Teplota pevného disku: povedzte mi, čo mám robiť, HDD sa zahreje na 49 - 54 ° C. Ako znížiť teplotu HDD

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi s jedným problémom ... Kedysi som mal jeden 1 000 GB disk. Stalo sa mi to málo a kúpil som si druhý 2 000 GB disk, ktorý som si sám nainštaloval do skrinky na PC. Myslel som, že nastanú problémy s pripojením a konfiguráciou - ale všetko sa ukázalo ako celkom jednoduché, počítač to videl sám (v BIOSe som nič nezmenil).

Jediné, čo ma znepokojuje, je teplota pohonov. Začali sa otepľovať na 49-54 ° C (ani som o tom nevedel, náhodou som to uvidel pri kontrole nového disku pomocou pomôcky, ktorá sa na disk dostala spolu s ovládačmi) ...

(poznámka: otázka bola príliš veľká, zvyšok bola vystrihnutá, pretože nie je informatívna)

Ahoj.

Áno, problém je pomerne populárny (najmä v lete). S najväčšou pravdepodobnosťou ste disky nainštalovali príliš blízko pri sebe (a s najväčšou pravdepodobnosťou oproti nim nebol chladič) a začali sa navzájom „zahrievať“. Takže teplota začala stúpať ...

Všeobecne vám v článku poviem, čo sa dá s takýmto problémom urobiť, a dotknem sa aj množstva odvodených otázok k tejto téme. Takže ...

*

Teplota (t) HDD (pevný disk)

Monitorovacie nástroje pre (t)

Domnievam sa, že takýto článok by mal začať tým, ako všeobecne zistiť a určiť aktuálnu teplotu disku (a ako ho celkovo sledovať).

AIDA 64

Dôstojník. webová stránka: //www.aida64.com/downloads

Senzory / AIDA 64

Jeden z najlepších softvérov na diagnostiku PC a sledovanie jeho vlastností. V sekcii „Senzory“ môžete zistiť teplotu nielen diskov, ale aj CPU, grafických kariet, mat. dosky. Pozri snímku obrazovky vyššie.

Poznámka: v nastaveniach programu v časti „Značky snímača“ povoľte zobrazovanie ikon teploty v zásobníku (vedľa hodín).

Ako to vyzerá

HDD Life

Dôstojník. webová stránka: //hddlife.ru/

Poznámka: Upozorňujeme, že existuje niekoľko verzií tohto nástroja (pre laptopy, pre počítače). Windows 10 Defender tiež môže „nadávať“ na inštalačný program z dôvodu chýbajúceho podpisu.

HDDLife - hlavné okno programu

Tento program sa od predchádzajúceho líši tým, že vám okrem teploty zobrazí aj všeobecný stav disku ako celku. Navyše sa „neobťažuje“ s niektorými málo zrozumiteľnými výrazmi: zdravie disku sa odhaduje ako percento.

Môže tiež automaticky monitorovať stav diskov HDD / SSD a včas vás varovať pred všetkými potenciálnymi problémami. Veľmi užitočná pomôcka, najmä pre neskúsených používateľov.

Speccy

Dôstojník. webová stránka: //www.ccleaner.com/speccy

Speccy - hlavné okno programu

Bezplatný a veľmi jednoduchý program na prezeranie základných informácií o vašom PC / notebooku. Pokiaľ ide o našu tému: Speccy okamžite po spustení zobrazí teplotu všetkých diskov nainštalovaných v zariadení (pozri obrazovku vyššie).

Ak chcete vidieť teplotu disku v zásobníku (tj sledovať ho), choďte na možnosti programu (Možnosti) a otvorte sekciu „Systémová lišta“ : vložte do nej všetky začiarkavacie políčka a vyberte disk monitorovať (viď. príklad nižšie).

Nastavenia Speccy (na sledovanie teploty v zásobníku)

Po minimalizácii programu sa v zásobníku zobrazí hodnota zo senzora, v mojom prípade 35 ° C. Všeobecne je to veľmi výhodné ...

Speccy - zobrazuje teplotu disku

Optimálne a kritické teploty pevného disku

Všeobecne, ak hovoríme o tejto téme, vybral by som 4 teplotné rozsahy (optimálne, vysoké, kritické a nízke). V tejto súvislosti samozrejme stojí za to venovať pozornosť výrobcovi vášho pevného disku: rozsahy optimálnych teplôt pre rôznych výrobcov sa môžu mierne líšiť.

Všeobecne sú však nižšie uvedené hodnoty relevantné pre drvivú väčšinu pevných diskov.

30 - 45 ° C

Najbežnejšia (a normálna) teplota pevného disku. Ak prevádzková teplota vášho disku kolíše v tejto hodnote, potom nič navyše. netreba podstupovať.

46-54 ° C

Tento rozsah je už mimo optimálneho rozsahu (ale ešte nie je kritický). Teplota tu spravidla môže počas horúceho letného obdobia „vyskočiť“ s veľkým zaťažením disku.

Odporúča sa skontrolovať chladiaci systém (vyčistiť ho od prachu), nainštalovať ďalší. chladič. V žiadnom prípade by ste to nemali nechať tak (ako sa to nazýva „náhodne“)!

