Windows 10 sa nespustí: čo robiť? Hľadanie príčiny a riešenie

Dobrý čas všetkým!

Napriek tomu, že sa každá nová verzia systému Windows stáva stabilnejšou a spoľahlivejšou - aj tak sa jej často stávajú nepríjemné udalosti ... ?

Napríklad zdanlivo banálna vec, výpadok prúdu a núdzové vypnutie môžu ľahko viesť k tomu, že po zapnutí počítača sa Windows už nebude bootovať (a to platí aj pre novoobjavený Windows 8.1, 10)! Aj keď, samozrejme, dôvodov tohto nešťastia je oveľa viac.

Vlastne v tomto článku chcem podrobnejšie analyzovať, čo je možné urobiť na obnovenie bootovania systému Windows (alebo aspoň na minimalizáciu mojich strát).

Mimochodom, stojí za to okamžite objasniť jeden bod :

 • ak po zapnutí počítač vôbec nevykazuje žiadne známky života alebo sa okamžite vypne, možno dáva nejaké signály v podobe škrípania (tj nedosiahne ani okamih spustenia operačného systému), potom je problém pravdepodobne má hardvérovú povahu. Odporúčam prečítať si tento článok;
 • ak ste videli začiatok načítania systému Windows a potom všetko zmizlo alebo načítanie trvá nekonečne dlho, na obrazovke sa objavia niektoré chyby atď. - toto je náš prípad dnes. ?

A tak, teraz bližšie k téme ...

*

Čo robiť, ak sa Windows nespustí

KROK 1: pozorne vyhľadajte chyby

Prvá vec, ktorú by som poradil, je venovať pozornosť obrazovke. Často sa na ňom zobrazuje chybové hlásenie, jeho kód, popis (a keď tieto informácie poznáte, bude ľahšie nájsť a diagnostikovať príčinu).

Napríklad fotografia nižšie zobrazuje jednu z typických chýb Chyba zavedenia disku ...“ (chybu súvisiacu so bootovacím médiom mám podľa jeho riešenia samostatnú inštrukciu). Upozorňujeme, že vo vašom prípade sa chyba môže mierne líšiť (je ich pomerne veľa).

Zlyhanie zavedenia disku ... (jedna z typických chýb pri spustení)

Všeobecne platí , že všetky populárne chyby, ktoré sa dajú vidieť v štádiu spustenia počítača, už dávno vyriešili mnohí špecialisti (vrátane oficiálnych webových stránok spoločnosti Microsoft).

Správa prvého kroku je vo všeobecnosti jednoduchá: ak uvidíte konkrétnu chybu, napíšte si ju a pokúste sa nájsť sprievodcu, ako tento konkrétny problém vyriešiť. Horšia situácia je, keď nedôjde k žiadnym chybám a nie je jasné, čo ďalej ...

? Mimochodom!

Ak po zapnutí PC / notebooku máte iba čiernu obrazovku (t. J. Na nej nie je žiadny obraz) - odporúčam prečítať si tento návod

*

Krok 2: odpojte všetok nepotrebný hardvér od počítača

Ďalšou vecou, ​​ktorú treba poradiť, je odpojiť od notebooku / počítača všetko nepotrebné vybavenie: druhý monitor, tlačiarne, myši, reproduktory, slúchadlá atď. Osobitná pozornosť sa venuje flash diskom, diskom CD / DVD, SD kartám a iným úložným zariadeniam.

Faktom je, že s určitými nastaveniami systému BIOS môže počítač „hľadať“ bootovacie záznamy na tej istej jednotke USB flash a nenájde ich, jednoducho nemôže pokračovať v bootovaní systému Windows z pevného disku.

Odpojte jednotku USB flash a reštartujte prenosný počítač

Poznámka: po odpojení všetkých „nepotrebných“ - reštartujte počítač.

