Ako opraviť Windows 10: podrobný sprievodca

Ahoj.

Ľudová múdrosť: existujú dva typy ľudí - tí, ktorí si ešte nerobia zálohy, a sú takí, ktorí ich už robia. 

Nie je potrebné pripomínať, že včasné zálohovanie vám môže ušetriť veľa nervov, času a dát. Všeobecne je Windows 10 (pokiaľ mám čas sa s ním oboznámiť) pomerne „stabilný“ systém, prinajmenšom v porovnaní s rovnakým Windows XP, a je oveľa ťažšie „zabiť ho“ vaším ineptom akcie. Ale aj tak...

V tomto článku sa chcem zamerať na najbežnejšie otázky týkajúce sa obnovenia systému Windows, kontrolných bodov a ďalších problémov. Tento článok bude užitočný tak pre tých, ktorí práve premýšľali, čo robiť, ak zajtra „letí“ Windows, aj pre tých, ktorí prestali pracovať (začali sa objavovať chyby a pády), aj pre tých, ktorí si už Windows nenačítajú a chce si priniesť počítač späť do práce. Takže všetky otázky zvážim v poriadku.

Ako nakonfigurovať vytváranie bodov na obnovenie systému

Dôležitá poznámka:  Neviem prečo, ale v systéme Windows 10 je predvolene zakázaná funkcia automatického vytvárania kontrolných bodov (na ktoré môžete vrátiť systém Windows)! Preto sa domnievam, že prvou vecou v článku tohto druhu je ukázať, ako povoliť túto funkciu. Čo je zvláštne, predtým v systéme Windows 7, 8 - táto funkcia bola vždy povolená!

Akcie v poriadku

1) Najskôr otvorte Ovládací panel systému Windows, prejdite do sekcie „Systém a zabezpečenie“ a potom do sekcie „Systém“ (pozri obrazovku nižšie).

Systém a zabezpečenie / Windows 10

2) Ďalej otvorte odkaz „Ochrana systému“ vľavo (pozri obrazovku nižšie).

Ochrana systému

3) Potom musíte zvoliť systémovú jednotku (na ktorej je nainštalovaný Windows - je označená ikonou ) - zvyčajne ide o „miestny disk C: \ (systém)“ a kliknúť na tlačidlo „Konfigurovať“.

Vlastnosti systému

4) Ďalej, tri kroky v poradí:

 1. prepnite polohu posúvača do režimu „Povoliť ochranu systému“;
 2. posuňte posúvač doprava - určíme miesto, ktoré bude dané pre body obnovy;
 3. uložte nastavenia (zreteľne zobrazené na fotografii nižšie).

Ochrana systému pre lokálny disk

Teraz je povolená ochrana systému, systém Windows bude z času na čas robiť zálohy. Mimochodom, čím viac miesta na pevnom disku ste vyhradili pre zálohy, tým viac bodov budete mať. Hneď ako sa priestor vyčerpá - každý nový bod prepíše starý ...

Ručné vytvorenie kontrolného bodu

Mimochodom, hneď po zapnutí automatického vytvárania bodov odporúčam bod vytvárať manuálne (hlavne ak vám všetko zatiaľ funguje tak, ako má :)).

Ak to chcete urobiť, kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“, karta je stále rovnaká „Ochrana systému“ (mimochodom, toto tlačidlo sa stalo aktívnym (predtým na neho nebolo možné kliknúť)).

Vytvorte bod obnovenia (tlačidlo Vytvoriť je teraz aktívne!)

Ďalej musíte určiť názov bodu a kliknúť na tlačidlo „Vytvoriť“ (pozri obrazovku nižšie).

Vytvorte bod obnovenia

Potom bude Windows minútu alebo dve „premýšľať“ a vytvorí sa kontrolný bod (mimochodom, Windows vás na to upozorní v samostatnom okne). V skutočnosti je to všetko o „manuálnej“ práci ...

