Ako zvýšiť hlasitosť jednotky „C:“ na úkor jednotky „D:“ bez straty údajov

Otázka používateľa

Ahoj.

Nie je to tak dávno, čo mi došlo miesto na disku Windows - a v zásobníku vedľa hodín sa začala objavovať chyba „Nedostatok miesta na systémovom oddiele disku, to môže byť dôvod ...“.

Faktom je, že jednotka „C: \“ má skutočne málo miesta - iba 30 GB, ale na druhej jednotke „D: \“ - 420 GB (asi 200 GB voľných). Môžem rozšíriť kapacitu jednotky „C“ pomocou jednotky „D“ bez straty údajov?

PS

Notebook Acer Aspire 5550, systém Windows 8, 500 GB pevný disk (Seagate, ak nemýlim).

Ahoj.

Najčastejšie je potrebné zmeniť veľkosť disku, keď bola pri inštalácii systému Windows nesprávne vypočítaná požadovaná veľkosť systémového disku (aj pri kúpe PC - často nie je veľmi vhodné rozdeliť disk na disk: buď existuje iba jeden Windows alebo je veľkosť systémového oddielu veľmi malá).

Všeobecne sa dá podobná operácia na zmenu veľkosti oddielov vykonať aj bez inštalácie ďalších programov, ak máte nainštalovaný Windows 7, 8, 10 (ak XP - použite na formátovanie, rozdelenie pevných diskov, odkaz uvedený nižšie) odkaz na špeciálny softvér.

Teraz ukážem na konkrétnom príklade, kde a ako stlačiť ?.

? Pomoc!

Programy na prácu s jednotkami pevného disku (HDD) a jednotkami SSD (SSD): rozdelenie, formátovanie, defragmentácia ... 

*

Zväčšite veľkosť jednotky „C: \“

(Skutočné pre Windows 7, 8, 10. Bez straty údajov a ďalších programov)

KROK 1: otvorená správa disku

? Dôležité : aby ste zväčšili veľkosť jednotky „C: \“, musíte mať voľné miesto na nejakom inom diskovom oddiele (ktorého časť si vezmeme).

Moderné operačné systémy Windows majú zabudovanú pomôcku na formátovanie a rozdeľovanie diskov. Volá sa - ?  správa diskov . Prvým krokom je samozrejme jeho otvorenie.

Ak to chcete urobiť, stlačte Win + R kombináciu klávesov .

Ďalej by sa malo objaviť okno „Spustiť“ - do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz  diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter (alebo OK, pozrite si snímku obrazovky nižšie).

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

Potom by sa mal spustiť požadovaný nástroj ...

Správa diskov

*

KROK 2: Oddelenie časti voľného priestoru

Teraz musíme vybrať diskovú oblasť, na ktorej je voľné miesto, a „odobrať ju“ pre ďalšie pripojenie k diskovej oblasti „C: \“.

? Mám napríklad niekoľko sekcií:

  • "C:" - 132 GB (pozri obrazovku nižšie ?);
  • „H:“ - 751 GB (ktorá má 187 GB voľných a časť tohto priestoru dám v časti „C:“).

Kliknite pravým tlačidlom myši na časť „H:“ a vyberte možnosť „Zmenšiť objem“   (upozorňujeme, že údaje by sa nemali poškodiť!).

Zmenšiť objem

Potom bude Windows minútu alebo dve premýšľať: bude analyzovať voľné miesto na disku a vyhodnotiť možnosť kompresie.

Čakanie - analýza disku

Teraz musíte určiť, koľko voľného miesta chcete na disku odobrať. V mojom príklade uvedenom nižšie som vzal údaj 5 000 MB (t. J. 5 GB).

Koľko voľného miesta si treba odniesť v MB

Po komprimácii oddielu by ste mali vidieť, ako vyzeráte nepridelené miesto na disku (obdĺžnik s čiernym pruhom hore, pozri snímku obrazovky nižšie.). Toto je miesto a teraz ho možno pripojiť k inej diskovej oblasti.

Nepridelená oblasť

*

KROK 3: Pripojte nepridelené miesto k jednotke „C: \“

Pravým tlačidlom myši kliknite na disk, na ktorý chceme pripojiť nepridelené miesto na disku (v aktuálnom príklade ho pripájame k jednotke „C: \“), a z ponuky vyberte možnosť „Rozbaliť zväzok“ .

? Poznámka!

Ak vaša možnosť „Zväčšiť hlasitosť“ nie je aktívna a je sivá (nemôžete ju stlačiť) - prečítajte si niekoľko navrhovaných riešení v dolnej časti článku

Zväčšenie hlasitosti (jednotka C)

Ďalej sa zobrazí výzva na pripojenie nepridelenej oblasti na disk (tých 5 GB, ktoré sme v predchádzajúcom kroku odobrali z inej diskovej oblasti). Vyberte ich a kliknite na tlačidlo Ďalej.

