Metódy internetového pripojenia: ktorý je lepší a ktorý si zvoliť

Dobrý čas!

Rusko je veľká krajina a problém komunikácie medzi rôznymi časťami našej krajiny bol vždy aktuálny. S rozvojom internetových technológií je tento problém čiastočne vyriešený, avšak ani tu zďaleka nejde o jednoduché ...

V tomto článku som sa rozhodol preskúmať rôzne spôsoby pripojenia na internet. Nemám v úmysle povedať vám všetky jemnosti každej možnosti. Možno je poslanie tohto článku iné - oboznámiť vás s rôznymi možnosťami a metódami pripojenia, možno navrhnúť nápad hľadať niečo lepšie ...

Je to len to, že som svojho času bol veľmi prekvapený, ako sa ľuďom stále darí „sedieť“ na Dial-Up pripojení, keď do nášho mesta na pár rokov prichádzali poskytovatelia s „vyhradenou linkou“ (Ethernet). Ukazuje sa, že mnohí jednoducho ešte nevedeli, že je možné sa k tomuto poskytovateľovi internetu pripojiť takmer zadarmo a získať rýchlosť desaťkrát vyššiu!

A tak dokončím spomienky a prejdem k téme ...

*

Ako sa pripojiť na internet. Klady / zápory rôznymi spôsobmi

Dial-up pripojenie (ADSL alebo Dial-Up)

Najbežnejší typ internetového pripojenia. Všade je pravidelná telefónna linka - takmer v každej lokalite (vďaka krajine Sovietov za elektrifikáciu a telefonovanie).

Vytočiť

Paralelne je k vášmu telefónu (telefónnej linke) pripojený modem (ako druhý telefón). Ďalej majú operátori zvyčajne špeciálne čísla, pomocou ktorých môžete získať prístup na internet (samozrejme ich vytočením z modemu).

Všeobecne si všimnem, že táto metóda postupne „vymiera“ a mizne v zabudnutí: v našej krajine je koniec koncov prijatý program rozvoja a kladenia siete aj v odľahlých oblastiach.

Dial-Up - približný diagram pripojenia

Klady:

 1. vysoká dostupnosť (k internetu sa môžete pripojiť aj v mnohých odľahlých dedinách našej krajiny);
 2. nízke náklady na vybavenie (je potrebný iba modem, ktorý nájdete v čínskych obchodoch za menej ako 100 rubľov!).
 3. Môžete sa pripojiť sami: stačí si kúpiť modem, pripojiť ho k telefónnej linke a nastaviť pripojenie na počítači.

Minusy:

 1. veľmi nízka rýchlosť (až 56/128 kbps). Dosť iba na prezeranie stránok (o sťahovaní súborov nemôžete snívať);
 2. vysoká cena;
 3. zlá stabilita spojenia: spojenie sa často prerušuje;
 4. telefón bude zaneprázdnený (pri prístupe na internet).

Doplnenie!

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako prevádzať Mbps na MB / s (alebo prečo som sa pripojil k internetu rýchlosťou 100 Mbps, ale sťahujem iba 10 MB / s) - //ocomp.info/skolko-megabit-v -megabayte.html

ADSL

Táto metóda tiež využíva telefónnu linku, má však významnú výhodu: telefón nebude pri práci s internetom zaneprázdnený a poskytuje oveľa vyššiu rýchlosť (až 8 Mbps).

ADSL - približný diagram pripojenia

Medzi mínusy: drahšie náklady na zariadenie (ako pri telefonickom pripojení) a nemožnosť (vo väčšine prípadov) vytvoriť si pripojenie sami bez špecialistov operátora, ku ktorému sa chystáte pripojiť.

Vyhradená linka (Ethernet, GPON, DOCSIS)

Ethernet / GPON

Najbežnejší typ internetového pripojenia vo všetkých veľkých mestách. Do vášho bytu je položený kábel (ako televízny kábel, len má viac žíl), ktorý je pripojený buď priamo k sieťovej karte počítača / notebooku alebo k smerovaču Wi-Fi (na vytvorenie bezdrôtovej siete v byt).

Orientačný diagram zapojenia (nemusí tu byť router - potom je ethernetový kábel pripojený priamo k sieťovej karte počítača)

Klady:

 1. vysoká rýchlosť prenosu dát (až 100 Mbit / s pri ethernete a až 1 Gbit / s pri pripojení GPON (vlákno)). Mimochodom, existuje ďalší populárny typ pripojenia FTTB - to je „optika“ natiahnutá k vášmu domu (ale nie k vášmu bytu!);
 2. nízke náklady na služby (neobmedzené pripojenie bude stáť iba niekoľko stoviek rubľov mesačne);
 3. stabilné a kvalitné pripojenie s nízkym pingom, čo je pre hráčov veľmi dôležité (dnes jedno z najstabilnejších);
 4. prakticky netreba nič kupovať: v každom modernom PC je sieťová karta (a firemný Wi-Fi router je často poskytovaný zadarmo ...).

Minusy:

 1. potreba položiť kábel do bytu / domu;
 2. je k dispozícii iba v relatívne veľkých mestách (navyše, ak máte novú alebo vzdialenú oblasť, môže sa stať, že váš domov nepripojil žiadny operátor).

