Ako skontrolovať, či v telefóne nie sú vírusy a ako ich odstrániť (Android)

Dobrý čas!

Mnoho vírusov v telefóne je zákerných v tom, že sa zatiaľ nijako neprejavujú: až naraz zistíte, že finančné prostriedky z vášho mobilu niekde zmizli. To je miesto, kde sa vkrádajú pochybnosti o tom, či Android zachytil nejaký druh vírusu ... ?

Najčastejšie príznaky infekcie Androidom sú všeobecne:

 • vyskakovacie bannery, dotieravá reklama (tam, kde nikdy predtým nebola);
 • strata peňazí zostatku na telefóne;
 • časté zamrznutie zariadenia, reštartuje sa;
 • spontánna inštalácia a aktualizácia aplikácií;
 • nemožnosť navštíviť niektoré stránky a pod.

Musím poznamenať, že v súčasnosti počet vírusov pre zariadenia s Androidom v určitej miere rastie (zjavne kvôli tomu, že je jednoduchšie „profitovať“ z telefónu ako z PC).

Všeobecne v tomto článku chcem zvážiť niekoľko jednoduchých a efektívnych možností kontroly a odstránenia vírusov zo zariadení s Androidom (telefón, tablet). Dám vám tiež najbežnejšie triky a triky tvorcov vírusov, hlavné ochranné opatrenia na ich potlačenie.

Dúfam, že tieto informácie vám pomôžu vrátiť zariadenie do správnych koľají a ušetria peniaze. Teraz k veci ... ?

*

Skontrolujte a odstráňte vírusy v telefóne

Ak sa otvorí ponuka a môžete inštalovať aplikácie

Používanie antivírusu v systéme Android

Možno je to najzrejmejší a najrýchlejší spôsob (pomôže proti väčšine vírusov).

Algoritmus akcií je približne nasledovný:

 1. choďte na ? Google Play (ak nefunguje, môžete použiť jeho analógy);
 2. nainštalujte si jeden zo známych antivírusov: AVG, Norton, Avast atď. (o najlepších z nich som hovoril v tomto článku);

  Inštalácia antivírusu (žiadny náznak reklám AVG)

 3. aktualizovať antivírusové databázy;
 4. vykonať úplnú telefonickú kontrolu;
 5. riaďte sa pokynmi antivírusového softvéru.

  AVG - prehľadať telefón

*

Niektoré vírusy, žiaľ , nemožno týmto spôsobom odstrániť (môžu aktívne blokovať niektoré funkcie bezpečnostného softvéru a zasahovať do čistenia).

? Dodatok!

Niektoré vírusy blokujú prístup na trh Google Play. V takom prípade použite antivírusový program na stiahnutie antivírusu.

*

Používanie antivírusu v počítači

Niektoré telefóny s Androidom je možné pripojiť k počítaču ako jednotku USB (poznámka: a ak sa jedná o jednotku USB, znamená to, že je možné skenovať vírusy ako bežnú jednotku!).

Algoritmus:

 1. najskôr pripojte telefón k počítaču pomocou kábla USB;
 2. ďalej v nastaveniach systému Android nájdete pododdiel „Pripojiť ako“ , aké sú možnosti. Musíte zvoliť „Úložisko USB“ (zdôrazňujem: v najnovších verziách systému Android bola táto funkcia odstránená);

  Pripojte ako USB kľúč

 3. ďalej, otvorením antivírusu (alebo prechodom na „Tento počítač“ ) by ste mali vidieť ďalší nový disk (môžu byť dva: pamäť telefónu a flash disk). Stačí ich vybrať a spustiť antivírusovú kontrolu. Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

  Skenujte pomocou programu AVG

*

Ak sa niektoré ponuky a nastavenia neotvoria

Problematickejšia možnosť. Často stratí niektoré používateľské údaje.

Odporúčam pred resetovaním telefónu vyskúšať ? načítanie v bezpečnom režime (veľmi podobné ako bezpečný režim systému Windows: načítajú sa iba najnutnejšie aplikácie, bez ktorých nemožno vykonať normálnu činnosť telefónu).

*

Odstraňuje sa prostredníctvom bezpečného režimu

Mnoho vírusových softvérov funguje normálne v normálnom režime telefónu a absolútne to nedokáže v bezpečnom režime (napríklad rôzne bannery, kontextové a blikajúce správy, doplnky prehliadača atď. „Smeti“).

Prechod do núdzového režimu:

 1. stlačte a podržte tlačidlo napájania, aby ste zobrazili ponuku služieb s návrhom na vypnutie / reštartovanie telefónu;
 2. potom položku „vypnuté“ (nezamieňajte s fyzickým tlačidlom na bočnej strane telefónu), podržte stlačené a podržte stlačené 2 - 5 sekúnd;
 3. malo by sa zobraziť okno s výzvou na prechod do núdzového režimu - stačí kliknúť na OK. Pozri príklad nižšie. ?

Prebieha prechod do núdzového režimu

Poznámka: Ak chcete opustiť bezpečný režim, reštartujte zariadenie.

*

V bezpečnom režime môžete tiež prejsť na Google Play Market, stiahnuť si antivírus a skontrolovať si ním telefón (navyše, keďže telefón začínal s minimálnou sadou softvéru, s najväčšou pravdepodobnosťou vám nebudú prekážať žiadne vyskakovacie okná a bannery! ).

Nižšie je uvedený príklad. ?

Upozorňujeme, že po zavedení systému v bezpečnom režime sa v dolnej časti okna zobrazí upozornenie (niektoré aplikácie budú neprístupné (sivé ikony)).

