Modrá obrazovka vo Windows 10: „Váš počítač má problém ...“ (nasledovaný reštartom počítača)

Ahoj.

Používatelia prezývali modrú obrazovku chybu jadra OS, ktorá sa náhle objaví (bez varovania a neumožňuje ukladanie dokumentov) a núti počítač k reštartu. Môže sa navyše vyskytnúť na stolových počítačoch aj na notebookoch (a Windows 10 nie je výnimkou, aj keď sa systém v tomto ohľade stal oveľa stabilnejším). Príklad chyby nájdete na fotografii nižšie.

Nemôžem si nevšimnúť, že takáto chyba je „zákerná“, keďže nie je vždy ľahké nájsť jeho príčinu (navyše môže vzniknúť vo fáze zavádzania OS a neumožňuje ju opraviť).

Nech je to akokoľvek, v tomto príspevku predstavím niektoré z najbežnejších príčin modrej obrazovky a tiež spôsoby ich eliminácie. Poznámka je určená pre začínajúcich používateľov.

A teda, bližšie k téme ...

Váš počítač má problém a je potrebné ho reštartovať / Príklad podobnej chyby

*

Čo spôsobuje modrú obrazovku a čo sa dá robiť

Zo zrejmého dôvodu (inštalácia chybného ovládača, aktualizácia OS atď.)

Je zrejmé, že mám na mysli dôvod, ktorý viedol k chybe ihneď po vašej akcii (a vy ste si ju všimli). Napríklad nainštalovali nový program - objavila sa modrá obrazovka ⇒ dôvod je jasný ... ? Mimochodom, vo viac ako polovici prípadov sa to stane (len nie všetci tomu venujú pozornosť).

Je potrebné poznamenať, že modrá obrazovka sa objavuje najčastejšie po pripojení nového zariadenia a nainštalovaní ovládača. Patria sem aj pravidelné aktualizácie ovládačov a operačný systém Windows.

Preto, ak sa po inštalácii programu / ovládača začal podobný problém, jednoducho odinštalujte tento softvér alebo ho nahraďte staršou verziou (návrat k starému ovládaču). Mimochodom, najčastejšie (podľa mojich pozorovaní) nastáva problém pri aktualizácii ovládača grafickej karty a pri inštalácii ovládača bez digitálneho podpisu.

Ako obnoviť systém

Najbezpečnejšou možnosťou na obnovenie operačného systému po inštalácii chybného softvéru je použitie bodu obnovenia (vytvárajú sa automaticky, v rôznych verziách operačného systému je však táto možnosť povolená alebo zakázaná).

Spustenie obnovy (univerzálna metóda):

  1. stlačte kombináciu Win + R ;
  2. do zobrazeného okna zadajte príkaz  rstrui a kliknite na OK.

rstrui - začatie obnovy

Ďalej by sa mala spustiť funkcia obnovenia systému a pred vami sa zobrazí okno s bodmi obnovenia (dávajte pozor na dátumy, kedy boli vytvorené a po ktorých boli nainštalované programy). V mojom prípade existujú tri body obnovenia (pozri snímku obrazovky nižšie).

Všeobecne platí, že ak existujú body obnovenia, stačí vrátiť systém späť k jednému z nich a vo väčšine prípadov sa problém vyrieši tu ...

Výber bodu obnovenia

Čo robiť, ak neexistuje bod obnovenia:

  1. pokúste sa manuálne odstrániť softvér, ktorý bol nedávno nainštalovaný;
  2. ak to nefunguje v normálnom režime, naštartujte systém v bezpečnom režime a zopakujte operáciu;
  3. použite odporúčania pokynov na obnovenie systému Windows 10.

Ako sa vrátiť k starému vodičovi

1) Najprv musíte otvoriť správcu zariadení.

2) Ďalej vyhľadajte zariadenie, pre ktoré chcete vrátiť ovládač späť (v mojom príklade som vybral grafický adaptér), a otvorte jeho vlastnosti .

Vlastnosti grafického adaptéra

3) Potom prejdite na kartu „Driver“ a kliknite na tlačidlo „Rollback“ .

Vrátiť späť

Ak nie je dôvod zrejmý: k chybe došlo náhle

Keď sa modrá obrazovka objaví náhle a nie je zrejmý dôvod - nie je vždy ľahké ju vyriešiť ...

Na začiatok odporúčam odfotiť (alebo si zapísať) chybový kód, problémový súbor atď. (pozri moje príklady nižšie). Tento chybový kód  (alebo konkrétny súbor s problémom) - môže veľmi významne zúžiť rozsah problémov (a niekedy naň priamo poukázať).

Príklad chyby

PORUCHA VIDEO TDR (snímka obrazovky s chybou)

Ak ste nestihli chybu natočiť, existuje špeciál. Nástroj BlueScreenView na prezeranie výpisu v systéme Windows a vyhľadanie všetkých posledných chýb na modrej obrazovke.

