Ako zdieľať súbory a priečinky v lokálnej sieti a na internete (zdieľané priečinky)

Ahoj!

Ak chcete rýchlo vymieňať súbory alebo spolupracovať na niektorých dokumentoch, musíte určitý priečinok (alebo jednotku) často zverejniť. Tých. aby ho bolo možné otvoriť z ktoréhokoľvek počítača v lokálnej sieti.

Mimochodom, táto operácia sa často nazýva zdieľanie (z anglického slova „Share“ - zdieľať).

V tejto malej poznámke som chcel ukázať, ako si môžete vytvoriť takýto priečinok nielen pre svoje domáce počítače / notebooky, ale aj jednu z možností, ako zdieľať priečinok cez internet (tj. Akýkoľvek počítač zvonku sa môže pripojiť k vášmu počítaču). lokálna sieť a stať sa jej súčasťou, vrátane používania zdieľaných priečinkov).

? Pomoc!

Ako preniesť veľký súbor alebo priečinok cez internet (aj keď má veľkosť viac ako 1 000 GB!) - pokyny krok za krokom

*

Vytvorenie zdieľaného priečinka (zdieľanie)

Priečinok lokálnej siete

Povedzme teda, že na pracovnej ploche máme nejaký priečinok (v mojom prípade „Test_ocomp“). Ak ho chcete zdieľať, kliknite naň pravým tlačidlom myši a otvorte jeho vlastnosti .

Ďalej prejdite na kartu „Prístup“ a kliknite na tlačidlo „Zdieľať“ . Potom musíte pridať nový riadok „Všetci“ (používatelia) a dať mu práva:

  • alebo „Čítanie“ (súbory je možné prezerať iba na iných počítačoch v lokálnej sieti);
  • alebo „Čítať a písať“ (plný prístup: súbory môžete aj prezerať, aj mazať).

Zdieľané pre všetkých!

Potom na tej istej  karte „Prístup“ prejdite na rozšírené nastavenia, otvorte všeobecný prístup k priečinku a kliknite na tlačidlo „Povolenia“ .

Pokročilé prispôsobenie

V ňom začiarknite políčka povolení, ktoré dávate iným používateľom (napríklad úplný prístup alebo iba na čítanie ...).

Plný prístup

Po tom, čo vstúpite do prieskumníka a otvoríte kartu „Sieť“ , mali by ste vidieť názov vášho počítača a priečinok, ktorý sme zdieľali. Ak sa tak nestalo - pozri ? odsek 3 tohto článku ...

Prieskumník súborov - karta Sieť

*

Internetový priečinok

možnosť 1

Ak potrebujete priečinok, ktorý bude k dispozícii 24 hodín denne, a ktorýkoľvek užívateľ doň môže vložiť a nahrať súbor (alebo upraviť dokument), potom môže byť dobrou voľbou služba ? Disk Google.

Ako s tým pracovať: najskôr vytvorte priečinok na jednotke Google, potom na ňu kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte položku „Open Access“ .

Ak chcete otvoriť prístup

Ďalej povoľte prístup tým používateľom, ktorí majú odkaz, a nastavte režim prístupu na „Editor“ (tj. V tomto priečinku môžu robiť, čo chcú ...).

V skutočnosti potom stačí skopírovať odkaz do priečinka a odoslať ho ľuďom, pre ktorých bol určený ...

K dispozícii každému, kto má odkaz (práva: redaktor)

Problém je vyriešený ?! ?

*

Možnosť 2

Táto metóda je viac „zmätená“, ale umožňuje vám prístup nielen k súborom, ale dokonca aj k tlačiarni. Okrem toho môžete nakonfigurovať prístupové práva viac „po bodoch“ ...

1) Budem predpokladať, že už máte zdieľaný priečinok pre lokálnu sieť (ako to urobiť, je popísané vyššie v časti расп).

2) Ďalej musíte nainštalovať špeciálny. utilita - Hamachi (odkaz na oficiálnu stránku). Umožní vám to spojiť počítače umiestnené v rôznych častiach krajiny / sveta do jednej lokálnej siete!

Poznámka: Tento nástroj musíte nainštalovať do všetkých počítačov, na ktorých plánujete prístup do zdieľaného priečinka.

3) Potom na počítači, na ktorom je zdieľaný priečinok, spustite Hamachi a kliknite na tlačidlo „Vytvoriť novú sieť ...“ , vymyslite si meno a heslo. Pozri snímku obrazovky nižšie, mám vytvorenú sieť „my_local_ocomp“ .

Sieť bola vytvorená

4) Teraz na iných počítačoch musíte zadať túto vytvorenú sieť: pre túto oblasť v Hamachi kliknite na tlačidlo „Sieť / Pripojiť“ , zadajte jej meno a heslo.

Po pripojení k sieti uvidíte počítač, na ktorom je priečinok zdieľaný: stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť „Prehľadávať“ .

Prehľad

5) Potom môžete pracovať so všetkými verejnými priečinkami. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Zdieľaný priečinok

6) V mojom príklade som práve skopíroval niekoľko súborov do priečinka - všetko funguje ? ...

Kopírovanie súborov!

*

Čo robiť, ak zdieľaný priečinok nie je viditeľný

Spravidla sa to vo veľkej väčšine prípadov deje kvôli nastaveniam zabezpečenia systému Windows (v systéme Windows 8/10 systém predvolene blokuje zisťovanie v sieti, zdieľanie tlačiarní a súborov).

Ak chcete zmeniť tieto nastavenia, otvorte ? Ovládací panel systému Windows - Centrum sietí a zdieľania . Potom choďte pridať. nastavenia zdieľania.

Zmeňte možnosti zdieľania

Ďalej musíte striedavo otvoriť tri karty „Súkromné“, „Hosťujúce“, „Všetky siete“ a povoliť zdieľanie súborov a tlačiarní, zisťovanie siete, vypnúť ochranu heslom.

Povoliť zdieľanie

Po zadaných nastaveniach reštartujte počítač a skúste znova získať prístup do zdieľaného priečinka.

Druhým bodom, ktorý je potrebné venovať pozornosť, je názov počítača a pracovná skupina . Všetky počítače v lokálnej sieti musia mať rovnaký názov pracovnej skupiny (napríklad na všetkých pracovných skupinách) a rôzne názvy počítačov.

Ak chcete skontrolovať tieto parametre: stlačte kombináciu klávesov Win + R, vstúpte do systému riadenia príkazov a stlačte kláves Enter. Ďalej by ste ich mali v prípade potreby objasniť na všetkých počítačoch ...

Názov počítača a pracovnej skupiny

Tretím pomerne obľúbeným dôvodom je práca antivírusov a firewallov. Zakážte ich po dobu diagnostiky (aby vám to akýkoľvek moderný antivírus obyčajne ľahko umožnil ... Pozri obrazovku nižšie).

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 23.09.2019

Oprava: 23.06.2020