Typ súborového systému RAW: ako obnoviť výkon disku (HDD) a obnoviť NTFS / exFAT

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomôžte mi obnoviť externú jednotku. Včera s ním bolo všetko v poriadku, ale dnes sa to po pripojení nezistí: môj počítač na ňom neukazuje voľné miesto a ak prejdete na jeho vlastnosti, objaví sa systém súborov RAW.

PS. Súbory na ňom sú veľmi potrebné. Pomoc ...

Ahoj.

Najprv vás chcem hneď upozorniť, že súborový systém RAW nemusí vždy znamenať stratu informácií na disku (vo viac ako polovici prípadov je možné všetko obnoviť).

Po druhé, urobte si čas (inak mnoho používateľov nevedomky odstráni všetko z disku) a prečítajte si poznámku až do konca ...

*

Čo robiť, ak je pevný disk detekovaný ako RAW

Prvé kroky (dôvody vzhľadu RAW)

Prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je teda nesúhlasiť so žiadnymi návrhmi systému Windows, optimalizačných nástrojov, antivírusov atď. (Poznámka: pri tomto probléme systém Windows často navrhuje formátovanie disku, pozri snímku obrazovky nižšie). Najlepšie urobíte, ak budete správu ignorovať (alebo ju len zavrieť).

Zavrite okno s návrhom na formátovanie

Ak sa vyskytne problém s externou jednotkou, je najlepšie ju momentálne odpojiť od USB portu. A je veľmi žiaduce, aby ste na ňu nič nekopírovali (niekedy RAW neoznačuje celý disk, ale iba jednu z jeho sekcií)!

Potom ukončite (zastavte) prácu antivírusov, torrentov, optimalizátorov, editorov atď. Takýto softvér môže interferovať s kontrolou disku.

Poznámka!

Systém súborov RAW znamená, že disk nemá špecifikovaný systém súborov (tj. Nie je rozdelený na diskové oddiely alebo iba „nespracovaný“). Stáva sa to najčastejšie kvôli určitým logickým chybám v súborovom systéme ...

Najobľúbenejšie dôvody pre vznik RAW:

  1. nesprávne odpojenie disku (jednotky flash) od USB portu (veľa z nich pre bezpečné odstránenie nepoužíva ikonu špeciálneho zásobníka). Navyše, ak disk pri kopírovaní na disk náhle odpojíte z USB, existuje vysoká pravdepodobnosť takejto chyby;
  2. problém s elektrinou: ak bliká kontrolka a počítač sa reštartuje, je vysoká pravdepodobnosť, že sa objavia súbory RAW (v tomto ohľade sú notebooky oveľa bezpečnejšie ako počítače);
  3. keď je počítač napadnutý niektorými druhmi vírusov;
  4. v prípade nesprávnej činnosti programov pri rozdelení a formátovaní diskov;
  5. kvôli poruchám disku (napríklad fyzické opotrebenie).

Pokiaľ teda bolo dôvodom vzhľadu RAW nesprávne odpojenie disku od USB portu (napríklad), potom je pravdepodobnosť obnovy dát pomerne vysoká (vo väčšine prípadov stačí skontrolovať disk na chyby) .

Možnosť 1: ak NIE sú údaje na takomto disku potrebné

V takom prípade môžete disk jednoducho preformátovať (alebo na ňom znova nainštalovať systém Windows) a pokračovať v jeho používaní.

Dôležité: formátovaním sa odstránia všetky súbory na jednotke. Ich ďalšie reštaurovanie bude mimoriadne ťažké vykonať ...

Pre naformátovanie disku - jednoducho choďte na "Tento počítač" a kliknite pravým tlačidlom myši na disk ... (pozri snímku obrazovky nižšie).

Jednotka F - formát

Ak sa pevný disk nezobrazuje v priečinku „Tento počítač“ (alebo počítač pri pokuse o prístup k nej zamrzne): stlačte kombináciu Win + R a v okne „Spustiť“ zadajte príkaz  diskmgmt.msc (mal by sa spustiť obslužný program pre správu disku). ).

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

Ďalej kliknite pravým tlačidlom myši na disk a vyberte možnosť „Formátovať“ . Potom budete musieť špecifikovať súborový systém (NTFS, exFAT), písmeno a súhlasiť s operáciou.

Formát

Ako ďalšiu alternatívu tiež možno disk naformátovať pomocou príkazu special. programov. Napríklad MiniTool Partition Wizard má na to špeciál. majster, ktorý vás prevedie v každej fáze operácie.

Pomôcť! Najlepšie programy na formátovanie a rozdelenie disku - //ocomp.info/programmyi-dlya-rabotyi-s-hdd.html

MiniTool Partition Wizard - screenshot obrazovky (funkcie programu)

Možnosť 2: ak sa VYŽADUJÚ údaje na disku

Ako už bolo spomenuté vyššie, kontrola chýb systému súborov (tento nástroj je zabudovaný do systému Windows) na disku môže eliminovať príčiny RAW a obnoviť prístup k súborom na disku.