BlueScreenView - obrazovka s pomocným oknom

Potom, keď poznáte chybový kód, skúste použiť špecializované stránky a podľa nich vyhľadajte príčinu problému:

  1. bsodstop.ru/kod-bsod
  2. allerrorcodes.ru

Upozorňujeme, že na rovnakom  serveri bsodstop.ru môžete získať nielen pravdepodobnú príčinu, ale aj jej riešenie. Aspoň odporúčam začať s týmto problémom ...

Dôvod, riešenie

Ak chybový kód nič nevráti, vyskúšajte niekoľko diagnostických krokov.

Ak modrá obrazovka bráni načítaniu systému Windows

Poznámka: t.j. zobrazí sa okamžite po spustení systému Windows (predtým, ako sa zobrazí pracovná plocha).

Tento variant modrej obrazovky je najzákernejší, pretože nepripravený užívateľ nadobudne pocit, že „systém je mŕtvy“ a nedá sa s tým nič robiť ... ?

Čo môžete poradiť:

1) Po 2–3 neúspešných stiahnutiach s výskytom kritických chýb - vo väčšine prípadov sa zobrazí okno s návrhom na obnovenie zariadenia. Ak príčina chýb súvisí s niektorým nedávno nainštalovaným softvérom, odporúčam zaviesť systém v bezpečnom režime a odinštalovať ho.

Môžete tiež skúsiť spustiť nástroj Obnovovanie systému odtiaľto (je dôležité, ak máte bod obnovenia, podrobnejšie nižšie).

Bezpečnostný mód

Pomôcť!

Ako vstúpiť do núdzového režimu || Windows 7 ÷ 10 - //ocomp.info/kak-zayti-v-bez-rezh-windows.html

2) Ak sa okno na obnovenie nezobrazí, môžete počítač PC / laptop zaviesť pomocou inštalačnej jednotky Flash (ako na to). Samozrejme, ideálne, ak ho už máte (alebo máte druhý počítač, na ktorom ho rýchlo vytvoríte).

Poznámka: Na zavedenie PC / notebooku z USB flash disku musíte použiť Boot Menu ...

Keď sa potom zobrazí prvé okno s návrhom inštalácie, stačí kliknúť na odkaz „Obnovenie systému“ v rohu obrazovky .

Windows 10 - spustite inštaláciu

Potom prejdite do ponuky: „Diagnostika / Pokročilé nastavenia / Obnovenie systému“ .

Obnovenie systému / Windows 10

Potom by sa mal spustiť sprievodca, ktorý vám pomôže vrátiť systém späť do predchádzajúceho funkčného stavu (ak existujú body obnovenia).

Obnova začala

Možno budete musieť obnoviť bootovacie záznamy OS (odkaz nižšie).

Inštrukcie!

Obnova bootovacích záznamov systému Windows 10 - //ocomp.info/vosstanovlenie-windows-10.html#i-4

3) Skúste obnoviť nastavenia systému BIOS.

4) Pokúste sa na disk nainštalovať iný OS Windows (alebo preinštalovať starý).

5) Ak predchádzajúci nepomôže, môže sa jednať o problém v hardvéri. Pokúste sa odpojiť všetko od počítača / notebooku (na minimum): tlačiarne, skenery, adaptéry USB, pridať. monitory a pod.

Tiež vám odporúčam venovať pozornosť RAM, pokúsiť sa ponechať iba jednu lištu (ak ich máte 2/3), nainštalovať ju jeden po druhom a skontrolovať jej činnosť v rôznych slotoch (nebolo by nadbytočné ju testovať pomocou špeciálna utilita).

Ak sa v hre objaví chyba

1) Znova nainštalujte ovládače (najmä na grafickej karte). Stiahnite si ich z oficiálnych webových stránok výrobcu zariadenia.

Ak je to možné, skúste použiť iný operačný systém so starším / novším grafickým ovládačom.

Pomôcť!

Ako nainštalovať druhý Windows na disk bez straty dát - //ocomp.info/kak-ustanovit-vtoruyu-windows.html

Ako správne znova nainštalovať ovládač na grafickej karte - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

2) Skontrolujte súbory hry pomocou antivírusu, skúste ho znova nainštalovať. Zmeňte nastavenie grafiky (vypnite hmlu, jemné častice, vertikálnu synchronizáciu, rôzne filtre atď.).

Pomôcť!

Skenovanie súborov a systémov na prítomnosť vírusov - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

3) Grafickú kartu namáhajte, sledujte jej teploty, skontrolujte, či sa prehrieva.

4) Zakážte (odinštalujte) rôzne nástroje na zrýchlenie hier, zobrazenie FPS atď.

Diagnostika: čo treba skontrolovať

Teploty CPU, grafickej karty

V hrách, editoroch (a iných programoch náročných na zdroje) môže teplota procesora a grafickej karty výrazne stúpať. Ak teplota presahuje určité hranice, môže to samozrejme viesť k rôznym chybám (vrátane modrej obrazovky).

