Ako pripojiť druhý pevný disk k počítaču alebo notebooku

Dobrý deň!

Miesta na disku nikdy nie je príliš veľa! 

Táto pravda je za posledných 30 rokov relevantnejšia ako kedykoľvek predtým. Napriek rozvoju IT sféry (vznik cloudových diskov, sieťových úložísk, vysokorýchlostného internetu) - napriek tomu sa stretávame s nedostatkom voľného miesta na pevnom disku.

Zjavným riešením tohto problému je nákup a pripojenie ďalšej jednotky. Ale ako každé vydanie, aj toto má svoje vlastné nuansy ... Vlastne v tomto článku som sa rozhodol zvážiť túto problematiku podrobnejšie (aby bol článok pochopiteľný pre väčšinu neskúsených čitateľov).

A tak začnime chápať ...

Poznámka! Upozorňujeme, že miesto na disku môže byť „zbytočné“ v dôsledku neoptimálneho nastavenia systému Windows (napríklad „nafúknuté“ súbory na odkladanie a hibernáciu) alebo veľkého hromadenia odpadu. Pred kúpou nového disku odporúčam vyčistiť všetok odpad a optimalizovať OS (ako na to) (možno vám na všetky vaše úlohy bude stačiť uvoľnené miesto). 

*

Pripojenie druhého pevného disku: možnosti

Možnosť 1: inštalácia klasického pevného disku do systémovej jednotky PC

Niekoľko slov o výbere nového disku

Všeobecne je výber nového pevného disku samostatnou veľkou témou. Tu by som vás chcel upozorniť na jeden dôležitý detail -  rozhranie . Najbežnejšie sú IDE (staršie) a SATA. Pred zakúpením disku odporúčam skontrolovať počítač (najmä ak už máte starý) a zistiť, ktoré rozhranie je podporované (inak si okrem disku budete musieť dokúpiť adaptéry / adaptéry - a s nimi aj ďalšie problémy. často vznikajú ...) .

V tomto článku predpokladám, že máte moderné PC (s podporou rozhrania SATA (najbežnejšia možnosť)).

SATA III a IDE - porovnanie (ako príklad. Fotografia zobrazuje 2 pevné disky)

O inštalácii:

 1. najskôr vypnite počítač a odpojte všetky káble a káble (myš, klávesnicu, reproduktory atď.) od systémovej jednotky;
 2. dostať sa do „vnútorností“ systému. blok, zvyčajne používajte odnímateľný bočný kryt (pre typický blok je to vľavo). Je to táto možnosť, ktorá je zobrazená na fotografii nižšie: na jej odstránenie stačí odskrutkovať pár upevňovacích skrutiek a mierne sa posunúť nabok (niekedy sú namiesto nich obyčajné západky);
 3. pevné disky sú zvyčajne umiestnené v špeciálnom oddelení systémovej jednotky (najčastejšie vpravo dole). Spravidla je k dispozícii niekoľko buniek (miest) na inštaláciu diskov (2 ÷ 4, v závislosti od bloku).

  Odstráňte bočný kryt systémovej jednotky, nájdite stojan na disky

 4. v skutočnosti musíte disk nainštalovať do jednej z týchto buniek a opraviť ju pomocou skrutiek (zvyčajne sú súčasťou balenia). V niektorých prípadoch (napríklad pri použití 2,5-palcových diskov) budete možno potrebovať špeciálne. lyžiny (zvyčajne sa dodávajú s diskom). Upozorňujeme, že je lepšie umiestniť druhý disk ďalej od prvého - týmto spôsobom sa navzájom menej zahrejú (ako zistiť teplotu disku);

  Inštalácia a zabezpečenie disku

 5. potom musíte pripojiť napájací konektor a dátový kábel SATA k zodpovedajúcim portom disku (spravidla má väčšina systémových jednotiek niekoľko voľných káblov na pripojenie ďalších jednotiek. Ak nie je k dispozícii žiadny kábel „navyše“, môžete si ho kúpiť v ktoromkoľvek obchode s počítačmi). To, ako vyzerajú, je znázornené na fotografii nižšie. Môžete tiež venovať pozornosť pripojeniu prvého disku a urobiť ho analogicky (v zásade si ich nemôžete pomýliť so žiadnym iným).

  Pripojenie SATA a napájacieho kábla k jednotke

 6. potom môžete dať bočný kryt späť, zapnúť systémovú jednotku a začať pracovať. Mimochodom, počítač nie vždy vidí nový disk (ak ho máte, odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s dodatkom uvedeným nižšie).

Dodatok (ak počítač nový disk nevidí)!

