Počítač nerozpoznáva / nevidí flash kartu: microSD, miniSD, SD

Dobrý deň všetkým!

Dnes si myslím, že popularita SD-flash diskov nie je nižšia ako u USB-flash diskov. Posúďte sami: telefóny, tablety, fotoaparáty, fotoaparáty - všade sa používajú SD-flash disky (niekedy sa im hovorí SD-karty)!

Všeobecne musím uznať, že SD karty sú dosť „vrtošivé“ zariadenia a nie je neobvyklé, že ich počítač nerozpozná alebo nevidí. V týchto prípadoch si zvyčajne okamžite spomenieme, že na jednotke flash sú dôležité fotografie, súbory a údaje - ktoré je jednoducho potrebné 100% vrátiť a obnoviť! ☝

V tomto článku uvediem najčastejšie dôvody neviditeľnosti SD karty počítačom (notebookom), ako aj odporúčania na ich odstránenie. Dúfam, že moje skromné ​​rady budú niekomu užitočné.

Takže ...

*

Nie ste rozpoznaní alebo neviditeľní?

Mnoho používateľov si mýli jeden bod (aj keď to nie je kľúčový, pomôže to pri riešení problému). Ukážem to na príklade jednej otázky používateľa.

Vzal som kartu z telefónu (microSD) a vložil som ju do môjho nového zariadenia, ale ponúkol jej naformátovanie.

Potom som ho vložil späť do starého telefónu, ale chcel ho tiež naformátovať. Môj laptop tiež nevidí túto kartu a navrhuje jej naformátovanie. Čo robiť? Pomôžte získať údaje späť z jednotky flash.

Používanie jednotky - najskôr ju naformátujte (Windows 10)

Ilustratívny prípad. Notebook uvidí váš flash disk a dokonca ponúka jeho formátovanie - t.j. nechápe, že sa na ňom nachádzajú údaje, nedokáže rozpoznať vašu jednotku flash, nedokáže načítať súborový systém (v tomto prípade je súborový systém označený ako RAW).

To sa často stáva z dôvodu:

 • porucha súborového systému na jednotke flash;
 • Systém Windows nedokáže prečítať neznámy súborový systém (napríklad pri diskoch pripojených k televízoru sa to často stáva - môže ich preformátovať na svoj súborový systém a potom ho Windows nevidia).

Mimochodom , veľa ľudí urobí pri pripojení microSD k počítaču jednu chybu: pri vkladaní karty do adaptéra ju úplne netlačia (pozri foto-1 nižšie). Výsledkom je, že počítač po pripojení adaptéra SD jednoducho nič nevidí.

Vloženie karty microSD do adaptéra SD

*

Kontrola jednotky USB flash: opraviť chyby systému súborov

V takom prípade sa môžete pokúsiť obnoviť výkon jednotky flash a všetkých súborov na nej pomocou nástroja na kontrolu a opravu chýb - chkdsk (zabudovaný do systému Windows).

Ak to chcete urobiť, nesúhlasíte s návrhom systému Windows na formátovanie média (snímka obrazovky vyššie), ale jednoducho ? spustite príkazový riadok (Najjednoduchší spôsob: stlačte klávesy Win + R, potom zadajte CMD a stlačte kláves Enter, pozrite si snímku obrazovky nižšie).

cmd - spustiť príkazový riadok

Ďalej do príkazového riadku zadajte  chkdsk g: / f (kde g:  je písmeno jednotky flash) a stlačte kláves Enter .

Kontrola disku / flash disku

Príklad obnovy je uvedený na snímke obrazovky vyššie. Po takomto jednoduchom postupe sa jednotka flash vrátila do pracovného stavu a funguje normálne dodnes. ?

Keď je kontrola úspešná, príkazový riadok zvyčajne hovorí niečo ako: „Systém Windows skontroloval súborový systém a nenašiel žiadne problémy. Nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky .

Spravidla platí, že ak došlo k malému zlyhaniu súborového systému, program chkdsk  to napraví a jednotka flash sa stane čitateľnou (po tomto postupe ju dokáže prečítať telefón aj prenosný počítač).

Teraz, čo robiť, ak program  chkdsk nepomohol, a musíte obnoviť súbory z jednotky flash ... ?

