Pomalá rýchlosť čítania / zápisu na jednotku SSD. Prečo?

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedz mi to s jedným problémom. Kúpil som si jednotku SSD, pripojil ju, nainštaloval som na ňu Windows - ale rýchlosť sťahovania sa v porovnaní s HDD nijako nezmenila (dobre, možno trochu rýchlejšie). Testoval som to v programe AS SSD Benchmark - výsledok je 220 MB / s. Mimochodom, pokúsil som sa vykonať ďalší jednoduchý test - skopíroval som na disk veľký súbor (film), spočiatku bola rýchlosť 250 MB / s a ​​potom to kleslo na 40 MB / s ...

Čo sa môže mýliť

Dobrý čas!

Na takúto otázku nie je možné odpovedať v monoslabičkách (mimochodom, stále nie je dostatok značiek pohonu, pretože niektoré modely sa vyznačujú takouto prácou). Napriek tomu sa v tomto článku pokúsim uviesť hlavné dôvody nízkej rýchlosti SSD (mimochodom, v niektorých prípadoch sa dá dôvod eliminovať a disk bude fungovať tak, ako uvádza výrobca).

Bližšie k predmetu ...

*

Z dôvodu nízkej rýchlosti SSD: čo treba hľadať

Load Načítanie disku

Mnoho používateľov testuje rýchlosť disku nie celkom správne: zabúdajú, že súčasne môžu byť disk vážne načítané cudzími aplikáciami (torrenty, editory zvuku / videa, hry atď.).

Samozrejme, aby ste dosiahli viac alebo menej „čisté“ výsledky - pred testom musíte skontrolovať zaťaženie pohonu a ukončiť všetky cudzie aplikácie. V opačnom prípade môže celá táto „dobrota“ skresliť výsledky.

Poznámka: zaťaženie disku nájdete aj v správcovi úloh (ak ho chcete nazvať - ​​stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Shift + Esc). V ideálnom prípade by záťaž na ňu pred testom mala byť 0 ÷ 1%. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Správca úloh - zaťaženie disku 0%

❷ Testovacie  nástroje

Ďalším dôležitým bodom: otestujte disk pomocou niekoľkých nástrojov! Faktom je, že niektoré disky „odmietajú“ pracovať napríklad s CrystalDiskMark (to znamená, že po spustení testu všetko okamžite zamrzne alebo sa čísla „odoberú“ zo stropu, nech to znie akokoľvek čudne), ale pracujú s AS SSD Benchmark, SSD-Z atď.

Pomôcť!

Programy na testovanie rýchlosti čítania a zápisu na jednotku SSD - //ocomp.info/skorost-ssd-diska.html

❸  Informácie o pracovných režimoch SATA II a SATA III

Preto ste vykonali test (napríklad v aplikácii CrystalDiskMark) a výsledky sekvenčnej rýchlosti čítania a zápisu (Seq) boli dvakrát nižšie, ako sľuboval výrobca: napríklad namiesto 500 MB / s 300 (250 ) Zobrazujú sa MB / s (ako moje na snímke obrazovky nižšie) ...

Test CrystalDiskMark - očakávanie a realita ...

Jedným z prvých krokov, ktoré odporúčam podniknúť, je zistiť, v akom režime disk pracuje (SATA II alebo SATA III). Faktom je, že veľa základných dosiek má porty SATA II aj SATA III. V niektorých prípadoch veľa používateľov pripojí disk k SATA II - v dôsledku toho disk beží pomalšie, ako by potenciálne mohol ...

Ako to skontrolovať:

  1. spustiť pomôcku CrystalDiskInfo;
  2. pozrite sa na riadok „Režim prenosu“: tam by ste mali ideálne vidieť hodnotu „SATA / 600 | SATA / 600“ (poznámka: SATA / 600 -> SATA III; SATA / 300 -> SATA II; SATA / 150 -> SATA Ja).
  3. ak máte linku ako „SATA / 300 | SATA / 600“ (príklady nižšie) - znamená to, že disk je pripojený k rozhraniu SATA II, ale môže byť pripojený aj k SATA III (čo samozrejme bude vážne ovplyvňujú rýchlosť (SATA III - prevádzková rýchlosť do 600 MB / s, SATA II - do 300 MB / s)).

