Skontrolujte, či na monitore nie sú mŕtve pixely (biele, červené, modré bodky na obrazovke). Ako je možné obnoviť mŕtve pixely

Otázka používateľa

Ahoj.

V strede na monitore som dostal biely bod a v rohu ďalší červený bod. Tá v rohu - nestarám sa o ňu, ale v strede - niekedy nepríjemná a prekážajúca. Keď sa zobrazí farebný obrázok, ešte to nie je také nápadné, ale keď je monochromatický (a hlavne tmavý), nevyzerá veľmi dobre.

Odmietli opraviť monitor, tvrdia, že tieto mŕtve pixely sa nedajú obnoviť (je jednoduchšie kúpiť si nový monitor). Je to pravda a je možné tieto body nejako odstrániť a obnoviť rozbité pixely?

Michal.

Dobrý deň!

Jedným z najbežnejších problémov s monitormi je v skutočnosti vzhľad bodiek na obrazovke, ktoré nemenia svoju farbu (t.j. nefungujú). Najčastejšie svietia iba jednofarebným svetlom: bielym, tmavým, červeným atď. Takéto pixely na monitore sa nazývajú rozbité .

V tomto článku sa pokúsim odpovedať na vaše aj podobné otázky týkajúce sa tejto témy. Ukážem vám, ako skontrolovať tieto mŕtve pixely na monitore, a tiež uvediem niekoľko odporúčaní, ktoré môžu tieto pixely vrátiť k životu. Takže ...

? Pomoc!

Mimochodom, niektorí ľudia si mýlia mŕtve pixely s vlnami, pruhmi a iným rušením na obrazovke počítača. Ak máte na obrazovke presne vlnky a ďalšie artefakty, odporúčam tento článok.

*

Kontrola monitora: test na prítomnosť mŕtvych pixelov

Niekoľko dôležitých bodov

Ak si myslíte, že sa rozbité pixely môžu zobrazovať iba na starých monitoroch, potom sa hlboko mýlite ... O to urážlivejšie je, keď si kúpite nový veľký monitor, a potom v priebehu práce zistíte, že jeden pixel v strede nie „horieť“ (presnejšie, horí načerveno) ... A čo je ešte urážlivejšie, je to, že takýto monitor s najväčšou pravdepodobnosťou nemôžete vrátiť späť v rámci záruky!

Dôležité!

Podľa normy sú monitory rozdelené do rôznych tried (I, II atď.). Každá trieda má povolený určitý počet mŕtvych pixelov a až do jeho prekročenia - nejde o záručný prípad!

Pri kúpe nového monitora preto buďte veľmi opatrní, odporúčam vám otestovať si ho priamo v obchode!

Jedna z tabuliek s povoleným počtom mŕtvych pixelov je uvedená nižšie. Všeobecne je trieda IV v podstate manželstvom (a nie sú v predaji na masovom trhu), najčastejšie je bežným domácim monitorom zariadenie triedy II alebo III.

Preto pre doručenie v záruke potrebujete najmenej 2–3 mŕtve pixely. Chcem tým povedať len to, že kontrola pri nákupe je veľmi dôležitá!

Koľko mŕtvych pixelov je povolených na monitore (v závislosti od jeho triedy). Dôležité: Tento štítok je len príkladom, normy nezhody sa často menia.

A tak, teraz o tom, ako skontrolovať ...

Podstata kontroly: musíte vyplňovať obrazovku striedavo rôznymi farbami: bielou, červenou, zelenou, čiernou atď. Pri každej výplni sa pozorne pozrite na celú plochu, ak existuje nejaký bod, ktorý vyčnieva z radu. zvyšok. Pozri 2 fotografie nižšie, ktoré veľmi dobre ukazujú, čo treba hľadať.

Na farebnom obrázku je zlomený pixel takmer neviditeľný!

Ale je to veľmi dobre viditeľné na čiernom (tmavom) pozadí

Najlepšie je „naplniť“ monitor farebnými farbami pomocou špeciálnych nástrojov. Jedným z najpohodlnejších je IsMyLcdOK (o tom podrobnejšie nižšie).

*

Pomocou programu  IsMyLcdOK

Oficiálna webová stránka: //www.softwareok.com/?Download=IsMyLcdOK

Jeden z najlepších nástrojov na kontrolu mŕtveho pixelu na monitore!

IsMyLcdOK - hlavné okno programu - tipy na ovládacie tlačidlá

Obslužný program je veľmi jednoduchý a nevyžaduje inštaláciu a konfiguráciu. Váži iba 36 kB a je možné ho zapísať na akékoľvek médium. Po spustení - stačí stlačiť čísla na klávesnici: 1, 2, 3 atď. Alebo kláves Ctrl - a celá obrazovka bude striedavo vyplnená rôznymi farbami. Musíte len pozorne sledovať, čo sa deje.

Pomocou nástroja IsMyLcdOK teda môžete za pár minút vyhodnotiť stav monitora. Určite odporúčam použiť!

Hlavné výhody nástroja:

 1. malá veľkosť - iba 36 kB, je možné zapísať na ľubovoľnú jednotku flash;
 2. nie je potrebné nič inštalovať ani konfigurovať - ​​stačí spustiť a stlačiť jednu klávesu Ctrl;
 3. Tento nástroj je zadarmo a funguje vo všetkých verziách systému Windows.

Online spôsobom

Monitorovací test

Webová stránka: //tft.vanity.dk/ (test monitora)

Flatpanels Online monitorovací nástroj

Monitor môžete skontrolovať aj online, potrebujete však prístup na internet (nie vo všetkých obchodoch je možné testovaný počítač / monitor pripojiť k sieti). Ďalšou nevýhodou tejto metódy je navyše to, že nie je vyplnený celý monitor, ale iba jeho časť, ktorá je zobrazená v prehľadávači (to je 90 - 95%, pruhy v dolnej a hornej časti zostávajú nevyplnené).

