Ako môžete zrýchliť aj starý notebook?

Dobrý deň!

Mnoho používateľov, bohužiaľ, musí pracovať na starých alebo málo výkonných prenosných počítačoch, aby vyriešili určité problémy (koniec koncov, naše možnosti sa nie vždy zhodujú s našimi túžbami). Ale aj prevádzka takýchto zariadení sa dá urobiť o niečo rýchlejšie, ak je všetko správne nakonfigurované a zakúpi sa niekoľko kusov hardvéru.

Myslím si, že mnoho ľudí si viac ako raz alebo dvakrát všimlo, ako notebooky, ktoré sa zdajú byť výkonovo podobné, fungujú úplne inak: jeden - neustále mrzne, spomaľuje a druhý - okamžite otvára programy a rýchlo vykonáva úlohy používateľov. Toto je potvrdenie vyššie uvedeného.

V skutočnosti by som v tomto článku rád uviedol niekoľko tipov a trikov, ktoré pomôžu zvýšiť výkon vášho notebooku (a ak urobíte malú investíciu a inovujete, potom je možné zariadenie vyrobiť oveľa rýchlejšie!).

Takže ...

*

Ako môžete zvýšiť produktivitu

Inovovať

Všeobecne sa dá povedať, že notebooky sú „zle“ upgradovateľné, dá sa vymeniť len málo. Vo väčšine notebookov však môžete rozšíriť množstvo pamäte RAM a nainštalovať jednotku SSD.

Okamžite navyše poznamenám, že vďaka aktualizácii bude váš notebook efektívnejší a rýchlejší, ako je možné dosiahnuť pomocou optimalizácie softvéru. Vlastne preto som to v článku dal na prvé miesto.

1) Jednotka SSD

Jednotka SSD (vyzerá ako bežný pevný disk)

Toto je prvá vec, ktorú by som odporučil nainštalovať na laptop (a tiež na PC). Mimochodom, veľa používateľov podceňuje SSD a verí, že v práci nebude mať žiadny veľký zisk a pohodlie. Ponáhľam sa však ubezpečiť, že aj voľným okom je viditeľné, ako notebook začne pracovať rádovo rýchlejšie:

 1. Načítanie systému Windows je zrýchlené (namiesto minúty alebo dvoch sa načítanie uskutoční za 7-10 sekúnd);
 2. urýchľuje spustenie programov: rovnaké dokumenty sa otvoria okamžite, a nie s pauzou, čo sa stane pri použití pevného disku;
 3. po načítaní systému Windows už nebude disk stopercentne zaťažený (často sa to stane, keď máte pri štarte veľké množstvo programov).

Všeobecne platí, že notebook reaguje oveľa rýchlejšie. Okrem toho poznamenávam, že teraz sú ceny diskov SSD cenovo dostupnejšie: disk pre 100 GB systém si môže dovoliť takmer každý používateľ.

Doplnenie!

Ak chytíte akciu v čínskych online obchodoch a použijete cashback, potom sa dá pamäť alebo disk kúpiť oveľa lacnejšie ako v bežných obchodoch. Odporúčam zoznámiť sa - //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu SSD, odporúčam prečítať si tieto články:

1. Ak máte viac alebo menej moderný notebook, možno máte špeciálny port M2 na pripojenie jednotky SSD. Tento článok vám povie, ako zvoliť jednotku SSD M2 a aké „jemnosti“ musíte pri výbere brať do úvahy: //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html

2. ak nemáte port M2, potom je možné druhú jednotku (vrátane jednotky SSD) pripojiť k notebooku inými spôsobmi: //ocomp.info/2-diska-v-noutbuke.html

2) Inštalácia ďalšieho remienka (RAM)

A1278 A1286 DDR3 SODIMM 4 GB / RAM, ako príklad

V notebookoch sa často stretávate s nedostatkom pamäte RAM. Napríklad väčšina predávaných notebookov (dnes) má na palube 4 - 8 GB, čo často nestačí ...

Napríklad uvediem malichernú situáciu. Vo svojom notebooku máte povedzme 3 GB RAM a vy sa rozhodnete uviesť na trh hračku, ktorá vyžaduje 4 GB, aby plne fungovala. Niektoré z textúr, herné dáta atď. Sa prirodzene nedali načítať do pamäte RAM a boli umiestnené do odkladacieho súboru (umiestneného na pevnom disku).

Rýchlosť pamäte RAM je desaťkrát rýchlejšia ako rýchlosť pevného disku. Prirodzene, keď sú tieto údaje v hre požadované a začne sa načítavať, spustia sa brzdy (a zvyčajne si okamžite všimnete, že sa zvýšila aktivita pevného disku).

Všeobecne platí, že pridanie pamäte má vždy pozitívny vplyv na výkon. Podotýkam však, že ak je rozdiel medzi 3 GB a 8 GB RAM (napríklad) badateľný voľným okom, tak medzi 8 GB a 16 GB - nie každý skúsený používateľ si to všimne. Toto mám na mysli, opatrenie je dôležité všade a nie vždy nízky výkon je obmedzený RAM.

Ako pridať lištu RAM do notebooku sa dozviete z tohto článku: //ocomp.info/kak-uznat-ddr3-ili-ddr4.html (existujú niektoré „jemné“ body, bez ohľadu na to, ktoré môžete vyhodené peniaze).

*

Softvérová optimalizácia

Týmto mám na mysli „vyladenie“ OS Windows a aplikácií, ktoré používate. Vďaka tomuto „šamanizmu“ je možné mierne zvýšiť rýchlosť a výkon, znížiť počet oneskorení a bŕzd. Aj keď máte starý notebook, jeho prevádzková rýchlosť (aj keď nie o veľa) by sa mala zvýšiť ...

