Dobrý čas!
Rusko je veľká krajina a problém komunikácie medzi rôznymi časťami našej krajiny bol vždy aktuálny. S rozvojom internetových technológií je tento problém čiastočne vyriešený, avšak ani tu zďaleka nejde o jednoduché ...
V tomto článku som sa rozhodol preskúmať rôzne spôsoby pripojenia na internet. Nemám v úmysle povedať vám všetky jemnosti každej možnosti. Možno je poslanie tohto článku iné - oboznámiť vás s rôznymi možnosťami a metódami pripojenia, možno navrhnúť nápad hľadať niečo lepšie ...
Je to len to, že som svojho času bol veľmi prekvapený, ako sa ľuďom stále darí „sedieť“ na Dial-Up pripojení, keď do nášho mesta na pár rokov prichádzali poskytovatelia s „vyhradenou linkou“ (Ethernet). Ukazuje sa, že mnohí jednoducho ešte nevedeli, že je možné sa k tomuto poskytovateľovi internetu pripojiť takmer zadarmo a získať rýchlosť desaťkrát vyššiu!
A tak dokončím spomienky a prejdem k téme ...
*
Ako sa pripojiť na internet. Klady / zápory rôznymi spôsobmi
Dial-up pripojenie (ADSL alebo Dial-Up)
Najbežnejší typ internetového pripojenia. Všade je pravidelná telefónna linka - takmer v každej lokalite (vďaka krajine Sovietov za elektrifikáciu a telefonovanie).
Vytočiť
Paralelne je k vášmu telefónu (telefónnej linke) pripojený modem (ako druhý telefón). Ďalej majú operátori zvyčajne špeciálne čísla, pomocou ktorých môžete získať prístup na internet (samozrejme ich vytočením z modemu).
Všeobecne si všimnem, že táto metóda postupne „vymiera“ a mizne v zabudnutí: v našej krajine je koniec koncov prijatý program rozvoja a kladenia siete aj v odľahlých oblastiach.

Dial-Up - približný diagram pripojenia
Klady:
- vysoká dostupnosť (k internetu sa môžete pripojiť aj v mnohých odľahlých dedinách našej krajiny);
- nízke náklady na vybavenie (je potrebný iba modem, ktorý nájdete v čínskych obchodoch za menej ako 100 rubľov!).
- Môžete sa pripojiť sami: stačí si kúpiť modem, pripojiť ho k telefónnej linke a nastaviť pripojenie na počítači.
Minusy:
- veľmi nízka rýchlosť (až 56/128 kbps). Dosť iba na prezeranie stránok (o sťahovaní súborov nemôžete snívať);
- vysoká cena;
- zlá stabilita spojenia: spojenie sa často prerušuje;
- telefón bude zaneprázdnený (pri prístupe na internet).
Doplnenie!
Možno vám bude užitočný článok o tom, ako prevádzať Mbps na MB / s (alebo prečo som sa pripojil k internetu rýchlosťou 100 Mbps, ale sťahujem iba 10 MB / s) - //ocomp.info/skolko-megabit-v -megabayte.html
ADSL
Táto metóda tiež využíva telefónnu linku, má však významnú výhodu: telefón nebude pri práci s internetom zaneprázdnený a poskytuje oveľa vyššiu rýchlosť (až 8 Mbps).

ADSL - približný diagram pripojenia
Medzi mínusy: drahšie náklady na zariadenie (ako pri telefonickom pripojení) a nemožnosť (vo väčšine prípadov) vytvoriť si pripojenie sami bez špecialistov operátora, ku ktorému sa chystáte pripojiť.
Vyhradená linka (Ethernet, GPON, DOCSIS)
Ethernet / GPON
Najbežnejší typ internetového pripojenia vo všetkých veľkých mestách. Do vášho bytu je položený kábel (ako televízny kábel, len má viac žíl), ktorý je pripojený buď priamo k sieťovej karte počítača / notebooku alebo k smerovaču Wi-Fi (na vytvorenie bezdrôtovej siete v byt).

Orientačný diagram zapojenia (nemusí tu byť router - potom je ethernetový kábel pripojený priamo k sieťovej karte počítača)
Klady:
- vysoká rýchlosť prenosu dát (až 100 Mbit / s pri ethernete a až 1 Gbit / s pri pripojení GPON (vlákno)). Mimochodom, existuje ďalší populárny typ pripojenia FTTB - to je „optika“ natiahnutá k vášmu domu (ale nie k vášmu bytu!);
- nízke náklady na služby (neobmedzené pripojenie bude stáť iba niekoľko stoviek rubľov mesačne);
- stabilné a kvalitné pripojenie s nízkym pingom, čo je pre hráčov veľmi dôležité (dnes jedno z najstabilnejších);
- prakticky netreba nič kupovať: v každom modernom PC je sieťová karta (a firemný Wi-Fi router je často poskytovaný zadarmo ...).
Minusy:
- potreba položiť kábel do bytu / domu;
- je k dispozícii iba v relatívne veľkých mestách (navyše, ak máte novú alebo vzdialenú oblasť, môže sa stať, že váš domov nepripojil žiadny operátor).
Cez koaxiálny (TV) kábel (DOCSIS)
Tento typ pripojenia nie je u nás veľmi častý. Pripojenie na internet sa realizuje prostredníctvom televízneho kábla (KTV), rýchlosť je až 42 Mbit / s (musíte uznať, že vzhľadom na modernú realitu nie veľa).