Poznámka! Vždy, keď sa chystáte meniť ovládače (napríklad) alebo vykonávať akékoľvek akcie so systémovým registrom, odporúčam vytvoriť bod obnovenia v manuálnom režime.

Spúšťa sa obnova z Windows

Ako otvoriť okno obnovy (možnosť 1)

Otvorte ovládací panel systému Windows na nasledujúcej adrese:  Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém

Ďalej vľavo otvorte odkaz „Ochrana systému“ (pozri obrazovku nižšie).

Ochrana vášho systému Windows 10

Potom v okne, ktoré sa otvorí, kliknite na tlačidlo „Obnoviť“ (zobrazené na snímke obrazovky nižšie).

Vlastnosti systému - Obnoviť

Potom by sa malo zobraziť okno „Obnovenie systému“. Systém Windows vás upozorní, že táto operácia nebude mať vplyv na vaše dokumenty, ale ovládače a programy nainštalované pred vytvorením bodu obnovenia budú odstránené. Kliknite ďalej ...

Obnova systémových súborov, parametre

Potom sa zobrazí okno s bodmi na zotavenie. Teraz musíte zvoliť požadovaný bod a kliknúť na.

Výber bodu obnovenia

V predvolenom nastavení systém Windows vyberie najaktuálnejší (tj. Najaktuálnejší) bod a vyzve vás, aby ste súhlasili, a kliknite na tlačidlo Ďalej. Nie vždy posledný bod - vyrieši problém. Musíte zvoliť bod, v ktorom váš Windows pracoval v normálnom režime. Môžete sa pohybovať podľa dátumu vytvorenia bodu a jeho popisu.

Poznámka:

 1. niektoré body možno označiť ako „kritické“. Na tom nie je nič zlé, zvyčajne sa vytvárajú pri aktualizácii systému;
 2. Ak vyberiete konkrétny bod a kliknete na tlačidlo „Vyhľadať dotknuté programy“, môžete zistiť, ktoré programy sa zmenia, keď vrátite systém späť. Napríklad zistíte, ktoré programy po rollbacku nebudú fungovať - ​​t.j. budú musieť byť preinštalované.

Obnovenie predchádzajúceho stavu počítača

Posledným krokom je súhlas a potvrdenie vrátenia systému do predtým vytvoreného bodu obnovenia. Počítač sa potom reštartuje a zmeny sa prejavia.

Obnovenie systému: Potvrďte vrátenie zmien

Druhý spôsob otvorenia okna obnovy

Existuje ďalší rýchlejší a jednoduchší spôsob otvorenia okna obnovy v systéme Windows 10. Postupujte takto:

 1. otvorte vyhľadávacie okno (ikona „lupa“ je vedľa tlačidla ŠTART);
 2. zadajte do vyhľadávacieho poľa slovo „obnova“ (s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť zadávať celé slovo);
 3. medzi nájdenými výsledkami otvorte ten, ktorý potrebujete (každý krok ilustruje snímka obrazovky nižšie).

Windows 10 - ŠTART: ako otvoriť okno na obnovenie

Ďalej je postup obnovy podobný: musíte tiež zvoliť bod, do ktorého sa vykoná vrátenie, potvrdiť operáciu ...

Ako vrátiť systém Windows 10 do bodu obnovenia, ak sa počítač nespustí

Je dobré, keď sa Windows aspoň naštartuje a bežne môžete otvoriť ovládací panel, sekciu zabezpečenia a povoliť funkciu rollback. A kedy nie je naložený? V takom prípade potrebujete inštalačné DVD alebo USB flash disk. V mojom článku sa zameriam na druhý :). Takže, prvé veci ako prvé ...

