Ako zvýšiť rýchlosť siete Wi-Fi (zrýchliť prenos dát)

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám internetovú rýchlosť 100 Mbit / s a ​​rýchlosť sťahovania torrentov na notebooku cez Wi-Fi nepresahuje 2-2,5 MB / s. Ten istý notebook som sa pokúsil pripojiť k routeru sieťovým káblom - rýchlosť sťahovania sa zvýšila až na 8-9 MB / s.

Povedzte mi, je možné dosiahnuť rovnakú rýchlosť cez Wi-Fi, ako všeobecne zvýšiť rýchlosť siete? A ukazuje sa, že rýchlosť poskytovateľa pre mňa nie je dôležitá ...

Ahoj.

Smerovač je s najväčšou pravdepodobnosťou príliš „slabý“ a jednoducho nemôže fyzicky poskytnúť rýchlejší prevádzkový režim. Na začiatok by bolo pekné objasniť model a vlastnosti smerovača, ako aj adaptéra Wi-Fi v notebooku ...

Nech je to akokoľvek, nižšie ukážem, ako sa to dá skontrolovať, ako aj množstvo ďalších dôvodov pre podobný problém.

*

Čo možno urobiť na zvýšenie rýchlosti Wi-Fi

KROK 1: Skontrolujte kvalitu signálu a výkon vysielača smerovača

A tak na úvod odporúčam venovať pozornosť úrovni signálu Wi-Fi siete - všeobecne na to nie je ani potrebné ísť do žiadneho nastavenia routeru. Stačí sa pozrieť na ikonu siete: ak je všetko v poriadku s úrovňou signálu, uvidíte všetky pruhy „vyplnené“ (ako v príklade nižšie).

Kvalita signálu

Všeobecne je sila signálu siete Wi-Fi výrazne ovplyvnená vzdialenosťou medzi zariadeniami, ako sú napríklad notebook a smerovač. Čím ďalej sú medzi sebou, tým nižší je výmenný kurz.

Okrem toho, ak je medzi routerom a notebookom stena (zrkadlo, dvere atď.), Môže sa výrazne znížiť kvalita signálu (a rýchlosť prenášaných informácií). Pri diagnostikovaní a hľadaní dôvodov pomalej prevádzky Wi-Fi sa pokúste dočasne odložiť laptop nie ďalej ako 2 - 3 metre od smerovača.

No, stále si nemôžem pomôcť, ale musím si všimnúť jeden bod - na väčšine moderných smerovačov existujú špeciálne ponuky. možnosť:  nastaviteľná sila signálu . Nazýva sa to „TX power“ (TX Power, výkon vysielača, úroveň signálu a ďalšie deriváty).

Ak chcete zmeniť úroveň napájania bezdrôtovej siete - prejdite na nastavenia smerovača, prejdite na ďalšiu kartu. Parametre Wi-Fi a zmeňte prevádzkový režim vysielača (nižšie screenshoty, ako sa to deje v zariadeniach od TP-Link a D-Link).

TP-Link - bezdrôtové nastavenie (sila signálu)

Pokročilé nastavenia - TX Power (D-Link)

KROK 2: v akom režime router pracuje, je možné použiť 5G

Každá sieť Wi-Fi pracuje v konkrétnom režime (štandard). Jeho šírka pásma závisí od toho. V súčasnosti sú najpopulárnejšie siete založené na štandardoch: 802.11ac, 802.11n, 802.11g (pozri tabuľku nižšie).

Štandardné Rok vývoja Max. rýchlosť (teória) Priemerná rýchlosť (v praxi)
802.11a (2,4 GHz) 2000 až 54 Mbps ~ 20 Mbps
802.11g (2,4 GHz) 2003 až 54 Mbps ~ 20 Mbps
802.11n (2,4 GHz) 2010 až 600 Mbps (4 antény) ~ 60 - 150 Mbps
802.11ac (5 GHz) 2014 až 6,77 Gbps 1 Gbps
802.11ax (5 GHz) 2019 až 11 Gbps ? (2 až 4 Gb / s)

V ideálnom prípade teda v nastaveniach smerovača musíte nastaviť najmodernejší štandard súčasnosti (802.11ac (5 GHz), ak váš smerovač pracuje iba na frekvencii 2,4 GHz - 802.11n).

Dôležitý bod: ak máte staršie zariadenia, ktoré nepodporujú štandard 802.11n (napríklad zariadenia používajúce štandard 802.11g), pripojené k vašej sieti Wi-Fi, môže dôjsť k výraznému zníženiu šírky pásma siete! Preto je veľmi vhodné manuálne preniesť smerovač na najmodernejší štandard a pripojiť k nemu zariadenia, ktoré ho podporujú.

Bezdrôtový smerovač (802.11ac) / D-Link

Mimochodom, aby ste zistili, na akom štandarde váš notebook dokáže pracovať (alebo presnejšie, adaptér Wi-Fi na notebooku), musíte otvoriť príkazový riadok a použiť príkaz  netsh wlan show drivers .

