Počítač nevidí tlačiareň (MFP): čo je možné urobiť pred volaním sprievodcu ...

Dobrý deň.

Najväčší počet problémov s tlačiarňou (alebo multifunkčným zariadením) sa zvyčajne vyskytuje po zakúpení a nastavení nového zariadenia (ak nie sú známe všetky jeho vlastnosti ... ?).

Podobná situácia môže nastať aj po preinštalovaní systému Windows (pri strate predchádzajúcich nastavení). Spravidla sa v obidvoch prípadoch vyrovnáme s neviditeľnosťou tlačiarne - stačí správne pripojiť zariadenie a nainštalovať požadovaný ovládač.

V niektorých prípadoch však podobný problém prichádza, ako sa hovorí, bezdôvodne (ak dôvod nie je zrejmý). V skutočnosti v tejto poznámke zvážim podobnú možnosť a uvediem niekoľko odporúčaní (je možné, že ich dodržiavaním môžete obnoviť činnosť zariadenia sami a ušetriť pri volaní sprievodcu).

Takže ...

Poznámka: ak máte problém s tlačou cez sieť Wi-Fi - na chvíľu, aby ste skontrolovali funkčnosť tlačiarne a správnu inštaláciu ovládačov, odporúčam ju pripojiť cez USB.

*

Prečo počítač / notebook nevidí tlačiareň

❶ Nesprávny výstup z „režimu spánku“

Oveľa viackrát som narazil na nesprávnu prácu ovládačov u mnohých tlačiarní. Ak bol počítač vo sne (alebo bol použitý režim „dlhodobého spánku“), potom ho opustil a „pokúsil sa“ odoslať dokumenty na tlač - objaví sa chyba, že tlačiareň nie je pripojená, skontrolujte pripojenie atď.

Preto prvý tip : reštartujte tlačiareň a počítač. Skontrolujte, či dióda LED tlačiarne svieti, čo znamená, že je online.

Jedna z tlačiarní Epson - zariadenie je pripojené k sieti

❷ Prerušený drôt, nefunkčný port USB atď.

V tejto podkapitole článku som sa rozhodol priblížiť najobľúbenejšie dôvody neviditeľnosti tlačiarní (spojených s jej pripojením), ktoré už teraz dávajú prednosť každému, kto takéto problémy často vylučuje ... ?

Nefunkčný kábel USB / Ako príklad

Čo je teda potrebné skontrolovať:

  • Kábel USB: existuje nejaké poškodenie, zákruty, domáce zvieratá atď. Je veľmi vhodné vyskúšať ho vymeniť za iný alebo skontrolovať na fungujúcej tlačiarni / počítači (poznámka: iba v niektorých prípadoch nemusí byť poškodenie vo vnútri oka viditeľné);
  • Venujte pozornosť samotnému USB portu - je voľný, prach / špina? Pokiaľ je to možné, skúste zariadenie pripojiť k inému portu;
  • Dávajte pozor na to, ako ste pripojili kábel USB od tlačiarne: používate rôzne adaptéry? (poznámka: niektoré pripájajú zariadenie k portom USB na monitore, klávesnici atď.) Skúste tlačiareň pripojiť priamo k portu USB na zadnej strane počítača;
  • ak máte veľmi dlhý kábel USB, vymeňte ho za kratší.

❸ Žiadny ovládač tlačiarne

Všeobecne platí, že moderný operačný systém Windows 10 vyhľadáva a inštaluje ovládače pre väčšinu zariadení (vrátane tlačiarní so skenermi) automaticky, ihneď po ich pripojení k portu USB (ak máte iný operačný systém, potom je vo väčšine prípadov potrebné nainštalovať ovládač manuálne). z disku / siete).

Každopádne odporúčam skontrolovať vodiča. Ak to chcete urobiť, otvorte Správcu zariadení, kliknite na tlačidlo Obnoviť a pozrite sa na kartu Tlačový front . Ak je ovládač nainštalovaný na tlačiarni, mali by ste jeho model nájsť v zozname zariadení (pozri môj príklad nižšie).

Správca zariadení - tlačový front

Ak váš model tlačiarne nie je v tomto zozname, otvorte ďalšiu kartu „Diskové jednotky“  (ak existujú) - a skontrolujte, či existujú zariadenia so žltými výkričníkmi (čo znamená, že ovládač nie je nainštalovaný).

Aktualizácia ovládača: stačí kliknúť na požadované zariadenie pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke zvoliť „Aktualizovať ovládač“. Potom zadajte možnosť automatickej inštalácie - a samotný Windows sa pokúsi nájsť a aktualizovať ovládač. Pohodlne ?!

Iné zariadenia

Ak ste nemohli aktualizovať ovládač týmto spôsobom, odporúčam vám prečítať si pokyny, na ktoré je uvedený odkaz nižšie.

Pomôcť!

