Hra sa zrúti alebo zamrzne ... Čo mám robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

V počítači mám nainštalované 2 desiatky hier a iba jedna z nich zamrzne (poznámka: názvy sú vystrihnuté). Všetky hry sú licencované a zakúpené motivačne (ostatní hráči zjavne taký problém nemajú, súdiac podľa motivačných motivácií). Skontroloval som PC na prítomnosť vírusov dvoma antivírusmi - všetko je v poriadku.

Mimochodom, namiesto zamrznutia sa niekedy objaví čierna obrazovka a hra spadne. Povedz mi, čo sa môže stať?

Ahoj.

Jednoznačne, súdiac podľa popisu, nemožno dôvod pomenovať. Hry môžu vo všeobecnosti zamrznúť z rôznych dôvodov: prehriatie procesora alebo grafickej karty, absencia niektorých knižníc (napríklad DirectX), nesprávna verzia ovládača (grafická karta) atď.

Ďalej uvádzam niekoľko bodov (s odporúčaniami), s ktorými som sa pri podobnom probléme s hrami stretol viackrát. Vo väčšine prípadov sú zmrazenia úplne odnímateľné ... ?

*

Čo robiť, ak hra zamrzne

Preskúmajte systémové požiadavky, pozrite sa na zaťaženie procesora, disku a ďalších komponentov

Najskôr odporúčam otvoriť web Steam, nájsť tam svoju hru a pozrieť si tieto. požiadavky na pamäť (najmä veľkosť RAM, model CPU a grafická karta). Ak neviete, či je vaša grafická karta (CPU) produktívnejšia ako karta uvedená v požiadavkách, je ľahké ich porovnať (odkaz na poznámku, ako na to).

Systémové požiadavky - snímka obrazovky zo služby Steam

Ak vlastnosti vášho hardvéru vyhovujú minimálnym požiadavkám (alebo lepšie odporúčaným), potom je ďalším krokom inštalácia obslužného programu FPS Monitor a pred zmrazením pozrite, ktorá komponenta bude mať max. zaťaženie (to môže pomôcť diagnostikovať a nájsť príčiny).

Napríklad nasledujúca snímka obrazovky ukazuje, že je procesor vysoko zaťažený (pozri žlté čísla). Keď je CPU načítaná na max. (alebo dokonca prestane zvládať) - čísla sa začervenajú a ak sa súčasne objavia brzdy, „vinníka“ okamžite spoznáte ...

Screenshot s čítaniami z hry WOW

? Pomoc!

Ako zrýchliť grafické karty: IntelHD, nVidia, AMD Radeon.

Skontrolujte verziu hry, integritu súborov

Dosť často hry zaostávajú a zamrznú kvôli rôznym „remeselníkom“, ktorí nesprávne upravujú niektoré systémové súbory hry. Všeobecne to platí skôr pre tých, ktorí si sťahujú hry z rôznych trackerov.

1) Odporučil by som si stiahnuť úradníka. verziu hry a preinštalujte ju.

2) Okrem toho venujte pozornosť antivírusom a programu Windows Defender  - môžu mazať niektoré súbory s hrami a podozrievať ich z hrozby.

Pokiaľ ide o obrancu, pohľad na jeho protokol je dosť jednoduchý: musíte otvoriť nastavenia systému Windows ( Win + i ), otvoriť sekciu „Zabezpečenie systému Windows“ a prejsť na kartu ochrana pred vírusmi a hrozbami.

Nastavenia systému Windows - Zabezpečenie

Ďalej sa zobrazí protokol: zostáva iba vo filtroch, aby sa zvolilo zobrazenie položiek v karanténe a vyčistené hrozby - no, či sú v tomto zozname nejaké súbory hier ...

Protokol ochrany

Aktualizujte ovládač grafickej karty a systémové knižnice 

Toto je tiež veľmi častý dôvod (najmä pri vydaní Windows 10). Po inštalácii systému Windows 10 mnoho používateľov používa ovládač, ktorý systém automaticky našiel. V niektorých prípadoch to ani zďaleka nie je najoptimálnejšie (najmä pokiaľ ide o notebooky).

? Pomoc! Ako aktualizovať ovládač grafickej karty - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

Systémové knižnice znamenajú DirectX, Visual C ++, Net Framework. Toto všetko „dobré“ sa aktívne používa v hrách, a ak nie sú k dispozícii žiadne komponenty, môže sa hra buď okamžite zrútiť (s čiernou obrazovkou), alebo v jej priebehu dôjde ku kritickej chybe a zatvorí sa.

Je vhodné použiť obslužný program Driver Booster na automatickú aktualizáciu grafického ovládača a všetkých knižníc hier. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Aktualizujte všetko - herné komponenty, zvuk a herné zariadenia atď. / Driver Booster

❹ 

Diagnostikujte grafickú kartu, procesor, pevný disk

Zamrznutie počas hry môže naznačovať hardvérový problém: napríklad pevný disk sa začal rozpadať, čip grafickej karty bol vyhodený, komponenty sa prehriali atď.

Na identifikáciu a zistenie príčin zamrznutia odporúčam vykonať sériu testov (nebude to trvať veľa času, 10 - 15 minút).

Najprv!