Po zapnutí počítača (s nainštalovaným druhým diskom *) vôbec nie je skutočnosťou, že túto jednotku okamžite uvidíte v priečinku „Tento počítač“ alebo „Prieskumník“. Faktom je, že nové disky často prichádzajú neformátované (a systém Windows takúto jednotku nemôže vždy vidieť).

Preto po zapnutí a načítaní systému Windows odporúčam okamžite prejsť na správu diskov (v systéme Windows ide o systémový nástroj) alebo na prácu s diskami použiť špeciálne nástroje na naformátovanie jednotky a úplné začatie práce s ňou.

Možnosť 2: Pripojte disk k USB portu (externé disky)

Ak nechcete „liezť“ do vnútorných častí systémovej jednotky (a mnoho začínajúcich používateľov vás žiada, aby ste navrhli práve takúto možnosť, aby ste to neurobili), alebo na svoj počítač jednoducho nemáte záruku (a nechcem otvoriť jednotku a znova to riskovať) - teda východisko ...

Pravda je, že teraz sú v predaji stovky rôznych špeciálov. boxy: sú to skladacie boxy (pozri obrazovku nižšie), do ktorých môžete nainštalovať klasický pevný disk (2,5 aj 3,5 palca (t.j. disk z notebooku aj počítača)) a potom ho pripojiť k portu USB . Okrem toho sa môžete pripojiť nielen k počítaču, ale napríklad aj k malému netbooku.

Práca s takýmto diskom sa nelíši od bežného disku (ktorý je vo vnútri systémovej jednotky): môžete na ňu uložiť aj hudbu, filmy, dokumenty, hry atď. (Navyše je ľahké ju preniesť a pripojiť k iným zariadenia).

Jediná nevýhoda: môžu sa vyskytnúť problémy s inštaláciou systému Windows (preto použitie externej jednotky ako systémovej jednotky nestojí za to. Pre všetko ostatné je to celkom dobrá voľba). 

BOX na pripojenie disku k prenosnému počítaču

Mimochodom, teraz sú v predaji nielen boxy (pre klasické HDD), ale aj plnohodnotné externé pevné disky. Teraz sú dosť široké, líšia sa nielen objemom, ale aj rozhraním pripojenia, rozmermi, rýchlosťou atď.

Pomôcť!  Ako si vybrať externý pevný disk (HDD) - 7 dôležitých bodov - //ocomp.info/kak-vyibrat-vneshniy-zhestkiy-disk.html

Stacionárny externý pevný disk - pripája sa k sieti 220 V prostredníctvom napájacieho zdroja

Pomôcť!

Môžete si kúpiť akékoľvek krabičky na disky za výhodné ceny a samotné externé pevné disky je možné kúpiť v čínskych online obchodoch (buďte však opatrní pri výbere predajcu: vyberte si produkt iba od predajcov s vysokým hodnotením!). Najlepšie čínske obchody nájdete tu: //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

Možnosť 3: Ak máte notebook ...

Mnoho ľudí často znamená notebook pod slovom „počítač“. Preto v tomto článku zvážim aj tento prípad ...

Spravidla je prenosný počítač ťažko upgradovateľný. Zatiaľ čo do bežnej systémovej jednotky je možné vložiť niekoľko pevných diskov (napríklad 5 - 6 kusov), veľa klasických notebookov má iba 1 slot na HDD (dodáva ich výrobca). A spravidla je už obsadený aktuálnym diskom - t.j. pre druhú jednotku nie je k dispozícii žiadny slot.

Nespěchejte však do zúfalstva, existujú riešenia:

 1. Mnoho moderných notebookov a počítačov má sloty pre jednotky SSD M2. Viac podrobností o nich: //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html

  Samsung NVMe SSD - ako vyzerá M2 SSD

 2. k notebooku je možné pripojiť aj externý pevný disk (v článku som o nich hovoril trochu vyššie);
 3. ak máte jednotku CD / DVD, môžete namiesto nej nainštalovať druhý disk (namiesto jednotky je vložená špeciálna „kapsa“ s jednotkou). Tieto veci sa predávajú v čínskych online obchodoch. Viac podrobností tu: //ocomp.info/2-diska-v-noutbuke.html

  Univerzálny adaptér na inštaláciu druhého disku do notebooku namiesto jednotky CD (2. HDD Caddy 12,7 mm 2,5 SATA 3.0)

 4. niektoré zariadenia sú vybavené dvoma slotmi na HDD (zvyčajne na drahých notebookoch. Skontrolujte, či taký model máte).

*

To je zatiaľ všetko, dodatky k tejto téme sú vítané.

Šťastnú prácu!