1) Kontrola spustenia OS, odstránenie nepotrebného softvéru

Na začiatok odporúčam odstrániť všetky nepoužívané programy a ponechať iba minimum, ktoré sa použije. Ak niektoré programy nie sú odstránené, odporúčam tento článok: //ocomp.info/programma-dlya-udaleniya-programm.html

Potom skontrolujte spustenie systému Windows: často obsahuje veľké množstvo programov, ktoré zriedka používate.

V systéme Windows 10 je na zobrazenie spustenia potrebné otvoriť Správcu úloh ( skratka Ctrl + Shift + Esc ). Ďalej na karte „Spustenie“ zakážte všetko, čo nepotrebujete (poznámka: aj keď tu zakážete všetky programy, váš notebook by mal fungovať) .

Zakážte nepotrebné programy pri štarte

Automatické načítanie môžete vidieť aj v pomôcke AIDA64: časť program / automatické načítanie (príklad je uvedený nižšie).

AIDA64 - programy, spustenie

Doplnenie!

Obslužné programy na prezeranie charakteristík počítača (vrátane AIDA64) - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

2) Čistenie systému Windows od „odpadu“

Ďalšia vec, ktorú by som odporučil, je vyčistiť systém od „smetí“ (rôzne dočasné súbory, prázdne priečinky, skratky, chybné položky v registri atď.). To všetko v kombinácii môže významne ovplyvniť výkon systému.

Doplnenie! Odporúčam použiť špeciály. Pomôcky na čistenie systému Windows (ktorýkoľvek z nich robí prácu lepšie ako vstavané nástroje systému Windows) - //ocomp.info/programmyi-dlya-ochistki-musora.html

Čistenie notebooku pomohlo odstrániť asi 6 GB harabúrd! // Advanced SystemCare Utility

3) Napájanie - vyberte režim maximálneho výkonu

U notebookov je často základným kameňom sila. Niektorí výrobcovia zariadení pridávajú do svojho softvéru niekoľko režimov, napríklad jeden pre maximálnu výdrž batérie (ale s nízkym výkonom) a druhý režim - vysoký výkon (pri ktorom sa batéria vybíja oveľa rýchlejšie).

V predvolenom nastavení je najčastejšie povolený režim s najnižšou spotrebou energie alebo vyvážený režim.

Ako môžete skontrolovať parameter napájania a v prípade potreby ho zmeniť:

 1. v mnohých prípadoch stačí kliknúť na ikonu „batérie“ v zásobníku vedľa hodín (príklad nižšie);

  Strava

 2. Môžete prejsť na Ovládací panel systému Windows na adrese: Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Možnosti napájania - v tejto časti je zvyčajne k dispozícii niekoľko prevádzkových režimov zariadenia: vysoký výkon, vyvážený režim atď.

  Vysoký výkon

 3. venujte pozornosť špeciálnemu softvéru, ktorý sa dodáva s ovládačmi notebookov. V takýchto riadiacich centrách často existujú ďalšie režimy na nastavenie činnosti zariadenia. Príklad nižšie: Notebook Sony VAIO.

  Vysoký výkon - Sony

4) Niekoľko slov o vodičoch

Odporučil by som, aby ste venovali pozornosť aj ovládačom, ktoré používate. Často, keď verzia ovládača, napríklad na grafickej karte, môže v niektorých hrách výrazne znížiť FPS.

Odporučil by som skontrolovať systém a aktualizovať ovládače tých zariadení, pre ktoré existujú „aktualizácie“. Ak chcete automaticky vyhľadávať a aktualizovať ovládače pre všetok hardvér v prenosnom počítači, odporúčam použiť špeciálne. obslužné programy: //ocomp.info/update-drivers.html

5) Čo sa týka hier ...

Ak sa vaše hry spomalia, potom okrem opatrení prijatých vyššie odporúčam podľa toho nastaviť aj grafickú kartu a samotnú hru. Tých. v nastaveniach ovládača pre grafickú kartu nastavte maximálny výkon, v nastaveniach hry naopak minimálne nastavenia. Vďaka tomu môžete pridať až 20 - 30% FPS (čo je veľmi dôležité)!

Všetky odporúčania týkajúce sa nastavenia hry a grafických kariet (AMD, IntelHD, nVidia) sú uvedené v tomto článku: //ocomp.info/pochemu-tormozyat-igryi.html

6) Použite špeciály. Softvér s nízkymi systémovými požiadavkami

Mimochodom, venujte pozornosť softvéru, ktorý používate. Napríklad, ak je váš antivírus alebo prehliadač strašne pomalý, je možné ich nahradiť analógmi pre programy, ktoré majú oveľa nižšie požiadavky na výkon počítača.

Mám na svojom blogu niekoľko článkov o tejto téme (ale dodám, že analógy nájdete pre mnoho programov!).

Antivírus pre slabé počítače / notebooky - //ocomp.info/antivirus-na-slabyiy-pk.html

Prehliadače pre slabé počítače - //ocomp.info/brauzeryi-dlya-slabyih-pk.html

7) Čo sa dá ešte optimalizovať ...

Ďalej môžete vypnúť indexovanie súborov na disku, niektoré služby v OS, ktoré nepotrebujete, defragmentovať disk atď. Je pravda, že by som nedúfal, že tieto opatrenia výrazne zvýšia výkon, ale napriek tomu.

Ako urobiť všetky vyššie uvedené a optimalizovať váš systém, tento článok vám povie: //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html

*

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia všetkým!

Pokračovanie nabudúce ...