Telefón pracuje v bezpečnom režime

*

Resetovanie telefónu (úplné obnovenie)

Táto metóda by mala pomôcť aj v najťažších situáciách. Upozorňujeme, že po obnovení budú všetky vaše predchádzajúce údaje a nastavenia odstránené (spolu s vírusmi), t.j. telefón sa vráti do pôvodného stavu (ako bol nový pri zakúpení).

Pred resetovaním - urobte zálohu contacts kontaktov a súborov (ak je to možné).

Ako resetovať:

 1. vypnúť telefón;

  ak chcete vyvolať takéto menu - podržte vypínač 3 - 5 sekúnd.

 2. potom súčasne stlačte tlačidlá „zníženie a zapnutie hlasitosti  a podržte ich po dobu 3 - 5 sekúnd. Vo výsledku by ste mali mať „čierne“ servisné menu (tlačidlá pre „takéto“ zaradenie môžu byť vynikajúce, napríklad „zvýšiť hlasitosť + zapnúť“, „zvýšiť + znížiť hlasitosť + zapnúť“ atď. , pozrite si technické parametre vášho prístroja);
 3. poznámka: v čiernej ponuke služieb sa môžete pohybovať z jednej položky na druhú pomocou tlačidiel na zvýšenie a zníženie hlasitosti, na potvrdenie - vypínač;
 4. ak chcete resetovať nastavenia telefónu, vyberte možnosť  „Vymazať údaje / obnoviť výrobné nastavenia“ alebo  „Vymazať eMMC“ v závislosti od možnosti ponuky;
 5. potvrďte operáciu.

Ponuka na obnovenie (možnosti)

*

? Dodatok!

Podrobné pokyny na obnovenie továrenských nastavení systému Android na pôvodné hodnoty [Hard Reset] (tento článok vám pomôže odstrániť všetky údaje z telefónu a tabletu (vrátane vírusov)).

*

Preventívne opatrenia (ako nenakaziť váš telefón v budúcnosti)

Vo väčšine prípadov dochádza k infekcii telefónu z dôvodu neopatrnosti alebo neopatrnosti používateľa.

Mnohí, ktorí navštevujú rôzne zábavné weby (torrenty, stránky na zarábanie peňazí, zbierky hier atď.), Nevenujú pozornosť niektorým správam a ľahko „padnú“ do návnady podvodníkov. Ďalej uvádzame niekoľko typických príkladov.

Povedzme, že hľadáte súbor a chcete si ho stiahnuť (zvyčajne ide o bežnú situáciu). Narazíte na fórum, kde prvá správa obsahuje odkaz na súbor, a potom 10 - 15 ľudí. aktívne poďakovať autorovi témy.

V 99% prípadov ide o podvod, po stiahnutí a spustení súboru: buď pošlete platenú SMS (získate predplatné), alebo vyzdvihnete nejaký vírus.

Pochvalné ódy na nejaký súbor ...

Tiež byť veľmi opatrní pri inštalácii hry. Android, mimochodom, vždy počas inštalácie ukazuje, aké povolenia sú potrebné pre túto alebo túto aplikáciu.

Upozorňujeme, že falošná hra (s najväčšou pravdepodobnosťou je infikovaná akousi „dobrou“) vyžaduje povolenie na odosielanie SMS (samozrejme po povolení na jej inštaláciu stratíte časť svojho mobilného zostatku).

Veľmi podozrivá hra

Mimochodom , aj keď vy sami nenavštívite rôzne „šedé“ stránky, môže sa stať, že vám podvodníci pošlú nešťastnú SMS do telefónu.

Najčastejšie to môže byť spojené s najobľúbenejšími stránkami: VK, OK, Avito atď. (Koniec koncov, veľa z nich tam má profil a je veľmi ľahké zaujať neskúseného človeka).

Podľa štatistík klikne na správu nižšie 2 - 5 ľudí. zo 100!

Predaj tovaru na Avito

Ďalším mimoriadne obľúbeným spôsobom infekcie sú rôzne návrhy na kontrolu vírusov v zariadení alebo na urýchlenie jeho výkonu (niektoré sľubujú až 2 až 3-krát!). Prirodzene, všetko sú to falošné správy.

Ak chcete v zariadení skontrolovať vírusy, choďte na Play Market, stiahnite si antivírus od známeho výrobcu a skontrolujte s nimi telefón (a nesúhlaste s rôznymi „láskavými“ ponukami).

Vírusy nájdené vo vašom zariadení, vyliečiť?

*

? Všeobecné odporúčania:

 1. pokúste sa nainštalovať aplikácie iba z ? Play Market (a najlepšie iba od známych vývojárov);
 2. nedostanú koreňovej práv (v prípade, že vírus sa k nim dostane, bude to oveľa ťažšie ho odstrániť);
 3. nainštalujte si do telefónu jeden z ? moderných antivírusov (a zariadenie pravidelne kontrolujte);
 4. nesledujte podozrivé odkazy, nesúhlaste s rôznymi „antivírusovými“ kontrolami na málo známych stránkach atď. (niektoré „triky“ som už rozobral vyššie);
 5. nastavte na telefóne blokovanie PIN kódu alebo inú ochranu pred „zvedavými“ rukami;
 6. nepovolujte správu bankových účtov prostredníctvom SMS, automatické doplňovanie (napríklad ak vírus začne odosielať platené SMS, automatická platba banky vám „pomôže“ vyprázdniť účet).

*

Všeobecne by som osobne dal ešte jednu radu: zaobstarajte si jednoduchý a obyčajný telefón do práce; pre zábavu - používajte Android s desiatkami aplikácií. Podľa môjho názoru také opatrenie vážne ochráni vaše finančné prostriedky a nervy. ?

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky k tejto téme sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 10.10.2018

Oprava: 11/12/2020