*

Obnova súborov z jednotky flash

Ak po pokuse o opravu chýb má systém Windows v úmysle formátovať ho (tj. OS ho vidí, ale nerozpozná), v prvom rade vám odporúčam, aby ste z neho obnovili súbory (ak samozrejme potrebujú ich).

? Pokyny na pomoc!  

Ako obnoviť fotografiu z pamäťovej karty MicroSD alebo USB flash disku

Po naformátovaní jednotky flash bude z nej ťažšie obnoviť dáta (a v prípade zápisu nových súborov je to úplne nemožné!).

Existujú špeciálne programy na obnovu dát. Niektoré bezplatné a populárne, uvediem v nasledujúcej tabuľke.

3 softvér na obnovu dát zadarmo

Recuva

Odkaz na oficiálne. webovú stránku

R.saver

Odkaz na oficiálne. webovú stránku

Obnova Pandora

Odkaz na oficiálne. webovú stránku

Výhody:

 • sprievodca obnovou: prevedie vás všetkými „tŕňmi“ a ťažkými chvíľami počas tohto postupu;
 • schopnosť obnoviť súbory aj z poškodených médií;
 • podpora flash diskov, SD kariet, pevných diskov, SSD;
 • podpora súborových systémov: exFAT, FAT32, NTFS;
 • schopnosť vyhľadávať a obnovovať neuložený dokument Word;
 • predbežné posúdenie možnosti vymáhania konkrétneho spisu;
 • rýchla a hlboká analýza disku.
Výhody:

 • podpora súborových systémov: exFAT, FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5;
 • schopnosť obnoviť zmazané súbory;
 • schopnosť rekonštruovať poškodené súborové systémy;
 • obnova dát po formátovaní;
 • automatická konfigurácia parametrov pre zotavenie (užitočné pre začínajúcich používateľov).

Výhody:

 • obnova nielen „bežných“ súborov, ale aj skrytých, šifrovaných, komprimovaných a systémových súborov;
 • jednoduché a intuitívne rozhranie;
 • existuje hodnotiteľ: vyhodnocuje možnosť obnovenia určitých súborov;
 • schopnosť obnoviť súbory na sieťových a diskových jednotkách (vrátane flash diskov);
 • Podpora ruského jazyka;
 • podpora pre Windows 7, 8, 10.

V zásade môžete použiť ktorýkoľvek z nástrojov na obnovenie. Ľahšie pre začiatočníkov je Recuva, ktorá má čarodejníka, ktorý krok za krokom prechádza celou procedúrou od A po Z.

Screenshot nižšie zobrazuje môj naskenovaný pevný disk v Recuve, kde nájdem staré odstránené obrázky, fotografie. Mnoho odstránených súborov sa našlo a obnovilo (zelený krúžok oproti súboru je dobrým znamením, čo znamená, že program vysoko oceňuje možnosť obnovy).

Recuva - obnovenie fotografií z disku

Dôležitý bod: pri obnove súborov - obnovte ich na iné médium! ☝ Tj ak chcete obnoviť súbor z USB flash disku, uložte ho na pevný disk (ak ho uložíte na rovnakú USB flash disk, ktorú ste skenovali v programe, obnovovaný súbor prepíše ďalšie neobnovené dáta). Taká je tautológia ...

Postup obnovy vo všeobecnosti vyžaduje ďalší dosť objemný článok (s bodkou ?).

*

Formátovanie jednotky flash

Možnosť číslo 1

Ak údaje na jednotke flash nepotrebujete alebo ste ich už obnovili a systém Windows vás naďalej žiada, aby ste naformátovali médium (tj. Kartu microSD) - stačí súhlasiť ...

Možnosť číslo 2

Týmto počítačom je Windows 10

Jednotku USB flash môžete tiež naformátovať tak, že prejdete na „Tento počítač“ / „Tento počítač“ (obrazovka vyššie) :

 1. Najskôr kliknite pravým tlačidlom myši na kartu SD a  v kontextovej ponuke zvoľte možnosť „ Formátovať “;
 2. Ďalej vyberte súborový systém (odporúčam začať od toho, od ktorého súborového systému zariadenie podporuje / bude pracovať. Spravidla: FAT 32, exFat);
 3. Kliknite na tlačidlo „Štart“ (Windows sa vás opýta, či chcete skutočne naformátovať médium - súhlasíte ... );
 4. Ak všetko prebehlo dobre, zobrazí sa správa, že formátovanie je dokončené (každý krok je uvedený na snímke obrazovky nižšie).

