HDD disk je 100% preťažený pri sťahovaní súborov (torrentov) v uTorrent

Otázka používateľa

Ahoj.

Nie je to tak dávno, čo som si kúpil 2 TB externý pevný disk WD My Passport. Pri sťahovaní torrentov na ňom začne strašne spomaľovať, jeho záťaž stúpa na 100% (ukázal uTorrent) a rýchlosť klesá z 5-8 MB / s na 100 Kb / s.

Je možné nejako optimalizovať zaťaženie? Alebo tu, bez možností, najskôr stiahnite na bežný HDD a potom skopírujte na externý disk?

Michail, Kaliningrad.

Dobrý čas!

Áno, tento problém sa najčastejšie vyskytuje u externých diskov (aj keď, je pravda, že uTorrent môže vytvoriť veľkú záťaž na takmer ľubovoľnom disku (za určitých podmienok)).

V tomto článku uvediem niekoľko odporúčaní, ako môžete znížiť zaťaženie z uTorrent a vyriešiť (alebo aspoň znížiť) tento problém.

*

Ako znížiť zaťaženie disku z uTorrentu

Na začiatok asi naj banálnejšia rada: otvorte správcu úloh (kombinácia tlačidiel Ctrl + Shift + Esc) , zoraďte programy a procesy podľa zaťaženia disku. Tu je dôležité zistiť, či existujú aj iné programy (iné ako uTorrent), ktoré disk tiež aktívne používajú.

Napríklad nie je nezvyčajné, keď antivírusy, editory videa, hry atď. Môžu načítať disk minimálne uTorrent. V takom prípade sa odporúča najskôr zavrieť všetky takéto aplikácie a prehodnotiť záťaž. Možno to vyrieši problém ...

Správca úloh - načítanie disku

*

"Otvorené" parametre v uTorrent

Prečo „otvárať“? Je to len tým, že tieto parametre je možné meniť v nastaveniach samotného programu (existujú však aj také „parametre“, ktoré sa nedajú len tak ľahko zmeniť bez dodatočného softvéru, ale o nich nižšie) .

Distribúcia súborov. Cache

Toto je prvá vec, ktorú by som odporučil zmeniť. Jednoducho štandardne si vyrovnávaciu pamäť inštaluje samotný uTorrent a distribúcia stiahnutých súborov nie je vôbec povolená ( distribúcia  je špeciálna možnosť, vďaka ktorej si na začiatku sťahovania súboru bude na ňu vopred vyhradené miesto na disku To trochu znižuje celkové zaťaženie).

A tak sme sa ísť v nastavení uTorrent: môžete pomocou menu (viď obrázok nižšie). Môžete použiť klávesnicu Ctrl + P .

Otvára sa nastavenie uTorrent

Ďalej otvorte kartu „Všeobecné“ (v ruskej verzii „Všeobecné“) a začiarknite políčko vedľa položky „Distribuovať všetky súbory“ (poznámka: Mám semi-ruskú verziu uTorrent, a preto nie veľmi výhodné obrazovky, ale myslím si, že potrebné začiarkavacie políčko nájdete ...) .

Distribuujte všetky súbory - uTorrent / klikateľné

Okrem toho v sekcii „Rozšírené“ otvorte kartu „Disková vyrovnávacia pamäť“ a nastavte veľkosť vyrovnávacej pamäte na 256 MB. Uložte nastavenia.

Použite zvolenú veľkosť medzipamäte - uTorrent / Clickable

Maximálny počet aktívnych torrentov

Veľmi dôležitý parameter. Napríklad, ak si stiahnete 5 ÷ 6 torrentov, navyše si stiahnete 3 ÷ 4 sami - nie je prekvapením, že sa na disku vytvorí vysoké zaťaženie (až 100%).

V sekcii „Poradie v rade“ preto nastavte maximálne aktívne torrenty (a súbory na stiahnutie) nie viac ako 2 - 3. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Nastavenie priorít / klikateľné

Obmedzenie rýchlosti sťahovania

Môžete tiež čiastočne znížiť zaťaženie disku obmedzením rýchlosti sťahovania / nahrávania. Je problematickejšie uvádzať konkrétne čísla (konfigurovateľné jednotlivo).