Príprava a vytvorenie bootovacej jednotky USB (ak nie je k dispozícii)

Všeobecne radím viackrát, ale s USB flash diskom, s ktorým ste si nainštalovali Windows, je to lepšie - nič nerobte, ukladajte a majte v zálohe. Takýto flash disk vám pomôže viac ako raz. Ak sa váš Windows nespustí a nemáte taký flash disk, budete musieť požiadať o pomoc priateľa alebo suseda (ak neexistuje druhý počítač / laptop).

Poznámka! Aby som sa neopakoval (najmä preto, že téma je rozsiahla), odporúčam vám prečítať si na mojej webovej stránke nasledujúci článok: //ocomp.info/cozdanie-zagruzochnoy-fleshki.html. Tento článok poskytuje všetky druhy možností na vytvorenie zavádzacích flash diskov: Windows Xp / 7/8/10, UEFI, multiboot atď.

Nastavenia systému BIOS. Výber zavádzacieho média (tj. „Našej“ jednotky flash)

Ak chcete bootovať z inštalačnej jednotky Windows, musíte podľa toho nakonfigurovať BIOS. Vo všeobecnosti nie je nič zložité pri nastavovaní systému BIOS (pokiaľ ide o zmenu poradia bootovania). Problém sa skôr nachádza v nesprávne napísanom bootovacom médiu.

Všeobecne je podľa môjho názoru oveľa pohodlnejšie použiť špeciálne bootovacie menu -  Boot Menu (anglický názov). Dá sa zavolať, keď je počítač / laptop zapnutý. Záverom je, že v tejto ponuke môžete vybrať zariadenie, z ktorého sa má počítač zaviesť (bez toho, aby ste vôbec vstupovali do systému BIOS!).

Každý výrobca má vlastné klávesové skratky na vstup do ponuky Boot Menu, napríklad pre notebooky Acer - F12, pre Samsung - Esc. Ihneď po zapnutí počítača / notebooku ich stlačte. Potom sa zvyčajne objaví špeciálne menu, v ktorom musíme zvoliť operátora (príklad je uvedený nižšie). Rozšírený zoznam výrobcov je tiež k dispozícii na nižšie uvedenom odkaze.

Klávesové skratky (tlačidlá): bootovacia ponuka BIOSu, Boot Menu, Boot Agent, BIOS Setup. Notebooky a počítače - //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Príkladom ponuky Boot Menu je laptop HP (Boot Option Menu).

Vrátiť systém späť pomocou bodu obnovenia

Ak je jednotka USB flash zaznamenaná správne, systém Bios je nakonfigurovaný správne, potom by sa mala spustiť inštalácia systému Windows. Upozorňujeme, že na obrazovke, na ktorej budete vyzvaní k inštalácii OS - v dolnej časti okna je odkaz „Obnovenie systému“, na ktorý musíte kliknúť (pozri snímku obrazovky nižšie, poznámka: zelená šípka).

Windows 10 - spustite inštaláciu

Ďalej by sa mala otvoriť obrazovka s výberom akcie: musíte otvoriť sekciu „Diagnostika (vrátenie počítača do pôvodného stavu alebo pomocou ďalších nástrojov)“.

Výber akcie

Potom otvorte odkaz „Rozšírené možnosti“.

Diagnostika

V ďalších parametroch - vyberte úplne prvú kartu „Obnovenie systému (obnovenie systému pomocou bodu obnovenia)“ (pozri obrazovku nižšie).

Obnovenie systému / Windows-10

Potom by sa malo otvoriť štandardné okno s návrhom vrátiť systém späť do vopred vytvoreného bodu.

Obnova začala

Nemá zmysel ďalej popisovať všetky kroky - všetko bude rovnaké, ako keby sme program spustili z Windows, a to už bolo popísané v prvej časti článku ...

Obnovte bootovacie záznamy

Mimochodom, nie vždy je potrebné hľadať záložný bod a vrátiť počítač späť k nemu. Keď sa Windows zastaví (zrazu, bez dôvodu), aby sa spustil, najčastejšie je to kvôli poškodeným bootovacím záznamom.