Ako formátovať jednotku USB flash

Možnosť číslo 3

Ak  váš flash disk nie je viditeľný v "Tento počítač" alebo Windows nedokáže naformátovať médium, musíte použiť špeciálne. nástroje na prácu s takýmito jednotkami flash.

Nízkoúrovňový formátovací nástroj HDD

Stránka: //hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

Jeden z najlepších programov na nízkoúrovňové formátovanie rôznych jednotiek: pevné disky, flash karty atď.

Kľúčové vlastnosti:

 • podporuje nasledujúce rozhrania: S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, Firewire;
 • Podporuje disky od väčšiny výrobcov: Western Digital, Maxtor, Hitachi, Samsung, Toshiba, Seagate, Fujitsu, IBM, Quantum atď.;
 • podporuje formátovanie SD kariet pri použití čítačky kariet (čo práve potrebujeme!).

Ako naformátovať SD kartu na HDD Nízkoúrovňový formátovací nástroj:

 1. Vložte kartu SD do čítačky kariet notebooku (počítača) a spustite pomôcku;
 2. V prvom okne kliknite na Pokračovať . Rozdiel v platenej a bezplatnej verzii je iba v rýchlosti práce (pre prácu s jednotkou flash - rozdiel v rýchlosti je nevýznamný);

  ďalej

 3. Ďalej vyberte svoju jednotku v zozname: musíte sa orientovať podľa veľkosti a značky výrobcu. Mimochodom, moja SD karta je označená ako USB kľúč. Po výbere jednotky - kliknite na tlačidlo Pokračovať .

  Výber pohonu

 4. Posledným krokom je výber sekcie „Formát na nízkej úrovni“ a kliknutie na tlačidlo Formátovať toto zariadenie . Ďalej už len čakajte na dokončenie operácie. Spravidla po takomto formátovaní začne jednotka flash pracovať podľa očakávania.

  Formátovanie

*

Konflikt písmen: zmena písmena jednotky

Všeobecne platí, že keď pripojíte jednotku (vrátane jednotky flash) - systém Windows tejto jednotke automaticky priradí písmeno (napríklad F :).

Existuje ale taká „závada“, že písmeno je priradené nesprávne: napríklad ten, ktorý je už v systéme - v dôsledku toho: dôjde ku konfliktu a vaša jednotka flash je neviditeľná! ?

Preto, ak je jednotka flash neviditeľná, prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je prejsť na „Správa diskov“:  pozrite sa na písmeno jednotky, zmeňte ju (je možné formátovať médium).

1) Ak to chcete urobiť, najskôr stlačte tlačidlá Win + R , do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter.

? Poznámka!

Týmto spôsobom je možné otvoriť veľa aplikácií a nastavení systému Windows. Celý zoznam sa nachádza tu: //ocomp.info/spisok-komand-vyipolnit.html

Správa diskov - Ako sa otvoriť

2) Ďalej vyhľadajte v zozname disk (karta microSD), ktorý nevidíte (nie je viditeľný). Pravým tlačidlom myši kliknite na ňu (na snímke obrazovky dole sign-1) a v kontextovej ponuke zvoľte možnosť „Zmeniť písmeno jednotky alebo cestu jednotky“ .

1) Ak v časti „Správa diskov“ požadovaná jednotka flash nie je v zozname, prejdite na nasledujúcu podsekciu tohto článku.

2) Ak je súborový systém označený ako RAW, musí byť jednotka flash naformátovaná (viac na začiatku tohto článku).

Zmeniť písmeno jednotky

3) V ďalšom kroku kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ (číslo-1 na snímke obrazovky nižšie), potom posuňte jazdec na „Priradiť písmeno jednotky (AZ)“ a vyberte jedinečné písmeno (písmeno, ktoré nie je v systéme). ).

Súhlasíte s vykonanými zmenami. Niekedy bude možno potrebné reštartovať počítač (laptop).