V radoch podporovaných typov rádiových modulov bude uvedený zoznam všetkých štandardov, ktoré zariadenie podporuje.

Podporovaný typ rádiového modulu (ovládače prehliadača netsh wlan)

Ak váš prenosný počítač nepodporuje štandard 802.11ac (802.11n), problém je možné ľahko vyriešiť zakúpením externého adaptéra Wi-Fi (teraz existujú modely, ktoré nie sú väčšie ako mini-flash disk).

Mimochodom! Podobné adaptéry sú bežne dostupné v internetovom obchode AliExpress.

Príklady Wi-Fi adaptérov (2-pásmové, s podporou 5G)

KROK 3: deaktivácia šifrovania (pre slabé smerovače)

Ak máte pomerne starý (slabý) smerovač, ktorý znižuje rýchlosť, reštartuje sa (napríklad pri sťahovaní veľkých súborov, torrentov), ​​zablokuje sa atď. - jeho zaťaženie môžete znížiť vypnutím šifrovania *.

* Faktom je, že v dôsledku šifrovania (autentifikácie atď.) Je čip čipu smerovača zaťažený, s čím si slabé zariadenia nie vždy poradia. Zakázaním šifrovania znížime zaťaženie a o niečo sa zvýši prenosová rýchlosť.

Je pravda, že otázku ochrany kladiem do úzadia a táto metóda je vhodná iba ako dočasné opatrenie (na sťahovanie hudby, filmov ... atď., Nie obzvlášť dôležitých vecí ...).

Zakázané šifrovanie vo webovom rozhraní routera v add. Nastavenia siete Wi-Fi.

TP-Link žiadna ochrana

Mimochodom, aby ste sieť nenechali vôbec nechránenú, môžem odporučiť pridať  do sekcie „Filtrovanie adries MAC“ smerovača iba adresy vašich sieťových kariet. Aj napriek tomu, že bude otvorená sieť Wi-Fi, budú sa k nej môcť pripojiť iba tie zariadenia, ktoré sú uvedené v „bielom“ zozname ...

Poznámka!

MAC adresa: čo to je a kde ju nájsť. Ako klonovať adresu MAC starej sieťovej karty - //ocomp.info/mac-adres-gde-uznat-kak-klonirovat.html

KROK 4: skúste zmeniť šírku kanálu (o 20 MHz)

Všeobecne sa verí, že pre štandard 802.11n (2,4 GHz) - na zvýšenie rýchlosti práce v sieti Wi-Fi je potrebné nastaviť šírku kanálu na 40 MHz (MHz). Samozrejme v predvolenom nastavení smerovača je buď táto šírka povolená, alebo je nastavený režim „auto“ (ktorý tiež preferuje 40 MHz).

Ale tento okamih je relevantný a funguje iba s dobrou úrovňou signálu. Pokiaľ je router za dvoma stenami a úroveň signálu nie je príliš vysoká, môže nastať opačný efekt, rýchlosť prístupu klesá ...

Na základe vyššie uvedeného odporúčam manuálne určiť šírku kanálu 20 MHz v nastaveniach smerovača (aspoň po dobu diagnostiky). Často potom bolo možné výrazne zvýšiť rýchlosť prenosu dát v sieti Wi-Fi!

Nastavenia smerovača D-Link - ručne zadajte 20 MHz

KROK 5: niekoľko ďalších tipov na „diagnostiku“

  1. čím viac zariadení je pripojených k smerovaču - tým nižšia je rýchlosť každého z nich. Pri diagnostike sa pokúste k routeru pripojiť iba 1 zariadenie, napríklad notebook;
  2. skontrolujte, či je v nastaveniach zabezpečenia smerovača nastavené šifrovanie WPA alebo WEP. Sú nielen zastarané, ale majú tiež tendenciu zaťažovať čip silnejšie ako novšie WPA2-PSK;
  3. čím bližšie je zariadenie k smerovaču, tým silnejší je signál a vyššia prevádzková rýchlosť (spravidla);
  4. skontrolujte všetky zariadenia pripojené k smerovaču - sú medzi nimi aj nejakí „outsideri“? (možno dobrý sused používa vašu sieť);
  5. aktualizovať ovládače adaptéra Wi-Fi (viackrát som sa stretol s tým, že Windows 10 inštaluje nie celkom správne ovládače, ktoré neumožňujú adaptéru pracovať na maximum);
  6. skontrolujte zaťaženie siete v systéme Windows: je možné, že je váš kanál „upchatý“ stiahnutím aktualizácií, ktoré nepotrebujete. Pohodlné je zistiť, čím je sieť zaťažená pomocou obslužného programu NetLimiter (viac informácií tu).

*

To je dnes pre tohto simíka všetko.

Dodatky k téme - vitajte ...

Všetko najlepšie!

?