Ak ich chcete obnoviť, stačí zvoliť kartu „Startup Recovery“ v sekcii „Advanced Settings“ (pozri predchádzajúci krok článku) namiesto možnosti „Obnovenie systému“ (pozri snímku obrazovky nižšie: zelená šípka pod číslom 2).

Samotný Windows automaticky diagnostikuje a pokúsi sa obnoviť funkčnosť.

Obnova pri spustení

Dodatok. Aj v prípadoch, keď vás operačný systém informuje, že pokus o obnovenie bootovacích záznamov zlyhal - skúste reštartovať počítač, ani raz v mojej „praxi“ (aj napriek tejto chybe) sa po takomto postupe nepodarilo úspešne načítať Windows.

Vytváranie úplného obrazu systému

Vo Windows 10 existuje jedna nie zlá možnosť zálohovania - vytvorenie obrazu celého systému na samostatnom disku alebo DVD diskoch (je potrebných niekoľko kusov, podľa môjho názoru je lepšie použiť externý pevný disk, alebo druhý disk - ak ich máte v systéme 2+).

Rozdiel medzi touto metódou a klasickými bodmi obnovenia spočíva v tom, že táto metóda vytvorí kompletný archív so všetkými programami, ovládačmi, používateľskými súbormi, nastaveniami, skratkami atď., Ktoré sú v systéme.

Poznámka. Má zmysel vytvárať takýto obraz, keď máte všetko nastavené a všetko funguje dobre. Zvyčajne tento čas nastane po 2 - 3 dňoch po inštalácii systému Windows.

Vytvorte obrázok

1) Najskôr otvorte ovládací panel, potom časť „Systém a zabezpečenie“ a potom položku „Zálohovanie a obnovenie“ (príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie).

Systém a bezpečnosť - zálohovanie

2) Ďalej v ponuke vľavo kliknite na odkaz „Vytvoriť systémový obrázok“.

Zobrazovanie systému

3) Teraz musíte určiť médium, na ktoré sa bude obrázok ukladať. Zvyčajne si vyberú externý pevný disk (alebo napríklad „veľkú“ 64 GB flash disk, napríklad 128 GB).

Kde bude uložený archív so systémom

4) Tu musíte určiť, ktoré disky chcete archivovať. Windows štandardne obsahuje jednotku, na ktorej je nainštalovaný, a niekoľko systémových oddielov. Ak to nestačí, môžete povoliť aj ďalšie miestne disky.

Poznámka. Venujte pozornosť miestu, ktoré bude potrebné na archiváciu. Systém Windows vám ukáže voľné miesto na vašom médiu a požadované miesto na zálohovanie. Ak vyberiete niekoľko ďalších lokálnych diskov, požadovaný záložný priestor bude rásť úmerne s vybranými diskami.

Vyberáte disky, ktoré sa majú archivovať

Pomocou obrázka. Keď začnete mať „problémy“ s Windows 10, môžete ho pomocou tohto obrázka rýchlo a ľahko vrátiť úplne do pôvodného stavu. Existujú dva spôsoby, ako spustiť obnovu z takéhoto obrázka:

 1. - použite obnovovací disk;
 2. - v inštalačnom programe Windows vyberte: Diagnostika / Ďalšie možnosti / Obnova obrazu systému.

Doplnok . Mimochodom, úplné klonovanie pevného disku môžete vykonať pomocou programov tretích strán (mnohé z nich, povedzme si na rovinu, majú oveľa viac možností a ich použitie je pohodlnejšie ako pri štandardných nástrojoch systému Windows). Napríklad také programy sú: Acronis True Image, EASEUS Disk Copy, Paragon Drive Backup Personal atď.