V opačnom prípade je to rovnaký efektívny spôsob: vyššie som uviedol webovú adresu. Po kliknutí na odkaz môžete spustiť test a kliknúť na rôzne farby. Keď je obrazovka vyplnená požadovanou farbou - starostlivo preskúmajte celý povrch a znova vyplňte. Po 3-4 iteráciách už môžeme hovoriť o prítomnosti / neprítomnosti mŕtvych pixelov.

*

O obnovení mŕtvych pixelov

Koľko ľudí - toľko názorov ...

Pre začiatočníkov stojí za to povedať, že porazený je iný. Existujú dva typy mŕtvych pixelov:

 1. tie, ktoré sú „mŕtve“ (nemôžu byť obnovené, spravidla svietia iba na bielo alebo sú jednoducho tmavé);
 2. tie, ktoré sú „uviaznuté“ (alebo, ako sa hovorí, „uviaznuté“) - svietia červenou, zelenou a modrou farbou. Tu ich môžete skúsiť obnoviť! Pravdepodobnosť zotavenia je dosť vysoká, a to až 30% - 40% (je však ťažké povedať, ako dlho budú pracovať, kým sa opäť nezaseknú).

Dôležité!

Neskúsené a nie opatrné akcie, pri použití týchto metód obnovy monitora ho môžete zničiť. To môže byť tiež dôvod odmietnutia záručného servisu (preto by som odporúčal najskôr konzultovať servisné stredisko a potom po ich odmietnutí prejsť na začiatok top).

Metóda číslo 1: vynútená zmena farby

Metóda spočíva v vytvorení malej oblasti pixelov (v strede ktorej je „zaseknutý“ pixel), ktorá umožňuje rýchlu zmenu farieb. Urobte to navyše do 10 - 30 minút! Z tohto dôvodu blízke pixely „vytiahnu“ požadovaný pixel zo zaseknutého stavu a začne pracovať. Metóda je dosť efektívna.

Ako to spraviť? Je logické, že potrebujete niečo špeciálne. utilita a odporúčam zostať s UDPixel.

UDPixel

Oficiálna webová stránka: //udpix.free.fr/

Môžete si ho stiahnuť na MyDiv: //soft.mydiv.net/

Veľmi jednoduchý a efektívny nástroj, ktorý dokáže oživiť (obnoviť) mŕtve pixely. Tento nástroj je zadarmo, funguje vo všetkých verziách systému Windows a zaberá veľmi málo miesta. Okrem toho s jej prácou môžete súčasne podnikať. Preto som na ňu zastavil pohľad ✌.

Ako s tým pracovať (v krokoch):

 1. najskôr musíte určiť, koľko mŕtvych pixelov máte na monitore (uvedené v stĺpci „Flash Windows“) a kliknúť na tlačidlo Štart;

  UndeadPixel 2.2 - ako začať liečbu

 2. Ďalej uvidíte na obrazovke 2 body 5 x 5, ktoré rýchlo blikajú. Musíte ich potiahnuť myšou na miesto, kde máte zlomený pixel. Potom počkajte 10-30 minút: po celú dobu program načíta túto oblasť a zmení farby.

  Proces obnovy

 3. Po dokončení obnovenia stlačte tlačidlo Reset. Bodky na obrazovke zmiznú, program prestane vykonávať svoju prácu ...

Metóda číslo 2: vybíjanie ...

V niektorých prípadoch môže táto metóda pomôcť obnoviť výkon pixelov. Jeho podstatou je odpojiť monitor od akýchkoľvek zdrojov energie a nechať ho stáť niekoľko dní (odporúča sa 4 - 5 dní!).

Ak máte notebook: odpojte ho od elektrickej siete, odpojte batériu a odpojte všetky vodiče smerujúce k zariadeniu (sieťový kábel, myši, reproduktory atď.). To je všetko, nechajte zariadenie v tomto stave niekoľko dní.

Ak máte bežný počítačový monitor: odpojte ho aj od siete a od počítača.

Ak necháte zariadenie v tomto stave počas týchto 4 - 5 dní, potom sa vybijú všetky kondenzátory v zariadení, zvyškové napätie pôjde z tenkovrstvových tranzistorov. A keď pripojíte monitor k zdroju napájania a zapnete ho, dôjde k roztraseniu uviaznutého pixela, možno sa vráti do „života“ (hneď podotýkam, že táto metóda nie vždy pomôže, asi 5 - 15% prípadov).

Metóda číslo 3: mechanický tlak

Ak program nefunguje, skúste použiť vatový tampón (alebo ceruzku s gumou na konci). Potom umiestnite túto tyčinku alebo ceruzku približne do stredu zlomeného pixela a mierne stlačte (ak sa na obrazovke objavia pruhy, odstráňte objekt).

Ak pixel nezačne pracovať, zopakujte operáciu (môžete mierne zvýšiť úsilie). Vyskúšajte teda 20 - 50 iterácií.

Skúste tiež úplne vypnúť monitor, potom zatlačiť na miesto, kde je mŕtvy pixel, a potom monitor zapnúť. V niektorých prípadoch sa „uviaznutý“ pixel prebudí a začne pracovať podľa očakávania ...

Dôležité : pri lisovaní sa neodporúča používať prsty! Po prvé, majú veľkú oblasť kontaktu; po druhé, je ťažšie ovládať silu, ktorá smeruje do rôznych oblastí pod prstom.

*

To je pre mňa všetko, k dodatkom k tejto téme - budem veľmi vďačný.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 27.12.2017

Oprava: 10.02.2020