Čierna obrazovka po zapnutí počítača alebo notebooku. Čo robiť?

Dobrý deň!

Bohužiaľ, nikto nie je imúnny voči chybám a problémom. Aj veľmi opatrní používatelia, ktorí sledujú bezpečnosť svojich Windows, sa niekedy stretnú s absenciou obvyklého obrazu na obrazovke (u bežných ľudí jednoducho povedia: „Mám čiernu obrazovku ...“). ?

Nechcem byť triviálny, ale tento problém má svoje vlastné nuansy . Ide o to, že každý používateľ pod čiernou obrazovkou chápe úplne iné veci ...

Pre jedného to je, keď sa naštartoval jeho Windows a namiesto tapety na ploche vidí iba čiernu výplň a pre druhého, keď na obrazovke nie je vôbec nič (ani jeden nápis).

Aby som mohol nejako zoskupiť rôzne príčiny a riešenia, určil som tri najtypickejšie chovanie počítača (laptop) a Windows OS (pozri obsah ?).

V tomto článku sa pokúsim poskytnúť vyčerpávajúcu odpoveď a riešenie pre každú možnú možnosť. Myslím si, že mnoho používateľov pomocou článku bude schopných vyriešiť problém sami a ušetriť trochu peňazí.

Takže, začnime ... ?

*

Prečo by sa mohla zobraziť čierna obrazovka. Analýza dôvodov a riešení

Na obrazovke sa nič nezobrazuje (ani logá)

Pod touto voľbou mám na mysli úplnú absenciu akéhokoľvek obrazu na obrazovke (po zapnutí zariadenia): t.j. nie sú tu žiadne nápisy, chyby ani okamžite po zapnutí, ani po nich - neobjavujú sa ani žiadne logá (napríklad výrobcovia Acer, Lenovo atď.).

Na obrazovke nie je nič

*

1) Skontrolujte, či sa počítač a monitor vôbec zapínajú, ako sa správajú LED?

Prvá vec, ktorú treba venovať pozornosť, je, či svietia LED diódy na skrinke systémovej jednotky a monitora. Nie je nezvyčajné, keď dôjde k náhodnému vytiahnutiu napájacieho kábla zo zásuvky.

Nezabudnite tiež, že na systémovej jednotke sa nachádza ďalší vypínač napájania (mohol by sa náhodne vypnúť, napríklad pri čistení prachu alebo pri premiestňovaní jednotky).

Tlačidlo zapnutia / vypnutia výživa

Pre používateľov prenosných počítačov: skontrolujte, či nie je vybitá batéria. Skúste pripojiť nabíjačku a po chvíli zariadenie zapnite.

Tiež odporúčam odpojiť od počítača všetko, čo je možné - nechajte úplne minimum: monitor, klávesnicu (televízor, reproduktory, tlačiareň atď. - počas testovania a riešenia problémov - odpojte!).

Nechcem to zovšeobecňovať, ale také bežné dôvody tvoria asi polovicu problémov s absenciou obrazu na obrazovke.

*

2) Skontrolujte, či je kábel od grafickej karty k monitoru pevne zapojený, nie je poškodený?

Často sa tiež stáva, že obraz na obrazovke chýba, pretože zástrčka nie je pevne zasunutá alebo je kábel, ktorý pripája monitor k systémovej jednotke, úplne prerušený.

Odpojte kábel od monitora a systémovej jednotky, starostlivo ho skontrolujte a znova pripojte. Ak existuje iný podobný kábel, odporúča sa ho vyskúšať.

Prasknutý kábel USB // Prerušený pri preprave zariadenia

Pokiaľ monitor neprijíma signál (napríklad v prípade problémov s káblom), často zobrazuje chybu „Žiadny signál“ (Žiadny signál, Skontrolujte signálny kábel atď.).

Kábel nie je pripojený (Skontrolujte signálny kábel)

*

3) Skúste na obrazovku posvietiť baterkou (podsvietenie môže byť nefunkčné)

Na obrazovkách niekedy zlyháva podsvietenie. Ak je to tak, potom na jeho povrchu nič neuvidíte: obraz bude príliš slabý.

Skúste svietiť obyčajnou baterkou (stolovou lampou) kolmo na obrazovku. Ak je problém s obrazovkou, mali by ste vidieť časť obrazu, kde padajú lúče baterky.