*

KROK 3: Skontrolujte nastavenia systému BIOS

Ak ste zmenili nastavenia systému BIOS (alebo ich napríklad resetovali) alebo ste k počítaču pripojili iný pevný disk, môže sa stať, že v časti BOOT budú uvedené nesprávne nastavenia (môže byť napríklad vybraté nesprávne zavádzacie zariadenie).

Odporúča sa to skontrolovať a opraviť, ak sa zistí.

? Pomoc!

Ako vstúpiť do systému BIOS (na rôznych počítačoch a notebookoch) - tu sa dozviete

*

Ako príklad nižšie uvádzam fotografiu časti BOOT. Dávajte pozor na postupnosť: 1. je jednotka CD / DVD, 2. je pevný disk.

V niektorých prípadoch môže počítač „odmietnuť“ zavedenie systému Windows z pevného disku (v tomto poradí).

BOOTOVÁ sekcia - priorita bootovania ...

Čo musíte urobiť: na prvom mieste postavte pevný disk, uložte nastavenia (zvyčajne kláves F10) a reštartujte počítač.

*

? Pomoc! 

Mimochodom, môžete jednoducho resetovať nastavenia systému BIOS na výrobné nastavenia (sú spravidla univerzálne a prechodom na ne môžete vyriešiť väčšinu problémov)

*

Krok 4: skúste opraviť bootloader systému Windows

 1. na prácu potrebujeme inštalačný USB flash disk s Windows (ako príklad si vezmem Windows 10). Ak neviete, ako ho vytvoriť, prečítajte si tento návod;
 2. potom ho musíte pripojiť k USB portu a bootovať z neho (ako nakonfigurovať BIOS na zavedenie z USB flash disku);
 3. keď sa zobrazí prvé inštalačné okno systému Windows (ako na fotografii nižšie), kliknite na tlačidlo „Ďalej“ (nebudeme preinštalovať systém Windows - je to potrebné na začatie obnovy);

  Inštalácia systému Windows (prvé okno)

 4. v ďalšom kroku kliknite na malý odkaz v rohu obrazovky „Obnovenie systému“ ;

  Obnovenie systému

 5. potom vyberte sekciu „Riešenie problémov“ ;

  Riešenie problémov

 6. a vyberte možnosť "Oprava spustenia" (systémové súbory, bootloader systému Windows budú obnovené). Spravidla po takomto postupe začne systém Windows zavádzať normy. režim ...

  Obnova pri spustení

*

? Dodatok!

Podrobné pokyny na obnovenie funkčnosti systému Windows

*

KROK 5: Spustite počítač na prítomnosť vírusov

Niektoré vírusy môžu poškodiť systémové súbory, vymazať informácie z pevného disku, zablokovať niektoré funkcie a možnosti operačného systému.

To všetko môže viesť k najrôznejším problémom so systémom Windows, vrátane tých, ktoré sú popísané v tomto článku (okrem toho obnovenie v predchádzajúcom kroku môže pomôcť presne až do ďalšieho reštartu).

Ak chcete preniesť disk z OS na vírusy (keď sa samotný Windows nespustí), môžete sa uchýliť k dvom spôsobom:

 • vyberte pevný disk z počítača / notebooku a pripojte ho k inému zariadeniu s nainštalovaným moderným antivírusom s aktualizovanými databázami (Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču);
 • vytvorte flash disk LiveCD (t.j. z ktorého môžete bootovať, aj keď váš počítač nemá pevný disk) a spustite z neho kontrolu HDD. Teraz si také obrázky na zápis na USB flash disk môžete stiahnuť z oficiálnych stránok antivírusového softvéru.

? Pomoc!

Ako vytvoriť bootovateľný disk LiveCD / DVD / USB alebo disk s operačným systémom Windows a obslužnými programami, ktoré nevyžadujú inštaláciu na pevný disk.

Uvítacie okno antivírusového programu ESET - vyberte režim zavádzania (grafický, textový). Ako príklad stiahnutia antivírusu z USB flash disku ...