Výber písmena jednotky

Ak problém súvisel s nesprávne nastaveným písmenom jednotky, jednotka flash sa stane viditeľnou a bude fungovať ako obvykle ...

*

Triedy a formáty kariet SD

SD karta Strih SD karty - líšia sa nielen objemom a výrobcom, ale aj veľkosťou, triedou (rýchlosťou), generáciou. To všetko samozrejme môže mať vplyv na viditeľnosť karty SD v čítačke kariet ...

Veľkosti kariet SD

Pre karty SD existujú tri formové faktory: SD, miniSD, MicroSD (líšia sa veľkosťou). Mapy sa používajú v rôznych prenosných zariadeniach: telefónoch, fotoaparátoch, videokamerách, tabletoch atď.

Najpoužívanejšie sú karty microSD (vďaka svojim kompaktným rozmerom sa dajú dokonca vložiť do miniatúrneho telefónu alebo MP3 prehrávača).

Karty SD, miniSD, MicroSD

Na pripojenie karty microSD k notebooku alebo počítaču je vždy súčasťou dodávky malý adaptér (pozri fotografiu nižšie).

Adaptér karty microSD

Typické informácie o karte SD

Informácie o karte SD

Výrobca : tu žiadny komentár. Jediný okamih je, keď si kúpite SD kartu, odporúčam zostať u známych výrobcov: SanDisk, Transcend, Sony atď.

Typ SD karty

Typ SD karty Popis

SD

Veľkosť karty: od 128 MB do 2 GB;

Počiatočný systém súborov: FAT16;

SD bude čítať a pracovať vo všetkých zariadeniach, ktoré podporujú: SD, SDHC alebo SDXC.

SD vysoká kapacita

Kapacita karty SDHC: 4 GB až 32 GB;

Počiatočný systém súborov: FAT32;

Pretože SDHC funguje iným spôsobom ako štandardné SD karty, nový formát nie je spätne kompatibilný s čítačkami SD kariet.

Poznámka: Čítačky kariet vyrobené po roku 2009. musí podporovať formát SDHC.

SD rozšírená kapacita

Kapacity SDXC od 64 GB do 2 TB (alebo ~ 2 000 GB);

Počiatočný systém súborov: exFAT;

Čítačky kariet pre notebooky pred rokom 2009 nepodporujú karty SDXC. Karty SDXC budú fungovať v čítačkách kompatibilných s SDHC (nie SD), ak operačný systém v počítači podporuje exFAT (Windows 7, 8, 10).

Ultra vysoká rýchlosť

UHS je doplnkom pôvodných špecifikácií rozhrania SD.

Keď karta a čítačka kariet podporuje UHS, dosiahne sa maximálna rýchlosť (až 50 MB / s - UHS-50; 104 MB / s - UHS-104). V opačnom prípade bude čítačka kariet a karta využívať pomalšiu, maximálnu dostupnú rýchlosť SD.

Nie je problém s kompatibilitou kariet UHS so zariadeniami, ktoré nie sú UHS.

*

Dôležité! Tabuľka kompatibility čítačiek kariet a typov SD kariet

Každá čítačka kariet (na balení s ňou) v zásade označuje, ktoré karty podporuje. Prirodzene, ak vložíte novšiu kartu, jednoducho ju neuvidí a nebudete ju môcť prečítať. Nasledujúca tabuľka vám ukáže kompatibilitu čítačiek kariet a typov SD kariet.

Čítačka kariet, telefón, fotoaparát atď. Podporované pamäťové karty
SDXC

Čítačka kariet SDXC

SDXC, SDHC, SD

SDHC

SDHC, SD

SD

SD

Trieda karty (rýchlosť)

Karty SD zvyčajne neindikujú rýchlosť práce (v MB / s, aj keď niekedy je uvedená), ale triedu karty. Pomocou nižšie uvedených tabuliek môžete zistiť, akú rýchlosť bude vaša karta podporovať.

? Dôležité

Čím vyššia je rýchlosť, tým je karta drahšia. Niektoré zariadenia vyžadujú konkrétnu triedu kariet (napríklad fotoaparát, inak bude nahrávanie videa pomalé alebo vôbec) - preto s týmto okamihom buďte opatrní!