Ako nájsť, nainštalovať a aktualizovať ovládač tlačiarne - //ocomp.info/kak-ustanovit-i-obnovit-drayver-na-printer.html

❹ Žiadny ovládač pre radič USB

Je možné, že nemáte nainštalovaný ovládač na radiči USB, a preto tlačiareň pripojená k USB jednoducho nie je detekovaná a pre počítač neviditeľná (stojí za zmienku, že v takom prípade nebude zariadenie pripojené k tomuto USB portu) práca).

Stav ovládačov radiča USB môžete zobraziť v rovnakom správcovi zariadení (pozri príklad nižšie na snímke obrazovky).

USB radiče

Všeobecne je veľmi výhodné aktualizovať ovládače pre také „úzke“ kúsky hardvéru (a predinštalovať rôzne systémové knižnice) pomocou obslužného programu Driver Booster. Po inštalácii a spustení stačí počkať na analýzu systému a potom zaškrtnúť políčka, ktoré chcete aktualizovať (pozrite si obrazovku nižšie, prvý riadok iba aktualizuje radiče ...).

Driver Booster - jedno tlačidlo na aktualizáciu VŠETKÝCH ovládačov

❺ Služba automatickej tlače zlyhala

Windows OS má špeciálnu. služba zodpovedná za tlač. V niektorých prípadoch môže byť jeho práca zastavená (a je veľmi vhodné toto skontrolovať a pokúsiť sa ho reštartovať). Podotýkam však, že pri takomto probléme je tlačiareň pre počítač zvyčajne viditeľná, ale pri jej odoslaní do tlače sa nič nestane (počítač môže zamrznúť).

Zoznam služieb zobrazíte takto:

  • stlačte kombináciu Win + R ;
  • v zobrazenom okne „Spustiť“ zadajte príkaz  services.msc a stlačte kláves Enter. Pozri snímku obrazovky nižšie.

services.msc - otvorí zoznam služieb v systéme Windows

Ďalej v zozname, ktorý sa otvorí, vyhľadajte službu „Správca tlače“ a otvorte ju.

Služby - Správca tlače / Kliknuteľné

Venujte pozornosť tomu, či je služba spustená a aký typ spustenia má (v predvolenom nastavení by mala byť taká, ako je znázornené na snímke obrazovky nižšie). Mimochodom, odporúčam skúsiť službu zastaviť a spustiť znova ...

Služba je spustená, automaticky sa spustí

❻ Je vybrané iné tlačové zariadenie (predvolené)

Mnoho začínajúcich používateľov pri práci v Office (napríklad Excel) po kliknutí na ponuku „Súbor / Tlač“ nenájde svoju tlačiareň v zozname dostupných (niektorí z nich odosielajú súbor na tlač bez toho, aby si ich vôbec pozreli a , samozrejme, nič sa nedeje). Aby bola pripojená tlačiareň predvolene vybraná vo všetkých programoch (to znamená, že ste stlačili tlačidlo „tlačiť“ a tlačiareň „bzučala“ po 3 - 5 sekundách) - je potrebné upraviť jednu vec ... ?

Ak to chcete urobiť, musíte najskôr otvoriť Ovládací panel systému Windows a prejsť do časti Hardvér a zvuk / Zariadenia a tlačiarne .

Hardvér a zvuk - zariadenia a tlačiarne

Ďalej nájdite požadovanú tlačiareň (MFP) medzi zariadeniami, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „Použiť ako predvolené“ . Pozri príklad nižšie.

Použiť ako predvolené

Ak všetko prebehlo dobre, vedľa tejto tlačiarne by sa mala rozsvietiť zelená značka začiarknutia (ako v mojom príklade).

Na tlačiarni sa zobrazí zelená značka začiarknutia

Teraz, keď posielate súbor na tlač (v rovnakom Exceli), program automaticky vyberie tlačiareň, ktorú potrebujeme, a nebudete s tým musieť strácať čas ...

Tlačiareň je vybratá správne

❼ Porucha tlačiarne

Pred vykonaním konečnej diagnózy skúste pripojiť tlačiareň k inému počítaču / notebooku (našťastie teraz dokonca mnoho z nich má doma niekoľko počítačov).

Mimochodom, nemôžem si pomôcť, ale všimnem si, že teraz sa môžete dokonca pokúsiť vytlačiť dokument z telefónu: //ocomp.info/pechatat-s-android-na-printer.html

Tlačiareň je pripojená, môžete si vytlačiť dokument z telefónu ...

Ak pracujete v kancelárii, je pravdepodobné, že máte lokálnu sieť a je v nej pravdepodobne viac tlačiarní ?. Vo väčšine prípadov môžete po niekoľkých minútach pripojiť k počítaču ďalšiu sieťovú tlačiareň a vytlačiť na nej svoje dokumenty! Ako na to - pozri jednu z mojich starých poznámok, odkaz nižšie.

Pomôcť!

Ako nájsť a pripojiť (pridať) tlačiareň v lokálnej sieti - //ocomp.info/kak-podklyuchit-printer-po-seti.html

*

To je zatiaľ všetko ...

Šťastnú prácu!

?