Ako povoliť a nakonfigurovať hlasové vyhľadávanie z Yandexu a Google. Čo robiť, ak nefunguje hlasové vyhľadávanie

Dobrá hodina!

Nie je to žiadny vtip, ale počítač (telefón) teraz môže rozpoznávaním vášho hlasu vykonávať mnoho jednoduchých úloh!

Môžete sa ho napríklad opýtať na počasie alebo kurz dolára - a odpovie vám odpoveď: „Teplota -7 ° C, severný vietor 2-3 m / s ...“ .

Práca je štruktúrovaná takto: požadovanú požiadavku vyslovíte do mikrofónu, potom sa preloží do textu a napríklad Yandex pomocou nej vyhľadá potrebné informácie a potom vám ich prečíta.

Nie je však vždy ľahké nastaviť „túto vec“ a hlasové vyhľadávanie nemusí fungovať. Vlastne dnes v poznámke zvážime, čo a v akom poradí je potrebné skontrolovať na PC a telefóne, aby sa tento problém odstránil ... ?

Takže ...

*

Nastavuje sa hlasové vyhľadávanie

Ako to povoliť (Yandex / Google)

Na počítači so systémom Windows 

Takže otvorením ľubovoľného prehľadávača a prechodom na hlavnú stránku Yandex (napríklad) - môžete vidieť malú ikonu mikrofónu (pozri obrázok nižšie ?). Ak chcete spustiť hlasové vyhľadávanie - musíte na neho kliknúť pomocou LMB.

Screenshot z webu Yandex - ikona mikrofónu

Ďalej sa v prehliadači zobrazí upozornenie so žiadosťou o povolenie prístupu k mikrofónu (odporúča sa povoliť).

Povoliť prístup k mikrofónu

Potom môžete do mikrofónu povedať, čo chcete nájsť.

Hovor!

Ak ste povedali jasne a použili bežné slová, potom služba ľahko rozpozná váš hlas, preloží ho do textu a nájde odpoveď na vašu požiadavku. Pohodlne ?!

Hľadanie hotové!

Pokiaľ ide o Google, tu je všetko rovnaké. Vpravo na vyhľadávacom paneli je tiež malá ikona mikrofónu ... ?

Google

Na telefóne s Androidom

Podľa môjho názoru je táto funkcia oveľa potrebnejšia na telefóne ako na PC (po prvé, nemá pohodlnú klávesnicu v plnej veľkosti; po druhé, často musí byť napísaná v nie príliš pohodlných podmienkach ...).

Ak hovoríme o bežnom vyhľadávaní v prehliadači, potom sa všetko deje rovnakým spôsobom ako v počítači. Musíte tiež otvoriť prehliadač a kliknúť na ikonu mikrofónu. Potom vám vyhľadávací nástroj ponúkne výsledky, ktoré našiel, a odpovie na vašu otázku. ?

Google automaticky informoval o počasí

Ak však chcete svoj telefón ovládať pomocou hlasu (nielen zadať dopyt do vyhľadávacieho panela), musíte prejsť do aplikácie „Google“ (predinštalovaná vo vašom smartfóne) a povoliť „ OK Google “v nastaveniach.

Google - nastavenia

Poznámka: pozrite si sekciu nastavení „Voice Match“.

Zapnite funkciu OK Google

Teraz môžete dať príkaz svojmu smartphonu, aj keď je vypnutý. Stojí za zmienku, že Google je dobrý v rozpoznávaní hlasu a dokáže váš tím odlíšiť od kohokoľvek iného!

Mimochodom , služba Yandex má niečo podobné, čo sa volá „Alice“. Všeobecne sa táto „vec“ podobá na osobného asistenta postaveného na umelej inteligencii. "Alice" môže nájsť filmy a karikatúry, otvoriť ktorúkoľvek z aplikácií, vyhľadávať informácie vo vyhľadávačoch atď.

Alice z Yandexu

Čo robiť, ak nefunguje hlasové vyhľadávanie

Windows

Najčastejšie je to kvôli nedostupnosti mikrofónu v dôsledku nastavenia ochrany osobných údajov (a v tomto systéme Windows 10 sa to podarilo ... ?).