Opatrenia na boj proti prehriatiu sú všeobecne uvedené nižšie v článku ...

Nad 55 ° C

Ak teplota dosiahne 55 ° C a prekročila túto hodnotu, jedná sa o výstražný signál! Čokoľvek nad túto hodnotu predstavuje kritickú teplotu, pri ktorej je použitie disku veľmi nežiaduce. Odporúčam vypnúť počítač a nechať ho odskočiť.

Pri neustálej práci v tomto teplotnom rozmedzí sa životnosť pevného disku výrazne zníži (2 až 5-krát alebo viac!). Dôvodom je to, že zvýšenie teploty vedie k expanzii materiálov, čo samozrejme ovplyvňuje činnosť vysoko presného zariadenia (napríklad fenomén pevného disku).

Pod 22 ° C

Mnoho ľudí verí, že čím nižšia je prevádzková teplota disku, tým lepšie. Nie je to však tak celkom pravda ...

Faktom je, že keď teplota stúpa, materiály sa rozširujú a keď klesá, zužujú sa. To zasa tiež ovplyvňuje vysoko presnú činnosť zariadenia. Okrem toho môže pri nízkej teplote vonkajšieho krytu prístroja dôjsť ku kondenzácii (ešte horšie ...).

Zvyčajne, ak počítač nie je na ulici, na balkóne, v nevykurovanej miestnosti, potom teplota nepresahuje túto hodnotu. Preto sa týmto problémom nebudem venovať ...

Ako môžete znížiť teplotu HDD

Všeobecne na teplotu HDD vplýva veľa faktorov:

  • teplota v miestnosti, kde je spustený počítač;
  • ako blízko je HDD od seba (ak ich máte viac) alebo od iných zariadení (ktoré sa tiež počas prevádzky zahrievajú);
  • prašnosť systémovej jednotky;
  • dostupnosť a rýchlosť chladičov;
  • zaťaženie HDD (napríklad ak si celý deň bez prerušenia sťahujete desiatky torrentov, zaťaženie disku je oveľa vyššie, ako keby ste pracovali iba s dokumentmi).

Vo všeobecnosti na základe toho vypracujem odporúčania .

1) Systémovú jednotku očistite od prachu

Toto je prvá vec, ktorú musíte urobiť. Pre mnohých používateľov neboli počítače / notebooky roky vyčistené. Vetracie otvory sú upchaté prachom a dobré vetranie môže byť vynechané. Výsledkom je, že horúci vzduch z počítačovej skrinky jednoducho nemá kam ísť ...

Pomôcť! Ako vyčistiť notebook od prachu: sami doma - //ocomp.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili.html

Ako čistiť počítač od prachu. Čistenie monitora, systémovej jednotky, klávesnice - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili.html

Čistenie prachu a prachu

2) Vložte disky od seba

Druhý tip je tiež jedným z najzjavnejších. Ak sú disky od seba „vzdialené“, môže sa teplota znížiť na 10 ° C (alebo viac). Táto operácia navyše netrvá veľa času ani úsilia. Pozri fotku nižšie.

Umiestnenie diskov v systémovej jednotke

3) Nainštalujte pridať. chladič

Ak nemôžete inštalovať disky ďalej od seba (alebo ak to neprinieslo požadovaný efekt), nainštalujte oproti nim chladič (v zásade to urobí každý). Keby len tam bolo niečo navyše. cirkulácia vzduchu okolo diskov.

Pripojenie chladiča spravidla nespôsobuje žiadne zložité problémy a je to ešte jednoduchšie ako pripojenie disku (preto bez komentára ) ...

4) Pre notebooky - použite špeciály. tácky

Ak máte problém s notebookom, potom je tu pre ne špeciál. chladiace podložky. Ich použitie umožňuje znížiť teplotu na 5 - 10 ° C (v niektorých prípadoch aj vyšších)!

Pomôcť! Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká: 85 ° C + - //ocomp.info/greetsya-noutbuk.html

Chladiaca podložka na notebook

5) Ochlaďte miestnosť

Ak máte v miestnosti, kde beží PC, teplotu 40 stupňov, potom teplota disku určite nebude nižšia ako táto hodnota (zvyčajne je vyššia o 5-10 ° C). Samozrejme, inštalácia klimatizácie by bola v tomto prípade veľmi dobrým riešením.

V extrémnych prípadoch môžete jednoducho odstrániť bočný kryt systémovej jednotky a naopak dať bežný ventilátor. Takéto „vetranie“ výrazne zníži teplotu mnohých komponentov počítača (nielen HDD).

6) Nepoužívajte aktívne torrenty, editory, hry

No a posledná rada: ak problém s teplotou ešte nebol vyriešený, skúste v tejto chvíli nenačítať disk (a počítač ako celok). Aktívne sťahovanie torrentov, niektorých hier, editorov - môže výrazne načítať disk (a teda zvýšiť teplotu).

Kto vytvára najvyššie zaťaženie disku / Správcu úloh

*

Doplnky sú vítané ...

Všetko najlepšie!