Napríklad pre svoju externú jednotku Seagate Expanshion som nastavil limit 4 000 KB / s (t.j. 4 MB / s) na stiahnutie (pozri snímku obrazovky nižšie). Všeobecne pri tejto rýchlosti nie sú pozorované brzdy a vysoké zaťaženie ...

Rýchlosť sťahovania, upload / kliknutie

*

„Skryté“ možnosti uTorrent

V uTorrente sú parametre, ktoré vážne ovplyvňujú zaťaženie disku, ale nie je možné ich zmeniť v ponuke programu (jedná sa o taký prípad ...).

? Poznámka! 

Ide o bootovaciu sekvenciu. Predstavte si, že si stiahnete jeden torrentový súbor, a to je napríklad séria (v ňom povedzme 30 - 60 epizód).

Program torrentu predvolene sťahuje tucet epizód z tejto série naraz (čo vytvára vysoké zaťaženie disku) a na zníženie zaťaženia je potrebné ich postupné sťahovanie epizód: t.j. najskôr prvá séria, potom druhá atď.

Aktualizácia 9.02.2019

Nemôžem si pomôcť, ale všimnem si, že táto možnosť je implementovaná v programe qBittorrent (obdoba uTorrentu). Pre aktiváciu postupného sťahovania - pred stiahnutím torrentu stačí zaškrtnúť potrebné políčko (pozri snímku obrazovky nižšie).

qBittorrent - nastavenie pri sťahovaní torrentu

Toto pomerne „jemné“ nastavenie v uTorrente je možné nastaviť iba pomocou softvéru tretích strán. V mojom príklade použijem editor BEncode (ktorý vám odporúčam).

Kroky na povolenie postupného sťahovania súborov jedného torrentu:

 1. najskôr úplne zavrite uTorrent (aby tu nebola ikona na paneli );
 2. potom musíte stlačiť kombináciu Win + R a v zobrazenom okne Spustiť zadajte príkaz  % appdata% , kliknite na OK.

  appdata - otvorte systémový priečinok

 3. mali by ste otvoriť systémový priečinok  C: \ Users \ alex \ AppData \ Roaming (pre Windows 8 | 10 je to tento prípad, v iných OS Windows - cesta bude trochu iná);
 4. V tomto priečinku vyhľadajte adresár „Utorrent“, otvorte ho a vyhľadajte súbor settings.dat (pozri obrazovku nižšie). Celá cesta k tomuto súboru je v mojom prípade C: \ Users \ alex \ AppData \ Roaming \ uTorrent \ settings.dat

  Nastavenia v priečinku uTorrent

 5. teraz musíte otvoriť tento súbor settings.dat v programe BEncode Editor;
 6. potom kliknite na „zelené plus“ (ADD), v okne, ktoré sa zobrazí, zadajte do poľa „name“ bt.sequential_download, zvoľte Type - „Integer“, hodnotu (Value) - set „1“ (bez úvodzoviek) , pozri príklad nižšie). Kliknite na tlačidlo OK.

  Úprava súboru

 7. potom vyberte úplne prvý riadok (ktorý obsahuje „.fileguard ...“) a vymažte ho (je to potrebné, aby uTorrent znovu nevytvoril tento súbor a nevymazal všetky naše nastavenia).

  Vymažte riadok z ochrany súborov

 8. potom posuňte koliesko myši na samú spodnú časť súboru: skontrolujte, či bol pridaný náš riadok (pozri príklad nižšie). Ak áno, kliknite na „Súbor / Uložiť“ (tj. Uložiť zmeny do súboru).

  Uložiť zmeny

 9. vlastne všetko! Teraz môžete spustiť uTorrent a vyskúšať ho. Malo by to začať fungovať trochu iným spôsobom: postupne stiahne súbor za súborom jedného torrentu (a nie naraz, zavesí disk so záťažou až 100%!).

? Poznámka!

Mimochodom, existujú aj ďalšie torrentové programy (analógy uTorrent), v ktorých je toto nastavenie v ponuke. Napríklad qBittorrent má túto možnosť (zahrnutá na samom začiatku pri sťahovaní ľubovoľného torrentu).

*

PS

Tiež vám odporúčam prečítať si ďalší môj článok o vysokom zaťažení disku (aj keď je to všeobecný).

To je všetko.

Alternatívne riešenia v komentároch sú vítané ...

Všetko najlepšie!

Prvýkrát zverejnené: 06.08.2018

Oprava: 10.02.2020