Cez koaxiálny (TV) kábel (DOCSIS)

Tento typ pripojenia nie je u nás veľmi častý. Pripojenie na internet sa realizuje prostredníctvom televízneho kábla (KTV), rýchlosť je až 42 Mbit / s (musíte uznať, že vzhľadom na modernú realitu nie veľa).

Vzorový diagram pripojenia DOCSIS

Princíp je približne nasledovný: k televíznemu káblu je pripojený špeciál. káblový modem - jeden výstup smeruje do PC (internet je distribuovaný), druhý do TV. S internetom môžete pracovať paralelne so sledovaním televíznych programov (jeden neprekáža druhému!).

Všeobecne sa tento typ pripojenia viac používa v obytných a odľahlých oblastiach, kde jednoducho neexistuje iná možnosť (povedzme Ethernet). No, alebo v tých prípadoch, keď už využívate služby KTV a nie je tu žiadna túžba (príležitosť) položiť do bytu ďalší kábel (napríklad je to neprimerane drahé).

Bezdrôtový a mobilný prístup k internetu (GPRS, EDGE, 3G / 4G, WiMax atď.)

Najvyspelejšia a jedna z najrozvinutejších oblastí. Netrúfam si ani osobitne vyčleniť niektorý z typov pripojenia. Možno by ste sa mali zamerať na 3G / 4G. „to“ je v každom modernom telefóne ...

Všeobecne je teraz akýkoľvek smartphone schopný nielen samotný prístup k internetu, ale aj jeho zdieľanie (distribúcia) do susedných počítačov / notebookov / iných smartphonov. V mnohých veľkých mestách je pokrytie 3G / 4G najrozšírenejšie (4G poskytuje rýchlosť až 100 Mbit / s a ​​vyššiu (v praxi rýchlosť „tancuje“ v rôznych častiach mesta) a je dobré, ak je 20 30 Mbit / s)).

Na pripojenie počítača k internetu prostredníctvom smartfónu stačí: pripojte ho k USB portu a na smartfóne aktivujte režim modemu (každý moderný prístroj ho má). Môžete tiež vytvoriť sieť Wi-Fi na svojom smartfóne prostredníctvom režimu modemu a distribuovať internet pomocou neho (každý, kto sa k nemu pripojí, bude mať tiež prístup na internet). Pozri snímky obrazovky nižšie.

Telefón pripojíme k počítaču pomocou kábla USB

Pozrite sa do rohu obrazovky telefónu (sieť 4G bola nájdená).

V každom modernom smartfóne je režim modemu

Doplnenie!

Možno budete potrebovať pokyn: ako distribuovať internet do počítača alebo notebooku zo systému Android - //ocomp.info/razdavat-internet-s-android.html

Poznamenávam, že teraz sú populárne aj modemy (vo forme flash diskov), ktoré je možné pripojiť k ľubovoľnému počítaču / notebooku cez port USB. Poskytujú pomerne dobrú kvalitu pripojenia.

Megafónový modem pripojený k notebooku (nie ako reklama!)

Pros mafie. Internet:

 1. nie je potrebné kupovať nič navyše (ak neberieme do úvahy špeciálne modemy);
 2. internet je možné veľmi rýchlo distribuovať na akékoľvek zariadenie (vrátane, aj na cestách alebo v prírode);
 3. dostatočne veľká oblasť pokrytia (môže byť použitá v oblasti, kde nie je nič iné);
 4. v poslednej dobe pribúdajú neobmedzené tarify.

Minusy:

 1. náklady na komunikáciu niekoľkonásobne vyššie ako v prípade tej istej prenajatej linky;
 2. často vysoký ping, ktorý nebude vyhovovať väčšine fanúšikov sieťových hier (všeobecne platí, že kvalita komunikácie závisí od oblasti a vzdialenosti od veže);
 3. nie také rýchle ako iné typy pripojenia.

Satelitné pripojenie

Toto nie je veľmi populárny typ pripojenia (veľmi drahý) a používa sa iba v odľahlých častiach krajiny, kde jednoducho neexistuje iná alternatíva. Rýchlosť prístupu výrazne závisí od vybavenia, ktoré vám bude poskytnuté. Jednou z hlavných nevýhod tohto typu pripojenia, ktorú stojí za zmienku, je prítomnosť veľmi vysokého pingu: najmenej 250 ms (to je veľa)!

Satelitný internet - hrubý diagram

Klady:

 1. schopnosť inštalovať kdekoľvek v krajine;
 2. nezávislosť od pozemných komunikačných kanálov.

Minusy:

 1. veľmi vysoký ping (250 ms a viac) - je takmer nemožné hrať sieťové hry alebo hovoriť cez IP telefóniu;
 2. vysoké náklady na vybavenie a platby za služby;
 3. potreba koordinovať inštaláciu zariadení (nie vždy a nie všade);
 4. objemné a zložité zariadenie (neinštalujte a nekonfigurujte sami).

PS

Je možné, že toto všetko (to, čo som písal v tomto článku) čoskoro nebude mať zmysel ... Toto som ja o slovách Elona Muska, ktorý sľúbil, že o pár rokov pokryje Zem satelitmi a poskytne takmer všetci obyvatelia planéty s bezplatným a rýchlym prístupom na internet! Je to lákavé!

Osobne sa však domnievam, že jeho slová neboli bez reklamy a pátosu: možno pokryjú Zem satelitmi, ale bude to o 15-20 rokov (minimálne) ...

*

To je pre mňa všetko. Veľa štastia!