Podsvietenie obrazovky je vypálené - obraz je viditeľný iba vtedy, keď stolová lampa svieti na povrch monitora

*

4) Problém môže súvisieť s druhým (externým) monitorom

Niektoré notebooky majú špeciály. vypnite obrazovku. Sú potrebné na zobrazenie obrázkov na externom monitore.

Ak ste už predtým pripojili externý monitor, potom je dosť možné, že si to notebook „zapamätal“ a prenáša obraz na nepripojený monitor (zatiaľ čo jeho vlastný je vypnutý).

Notebook ASUS - vypnutá obrazovka (funkčné tlačidlo)

*

5) Grafická karta alebo monitor nie sú v poriadku

Ak počujete, ako ventilátor pracuje, uvidíte po zapnutí počítača blikajúce LED, ale na obrazovke nie je žiadny obraz - môže sa veľmi dobre stať, že sa vaša grafická karta spálila (alebo samotný monitor sa stal nepoužiteľným).

Venujte pozornosť zvukom: podľa štandardu POST (t. J. Systém samočinného testovania systému BIOS), ak je grafická karta vypálená a nereaguje na žiadosti o mat. doska, malo by zaznieť jedno dlhé a dve krátke pípnutia (poznámka: v systémovej jednotke je nainštalovaný reproduktor (reproduktor), ktorý bude „hučať“).

Všeobecne veľmi dôrazne odporúčam pripojiť k monitoru ďalší monitor ako test a zistiť, či je na ňom obrázok. Ak je tam obraz, problém spočíva vo vašom monitore, ak nie, pravdepodobne je to problém s grafickou kartou (alebo základnou doskou).

? Ako referencia!

Ako pripojiť externý monitor k notebooku - pozrite si príklad krok za krokom

*

Na obrazovke sa zobrazí logo, niekoľko nápisov a potom všetko zmizne (systém Windows sa nezačal načítať)

Ak sa niečo zobrazí na obrazovke a potom zmizne alebo uvidíte nejaké nápisy (chyba) - problém s najväčšou pravdepodobnosťou spočíva v tom, že laptop (počítač) nemôže nájsť údaje o zavedení systému (napríklad na disku bol poškodený bootloader systému Windows) , alebo je jednotka všeobecne deaktivovaná z dôvodu odpojenej slučky).

Ďalej budem analyzovať hlavné dôvody tohto správania a čo je lepšie robiť.

Chyba na obrazovke

*

1) Skontrolujte, či ste vložili disk CD / DVD, či ste zabudli jednotku USB flash atď.

V predvolenom nastavení sa systém BIOS počítača najskôr pokúša nájsť bootovacie záznamy na jednotkách flash, disketách, CD a až potom na pevnom disku.

Ak teda zabudnete vybrať povedzme hudobné CD, počítač po vypnutí (reštarte) na ňom začne hľadať bootovacie záznamy (nenájde ich, pretože disk s hudbou) a dá vám „čierna“ obrazovka s chybou v 1 - 2 vetách (napríklad „Stlačením ľubovoľnej klávesy bootujete z CD ...“).

Vybratie diskety z jednotky a

Ak sa chcete vyhnúť takejto zdanlivo jednoduchej veci, nezabudnite skontrolovať a odstrániť všetky disky, diskety, flash disky z počítača.

*

2) Pozorne si pozrite chybu (nápisy), ak existujú. Často obsahujú príčinu problému.

Ak vidíte na obrazovke chybu, čo i len malý nápis v rohu obrazovky, nezabudnite ju vyfotografovať (zapísať). Takáto jednoduchá správa často obsahuje riešenie ...

Chyba „reštartujte a vyberte správne bootovacie zariadenie alebo vložte bootovacie médium do vybraného bootovacieho zariadenia a stlačte kláves“ // POSKYTOVANÉ AKO PRÍKLAD

Týmto pokynom sa napríklad zaobchádza s chybou „reštartovať a zvoliť správne zavedenie ...“ (uvedená ako príklad).

*

3) Je bootloader systému Windows poškodený? Pokus o zotavenie

Zavádzač systému Windows môže byť poškodený v dôsledku vírusovej infekcie PC, pri aktualizácii OS, nepresných akcií používateľa, nesprávnej činnosti antivírusu atď.

Aj v prípade núdzového vypnutia systému Windows (napríklad počas výpadku napájania) sa môže stať, že po zapnutí budete čeliť podobnému problému.