Poznámka: CPU má určitú teplotnú hranicu, po dosiahnutí ktorej sa počítač jednoducho vypne / reštartuje (bude fungovať ochrana pred zlyhaním).

Na zistenie teploty sa najčastejšie používajú špeciály. pomocné programy (napríklad AIDA 64). Samozrejme, musíte sledovať teplotu v dynamike : t.j. spustite obslužný program ihneď po zavedení systému Windows a potom začnite svoju obvyklú prácu na počítači PC (z času na čas sa pozrite na senzory, najmä keď počujete silnejúce brumenie chladičov).

AIDA64 - teplota sledovania (karta senzory)

Poznámka: Pre AIDA 64 môžu byť snímače teploty zobrazené v zásobníku (vedľa hodín) v systéme Windows. Preto nemusíte zakaždým minimalizovať / maximalizovať pomocné okno.

Ak je teplota mimo optimálneho rozsahu *, vyskúšajte niekoľko opatrení: vyčistite zariadenie od prachu, upravte nastavenia napájania, vymeňte tepelnú pastu atď.

Všeobecne samozrejme záťažový test umožňuje efektívnejšie kontrolovať stav hardvéru počítača (vtedy špeciálny program „umelo“ vytvára vysoké zaťaženie). Viac o tom nižšie ...

* Pomôcť!

Teplota procesora Intel: ako ju nájsť; ktorá sa považuje za normálnu a ktorá sa prehrieva - //ocomp.info/temperatura-protsessora-intel.html

Záťažový test (ako sa zariadenie správa pri zaťažení)

Záťažový test umožňuje zistiť skutočnú frekvenciu procesora a grafickej karty, ich teploty, skontrolovať stabilitu systému, zistiť všetky slabé miesta počítača / notebooku. Záťažový test je často jediný spôsob, ako sa dostať k spodnej časti príčiny nestabilného zariadenia.

Záťažový test môžete vykonať v rôznych programoch a pomôckach (v závislosti od toho, čo testujete). Na svojom blogu mám pokyny, ako vykonať podobný test v AIDA 64 - odporúčam!

Inštrukcie! 

Ako vykonať záťažový test procesora a systému ako celku, či drží frekvencie, či sa neprehrieva (AIDA 64) - //ocomp.info/kak-vyipolnit-stress-test-videokartyi-noutbuka-v- aida-64.html

Frekvencia procesora / AIDA 64

Čo sa týka samotnej grafickej karty, na jej testovanie môžeme okrem AIDA 64 odporučiť obslužné programy OCCT a FurMark (mimochodom, pomôžu tiež vyhodnotiť jej skutočný výkon). Ako s nimi pracovať - ​​pozrite si pokyny, na ktoré odkaz nájdete nižšie.

Výsledky testov v reálnom čase / utilita OCCT

Pomôcť!

Záťažový test grafickej karty: kontrola spoľahlivosti a stability - //ocomp.info/stress-test-videokartyi.html 

Testovanie prúžkov RAM

Ak sa modrá obrazovka objaví spontánne, bez ohľadu na spustené a nainštalované programy, niektoré akcie na počítači, je možné, že dôvodom je lišta RAM. A ak nie je jasný dôvod kritických chýb, odporúča sa podrobiť ich testovaniu ...

To možno vykonať pomocou nástroja Windows (stlačte kláves Win + R a použite príkaz mdsched) alebo pomocou nezávislého nástroja (Memtest 86+). Samozrejme by som odporučil využiť druhú možnosť ...

Inštrukcie! 

Test RAM: kontrola chýb RAM - //ocomp.info/testirovanie-operativnoy-pamyati-test-ozu-ram.html

Problémy s pamäťou / utilita Memtest 86+

Mimochodom, tiež by som odporučil vyčistiť kontakty pásov gumičkou a štetcom (nebolo by nadbytočné fúkať konektory na základnej doske). Ak používate viac zátvoriek, skúste počítač spustiť pomocou jednej (je možné, že kvôli jednej z zátvoriek (alebo slotu) sa zobrazí modrá obrazovka ...).

Čistenie kontaktov pamäte pomocou gumy a štetca

Obnovte nastavenia systému BIOS

V systéme BIOS existuje množstvo nastavení, ktoré by v prípade zmeny mohli spôsobiť stabilné fungovanie počítača. Jednou z možností je napríklad zmena prevádzkového režimu jednotky (AHCI, IDE) alebo zmena priority bootovania.

Treba poznamenať, že tieto parametre sa nie vždy menia ručne - môže dôjsť k zmene v dôsledku vybitej batérie alebo skoku v napájacích obvodoch (v takom prípade môže firmvér systému BIOS „zmiznúť“ (okamžite to pochopíte, pretože sa zariadenie prestane vôbec zapínať!) a obnoviť ho bude možné iba v službe na programátore).

Pomôcť!

Ako vynulovať nastavenia systému BIOS - //ocomp.info/kak-sbrosit-nastroyki-bios.html

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?