Pripojenie cez HDMI za horúca: Bude port horieť? (prečo monitor / televízor nefunguje cez HDMI)

Dobrý deň!

Niet pochýb o tom, že jedným z najuniverzálnejších a najrozšírenejších rozhraní na pripojenie televízorov, monitorov a rôznych set-top boxov k počítačom (a notebookom) je práve HDMI .

Jeden kábel navyše stačí na súčasný prenos vysokokvalitného obrazu a zvukového signálu. Pohodlne!

Teraz bližšie k predmetu ...

Mnoho používateľov pripája zariadenia pomocou kábla HDMI bez toho, aby ich vypínali (toto pripojenie sa nazýva „horúce“) !

Z tohto dôvodu môže v niektorých prípadoch dôjsť k vyhoreniu portu HDMI . ? Najčastejšie sa to stane, keď pripojíte počítač k televízoru (menej často k monitoru a ešte menej často napríklad k videokamere). V niektorých prípadoch vyhorí nielen port, ale aj kusy železa (grafická karta, základná doska atď.) (Súhlaste, nie najpríjemnejšie rozloženie).

Prečo sa to deje?

*

Port HDMI sa môže spáliť. Prečo a ako zabrániť?

V mnohých našich panelových a tehlových domoch sú „problémy“ s uzemnením (nehovorím o malých vidieckych domoch, kde nie sú žiadne projekty ...). Z nejakého dôvodu málo ľudí v našej krajine venuje uzemneniu náležitú pozornosť ...

Takže ak máte (povedzme) plazmový televízor pripojený k takejto zásuvke bez uzemnenia, môže za určitých okolností vyvolať fázu na kábli HDMI.

Z tohto dôvodu, ak konektor opatrne nezasuniete pri pripájaní, napríklad sa dotknete vonkajšieho obrysu zástrčky a pokúsite sa dostať do zásuvky, potom môže byť zariadenie „spálené“ (niekedy sa môže „objaviť malá iskra“) ).

Tiež si všimnem, že ak sú počítač a televízor pripojené k rôznym zásuvkám, potom aj keď sú obe uzemnené, môže existovať niečo ako rôzne „úrovne zeme“. Možno ste si už všimli, ako niekedy „zasiahnete“ statickou elektrinou (práve preto najčastejšie ...).

HDMI vyhorené (podobný prípad je však zriedkavý. Zvyčajne HDMI po spálení vyzerá ako predtým ... bez vonkajších znakov)

? Ako tomu zabrániť:  aby sa minimalizovalo riziko popálenia , je potrebné postupovať podľa jednoduchej postupnosti.

  1. pred pripojením / odpojením cez HDMI úplne vypnite počítač (laptop) a televízor (monitor);
  2. potom odpojte zástrčky od zásuviek. Ak pracujete s TV, odpojte anténny kábel (ak máte káblovú TV);
  3. pripojte pomocou kábla HDMI zariadenia;
  4. znova pripojte televízny kábel k televízoru;
  5. pripojte zariadenia k zdroju napájania;
  6. zapnúť.

Dodám však, že ak vaše zásuvky nie sú uzemnené, potom ani táto metóda neposkytuje 100% záruku. Uzemnená zásuvka, dobrá prepäťová ochrana, kvalitný kábel HDMI a studené pripojenie sú pravdepodobne najspoľahlivejšie spôsoby, ako zabrániť tomuto problému ...

Kábel HDMI je roztavený ...

Dôležité!

Pamätajte, že kábel HDMI môže predstavovať nebezpečenstvo požiaru!

V niektorých prípadoch môže teplota v portoch (kde sa kábel pripája k zariadeniu) dosiahnuť hodnoty, pri ktorých sa objavia iskry a roztaví sa plast. Niekoľko vyššie uvedených fotografií je toho dôkazom.