Vzorový diagram pripojenia DOCSIS
Princíp je približne nasledovný: k televíznemu káblu je pripojený špeciál. káblový modem - jeden výstup smeruje do PC (internet je distribuovaný), druhý do TV. S internetom môžete pracovať paralelne so sledovaním televíznych programov (jeden neprekáža druhému!).
Všeobecne sa tento typ pripojenia viac používa v obytných a odľahlých oblastiach, kde jednoducho neexistuje iná možnosť (povedzme Ethernet). No, alebo v tých prípadoch, keď už využívate služby KTV a nie je tu žiadna túžba (príležitosť) položiť do bytu ďalší kábel (napríklad je to neprimerane drahé).
Bezdrôtový a mobilný prístup k internetu (GPRS, EDGE, 3G / 4G, WiMax atď.)
Najvyspelejšia a jedna z najrozvinutejších oblastí. Netrúfam si ani osobitne vyčleniť niektorý z typov pripojenia. Možno by ste sa mali zamerať na 3G / 4G. „to“ je v každom modernom telefóne ...
Všeobecne je teraz akýkoľvek smartphone schopný nielen samotný prístup k internetu, ale aj jeho zdieľanie (distribúcia) do susedných počítačov / notebookov / iných smartphonov. V mnohých veľkých mestách je pokrytie 3G / 4G najrozšírenejšie (4G poskytuje rýchlosť až 100 Mbit / s a vyššiu (v praxi rýchlosť „tancuje“ v rôznych častiach mesta) a je dobré, ak je 20 30 Mbit / s)).
Na pripojenie počítača k internetu prostredníctvom smartfónu stačí: pripojte ho k USB portu a na smartfóne aktivujte režim modemu (každý moderný prístroj ho má). Môžete tiež vytvoriť sieť Wi-Fi na svojom smartfóne prostredníctvom režimu modemu a distribuovať internet pomocou neho (každý, kto sa k nemu pripojí, bude mať tiež prístup na internet). Pozri snímky obrazovky nižšie.

Telefón pripojíme k počítaču pomocou kábla USB

Pozrite sa do rohu obrazovky telefónu (sieť 4G bola nájdená).

V každom modernom smartfóne je režim modemu
Doplnenie!
Možno budete potrebovať pokyn: ako distribuovať internet do počítača alebo notebooku zo systému Android - //ocomp.info/razdavat-internet-s-android.html
Poznamenávam, že teraz sú populárne aj modemy (vo forme flash diskov), ktoré je možné pripojiť k ľubovoľnému počítaču / notebooku cez port USB. Poskytujú pomerne dobrú kvalitu pripojenia.

Megafónový modem pripojený k notebooku (nie ako reklama!)
Pros mafie. Internet:
- nie je potrebné kupovať nič navyše (ak neberieme do úvahy špeciálne modemy);
- internet je možné veľmi rýchlo distribuovať na akékoľvek zariadenie (vrátane, aj na cestách alebo v prírode);
- dostatočne veľká oblasť pokrytia (môže byť použitá v oblasti, kde nie je nič iné);
- v poslednej dobe pribúdajú neobmedzené tarify.
Minusy:
- náklady na komunikáciu niekoľkonásobne vyššie ako v prípade tej istej prenajatej linky;
- často vysoký ping, ktorý nebude vyhovovať väčšine fanúšikov sieťových hier (všeobecne platí, že kvalita komunikácie závisí od oblasti a vzdialenosti od veže);
- nie také rýchle ako iné typy pripojenia.
Satelitné pripojenie
Toto nie je veľmi populárny typ pripojenia (veľmi drahý) a používa sa iba v odľahlých častiach krajiny, kde jednoducho neexistuje iná alternatíva. Rýchlosť prístupu výrazne závisí od vybavenia, ktoré vám bude poskytnuté. Jednou z hlavných nevýhod tohto typu pripojenia, ktorú stojí za zmienku, je prítomnosť veľmi vysokého pingu: najmenej 250 ms (to je veľa)!

Satelitný internet - hrubý diagram
Klady:
- schopnosť inštalovať kdekoľvek v krajine;
- nezávislosť od pozemných komunikačných kanálov.
Minusy:
- veľmi vysoký ping (250 ms a viac) - je takmer nemožné hrať sieťové hry alebo hovoriť cez IP telefóniu;
- vysoké náklady na vybavenie a platby za služby;
- potreba koordinovať inštaláciu zariadení (nie vždy a nie všade);
- objemné a zložité zariadenie (neinštalujte a nekonfigurujte sami).
PS
Je možné, že toto všetko (to, čo som písal v tomto článku) čoskoro nebude mať zmysel ... Toto som ja o slovách Elona Muska, ktorý sľúbil, že o pár rokov pokryje Zem satelitmi a poskytne takmer všetci obyvatelia planéty s bezplatným a rýchlym prístupom na internet! Je to lákavé!
Osobne sa však domnievam, že jeho slová neboli bez reklamy a pátosu: možno pokryjú Zem satelitmi, ale bude to o 15-20 rokov (minimálne) ...
*
To je pre mňa všetko. Veľa štastia!