Existujú dva spôsoby, ako ho spustiť ...

Skontrolujte chyby

Metóda 1

1) Najprv musíte prejsť do časti „Tento počítač“ a otvoriť vlastnosti disku.

Vlastnosti disku

2) Potom prejdite do ponuky „Servis“ a kliknite na tlačidlo „Skontrolovať“ (pozri príklad nižšie).

Skontrolujte chyby na disku

3) Potom systém Windows začne kontrolovať disk (a v prípade potreby opraví nájdené chyby). V ideálnom prípade by mal OS na konci kontroly hlásiť, že nájdené chyby boli opravené (alebo že sa nenašli vôbec, ako na mojom obrázku).

Disk bol úspešne overený

Metóda 2

1) Ak sa pri prvej metóde nepodarilo skontrolovať disk (napríklad v niektorých prípadoch môže dôjsť k zamrznutiu prieskumníka), môžete ísť inou cestou ... ?

Najskôr musíte otvoriť správcu úloh (Ctrl + Alt + Del), prejsť do ponuky „Súbor“ a vytvoriť novú úlohu. Potom zadajte CMD do riadku „Otvoriť“ , začiarknite políčko „S právami správcu“ a kliknite na OK.

Vytvorte úlohu s právami správcu

2) Ďalej by mal príkazový riadok bežať ako správca. Pre začatie kontroly - zadajte príkaz chkdsk D: / f (kde D: je písmeno jednotky, ktorú chcete skontrolovať).

skontrolujte disk - chkdsk

3) Ak je s diskom všetko v poriadku, v správe sa zobrazí správa, že neboli nájdené žiadne problémy (alebo boli chyby opravené).

Windows nezistil žiadne problémy

Použite špeciály. Softvér na obnovu diskových údajov

Ak ste už disk naformátovali (vyjadrením súhlasu s ponukou systému Windows) alebo boli súbory na disku odstránené (zmizli atď.) - neponáhľajte sa s diskom niečo robiť (zapisujte na neho ďalšie súbory, naformátujte ho atď.) atď.).

Faktom je, že väčšinu súborov na ňom možno obnoviť pomocou špeciálneho. programy (ak je samozrejme všetko v poriadku s mechanikou). Tejto problematike som sa podrobnejšie venoval v jednom z článkov (odkaz nižšie).

Pomôcť!

Ako obnoviť súbory z pamäťovej karty MicroSD, USB flash disku, disku - //ocomp.info/kak-vosstanovit-foto-s-sd-karty.html

Príklad na snímke obrazovky nižšie zobrazuje jeden z mojich flash diskov, na ktorom zmizli všetky súbory (fotografie, obrázky). Takmer všetky však boli obnovené ... ?

Niekoľko možností obnovenia (klikateľných)

Možnosť 3: Ak sa Windows prestal načítať (t. J. Systémová jednotka C: \ bola poškodená)

Súborový systém disku s Windows môže tiež lietať v RAW (ak sa tak stane, samozrejme, načítanie OS nebude fungovať). Spravidla zvyčajne pri zavedení systému OS skontroluje samotný disk (automaticky), niekedy sa to však nestane ...

V takom prípade sa môžete uchýliť k dvom riešeniam.

Metóda 1

Odpojte disk so systémom RAW od počítača a pripojte ho k inému zariadeniu (teraz je možné akýkoľvek disk dokonca pripojiť k portu USB pomocou adaptéra). Ďalej to skontrolujte (obnova súboru).

Pomôcť!

Ako pripojiť druhý pevný disk k počítaču a notebooku - //ocomp.info/kak-podklyuchit-vtoroy-hdd.html

Ako pripojiť pevný disk k portu USB - //ocomp.info/kak-podklyuchit-disk-k-usb.html

Metóda 2

Táto metóda vyžaduje bootovateľnú jednotku USB flash (v mojom príklade použijem jednotku USB flash v systéme Windows 10).

Po zavedení z takejto jednotky flash teda po výbere jazyka musíte spustiť obnovu systému.

Obnovenie systému

2) Potom prejdite do časti na riešenie problémov a spustite príkazový riadok.

príkazový riadok

3) Potom musíte spustiť poznámkový blok (príkaz poznámkového bloku ). V poznámkovom bloku kliknite na ponuku „Súbor / otvoriť“  - a pozrite sa, aké písmená majú pevné disky (faktom je, že pri bootovaní z inštalačnej jednotky flash - sa písmená jednotky môžu líšiť od bežných ...).

Zistite písmeno disku prostredníctvom poznámkového bloku

4) Posledným dotykom je spustenie kontroly disku: chkdsk D: / f ...

Spustite chkdsk

*

To je zatiaľ všetko ... Doplnky sú vítané.

Všetko najlepšie!

?