*

Diagnostika. Čo robiť, ak HDMI nefunguje

To, že keď pri pripojení cez HDMI nevidíte na obrazovke obraz, nie je vôbec nič, potom niečo zhorelo. Napríklad čierna obrazovka v televízii môže znamenať banálny nedostatok signálu. Preto sa na úvod odporúča venovať pozornosť bodom uvedeným nižšie.

1. Skontrolujte konektory a venujte pozornosť nastaveniam TV / monitora

Faktom je, že moderné televízory majú často niekoľko portov HDMI (2 - 3). Nie je teda neobvyklé, že sa používatelia pripoja k jednému portu a v nastaveniach televízora si vyberú iný.

Viaceré porty HDMI

Klasické TV menu je uvedené na fotografii nižšie: môžete si zvoliť jeden z troch portov HDMI, navyše sú k dispozícii AV a Antenna TV.

Vyberte HDMI 1, 2, 3 (TV ponuka)

Skontrolujte tiež, či je kábel pevne zapojený do konektorov na počítači a TV / monitore. Skúste sa znova pripojiť (nezabudnite na prvú časť článku!) .

2. Skontrolujte neporušenosť kábla (použite to isté)

Ak je váš kábel HDMI dostatočne starý (a nebolo s ním manipulované veľmi opatrne, čo nie je neobvyklé), často sa zalomí (prekrúti) a už neprenáša signál. Navyše, zjavne s ním „všetko“ môže byť relatívne v poriadku, ale vo vnútri medených žíl už bolo polámané.

Kábel ohnutý (skrútený)

Preto by som odporučil vyskúšať podobný kábel, ak existuje čo i len mierne podozrenie na integritu kábla.

3. Kontrola a konfigurácia PC / notebooku

Upozorňujeme, že keď k počítaču pripojíte 2 monitory (alebo napríklad monitor a TV), budete mať špeciálny. ponuka (môže ju vyvolať aj program Win + P ), v ktorej môžete zvoliť možnosť projekcie:

  • zobraziť obrázok na oboch obrazovkách;
  • zobraziť obrázok iba na jednej z obrazoviek;
  • urobte jednu všeobecnú obrazovku (pozri nižšie ?).

Poznámka!

Na notebookoch sú špeciály. klávesy na vyvolanie takejto ponuky napríklad na ASUS - Fn + F8 (alebo Win + P ).

Možnosti projekcie

Toto som ja, kvôli skutočnosti, že je možné, že máte v systéme Windows nastavenie, ktoré zakazuje zobrazovať obraz na druhej obrazovke ...

? Pomoc!

Ako pripojiť druhý monitor k notebooku - pokyny krok za krokom

4. Skontrolujte relevantnosť ovládačov videa, ich nastavenia

Obraz z PC sa nemusí „preniesť“ na TV / druhý monitor kvôli problémom s ovládačmi (napríklad kvôli ich absencii).

? Pomoc!

Ako aktualizovať ovládač pre grafické karty AMD, nVidia a Intel HD: od A po Z.

*

Napríklad v nastaveniach IntelHD je špeciálna časť „Viaceré displeje“, ktorá vám pomôže nájsť a nakonfigurovať pripojené zariadenie. Ak máte problémy s pripojením - odporúčam skontrolovať ...

IntelHD - viac displejov

PS

Ak je koniec koncov HDMI vypálené, dávajte pozor na ďalšie porty (analógové): môžete mať napríklad aj VGA, DVI, Display Port.

To znamená, že môžete (aspoň dočasne) použiť iné rozhranie. Môže pomôcť v prípade, že pre vaše zariadenie nie sú k dispozícii žiadne náhradné diely alebo zatiaľ nie sú k dispozícii prostriedky na opravy.

? Pomoc!

Konektory pre monitor (VGA, DVI, HDMI, Display Port, USB-C). Aký kábel a adaptér sú potrebné na pripojenie monitora k notebooku alebo PC.

*

To je zatiaľ všetko, doplnky sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 17.07.2018

Revízia poznámky: 28.09.2020