Sprievodca rozšírením hlasitosti

Posledným krokom je vo všeobecnosti súhlas s operáciou kliknutím na tlačidlo „Dokončiť“ .

Hotový!

Všetci! Teraz je vaša systémová jednotka väčšia o 5 000 MB. ?

*

A čo keď karta rozšíri hlasitosť na jednotke „C: \“ nie je aktívna

V niektorých prípadoch nemusí byť táto možnosť v správe diskov pri pokuse o zväčšenie zväzku aktívna (iba svieti sivou farbou a nemožno na ňu kliknúť, príklad nižšie).

Rozšírenie hlasitosti nie je aktívne

Existujú dve riešenia:

  1. Najjednoduchšou možnosťou v tomto prípade je použitie špeciálneho. programy na zmenu veľkosti diskových oddielov HDD ? z tohto článku (osobne uvádzam svoj príklad nižšie v Sprievodcovi oddielmi MiniTool, odporúčam ho!).
  2. Môžete tiež skúsiť odstrániť nadbytočné oddiely použité na zotavenie (zvyčajne je to kvôli nim). Spravidla sa to pozoruje častejšie na notebookoch, kde existujú špeciálne sekcie od výrobcu. V mojom príklade nižšie vám ukážem, ako ich odstrániť, aby sa aktivovala funkcia „Zväčšiť hlasitosť“ ( dôležité ! V takom prípade zakážete možnosť obnovenia - to znamená vrátiť zariadenie späť na predvolené nastavenia z výroby) .

*

Možnosť 1: použitie alternatívneho softvéru

A teda budeme predpokladať, že je nainštalovaný a spustený obslužný program MiniTool Partition Wizard. ?

1) Najprv musíte nájsť oddiel disku, ktorý chcete pripojiť (v mojom príklade je to oddiel 25 GB, „E:“). Potom na ňu kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „Odstrániť“ (všetky informácie v tejto časti budú odstránené!).

Akciu potvrdíte - v ľavom hornom rohu kliknite na tlačidlo „Použiť“. 

Výber a odstránenie sekcie, do ktorej sa chceme zapojiť (je prázdna)

Stav tejto sekcie by mal byť „Nepridelené“ (pozri obrazovku nižšie).

Nepridelené

2) Ďalej musíte kliknúť pravým tlačidlom myši na systémovú jednotku „C:“ (tj. Ku ktorej pripojíme neoznačenú oblasť) - a zvoliť možnosť „Rozšíriť“ .

Rozšíriť - rozšíriť disk OS

3) Zobrazí sa okno, v ktorom musíte zvoliť našu neoznačenú oblasť (v mojom prípade tých 25 GB), posunúť posúvač doprava na maximum a kliknúť na „OK“.

Na celé množstvo voľného miesta

4) Potom by ste mali vidieť, že nepridelené miesto bude pripojené k jednotke „C:“ (pozri obrazovku nižšie ?). Zostáva iba potvrdiť zmeny kliknutím na tlačidlo „Použiť“ (vľavo, na hornom paneli).

Teraz iba oddiel OS

Poznámka: V niektorých prípadoch môže operácia vyžadovať reštart počítača ...

*

Možnosť 2: odstránením „zlého“ oddielu

Najprv musíte spustiť ? Príkazový riadok ako správca: otvoríte to Správcom úloh ( skratka Ctrl + Shift + Esc ), potom kliknete na Súbor / Nová úloha , napíšete CMD a stlačte Enter (príklad nižšie).

CMD ako správca

  • zadajte príkaz  diskpart a stlačte kláves Enter ;
  • nasledovaný príkazom list disk (zobrazia sa všetky disky v systéme, v príklade nižšie - v systéme je jeden disk s identifikátorom „0“);
  • select disk 0  - uveďte, ktorý disk zvoliť. Vo vašom prípade možno namiesto „0“ - budete musieť uviesť vynikajúci identifikátor disku (snímka obrazovky s príkladom nižšie).

Diskpart

Ďalšie kroky:

  • zoznam oddielov  - pozrite sa na všetky oddiely na tomto disku;
  • vyberte oddiel 6  - vyberte konkrétny oddiel na disku. Upozorňujeme, že namiesto „6“ musíte uviesť svoje číslo (nezabudnite, že sa zobrazuje nápis „Vybraná časť X“).

Zoznam oblastí (v mojom prípade bolo potrebné vymazať oblasti 6 a 8 (používané na zotavenie), aby sa stala aktívna karta „Rozbaliť zväzok“).

Posledným príkazom na odstránenie vybratého oddielu je  odstránenie prepísania oddielu .

Dôležité! Buďte opatrní, tento príkaz odstráni vybranú časť, všetky informácie z nej zmiznú!

Vybratá sekcia bola odstránená.

Ak chcete vymazať ďalší oddiel, musíte ho znova zvoliť (napríklad  vybrať oddiel 8 a potom na jeho odstránenie znova použiť príkaz  delete partition overrid ).

*

To je vlastne všetko - problém je vyriešený!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 8.06.2017 

Oprava: 1.02.2020