Rýchlostná trieda

Trieda Minimálna rýchlosť
2 2 MB / s
4 4 MB / s
6 6 MB / s
8 8 MB / s
desať  10 MB / s

Rýchlostná trieda UHS

Trieda UHS Minimálna rýchlosť
jeden 10 MB / s
3  30 MB / s

Kapacita, veľkosť karty

Čím väčšie, tým lepšie. Je pravda, že sa snažte vychádzať zo skutočných potrieb: ak potrebujete uložiť tucet alebo dve fotografie, potom možno nemá zmysel preplatiť a vziať si veľkokapacitnú kartu?

*

Nedostatok vodičov

Je možné, že sa vaša jednotka flash nezobrazuje z dôvodu skutočnosti, že v čítačke kariet nie sú nainštalované ovládače.

V takom prípade samotná čítačka kariet nefunguje, čo znamená, že nebude čítať ani SD kartu. Zvyčajne v tomto prípade nie je jednotka flash viditeľná v časti „Správa diskov“ a v „ Správcovi zariadení“  - pred zariadením sa rozsvieti otáznik (znamená to, že neexistujú žiadne ovládače).

Žiadny ovládač (preto sa jednotka flash nezobrazuje ...) - správca zariadenia

Ako vstúpiť do správcu zariadenia

 1. Prostredníctvom ovládacieho panela (Windows 7, 8, 10);
 2. Vyvolajte ponuku „Spustiť“ , stlačte klávesovú skratku Win + R, zadajte devmgmt.msc a stlačte tlačidlo OK .

Ako otvoriť správcu zariadení

V správcovi zariadení sa pozrite na kartu „USB radiče“, mala by byť, napríklad „Realtek USB 2.0 Card Reader“ (pozri snímku obrazovky nižšie ?). Pred prístrojom by nemali svietiť žiadne otázniky ani červené ikony.

Ovládač je nainštalovaný v čítačke kariet

Ak v zoznamoch nemáte zariadenie (čítačku kariet) a existujú neznáme zariadenia s otáznikmi (príklad -  ) - s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho nemáte ovládač.

? Pomoc!

Automatická aktualizácia ovládačov - pozri pokyny

Existuje niekoľko spôsobov, ako:

 1. Použite disk dodaný s počítačom: obvykle obsahuje ovládače pre všetok hardvér;
 2. Pokúste sa zistiť výrobcu vášho zariadenia a stiahnuť ovládače z jeho oficiálnych webových stránok. Potrebujete na to špeciály. ? nástroje na prezeranie charakteristík počítača;
 3. Pokúste sa aktualizovať ovládač v správcovi zariadení  - existuje špeciálna možnosť. tlačidlo „Aktualizovať konfiguráciu hardvéru“ (pozri obrazovku nižšie).

  Aktualizujte konfiguráciu hardvéru

PS

Niekoľko ďalších tipov:

 1. Pripojte kartu k inému zariadeniu (alebo k počítaču alebo notebooku). Ak chcete diagnostikovať kartu, bolo by dobré vyskúšať ju pripojiť k inému počítaču: ak funguje, môžete aspoň zistiť, že problém je vo vašom systéme Windows (vo vašom počítači).
 2. Kúpte si malú čítačku kariet (vo forme jednotky flash). Teraz v predaji na AliExpress existujú lacné čítačky kariet vo forme bežných USB flash diskov.

  Čítačka kariet SDXC (jednotka flash)

 3. Pripojte kartu SD pomocou zariadenia USB. Stáva sa, že počítač (prenosný počítač) nevidí kartu microSD, ale vidí ju telefón alebo tablet. Potom ako výstup môžete pripojiť nie samotnú kartu k počítaču, ale zariadenie - t.j. napríklad telefón.

  Telefón pripojený k notebooku

 4. Skontrolujte počítač, či neobsahuje vírusy . Niektoré typy vírusov môžu blokovať činnosť kariet flash. Môžete to diagnostikovať, ak váš USB flash disk vidí iný počítač (laptop). Odporúčam vyskúšať skontrolovať počítač pomocou jedného z antivírusov z tejto kolekcie ->

*

Týmto dokončujem článok.

Za doplnky k téme - samostatný milosrdenstvo vopred.

Všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 11.12.2016

Oprava: 1. 5. 2020