Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká: 85 ° C +

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomoc s prenosným počítačom HP. V poslednom čase vydáva veľký hluk, niekedy zamrzne. Tiež som si všimol, že puzdro vľavo (kde vychádza vzduch) sa oteplilo (bývalo vždy chladno). Nastavte program na reguláciu teploty až do 85 ° C a rozsvieti sa červený vosk. značka - vypínam.

Je možné niečo urobiť s prehriatím svojpomocne (bez toho, aby ste šli do služby), aby ste nepremrhali peniaze? Okrem toho sa bojím dať svoj notebook opraviť, na pevnom disku mám všetky heslá (vrátane hesiel od internetových bánk).

Ahoj.

Problém prehriatia v prenosných počítačoch je pomerne častý (kompaktné puzdro spojené s výkonnou výplňou plní svoju úlohu). Mimochodom, podotýkam, že na to všetko sú náchylnejšie herné notebooky.

? Ako prevziať vaše zariadenie na opravu, aby nikto nedostal vaše heslá ->

V tomto článku uvediem všetky najzákladnejšie veci, ktoré môžete urobiť sami (doma) na zníženie teploty notebooku. Tiež poznamenám, že túto otázku je možné často vyriešiť bezplatne (aspoň dočasne).

A tak začnime s týmto všetkým v poriadku ...

*

Ako znížiť teplotu. Príčiny prehriatia notebooku

Známky prehriatia. Ako zistiť aktuálnu teplotu komponentov notebooku

Na začiatok odporučím jednu z utilít -  AIDA 64 , ktorá vám pomôže zistiť aktuálnu teplotu procesora, grafickej karty, pevného disku, mat. dosky na notebooky. Najčastejšie je prehriatie spojené s procesorom a grafickou kartou  - venujte im preto pozornosť predovšetkým!

? Najlepšie nástroje na sledovanie charakteristík notebooku (vrátane AIDA 64)

AIDA 64 - Počítač, snímače - pozri teploty

Upozorňujeme, že teplota komponentov sa neustále mení v závislosti od zaťaženia zariadenia.

Preto, ak máte podozrenie na prehriatie, odporúča sa AIDA 64 jednoducho minimalizovať a podniknúť na zariadení (a nie ukončiť obslužný program).

Z času na čas skontrolujte údaje o teplote v obslužnom programe, najmä keď je z chladičov veľký hluk atď. Týmto spôsobom zistíte, ako ďaleko teplota dosahuje pri zaťažení, a budete mať čas konať.

Aké ďalšie vonkajšie znaky sa môžete dozvedieť o prehriatí notebooku?

 1. v hrách alebo editoroch videa sa môže notebook jednoducho vypnúť. Stáva sa to kvôli skutočnosti, že je spustený ochranný systém - vypne zariadenie tak, aby nič nevyhorelo;
 2. skreslenie obrazu: pruhy, vlnky, rôzne artefakty. Najčastejšie sa vyskytuje v hrách. Dôvod: problém s grafickou kartou (vrátane prehriatia);
 3. časté zmrazenie a reštartovanie zariadenia;
 4. hluk a brum z ventilátorov: Faktom je, že keď teplota stúpa, musia pracovať tvrdšie, aby mali čas na „vytlačenie“ horúceho vzduchu z puzdra prístroja (z tohto dôvodu sa hluk stáva silnejším). Upozorňujeme: ak prenosný počítač predtým nevydával hluk, ale teraz sa začal, dôvodom môže byť prach, ktorý upcháva ventilačné mriežky a narúša normálnu cirkuláciu vzduchu;
 5. teplé alebo dokonca horúce puzdro (hlavne na ľavej strane v blízkosti ventilačných otvorov). To je veľmi nápadné, ak sa puzdro nezahrialo oveľa skôr;
 6. zápach spáleného plastu, opletenia atď. Všeobecne platí, že v prípade podozrivého zápachu - odporúčam prístroj okamžite vypnúť!