Najčastejšie, ak je bootloader poškodený, by sa na obrazovke mala objaviť chyba, napríklad: „Nenašlo sa bootovacie zariadenie ...“, „Operačný systém nebol nájdený“, „reštartujte a vyberte správny ...“ atď. Ale tiež sa stáva, že sa nezobrazí vôbec nič.

Nech už to bolo čokoľvek, odporúčam skúsiť obnoviť bootloader (na to potrebujete inštalačný flash disk s Windows). Tento článok vám povie, ako postupovať všetko krok za krokom.

*

4) Prejdite na BIOS / UEFI a skontrolujte, či je zistený pevný disk, RAM a ďalšie zariadenia. Skúste tiež resetovať nastavenia systému BIOS na optimálne

Ak zlyhajú nastavenia systému BIOS, môže sa počítač prestať bootovať. Je tiež možné, že pevný disk prestal byť detekovaný (napríklad z dôvodu jeho poruchy alebo uvoľneného kábla).

Ak chcete zistiť, či počítač vidí samotný disk, či zistí svoj model, musíte prejsť do systému BIOS a presvedčiť sa o tom sami.

? Ako pomoc!

Pokyny, ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) v počítači alebo notebooku.

Ako vynulovať nastavenia systému BIOS // resetovať heslo v systéme BIOS na notebooku a PC.

Nastavenia systému BIOS notebooku (hlavná stránka) / Ako príklad

*

5) Ak máte 2 grafické karty (integrované a diskrétne)

Ak má váš počítač (prenosný počítač) dve grafické karty (integrované a diskrétne), skúste jednu z nich deaktivovať (najčastejšie to možno urobiť pomocou samostatnej grafickej karty. Mimochodom, s ktorými sú problémy s prehriatím najviac).

V nastaveniach systému BIOS môžete zakázať jednu z grafických kariet (upozorňujeme, že to nie je možné vykonať vo všetkých verziách). Nájdite sekciu  Konfigurácia : mala by mať parameter nazývaný napríklad „Nastavenia grafického zariadenia“ .

Diskrétnu grafickú kartu sa odporúča vypnúť, keď chcete šetriť energiu batérie (dôležité pre notebooky), ak nefunguje správne alebo keď je z chladiaceho systému veľký hluk.

Konfigurácia - časť v systéme BIOS

*

6) problém s RAM. Dosky je potrebné vyskúšať

Všeobecne platí, že v prípade problémov s pamäťovými kartami často nevidíte „čiernu“, ale „modrú“ obrazovku, počítač sa často reštartuje, vyskakujú rôzne chyby atď. Napriek tomu odporúčam skontrolovať RAM aj „na hromadu“.

? Pomoc!

Ako testovať RAM - pozri príklad krok za krokom

*

Okrem cesta sa odporúča odstrániť pásiky zo štrbín, vyčistiť ich kontakty bežnou gumou, vykefovať prach a zvyšky gumy štetcom. Toto by sa malo robiť opatrne, na čistom, rovnom a suchom povrchu. Nezabudnite vyfúknuť prach zo štrbín na podložke. doska.

? Pomoc!

Ako vyčistiť počítač od prachu - pozrite si odporúčania a tipy

Čistenie kontaktov v blízkosti pamäťových kariet

Ak máte niekoľko matríc pamäte RAM, pripojte počas riešenia problémov iba jednu z nich. Pokúste sa spustiť počítač iba s touto jednou doskou (potom vypnite počítač a pripojte ďalšiu dosku a spustite počítač s ňou).

*

Systém Windows sa začne načítavať a obrazovka potom stmavne

Približná postupnosť zapnutia počítača

V takom prípade sa drvivá väčšina dôvodov týka OS Windows: napríklad môžu byť poškodené systémové súbory OS, nemusí sa spustiť Prieskumník, vírusy a adware atď.

*

1) Problém s aktiváciou OS (Windows nie sú originálne)

Ak sa vám aktivácia operačného systému Windows nepodarí (alebo ste ju neaktivovali vôbec), potom na pracovnej ploche namiesto tapety a krásneho obrázka uvidíte na čiernom pozadí správu, že vaša kópia systému Windows nie je originálna. Pozri príklad nižšie. ?

