Ako aktualizovať systém BIOS grafickej karty (napríklad AMD RX 570)

Dobrý čas!

Ak niekto nevedel, potom má grafická karta svoju vlastnú verziu systému BIOS (základný vstupno-výstupný systém). Je zodpovedná za prevádzku rôznych prvkov mapy medzi sebou: grafických. jadrá, pamäť, chladiace systémy atď.

Všeobecne sa aktualizácia BIOSu grafickej karty nevyžaduje tak často (vo väčšine prípadov si môžete celý život „sadnúť“ na jej natívnu verziu firmvéru). Existuje iba niekoľko výnimiek:

  • je potrebné kartu pretaktovať a zrýchliť (alebo optimalizácia pre nejakú úzku úlohu, dolovanie je rovnaké);
  • nastal problém s nekompatibilitou karty a softvéru s iným hardvérom v počítači (napríklad kvôli tomu sa môžu v rovnakých hrách vyskytnúť chyby);
  • karta bola spájkovaná (výmena viacerých prvkov) a teraz je potrebné upraviť ju do funkčného stavu.

Všeobecne som sa osobne dostal do druhého (podľa zoznamu) problému a chtiac-nechtiac som musel aktualizovať BIOS (zároveň som sa rozhodol zapísať si krátku poznámku). ?

? Dôležité!

1) Aktualizujte systém BIOS iba v nevyhnutných prípadoch (iba kvôli novej verzii firmvéru - samozrejme by ste to nemali robiť).

2) Všetky vaše manipulácie s grafickou kartou založené na materiáloch tohto článku - robíte na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko!

*

Kroky za krokom pre blikanie grafickej karty

KROK 1

A tak najskôr potrebujeme špeciál. nástroj na prácu s grafickými kartami AMD - ? AMD / ATI VBFlash (odkaz na stiahnutie).

Po jeho stiahnutí budete musieť rozbaliť archív a spustiť spustiteľný súbor ako správca (kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor „exe“) (pozri príklad nižšie na snímke obrazovky).

Spustiť ako správca

*

KROK 2

Ďalej sa uistite, že máte pripojenú iba jednu grafickú kartu (ak ich je viac, odpojte ďalšie) a jej model je v nástroji správne zobrazený (šípka-1 na snímke obrazovky nižšie).

Potom kliknite na tlačidlo „Uložiť“  a na disku určte priečinok, do ktorého sa uloží súbor s aktuálnou funkčnou verziou systému BIOS (zrazu bude nový firmvér fungovať horšie - inak bude ľahké všetko vrátiť späť!).

Uložte starú verziu systému BIOS!

Poznámka: Uložený súbor musí mať príponu „.rom“ ?.

Starý súbor BIOS-rum

*

KROK 3

Teraz potrebujeme utilitu TechPowerUp (odkaz na oficiálnu stránku).

Po jej spustení uvidíte vlastnosti vašej grafickej karty (ja som vyzdvihol tie najzákladnejšie, okrem modelu karty). Vďaka týmto parametrom môžete začať hľadať novú verziu firmvéru (súbor BIOS).

Špecifikácie grafickej karty

Všeobecne by som na začiatok odporučil navštíviť oficiálnu webovú stránku výrobcu karty a túto webovú stránku: //www.techpowerup.com/vgabios/

Nachádza sa na ňom pohodlný filter, pomocou ktorého rýchlo nájdete všetko, čo je pre vašu mapu (venujte pozornosť zvýrazneným parametrom, ktoré som označil na snímke obrazovky vyššie).

Stiahnite si správnu verziu systému BIOS

Všeobecne v rámci tohto článku nie je možné uviesť, kde nájsť a stiahnuť správny súbor ROM (existujú stovky kombinácií pre rôzne modely a výrobcov kariet).

Dôležité! 

Pri výbere verzie systému BIOS buďte opatrní. Ak narazíte na nevhodnú verziu systému BIOS, vaša karta môže „odmietnuť“ zobraziť obrázok.

V takom prípade ho budete musieť pripojiť k zariadeniu s APU (integrovaná grafická karta) alebo k podložke. dosku s druhou externou kartou a znova zakliknite.

*

KROK 4

Pred aktualizáciou systému BIOS odporúčam ukončiť všetky nepotrebné aplikácie: hry, torrenty, editory atď. Ak máte neprerušiteľný zdroj napájania, pripojte k nemu počítač.

Ďalej v nástroji AMD VBFlash musíte kliknúť na tlačidlo „Načítať obrázok“ a určiť súbor BIOS, pomocou ktorého chcete grafickú kartu aktualizovať. Aktualizáciu spustíte kliknutím na tlačidlo „Program“ .

Začnite blikať

Po dobu 10-20 sekúnd bude počítač premýšľať (obraz môže blikať / zmiznúť), potom, ak všetko prebehlo dobre, uvidíte správu, že systém BIOS bol aktualizovaný a počítač by sa mal reštartovať (príklady uvedené nižšie ?). Iba súhlasíme!

Váš BIOS bol aktualizovaný

Predtým, ako si všimnete účinok aktualizácie, musíte reštartovať systém

KROK 5

Po reštartovaní počítača môžete v skutočnosti znova vstúpiť do nástroja  TechPowerUp a zistiť, ako sa zmenili parametre. Všeobecne by vo väčšine prípadov malo všetko fungovať správne * ...

If * Ak sa vyskytujú problémy s ovládačmi videa

Faktom je, že najnovšie verzie ovládačov AMD kontrolujú systém BIOS grafickej karty, a ak sa líši od pôvodného, ​​„nechcú“ pracovať.

To sa dá ľahko vyriešiť opätovným podpísaním nainštalovaných ovládačov. Potrebujete na to nástroj AMD / ATI Pixel Clock Patcher (odkaz na stiahnutie).

Pracovný algoritmus:

  1. stiahnite si najnovšie ovládače AMD pre svoju kartu (ako obvykle);
  2. nainštalujte si ich, ale nesúhlasíte s reštartovaním počítača!
  3. spustiť utilitu AMD / ATI Pixel Clock Patcher - otázka „Patch found values“ odpoveď  „Yes“ ;
  4. po niekoľkých sekundách by mali byť ovládače opravené (opätovne podpísané) a počítač môže byť reštartovaný. Potom by malo všetko fungovať normálne!

*

Dodatky k téme - budú užitočné!

No, dnes mám všetko na svojom simíku ...

Veľa štastia!

?