Oprava výkonu a čistenie systému Windows pred vírusmi pomocou programu AVZ

Nie je žiadnym tajomstvom, že vírusy a adware sú často príčinou problémov so systémom Windows. To je často dôvod, prečo mnoho používateľov chce obnoviť svoj operačný systém Windows. Ak začnete vidieť reklamné bannery na pracovnej ploche, na webových stránkach (kde predtým neboli), prehľadávač neustále otvára karty (ktorých otvorenie ste nežiadali) - s najväčšou pravdepodobnosťou ste si vybrali adware (táto „infekcia“ je teraz veľmi populárne).

Aby ste sa zbavili všetkého tohto „dobrotu“ a obnovili výkon vášho počítača, odporúčam vám použiť obslužný program - AVZ .


AVZ

Stránka vývojára: //www.z-oleg.com/secur/avz/download.php

Jeden z najlepších antivírusových nástrojov, nie je potrebné ho inštalovať. Funguje so všetkými populárnymi verziami systému Windows: XP, 7, 8, 10. Hlavné úlohy, ktoré sú v ňom vyriešené:

 • - Odstránenie vložiek, modulov SpyWare a AdWare (relevantnejšie ako kedykoľvek predtým - v prehliadačoch sa neustále objavujú reklamy a iné „dobré“);
 • - vyhľadávanie a eliminácia Dialeru (Trojan.Dialer);
 • - neutralizácia trójskych koní;
 • - zatváranie otvorov (BackDoor);
 • - odstránenie sieťových a poštových červov;
 • - neutralizácia: TrojanSpy, TrojanDownloader, TrojanDropper atď.

Okrem neutralizácie vírusov môže tento program obnoviť nastavenia systému, uzavrieť niektoré „diery“ nastavením optimálnych parametrov. Prejdime k biznisu :).


V AVZ odporúčam robiť tri veci

1) Skontrolujte prítomnosť vírusov

Toto je prvá vec, ktorú môžete začať s AVZ. Aj keď máte nainštalovaný antivírus, nebude stále nadbytočné odháňať počítač AVZ preč. Faktom je, že tento antivírusový nástroj „vidí“ a nachádza veľa „dobrého“, čo bežným antivírusom chýba.

Ak chcete vyhľadať vírusy v počítači - spustite program AVZ, vyberte disky (nezabudnite zvoliť systémovú jednotku) a kliknite na tlačidlo ŠTART. Našťastie je skenovanie dostatočne rýchle (v porovnaní s programami tretích strán podobného druhu).

Skenovanie vírusov v AVZ

2) Sprievodca riešením problémov

Druhá vec, ktorú odporúčam, je nastavenie optimálnych parametrov (nie je tajomstvom, že nie všetky predvolené nastavenia v systéme Windows poskytujú optimálnu úroveň zabezpečenia). AVZ teda nájde také problémové nastavenia a vyzve vás na ich opravu (program ich sám opraví v automatickom režime).

Spustenie takéhoto sprievodcu: Prejdite do ponuky „Súbor“ a vyberte „Sprievodca riešením problémov“.

Sprievodca riešením problémov

3) Obnovte nastavenia systému

Pomerne často sa vyskytujú „problémy“ so systémom Windows aj preto, že vírusy a adware menia niektoré systémové súbory, upravujú ich a pridávajú do nich „škodlivé“ riadky. Preto napríklad vo svojom prehliadači zobrazujete reklamy, a to aj na tých stránkach, kde by nemali byť!

Mnoho systémových nastavení v AVZ môžete tiež obnoviť, ak prejdete na adresu: „Obnovenie súborov / systému“. Program ponúkne celý zoznam rôznych možností obnovenia (všetky možnosti sú zobrazené na snímke obrazovky nižšie).

Obnovte nastavenia systému

Poznámka.   Ak nevedomky odškrtnete všetky položky a kliknete na obnoviť, potom sa nestane nič zločinné, iba sa systémové nastavenia vrátia do pôvodnej podoby, akoby ste si práve nainštalovali Windows.

Na simulátore zavŕšim úspešnú a rýchlu opravu systému Windows!