Vaša kópia systému Windows nie je originálna

Úprimne povedané, osobne by som tento dôvod nepripisoval problému „čiernej“ obrazovky - koniec koncov, máte načítaný OS, môžete ho používať. V takom prípade odporúčam buď zadať kľúč, alebo nainštalovať legálnu kópiu systému Windows 10 (môžete si ho stiahnuť oficiálne a bezplatne z webovej stránky spoločnosti Microsoft).

*

2) Môže sa poškodiť bootloader systému Windows 

O bootloaderi som už písal hneď v článku. Tu tiež uvediem odkaz na pokyny, ako ju obnoviť (pre Windows 10).

*

3) Skúste nabootovať v bezpečnom režime (môže dôjsť napríklad ku konfliktu vodičov).

Pri aktualizácii alebo inštalácii ovládačov (a iného softvéru) sa často môže stať, že po reštartovaní počítača Windows „odmietnu“ spustenie. Môže sa to stať napríklad v dôsledku konfliktu vodičov.

V každom prípade odporúčam vyskúšať spustenie systému Windows v bezpečnom režime  (tento režim načítava iba najdôležitejšie procesy potrebné na fungovanie operačného systému. Spustí sa teda aj v tých beznádejnejších prípadoch ...).

Najčastejšie sa do bezpečného režimu dostanete okamžite po zapnutí počítača, keď musíte niekoľkokrát stlačiť kláves F8 . Ďalej by sa malo objaviť okno s výberom režimu bootovania. Nižšie je uvedený príklad.

? Pomoc!

Pokyny na vstup do núdzového režimu (pre Windows XP, 7, 8, 10).

Okno výberu režimu bootovania

Po zavedení do bezpečného režimu odstráňte naposledy nainštalované aplikácie a ovládače, po ktorých sa váš operačný systém prestal načítavať. Rovnako nebude nadbytočné vykonávať antivírusovú kontrolu systému.

? Pomoc!  

Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí - pozrite si podrobné pokyny

*

4) Možno problém súvisí s prieskumníkom (nemusí sa jednoducho spustiť)

Skúste súčasne stlačiť klávesy Ctrl + Alt + Del a otvorte správcu úloh. Ak sa spustí správca úloh, je to už dobré (znamená to, že systém Windows bol zavedený, program Explorer sa iba nespustil).

Prieskumník spustíte tak, že v Správcovi úloh kliknete na „Súbor / Spustiť novú úlohu“ . Potom zadajte príkazexplorer “ do riadku „otvoriť“ a stlačte kláves Enter. Po spustení prieskumníka by sa vám mala zobraziť známa pracovná plocha ...

Spustiť prieskumníka (príkaz prieskumníka)

*

5) Možná infekcia adware a vírusmi

Problémy s načítaním OS môžu súvisieť s vírusmi. Napríklad niektoré vírusy blokujú pracovnú plochu, zobrazujú rôzne bannery, ktoré bránia používateľovi v prístupe k ich skratkám (aspoň aby ​​zistili, ako s nimi zaobchádzať).

Odporúča sa skontrolovať celý systémový disk pomocou moderného antivírusu. Ako to možno urobiť, ak sa systém Windows nespustí normálne:

  1. používať ? bezpečný režim. V bezpečnom režime môžete tiež otvoriť ľubovoľný vopred nainštalovaný antivírus - rovnaký program Dr.Web Cureit a spustiť ho úplne v systéme. V tomto prípade odporúčam ? online antivírusový softvér, ktorý sa nemusí inštalovať;
  2. boot z LiveCD disku (alebo flash disku). Táto „vec“ nevyžaduje inštaláciu na pevný disk a funguje autonómne: a po zavedení z nej môžete ľahko riadiť všetky pevné disky pripojené k systému. Ako napáliť takýto disk a skontrolovať pomocou neho počítač, prečítajte si článok.

*

6) Obnova a preinštalovanie systému

Posledná vec, ktorú odporúčam, je pokúsiť sa obnoviť systém (ak samozrejme máte kontrolné body).

Ak obnovenie nepomôže, existuje iba posledné a správne riešenie - preinštalovať systém (aj keď to nie som zástancom, ale s určitými problémami je jednoduchšie systém preskupiť, ako „dostať sa dnu“) pravdy).

*

? Pomoc!

Ako nainštalovať Windows 10 krok za krokom - pokyny pre začiatočníkov

*

Doplnky sú vítané.

To je zatiaľ všetko ...

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 24.04.2018

Oprava: 14.10.2020