*

Prachové a vetracie otvory. Skontrolujte, vyčistite

Jedným z hlavných dôvodov prehriatia a hlučnej činnosti chladičov je prach. V priebehu času sa aj v pomerne čistých miestnostiach hromadí prach na ventilačnej mriežke prístroja a zhoršuje cirkuláciu vzduchu.

Odporúča sa čistiť prach 1-2 krát ročne. Stačí prístroj rozobrať a všetko poriadne vyfúknuť.

? Pomoc!

Ako vyčistiť notebook od prachu - sami doma - pozri pokyny ->

Nie je nezvyčajné, keď sa v notebooku hromadia iba prachové guľky!

*

Chladiaca podložka a domáce náprotivky

Špeciálna chladiaca podložka tiež pomáha znižovať teplotu o niekoľko stupňov (až do 10 - 15 ° C). Dodávajú sa v rôznych veľkostiach, kapacitách ventilátorov a dizajnoch.

Chladiaca podložka na notebook

Pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli kúpiť si stojan, môžete ísť ľahšou cestou: položte si niečo pod notebook, napríklad knihu. Hlavná vec je, že by sa mala zvýšiť výška medzi povrchom stola a notebookom! Pozri fotku nižšie.

Pod prenosným počítačom je umiestnená kniha

Dôležité : kniha (alebo niečo iné) musia byť umiestnené veľmi opatrne: faktom je, že na niektorých modeloch notebookov - táto akcia môže byť použitá na zablokovanie ventilačných otvorov!

*

Pokus o zníženie spotreby energie

Ak znížite spotrebu energie procesora, môžete výrazne znížiť jeho zahrievanie. Podotýkam však, že klesá aj výkon zariadenia ...

Môžete však nájsť akúsi „zlatú strednú cestu“, ktorá vám umožní zariadenie bez problémov používať (minimálne do vyriešenia problému s chladiacim systémom).

Ak chcete zmeniť spotrebu energie, otvorte Ovládací panel systému Windows a prejdite do sekcie „Hardvér a zvuk“ a potom do podsekcie „Možnosti napájania“ .

Hardvér a zvuk - Možnosti napájania (ovládací panel Windows 10)

Potom otvorte nastavenia aktuálnej schémy napájania a kliknite na odkaz „Zmeniť rozšírené nastavenia napájania“ (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Zmeňte rozšírené nastavenia napájania

Ďalej otvorte kartu „Správa napájania procesora / Maximálny stav procesora“ a pri napájaní z batérie a zo siete nastavte hodnotu v percentách. Aj nastavenie hodnoty na 90% môže výrazne pomôcť pri tvorbe nadmerného tepla.

Maximálny stav procesora

*

Optimalizácia systému: zatvorte nepoužívané programy, odstráňte odpadky a nepotrebný softvér

Čím menšie je zaťaženie procesora, tým menej sa zahrieva. Je logické, že sa môžete okrem iných opatrení pokúsiť optimalizovať aj svoj systém.

Na začiatok odporúčam otvoriť správcu úloh (kombinácia tlačidiel Shift + Ctrl + Esc) a zistiť, ktoré procesy vytvárajú najväčšiu záťaž.

Zaťaženie veľmi často pochádza z tých aplikácií, ktoré ste ani nespustili a ktoré v súčasnosti nepotrebujete. Zatvorte všetko zbytočné!

Nepoužité programy je potrebné zavrieť (alebo dokonca vymazať) ...

Okrem toho tiež odporúčam,  aby ste v správcovi úloh otvorili kartu spustenia a skontrolovali, čo sa spúšťa po zapnutí notebooku. Všetky aplikácie, ktoré zriedka používate, všetko, čo vám nie je známe - pokojne sa odpojte od spustenia!

Zakázať všetky málo používané programy pri štarte

? Pomoc!