*

Krok 6: ak sa zavedenie systému Windows trvá veľmi dlho

Mnoho používateľov často čaká na načítanie systému Windows po dobu 5-10 minút (niektorí si mimochodom myslia, že je zamrznuté, a ponáhľajú sa reštartovať počítač a znova čakajú na tento čas).

Všeobecne platí, že prvá vec, ktorú by som v tomto prípade rád poradil, je skontrolovať automatické načítanie (čím viac programov obsahuje, tým dlhšie trvá načítanie OS).

Venujte zvláštnu pozornosť všetkým druhom torrentových programov: ak v nich máte stovky torrentov, sťahovanie sa môže veľmi predĺžiť!

Vo Windows 10 na zobrazenie spustenia stačí otvoriť Správcu úloh (klávesová skratka Ctrl + Shift + Esc). Môžete tiež použiť rôzne špeciály. verejné služby, ako napríklad AIDA. 

Správca úloh - spustenie

Okrem toho pomocou niektorých nástrojov skontrolujte systém Windows na vyčistenie koša, dočasných súborov, opravu chýb v registri atď. To všetko v kupé môže tiež vážne ovplyvniť prevádzkovú rýchlosť OS.

? Pomoc!

Na svojom blogu mám samostatný článok venovaný najlepším nástrojom na údržbu a čistenie systému Windows.

Problémy zistené po skenovaní v aplikácii System Care (10,6 GB koša!)

*

Poradenstvo! 

Zavedenie systému Windows môžete výrazne urýchliť inštaláciou jednotky SSD. Rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, ak by ste mali inovovať na disk SSD

Windows Boot: Rozdiel medzi HDD a SSD

*

? Dodatok!

Prečo zavedenie / reštartovanie počítača (prenosného počítača) trvá tak dlho, čo robiť pre rýchlejšie zavedenie systému Windows

*

KROK 7: Ako môžete kopírovať údaje z disku, ak sa systém Windows stále nespustí

Ak všetky predchádzajúce odporúčania neboli úspešné, je vhodné pred formátovaním a preinštalovaním systému Windows (alebo inými radikálnejšími opatreniami) vytvoriť kópiu všetkých dôležitých dokumentov z pevného disku. Nikdy nevieš ... čo ak sa niečo pokazí? ..

Metóda 1

Najjednoduchším spôsobom je vybrať pevný disk, pripojiť ho k inému počítaču a preniesť z neho všetky dôležité údaje.

Mimochodom, teraz v predaji môžete ľahko nájsť rôzne „boxy“ na pripojenie HDD k bežnému USB portu (výrazne uľahčuje prácu).

Metóda 2

Zavádzajte počítač z jednotky Flash LiveCD a skopírujte všetky potrebné údaje. Upozorňujeme, že po zavedení systému z takejto jednotky flash sa na obrazovke zobrazí najbežnejšia pracovná plocha (s ktorou je práca rovnaká, ako keby ste boli v klasickom systéme Windows).

Spustenie antivírusu z pod LiveCD // Zavedenie z flash disku LiveCD - bežná pracovná plocha („prídu na to“ s ním aj bežný užívateľ)

Metóda 3

Ak máte v počítači dva pevné disky (alebo 2 oddiely), môžete na jeden z nich nainštalovať ďalší Windows (hlavná vec: počas inštalácie jednotku neformátujte!).

Na disku sú 2 oddiely: upozorňujeme, že sa „nedotknem“ dátového disku - inštalujem ho na bezplatný oddiel.

Záverom je, že po inštalácii, keď zapnete počítač, ponúkne sa vám výber z dvoch OS Windows: jeden starý (nepracuje) a druhý nový. Výberom druhého môžete naštartovať a vyčistiť ...

*

? Dodatok!

Pokyny na obnovenie údajov z disku v prípade problémov so systémom Windows.

*

To je zatiaľ všetko ...

Na doplnenie - samostatný milosrdenstvo!

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 31.10.2018

Oprava: 10.10.2020