Skontrolujte stav pevného disku. Periodické „mŕtve“ zamrznutia veľmi často naznačujú problém s jednotkou (mimochodom, indikátor aktivity HDD je zvyčajne neustále zapnutý / bliká).

? Pomoc! Diagnostika a kontrola disku za 5 minút. pre začiatočníkov (rýchly test v novej Victoria 5)

Mimochodom, vo Viktóriinom teste venujte pozornosť grafu čítania diskov. Je veľmi dôležité, aby nedochádzalo k prudkým poklesom rýchlosti na nulu (ak nejaké sú, práve pri takýchto poklesoch hra zamrzne a čaká na reakciu z disku).

Rýchla analýza grafov (od Victoria 5)

Druhý!

Záťažový test systému pomocou obslužného programu AIDA. Toto vám umožní zistiť, či sa grafická karta alebo procesor prehrieva, či sú stabilné na frekvenciách atď. Ďalšie informácie nájdete v článku na odkaze nižšie ...

? Pomoc!   Ako vykonať záťažový test procesora a systému ako celku, či drží frekvencie, či nedochádza k prehriatiu (AIDA 64)

Pokiaľ ide o hranie online: skontrolujte kvalitu internetu

Niektoré online hry (World of Tanks, WOW, Counter Strike atď.) Môžu so zlou a nestabilnou kvalitou internetu zamrznúť a silne zamrznúť.

? Pomoc! 

Ako zistiť a skontrolovať rýchlosť internetu v počítači

Okrem toho venujte pozornosť tomu, či sťahujete akékoľvek súbory zo siete paralelne s hrou (napríklad priložený uTorrent môže spôsobiť veľké zaťaženie siete).

Skúste hru spustiť na samostatnej (integrovanej) mape

Ak máte v počítači (notebooku) dve grafické karty (integrované a diskrétne), venujte pozornosť tomu, na ktorej z nich hráte hru. V ideálnom prípade by sa samostatná grafická karta mala aktivovať pri spustení hier (to sa však nestane vždy a „slabá“ integrovaná karta často začne v hrách visieť ...).

Najjednoduchší spôsob spustenia hry na samostatnej mape je všeobecne:

  1. otvorte priečinok, kde je nainštalovaná hra;
  2. kliknite pravým tlačidlom myši na spustiteľný súbor hry;
  3. v zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Spustiť s GPU / vysokovýkonným procesorom nVidia“ (pozri snímku obrazovky nižšie. Namiesto nVidia to môže byť AMD).

Výber grafického adaptéra na spustenie hry

Mimochodom, ak išlo o samostatnú kartu, je to vidieť zo špeciálu. ikona zásobníka (môžete ju povoliť v nastaveniach ovládača grafickej karty).

? Pomoc!

Ako spustiť hru na samostatnej grafickej karte. Ako skontrolovať, na ktorej grafickej karte je hra spustená (napríklad NVIDIA)

Ikona začala po spustení hry sfarbiť (dole)

Skúste použiť režim virtuálneho počítača / kompatibilita (pre staršie hry)

Z dôvodu zastaranosti sa často vyskytujú pády a pády z hier (alebo mŕtve zablokovania). Napríklad veľa hier pod Windows 98/2000 nefunguje správne v moderných Windows 8/10 ...

Ak máte podobný prípad (tj. Pokúšate sa spustiť starú hru na novom softvéri), ​​môžete to urobiť:

  1. vyskúšajte režim kompatibility (pre tento účel stačí kliknúť na spustiteľný súbor hry PCM a vo vlastnostiach určiť emuláciu požadovaného OS);
  2. kúpte si starý notebook, nainštalujte naň (napríklad) Windows 2000 a hrajte na ňom všetky staré hračky;
  3. nainštalujte si na počítač virtuálny stroj (t. j. Windows 98 vám bude fungovať vo Windows 10) a spustite v ňom potrebné hry.

Mimochodom, ak sa bavíme o starých hrách, odporúčam povoliť aj komponent Direct Play. Ak to chcete urobiť, otvorte Ovládací panel systému Windows, prejdite na kartu „Odstrániť programy“ a v ľavej ponuke vyberte možnosť  „Zapnúť alebo vypnúť funkcie systému Windows .

Vrátane komponentov

Ďalej na karte starších komponentov začiarknite políčko „Direct Play“ a uložte nastavenia. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Legacy Components - Direct Play

Povoliť režim v okne, zakázať vodu, hmlu, tieňové efekty atď.

Toto je posledná vec, ktorú odporúčam urobiť. Mnoho z týchto častíc (hmla, oheň, voda atď.) Nefunguje vždy správne (najmä pri niektorých grafických kartách). Samozrejme, vždy je lepšie sa o týchto funkciách dozvedieť na fanúšikovských stránkach konkrétnej hry ...

Mimochodom, tiež nebude nadbytočné pokúšať sa spustiť hru v režime s oknami (veľa hier vám to umožňuje).

Režim v okne - screenshot nastavení hry WOW

To všetko v priehradke môže výrazne znížiť zaťaženie hardvéru vášho počítača a hra pobeží oveľa stabilnejšie ...

*

Dodatky k téme - vždy vítané ?

Všetko najlepšie!

?