Ak nemáte Windows 10, nebudete môcť upravovať spustenie v správcovi úloh. Na prácu s automatickým načítaním potrebujete špeciálne položky. nástroje, pozrite si tento článok ->

Nebude tiež nadbytočné optimalizovať operačný systém Windows, odstraňovať „odpadky“ a dočasné súbory, ktoré už nie sú potrebné, atď. Na pomoc dám aj pár svojich článkov ... ?

? Pomoc!

 • Najlepšie programy na čistenie počítača (notebooku) od odpadkov - pozri môj výber ->
 • Ako optimalizovať Windows 10 (na zlepšenie výkonu počítača)

*

Ako a kde sa notebook používa

Nie je nezvyčajné, keď sa laptop prehreje v dôsledku nesprávneho použitia. Tu je niekoľko rád:

 1. Najprv nepracujte na notebooku na podlahe, gauči, posteli atď. Faktom je, že mäkké tkanivo blokuje ventilačné otvory (cirkulácia vzduchu sa zhoršuje) a teplota začína stúpať;
 2. po druhé , je potrebné, aby v blízkosti ventilačných otvorov, cez ktoré vychádza horúci vzduch, bol vždy voľný priestor;
 3. po tretie , nezabudnite, že 70-75% prachu je 10-20 cm od podlahy (a ak používate svoj laptop na podlahe, veľmi rýchlo sa upchá prachom!);
 4. po štvrté , snažte sa nepracovať v prašných miestnostiach, kde prebiehajú renovácie;
 5. Po piate , ak je vonku horúce leto a váš dom je ako kúpeľný dom, snažte sa notebook nenútiť aplikáciami náročnými na zdroje (na jeho boku položte ventilátor, sledujte teplotu, častejšie robte prestávky). V takomto čase vám nie je len horúco ? ...

Pamätajte, že práca v tejto polohe negatívne ovplyvňuje nielen teplotu notebooku, ale aj naše zdravie.

Dôležité!

V ideálnom prípade by mal byť notebook používaný na čistom, rovnom, suchom a tvrdom povrchu (napríklad bežný stôl).

Je ešte lepšie, ak stojí na špeciálnej chladiacej podložke.

*

Niekoľko slov o tepelnej paste

Okrem čistenia od prachu je veľmi žiaduce meniť tepelnú pastu (termo vložku) raz za 2 až 4 roky. Používa sa ako vyrovnávacia pamäť medzi procesorom a chladičom chladiaceho systému. Postupom času (najmä pri vysokom zaťažení) - má tendenciu „vysychať“, v dôsledku čoho sa zhoršuje výmena tepla a teplota procesora začína stúpať.

Preto, ak vám všetko uvedené nepomohlo a teplota stále rastie (a notebook máte už viac ako 2 roky a nikto ho predtým neopravoval) - s najväčšou pravdepodobnosťou ide o tepelnú pastu. .

O tepelnej paste

Podotýkam, že nahradenie tepelnej pasty, aj keď postup nie je zložitý, si vyžaduje určité skúsenosti (ako pri demontáži notebooku, tak aj pri priamej aplikácii). Pokiaľ ste sa s takouto operáciou nikdy nestretli, odporúčam vám, aby ste sa aj tak obrátili na servisné stredisko, za malý poplatok urobia všetko najlepším možným spôsobom!

Zakázať Turbo Boost a Undervolting (aktualizácia od 7. 5. 2019)

Metódy sú konkrétne, ale fungujú a umožňujú vám znížiť teplotu na 20 ° C - 25 ° C, čo je veľmi významné (zvlášť badateľné na herných notebookoch).

Aby som sa tu neopakoval, odporúčam ti prečítať si jednu z mojich poznámok (všetko je tam zobrazené s príkladmi). Odkaz na poznámku nižšie.

? Pomoc!

Ako znížiť teplotu procesora jemným vyladením (až do 20 ° C): deaktivácia Turbo Boost, Undervolting (pre procesory Intel) - //ocomp.info/snizit-t-cpu-tonkie-nastroiki.html

*

To je zatiaľ všetko.

Doplnky na zníženie teploty - Vitajte!

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 28.02.2018

Oprava: 01.03.2020