Prvým tipom je preto skontrolovať, či má prehliadač zakázané používať mikrofón. Ak to chcete urobiť, otvorte nastavenia systému Windows (cez START alebo kombináciu systému Win + i ), prejdite do časti „Ochrana osobných údajov / hlasové funkcie“ a povoľte rozpoznávanie hlasu. Obrazovka je uvedená nižšie. ?

Nastavenia systému Windows - hlasové funkcie

Pozrite sa tiež na kartu „Mikrofón“ : obsahuje zoznam aplikácií, oproti ktorým môžete povoliť alebo zakázať prístup k mikrofónu. Uistite sa, že je používaný prehliadač nastavený na možnosť Zapnuté. ...

Prístup k mikrofónu / Windows 10

Potom venujte pozornosť prehliadaču - ten môže blokovať aj prácu s mikrofónom. Spravidla sa súčasne na paneli s adresou zobrazí ikona mikrofónu s červeným krížikom (pozri snímku obrazovky nižšie) - ak na ňu kliknete pomocou LMB, môžete udeliť povolenie na použitie zariadenia ...

Blokovať prístup k mikrofónu

Nemôžem si pomôcť a neporadím vám, aby ste ešte raz skontrolovali fungovanie mikrofónu v iných aplikáciách. Napríklad to možno urobiť v nastaveniach zvuku systému Windows (otvoríte ich stlačením klávesov Win + R a použitia príkazu  mmsys.cpl ).

mmsys.cpl - nastavenie zvuku

Všetky pripojené mikrofóny sa zobrazia na karte „Nahrávanie“ . Skontrolujte, či je v predvolenom nastavení vybraté správne zariadenie, a tiež skontrolujte svoj sluch ...

Nastavenie mikrofónu v systéme Windows

? Pomoc!

Mikrofón nefunguje v systéme Windows 10 [riešenie] ->

Ako skontrolovať mikrofón na slúchadlách: Počujem vôbec ...

Android

Systém hlasového ovládania telefónov (a podobné deriváty) sa začal aktívne rozvíjať okolo roku 2014. Ak hovoríme o „OK Google“ (ako najpopulárnejšom hlasovom asistentovi a vyhľadávaní), potom problém najčastejšie spočíva v nesprávnych softvérových parametroch.

Všeobecne by som na začiatok odporučil prebehnúť nižšie uvedené body ... ?

1) Skontrolujte a uistite sa, že váš mikrofón vôbec funguje. Je napríklad možné dobre počuť pri telefonovaní, je možné zaznamenávať zvuk atď.

2) Pozrite sa na vlastnosti vášho telefónu. Musí spĺňať minimálne tieto požiadavky:

  • Verzia Android 4.4+;
  • aktuálna verzia aplikácie „Google“ (odkaz na aktualizáciu na trhu Play);
  • v nastaveniach aplikácie „Google“ musí byť povolená možnosť hlasového vyhľadávania (viac nižšie).

3) Prejdite do nastavení „Google“ v sekcii „Hlasový vstup / Hlasová zhoda“ a skontrolujte, či je povolený prístup k výrazu „OK Google“ .

Nastavenia Google

4) Potom prepíšete svoju hlasovú ukážku (vykoná sa na tej istej karte).

Prepísať hlasovú ukážku

5) Ďalej v nastaveniach „Google“ skontrolujte aj nainštalovaný „Jazyk a oblasť“   (musí to byť „ruština“ ...).

Jazyk a región

6) Skontrolujte tiež svoje internetové pripojenie. Je možné, že internetové pripojenie nie je stabilné a neustále sa prerušuje (v skutočnosti preto hlasové vyhľadávanie nefunguje ...).

? Pomoc!

1) Ako skontrolovať rýchlosť internetu v telefóne s Androidom - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-interneta-na-telefone-android.html

2) Prečo internet nefunguje na telefóne: dôvody a riešenie - //ocomp.info/ne-rabotaet-internet-na-telefone.html

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ... ?

Všetko najviac!

?