podporuje

Otázka používateľa

Ahoj.

Dostal som rýchly 5 GHz router a teraz jeden notebook vidí moju sieť Wi-Fi a druhý nie. Notebooky, môžeme povedať, sú takmer rovnaké, na oboch Windows 10. Liezol som pomocou AIDA, nenašiel som žiadny rozdiel v hardvéri (okrem obrazovky). V čom môže byť problém?

Ahoj.

Ťažko povedať jednoznačne na skok, pravdepodobne iba jeden notebook má Wi-Fi adaptér s podporou 5 GHz, zatiaľ čo druhý nie (to sa dá nájsť dokonca aj v notebookoch rovnakého modelového radu). Tiež nemožno vylúčiť, že s adaptérom Wi-Fi nastáva nejaký hardvérový problém.

Ďalej vám postupne uvediem, čo musíte skontrolovať a ako diagnostikovať (a opraviť) podobný problém ...

*

Čo robiť, ak váš laptop nevidí sieť Wi-Fi 5 GHz

Podporuje adaptér v notebooku túto frekvenciu

Toto je prvá otázka, na ktorú sa má odpovedať. Faktom je, že sieť Wi-Fi môže pracovať v rôznych režimoch (štandardoch). Najbežnejšie sú teraz 802.11 b / g / n (platí pre 2,4 GHz) a  802.11ac (5 GHz). Líšia sa nielen frekvenciou prevádzky, ale aj rýchlosťou prenosu dát, rozsahom činnosti.

Staršie zariadenia samozrejme súčasný štandard 802.11ac nepodporujú. Mimochodom, namiesto tejto skratky nájdete aj  DUAL-BAND .

Rozsah a frekvencia

Dôležité!

Z vyššie uvedeného vyplýva, že váš laptop (zariadenie) vidí a dokáže plne pracovať so sieťou 5 GHz - jeho adaptér Wi-Fi musí podporovať štandard  802.11ac.

Ak chcete zistiť, či váš prenosný počítač podporuje tento nový štandard, najskôr preskúmajte nálepky na zariadení. Často označujú štandard Wi-Fi.

Okrem toho sa v každom internetovom obchode v špecifikáciách modelu vášho notebooku tieto informácie tiež vždy zobrazia (pozri príklad nižšie).

Nálepka na puzdre na notebook, charakteristika produktu v internetovom obchode

Ďalšou možnosťou, ako zistiť informácie o adaptéri, je použitie  príkazu netsh wlan show drivers na príkazovom riadku. Ďalej v zozname charakteristík venujte pozornosť riadku „Podporované typy rádiových modulov“ .

Podporovaný typ rádiového modulu (ovládače prehliadača netsh wlan)

Okrem vyššie uvedeného sú informácie o adaptéri poskytované v správcovi zariadení. Musíte len otvoriť kartu „Sieťové adaptéry“ - podporovaná norma je často uvedená v názve zariadenia. Pozri príklad nižšie.

Správca zariadení - sieťové adaptéry

Nesprávne nastavenie kanála

V Rusku a krajinách SNŠ sa pre siete Wi-Fi na frekvencii 2,4 GHz používajú kanály 1 až 13 (viac tu) a pre siete 5 GHz kanály: 36, 40, 44, 48 (60? ). Samozrejme, ak váš smerovač funguje na nejakom kanáli 153, zariadenie lokalizované iba pre prácu v našej krajine (rovnaký prenosný počítač) ho nemusí jednoducho vidieť!

Mimochodom! Predvolene si smerovač vyberá samotný kanál. A samozrejme v niektorých prípadoch môže zvoliť iný kanál, ako je odporúčaný ...

Ak chcete manuálne zmeniť kanál, musíte prejsť do nastavení smerovača, otvoriť sekciu bezdrôtových nastavení, zvoliť frekvenciu (2,4 alebo 5 GHz) a určiť požadovaný kanál (vo všeobecnom prípade). Nasledujúce snímky obrazovky ukazujú, ako sa to deje v prípade smerovačov TP-Link, Tenda a Comfast.

Smerovač TP-Link TL-WR1043ND - konfigurácia a výber kanálov

Wireless Settings - Radio Channel

Kanál - rýchly router

Zariadenia sú príliš ďaleko od seba

Dosah (polomer) siete Wi-Fi na 5 GHz je o niečo nižší ako na 2,4 GHz. Ak sú smerovač a laptop (povedzme) v rôznych miestnostiach, je možné, že signál jednoducho nedosiahne. Čo môžete poradiť:

 • pokúste sa umiestniť zariadenia bližšie k sebe. Veľa samozrejme závisí od umiestnenia smerovača a usporiadania vášho bytu (pozri príklad nižšie).

  Umiestnenie smerovača v byte: vpravo - možnosť je oveľa úspešnejšia

 • v nastaveniach smerovača spravidla existujú špeciály. regulátor sily signálu: v prípade potreby ho môžete pridať (podrobnejšie o získaní Wi-Fi);

  TP-Link - sila signálu

 • možno budete potrebovať špeciálnu. zariadenie - opakovač (táto „vec“ zvyšuje dosah siete Wi-Fi).

A čo vodiči? ..

Mnoho používateľov teraz po inštalácii systému Windows 10 neaktualizuje ovládače (pretože systém ich vo všeobecnosti väčšinou inštaluje automaticky). Všetko by bolo v poriadku, ale v niektorých prípadoch niektoré zariadenia nemusia fungovať správne - to platí aj pre adaptér Wi-Fi.

Rada v tejto podkapitole článku je jednoduchá:

 • najskôr určiť presný model vášho notebooku (možno adaptér Wi-Fi);
 • potom prejdite na oficiálnu webovú stránku výrobcu a stiahnite si „natívne“ ovládače;

  Ovládače - snímka obrazovky z webovej stránky spoločnosti HP

 • ak na webe výrobcu nič nie je, vyskúšajte možnosť „manuálne“ a vyhľadajte ovládač podľa hardvérového kódu.

Nainštalujte špeciálne externý adaptér

Ak boli všetky vyššie uvedené tipy neúspešné (alebo sa ukázalo, že adaptér vôbec nepodporuje 5 GHz), potom je možné tento problém vyriešiť pomocou externého adaptéra Wi-Fi, ktorý je možné pripojiť k ľubovoľnému notebooku s portom USB.

Mimochodom, niektoré adaptéry sú také malé, že prakticky nezasahujú do vašej každodennej práce ... Pozri screenshoty nižšie.

Takéto adaptéry si môžete kúpiť v čínskych online obchodoch (napríklad AliExpress) za relatívne málo peňazí: od 200 rubľov.

Príklady adaptérov Wi-Fi - možno ich pripojiť k ľubovoľnému zariadeniu s portom USB (2-pásmové, s podporou 5G)

PS 

Mimochodom! Neďaleko je rozšírenie nového štandardu 802.11ax, kde vývojári sľubujú rýchlosť prístupu až 11 Gbps (takéto zariadenia už boli tento rok predstavené na výstavách)! Myslím si, že otázka popularizácie takýchto zariadení sa bude ťahať nie viac ako 1-3 roky ...

*

Dodatky k téme - prídu vhod ...

Všetko najlepšie!

?