Režim prenosu - CrystalDiskInfo

Alternatívny príklad (aktuálny režim je SATA II, podporovaný je SATA III)

❹  Aktualizácia ovládačov (pre radič SATA)

Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať a aktualizovať všetky ovládače v počítači alebo notebooku pomocou špeciálneho nástroja. pomocné programy (Driver Booster, DriverPack Solution atď.). Pozri snímku obrazovky nižšie.

Všeobecne je téma ovládačov na mojom blogu zvážená dostatočne podrobne a pokiaľ ich nemôžete aktualizovať, odporúčam pozrieť si sekciu - //ocomp.info/drayvera/

Driver Booster - vyhľadajte ovládače / je možné kliknúť

❺  Skontrolujte, či je povolený režim AHCI

Disk môže pracovať v rôznych režimoch (IDE, AHCI), ktoré ovplyvňujú rýchlosť čítania a zápisu. Toto nastavenie môžete skontrolovať v nastaveniach systému BIOS.

Pomôcť! 

Ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) v počítači alebo notebooku [pokyny] - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Spravidla je tento parameter umiestnený v sekcii Rozšírené  (pozrite kartu Konfigurácia SATA). Z nižšie uvedených nastavení systému BIOS som uviedol niekoľko fotografií.

SATA Configuration - nastavenie režimu disku

BIOS Setup Utility - režim IDE alebo ACHI

Režim ovládania SATA

Mimochodom, upozorňujeme, že v niektorých prípadoch bude po zmene IDE na ACHI potrebné preinštalovať operačný systém Windows (starý sa jednoducho nespustí).

Aký radič a typ pamäťového čipu má jednotka SSD

Ako si mnohí pravdepodobne všimli, cena diskov SSD (rovnakej veľkosti) sa môže výrazne líšiť (niekedy aj 2–3-krát!). A nejde len o značku alebo značku. Každý SSD má „svoje“ plnenie, ktoré určuje jednak rýchlosť disku, jednak jeho výdrž (hovoríme o type pamäte a radiči).

Napríklad typy pamätí MLC a TLC sú teraz veľmi populárne (typ pamäte môžete vidieť na vlastnostiach vášho disku. Podmienky nebudem dešifrovať podrobne, pretože to zjavne nepotrebujú). Všeobecne povedané, potom:

  1. MLC má vyššiu prevádzkovú rýchlosť;
  2. MLC je o niečo drahší ako TLC;
  3. MLC je spoľahlivejšie (má dlhšiu životnosť) a menšiu spotrebu energie.

Ovládač, typ pamäte

Dôležitú úlohu v rýchlosti má aj ovládač. Napríklad radič SandForce SF-2281, ktorý už zuby nastavil na hranu, nefunguje dobre s „odpadkami“ a akonáhle je disk 80-90% plný, rýchlosť náhodného prístupu klesne na 50%!

Väčšina používateľov bohužiaľ po zakúpení SSD myslí na radič a typ pamäte. Odporúčam vám pozrieť sa iba na testy vášho modelu disku na špecializovaných zdrojoch a porovnať ich s tými vašimi - je možné, že váš disk pracuje na hranici svojich možností ... ?

❼ Plnosť disku (70%)

Ako bolo uvedené vyššie v článku, rýchlosť SSD disku môže ovplyvniť jeho plnosť. Preto napriek tomu objektívne zhodnoťte rýchlosť čítania a zápisu na jednotke, ktorá je plná na menej ako 70%.

PS 

1) Nuž, nemôžem si nevšimnúť, že všetci výrobcovia diskov SSD označujú rýchlosť disku predponou „DO“. Samozrejme, čísla berú za ideálnych podmienok: na modernom výkonnom PC, s voľným diskom (bez nainštalovaného OS) atď. atď.

Týmto číslam teda zjavne nemá zmysel úplne dôverovať.

2) Mnoho používateľov (a výrobcov) z nejakého dôvodu sleduje iba postupnú rýchlosť čítania a zápisu na disk (Seq). Používatelia si zvyčajne na inštaláciu OS, hier atď. Vezmú disk SSD.

Windows však väčšinou pracuje s malými súbormi, a preto výkonnosť OS a väčšiny programov závisí oveľa viac od rýchlosti čítania a zápisu náhodných blokov 4KB z SSD.

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky by boli veľmi užitočné ...

Veľa štastia!

?